Odessa: gdzie jest lotnisko w Odessie i jak dojechać do centrum miasta?

lotnisko w odessie

Port lotniczy w Odessie położony jest w zachodniej części miasta (Міжнародний аеропорт “Одеса”) i oddalony jest 9 kilometrów od centrum Odessy. Obsługuje połączenia krajowe z Kijowa oraz międzynarodowe między innymi (do niedawana jeszcze) z Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W 2017 roku oddano do użytku nowy terminal, a w 2019 roku rozpoczęto remont pasa startowego. Od lutego 2020 roku wszystkie przyloty i odloty odbywają się z nowego terminala w Odessie.

W starym budynku lotniska w Odessie będą miały swoją siedzibę służby oraz firmy, w tym muzeum lotnictwa cywilnego, którego remont trwa w tym momencie.

Lotnisko w Odessie posiada kod IATA: ODS.

Pod względem ilości przewiezionych pasażerów lotnisko w Odessie jest czwartym co do wielkości lotniskiem Ukrainy, po lotniskach w Kijowie i lotnisku we Lwowie. Port jest nowoczesnym, choć małym obiektem, dlatego poruszanie się po nim nie należy do wymagających.

Przydatne adresy

Strona internetowa lotniska w Odessie: odessa.aero
Aktualny rozkład lotów z lotniska w Odessie: odesa.aero/board
Adres lotniska w Odessie: Одеса, Одеська область, 65054, Міжнародний аеропорт “Одеса”

Plan lotniska w Odessie

odessa plan lotniska parter
Plan lotniska w Odessie – parter. Kliknij, żeby powiększyć.

Lotnisko w Odessie składa się z parteru (1 поверх) i pierwszego piętra (2 поверх).

Na parterze znajduje się hala przylotów krajowych i międzynarodowych oraz hala odlotów międzynarodowych. Stąd przylecisz z Polski, a także wrócisz do ukochanej Ojczyzny.

Na pierwszym piętrze znajduje się hala odlotów krajowych. Jeżeli nie wystarczy ci Ukrainy, to stąd odlecisz w inne zakątki.

Przechowalnia bagażu, bankomaty, informacja, punkt medyczny i sklep wolnocłowy znajdują się na parterze. Na obu piętrach znajdują się toalety. Wejście do strefy dla matek z dziećmi znajduje się na drugim piętrze.

odessa plan lotniska 2
Plan lotniska w Odessie – 1 piętro. Kliknij, żeby powiększyć.

Parking na lotnisku w Odessie

Przy lotnisku w Odessie znajdują się cztery parkingi o łącznej pojemności 400 miejsc. Kierowca może skorzystać z dowolnego parkingu.

Wystarczy podjechać do bramki wjazdowej, pobrać bilet i zaparkować pojazd. Przy wyjeździe zwracamy bilet kasjerowi, który pobiera opłatę i otwiera bramę wyjazdową.

Zaparkowanie pojazdu do 15 minut na parkingu lotniska jest bezpłatne. Każda kolejna godzina to 40 UAH, a cena pełnej dobry to 960 UAH. Wyjątkiem jest parking nr 1, zlokalizowany przy starym terminalu lotniska, w którym opłata dobowa wynosi tylko 160 UAH.

Plan parkingów przy lotnisko w Odessie: odesa.aero/parking

lotnisko w odessie
Wejście na nowy terminal lotniska w Odessie

Transport na lotnisko w Odessie

W związku z C-19 najlepiej polegać na zamówionym transporcie z hotelu lub taksówce (UKLON, ewentualnie Uber). Koszt przejazdu z lotniska w Odessie do centrum miasta to 150 UAH.

Jak dojechać do centrum Odessy z lotniska

W związku z C-19 ruch publicznego transportu z lotniska i do lotniska uległ zmianom i czasowemu zawieszeniu. Na lotnisku trwają także remonty. Zależnie od sytuacji transport może być przywrócony lub różnic się od podanego poniżej.

Zazwyczaj z lotniska do centrum Odessy jeździliśmy autobusem numer 101, 117, 129 lub najtańszy wariant – trolejbusem numer 14 (aktualnie zawieszony). Autobusem numer 101 i 129 dojedziemy także z lotniska w Odessie na Dworzec Główny. Czas przejazdu autobusem z lotniska do centrum Odessy lub Dworca Głównego do 45 minut.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Aktualny rozkład jazdy publicznego transportu w Odessie najlepiej sprawdzić za pomocą mobilnych aplikacji opisanych tutaj.

Przypominam, że w transporcie publicznym w Odessie płacimy za przejazd podczas wyjścia z pojazdu.

Jak dojechać na lotnisko w Odessie

Wesoła marszrutka czeka na Polaków przed Dworcem Głównym Odessa

Na lotnisko w Odessie można dojechać z Dworca Głównego tymi samymi marszrutkami tj. 101 lub 129 lub trolejbusem 14 (zawieszony). O ile po przylocie możemy sobie pozwolić na spóźnienie, tak jadąc na samolot powrotny już nie, dlatego mniej doświadczonym radzę nie polegać na publicznym transporcie tylko organizować prywatny (taxi) i wyjechać na lotnisko w Odessie zgodnie z hotelowym powiedzeniem „minimum półtorej godziny przed odlotem”.

Bankomat na lotnisku w Odessie

Bankomaty na lotnisku w Odessie znajdują się na parterze w hali przylotów. Ustawionych jest kilka bankomatów między innymi Privit Bank, Alfa-Bank, Ukreksimbank i Euronet. Na parterze znajduje się także kantor, który przyjmuje złotówki, ale po słabym kursie. Jeżeli zależy nam na wymianie złotówek lepiej to zrobić to w centrum Odessy, chociaż trzeba będzie poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego kantoru (mało kantorów w Odessie akceptuje złotego).

Jedzenie i kawa na lotnisku w Odessie

Na lotnisku w Odessie znajduje się kilka małych kawiarni oferujących kanapki, ciepłe posiłki oraz kawę. Kawiarnie otwarte są przez cały tydzień 24 godziny na dobę. Ceny są wyższe niż w centrum miasta, ale awaryjnie dlaczego nie skorzystać.

Przewóz alkoholu i papierosów na lotnisku w Odessie

Nowy terminal. Loty krajowe.

W transporcie lotniczym z Ukrainy do Polski można przywieźć:

  • 200 papierosów lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu lub innych wyrobów tytoniowych nie przekraczających 250 gram (czyli nie można łączyć poszczególnych rodzajów tytoniu)
  • 5 litrów piwa i 2 litry wina i 1 litr mocnego alkoholu powyżej 22% alkoholu (czyli można łączyć)

Ze szczegółowymi limitami przewozu w transporcie lotniczym zapoznasz się w:
Ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć?
Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć?

Osoba przewożąca alkohol lub wyroby tytoniowe musi być pełnoletnia.

Można wywozić alkohol i wyroby tytoniowe wyłącznie raz na 24 godziny w transporcie lotniczym.

Papierosy z Ukrainy samolotem można przewozić w bagażu nadawanym lub podręcznym.

Alkohol kupiony poza strefą wolnocłową (np. poza lotniskiem) można przewozić wyłącznie w bagażu nadawanym, ponieważ w bagażu podręcznym nie można przewozić płynów o pojemności większej niż 100 ml.

Alkohol kupiony w strefie wolnocłowej można przewozić w podręcznym.

Nie można przewozić aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych takich jak na przykład laptopy, czytniki książek, a także okularów i instrumentów na handel tzn. w ilościach większych niż 2.

Także perfum i innych wyrobów, co do których celnicy mogą przypuszczać, że są przeznaczone na handel, a nie do użytku własnego.

W przypadku wkładów do elektronicznych papierosów przeczytaj Ile papierosów z Ukrainy do Polski można przywieźć – dokładne limity.

Źródło informacji: odesa.aero/page/mitni-pravila

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

  1. Na starym dziecko mi chcieli wsadzić do samolotu lecący do Warszawy choć bilety mieliśmy do Gdańska..
    Obleciałem terminal i go znalazłem .Innym razem miałem lecieć z Odessy do Kijowa ale nie mogłem zrobić odprawy kobieta z biura Ukrainskich lini powiedziała że mam problem załatwić telefonicznie

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):