Lotnisko we Lwowie – dojazd, połączenia, parking, bankomaty, taksówki

lotnisko we lwowie

Lotnisko we Lwowie – lokalizacja i połączenia lotnicze

lotnisko we lwowie
Ukrainian Airlines przybyły z Kijowa na płycie lotniska we Lwowie. fot.vcrti.com.ua

Lotnisko we Lwowie im. Daniela Halickiego położone jest w południowo-zachodniej części miasta pod adresem Liubinska 168 ). To główny i jedyny port lotniczy we Lwowie, obsługujący liczne połączenia krajowe (np. Kijów, Użhorod) i międzynarodowe (np. Mińsk, Wiedeń). Port lotniczy oddalony jest o 5,5 km od Dworca Głównego we Lwowie i 8 km od centrum miasta. Podróż samochodem z centrum miasta na lwowskie lotnisko zajmuje ok. 15 minut. Lotnisko jest więc położone bardzo blisko centrum Lwowa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Lotnisko we Lwowie jest nowoczesnym obiektem (warto zwrócić uwagę na nowatorską bryłę budynku), który został gruntownie zmodernizowany podczas wydarzeń sportowych EURO 2012. Na parterze lotniska znajdują się odprawa bagażowa oraz poczekalnie. Ciekawostką jest znajdujące się pod tablicą odlotów popiersie króla Daniela Halickiego. W poczekalni dostępne są także gniazdka elektryczne do ładowania np. telefonów. Lotnisko we Lwowie posiada wyłącznie jeden terminal „A”. Kod lotniska we Lwowie to „LWO”.

Połączenia lotnicze z Polski do Lwowa są obsługiwane w tym momencie przez trzy linie lotnicze: Polskie Linie Lotnicze LOT, WizzAir oraz Ryanair. Bezpośrednie połączenia do Lwowa wyruszają z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy i Krakowa. WizzAir obsługuje połączenie Katowice-Lwów (3 razy w tygodniu), Wrocław – Lwów (do 5 razy w tygodniu), Gdańsk – Lwów (4 razy w tygodniu). Ryanair realizuje trzy razy w tygodniu połączenie Kraków – Lwów. Pozostałe połączenia obsługuje LOT, w tym kursując trzy razy dziennie z Warszawy do Lwowa.

Lotnisko we Lwowie – dojazd do Dworca Głównego lub centrum

lotnisko we lwowie
Terminal A lotniska we Lwowie oraz lotniskowe parkingi. fot.lvivconvention.com.ua

Lotnisko we Lwowie jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Lwowa oraz Dworcem Głównym we Lwowie. Do wyboru mamy kilka form transportu. Wśród nich autobus, trolejbus, marszurtka oraz taksówka z lotniska. Przydatne informacje na temat komunikacji miejskiej we Lwowie przeczytasz w Komunikacja miejska we Lwowie – przydatne informacje i porady.

Dojazd z lotniska we Lwowie Express Busem na Dworzec Główny

autobus na lotnisko we lwowie
Tabliczka autobusu Express Bus. fot.lviv24.com.ua

Express Bus kursuje na trasie Lotnisko we Lwowie (Terminal A) – Dworzec Główny we Lwowie (tam i z powrotem). Po drodze zatrzymuje się wyłącznie na żądanie na dwóch przystankach. Bus Express nie posiada żadnego bocznego oznakowania. To zazwyczaj klasyczny niskopodłogowy biały lub żółty autobus (zdjęcie poniżej). Z przodu oraz z boku autobusu widnieje jedynie tabliczka z rozkładem jazdy. Czasami trasa wyświetlana jest na przednim wyświetlaczu.

Z lotniska we Lwowie pierwszy kurs rozpoczyna o g. 10:30, a kolejne co godzinę (11:30, 12:30, 13:30 itd.). Ostatni kurs z lotniska we Lwowie na Dworzec Główny we Lwowie o g. 20:30. Express Bus wyrusza spod terminala 'A’. Nie kursuje w soboty oraz niedziele.

autobus express na lotnisko we lwowie
Express Bus z lotniska na Dworzec Główny we Lwowie. fot.lviv24.com.ua

Z Dworca Głównego we Lwowie na lotnisko we Lwowie pierwszy kurs rozpoczyna o g. 11:00, a kolejne co godzinę (12:00, 13:00, 14:00 itd.). Przystanek znajduje się po prawej stronie od wyjścia z Dworca, wzdłuż ulicy (ze stanowiska, z którego odjeżdżają autobusy nr 10). Ostatni kurs z Dworca Głównego we Lwowie na lotnisko wyrusza o 20:00.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Czas przejazdu Express Busem na lotnisko we Lwowie to 20 minut. Cena za przejazd 20 UAH.

Dojazd z lotniska we Lwowie do centrum marszrutką nr 48

marszrutka 48 na lotnisko we lwowie
Marszrutki to najbardziej autentyczna forma transportu na Ukrainie 🙂 Na zdjęciu pędząca marszrutka 48 na lotnisko we Lwowie. fot.leopolis.news

Marszrutka nr 48 kursuje na trasie Lotnisko we Lwowie (Terminal A) – Targ Halickie Skrzyżowanie (Ринок „Галицьке перехрестя” – poł.-wsch. część Lwowa, mija po drodze Północny Dworzec Autobusowy, ale się tam nie zatrzymuje), a następnie zawraca na pętli przy targu i tą samą trasą wraca na lotnisko we Lwowie.

Marszrutka nr 48 umożliwia dojazd na lotnisko z centrum Lwowa, ponieważ zatrzymuje się kolejno na przystankach prospekt Wiaczesława Czarnowoła (Зупинка пр. В’ячеслава Чорновола), następnie prospekt Swobody (a dokładnie przy Operze Lwowskiej – Зупинка Театр опери та балету) oraz przy ul. Piotra Doroszenki (вул. Петра Дорошенка). Wszystkie te przystanki położone są zaledwie kilka minut piechotą od Rynku we Lwowie.

Czas przejazdu marszrutką 48 na lotnisko we Lwowie to ok. 20 minut. Cena za przejazd wynosi 7 UAH. Marszrutka 48 kursuje we wszystkie dni tygodnia od 06:00 do 21:30. Przebieg trasy znajdziesz pod tym linkiem.

Dojazd z lotniska we Lwowie do centrum trolejbusem nr 9

trolejbus na lotnisko we lwowie
Linię nr 9 obsługują nowoczesne trolejbusy. Na zdjęciu zmierzający na lotnisko we Lwowie. fot.lviv.samopomich.ua

Trolejbus nr 9 kursuje na trasie Lotnisko we Lwowie (Terminal A) – Uniwersytet Lwowski. Trolejbus wyrusza spod przystanku Uniwersytet (Зупинка Університет) mieszczącego się pod gmachem głównym Uniwersytetu Lwowskiego. Był to dawniej gmach główny Sejmu Galicyjskiego. Przystanek ten podobnie jak Uniwersytet Lwowski położone są kilka minut piechotą od prospektu Swobody. Kierujmy się ulicą Siczowych Strzelców. Kolejnym przystankiem, na którym zatrzymuje się trolejbus nr 9 jest Sobór św. Jura (Зупинка Собор Святого Юра).

Z lotniska we Lwowie trolejbus wyrusza spod terminala A. Przystanek znajduje się ok. 150 metrów od wyjścia głównego.

Cena za przejazd wynosi 5 UAH. Czas przejazdu trolejbusem nr 9 na lotnisko we Lwowie wynosi ok. 20 minut. Trolejbus nr 9 kursuje we wszystkie dni tygodnia od 06:30 do 22:00. Przebieg trasy znajdziesz pod tym linkiem.

Lotnisko we Lwowie – taksówki do centrum miasta

Najbardziej komfortowe i zarazem najdroższe rozwiązanie to taksówka z lotniska do centrum Lwowa. Na stronie internetowej lwowskiego lotniska możemy zobaczyć jakie korporacje są „polecane”. Podane są też numery telefonów. Generalnie rzecz biorąc, nie ma znaczenia jaką korporację wybierzemy. Liczy się na jaką kwotę dogadamy się z kierowcą przed wyruszeniem w drogę. Ponadto, rozpiętość cenowa bywa szeroka, ale przeciętny kurs z lotniska we Lwowie na Dworzec lub z lotniska do centrum powinien wynosić ok. 100 UAH. Więcej o taksówkach na Ukrainie przeczytasz w Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady.

Lotnisko we Lwowie – kantory oraz bankomaty

lotnisko we lwowie
Tablica odlotów. Poniżej wizytówka lotniska – król Daniel Halicki. fot.zik.ua

Na lotnisku we Lwowie znajduje się kilka kantorów oraz bankomatów takich firm jak First Ukrainian International Bank (ПУМБ), Raiffeisen Bank Aval, UkrEximBank. Nie zdarzało mi się jeszcze wypłacać na Ukrainie z tych bankomatów. Są to mniej popularne sieci bankowe na Ukrainie, dlatego decydując się na wypłatę z nich, powinniśmy uważnie czytać informacje na wyświetlaczu o potencjalnych prowizjach za korzystanie. Więcej na temat bankomatów przeczytasz w Bankomaty na Ukrainie, który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji.

Co zaś dotyczy wymiany waluty w kantorach na lotnisku we Lwowie, to oczywiście przygotujmy się na najgorszy kurs w całym mieście. W tym przypadku zalecam wymieniać walutę w centrum miasta. Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb. O wymianie hrywien pisałem w Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro? oraz Kantor na Ukrainie – o czym pamiętać wymieniając walutę na Ukrainie? Jeżeli zostały wam hrywny z pobytu we Lwowie, to rekomenduję je po prostu zostawić na przyszłe wyjazdy. Kto wie, może wkrótce wrócicie na Ukrainę 🙂

Lotnisko we Lwowie – parking, kawiarnie i sklep bezcłowy

lotnisko we lwowie
Plan lotniska we Lwowie. Położenie terminalu A i parkingów. fot.lwo.aero

Na lotnisku we Lwowie znajduje się kawiarnia oraz sklep bezcłowy. W przypadku kawiarni ceny nie są wygórowane. Jeżeli chodzi o sklep bezcłowy, to jego oferta jest dosyć ograniczona, ale możemy w nim zakupić coś w dalszą podróż 🙂 Wódka z Ukrainy – jaka wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Lotnisko we Lwowie posiada dwa parkingi samochodowe. Jeden tzw. parking godzinny znajdujący się przed terminalem A oraz drugi tak zwany parking dzienny. Postój na pierwszym parkingu do 15 min jest bezpłatny. Godzina kosztuje 20 UAH. Pilnujmy biletu parkingowego, ponieważ jego zgubienie kosztuje 40 UAH. Parking ten mieści 240 pojazdów.

Drugi parking, tzw. dzienny parking jest większy i umożliwia pozostawienie samochodu na dzień lub więcej. Cena za 24h postoju wynosi 40 UAH (ok. 5.60 PLN). Pilnujmy karty parkingowej ponieważ jej zgubienie kosztuje 200 UAH. Parkingi na lotnisku we Lwowie czynne są całodobowo 7 dni w tygodniu. Opłaty za parking możemy dokonać w automatach znajdujących się w terminalu 'A’ lub przy wyjeździe.

Nocleg na lotnisku we Lwowie

Lotnisko we Lwowie położone jest zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta, dlatego nie znajdziemy tutaj hotelu. W okolicach lotniska znajdują się dwa tradycyjne hotele. Wydaje się jednak, że w razie odwołanego lotu lepiej będzie spędzić noc gdzieś w centrum miasta. W końcu jak sobie odmówić kolejnego dnia we Lwowie? 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):