Lwów: odkryto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci Stanisława Lema

lem we Lwowie tablica

13 września 2021 roku we Lwowie, na fasadzie budynku przy ul. Bohdana Łepkiego, odkryto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci pisarza, fantasty i filozofa Stanisława Lema. Tablicę odsłonięto w stulecie urodzin twórcy.

Przypomnijmy, że Stanisław Lem urodził się, kształcił i wychowywał we Lwowie do 17 lipca 1945 roku. Zawsze mówił o sobie, że jest lwowianinem i lwowianinem do śmierci pozostanie. Po opuszczeniu Lwowa, w wieku 24 lat osiadł w Krakowie, gdzie żył do końca swoich dni nie powracając już do Lwowa ani razu. Jak twierdził, nie chciał burzyć obrazów zapamiętanych z dzieciństwa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Po śmierci został pochowany w wieku 85 lat na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Rodzina Lemów zamieszkiwała we Lwowie w budynku przy ul. Bohdana Łepkiego 6 (вул. Б. Лепкого, 4) położonym niedaleko Domu Uczonych i kościoła św. Anny we Lwowie przy ul. Gródeckiej.

Stanisław Lem jest pozytywną postacią, która łączy Polskę i Ukrainę, a także Kraków i Lwów, dlatego warto pamiętać o jego twórczości i oddać mu cześć, spacerując we Lwowie po jego dawnych, młodzieńczych ścieżkach.

12 września 2021 roku we Lwowie, na ścianie starej zajezdni tramwajowej przy ul. Dymitra Witowskiego 57 (Д. Вітовського, 57), odkryto także kilkumetrowy mural poświęcony pamięci Stanisława Lema. Projekt przygotowano we współpracy z miastem Katowice. Przedstawia on Stanisława Lema i świat jego literackiej wyobraźni.

Mural upamiętniający Stanisława Lema na ścianie starej zajezdni tramwajowej we Lwowie
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):