Lwów: otwarto wystawę o polskiej piosence „Tylko we Lwowie”

budynek radia lwów

12 sierpnia 2021 r. w dawnej siedzibie Polskiego Radia Lwów przy ul. Kniazia Romana 6 (dawna ul. Batorego 6) zostanie otwarta wystawa pt. „Tylko we Lwowie”, opowiadająca dzieje lwowskiego radia poprzez historię słynnej polskiej piosenki „Tylko we Lwowie”.

Przypomnijmy, że piosenka „Tylko we Lwowie” pochodząca z komedii pt. „Włóczęgi” jest jedną z najpopularniejszych wojennych piosenek w historii naszego kraju. W komedii „Włóczęgi” główne role zagrali Szczepko (Kazimierz Wajda) i Tońko (Henryk Vogelfänger) – duet lwowskich baciarów, występujący w radiowej audycji rozrywkowej „Wesoła Lwowska Fala”.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Audycja „Wesoła Lwowska Fala” nadawana w latach 30. na falach Polskiego Radia Lwów, była najpopularniejszą audycją radiową w międzywojennej II RP. Piosenkę „Tylko we Lwowie” (a dokładniej: „Lwów jest jeden na świecie”) skomponował Henryk Wars, słowa do niej napisał Emanuel Schlechter.

Wystawa tymczasowa „Tylko we Lwowie” prezentowana jest nowootwartej pracowni „RadioGaraż” działającej w budynku przy ul. Kniazia Romana 6 i ma stanowić początek nowego, interaktywnego muzeum lwowskiego radia.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):