Witaj w ukraińskim mahazynie

Witaj w mahazynie (магазин) – osobistej rekomendacji ciekawych książek i gadżetów związanych z Ukrainą oraz ze Wschodem. Znajdziesz tutaj przedmioty przydatne podczas podróży na Ukrainę, ciekawostki przeznaczone dla miłośników Ukrainy, a także dla wszystkich chcących poszerzyć swoją wiedzę dobrą i rzetelną lekturą. Rekomenduję między innymi przewodniki, książki, mapy, obrazy, a także oryginalne gadżety związane z Ukrainą. Sprawdź sam!

Pozdrawiam, Marcin

Karty do gry z ukraińskim motywem

Tematyczna talia tradycyjnych kart do gry wysokiej jakości, której motywem jest Ukraina. Talia liczy 55 kart przedstawiających najważniejsze postacie i obiekty architektoniczne z ukraińskiej historii. Karty wykonane zostały przez krakowską firmę Trefl. Przydatny i zarazem tani gadżet dla miłośników Ukrainy, który umili nam czas podczas wędrówek w Karpatach Wschodnich lub sesje przy ukraińskim piwie we Lwowie albo Czerniowcach. Rekomenduję kupić od razu 2 talie.

Karty kupisz pod tym adresem.

 

Stanisław Wasylewski – Lwów

Książka Lwów autorstwa Stanisława Wasylewskiego ukazała się po raz pierwszy w 1931 r. Należała do słynnej serii Wydawnictwa Polskiego we Lwowie pt. Cuda Polski – Pomniki Przyrody – Pomniki Pracy – Zabytki Dziejów. Stanisław Wasylewski, dziennikarz urodzony w Stryju, prowadzi nas ulicami Lwowa przedwojennego. Barwnie i malowniczo kreśli panoramę przedwojennego Miasta Śpiących Lwów, a także sylwetki jego mieszkańców oraz ich interesujące historie.

Pomimo upływu lat, książka zachowuje zrozumiały język i należy do kanonu lektur o dawnym Lwowie. Jest to jednak bardziej świadectwo tamtych lat niż typowy przewodnik. Nie brakuje w nim także kontrowersyjnych opinii, a także zwykłych błędów merytorycznych. To jednak dodaje całości wyłącznie charakteru. W książce zamieszczono wiele unikatowych fotografii ulic i zabytków. Dla osób zainteresowanych dziejami Lwowa to lektura obowiązkowa. Książka dostępna w formie reprintu. Ilość stron 176.

Książkę kupisz pod tym adresem.

 

Jan Stanisławski – Gdzieś na Ukrainie (olej na płótnie) (kopia)

Jan Stanisławski – jeden z najbardziej niedocenianych polskich malarzy epoki modernizmu. Urodzony w 1860 r. w Korsuniu (miejsce słynnej bitwy wojsk Rzeczpospolitej z Kozakami) specjalizował się w tworzeniu pejzaży. Istotnym motywem jego twórczości były pejzaże Ukrainy. Do najsłynniejszych obrazów należą m.in: Ule (1895) oraz Gdzieś na Ukrainie (1900). Współcześnie jego obrazy można zobaczyć na żywo w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jan Stanisławski pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Oryginał obrazu został wykonany w 1900 r. i znajduje się w prywatnej kolekcji.

Gdzieś na Ukrainie to mały pejzaż przedstawiający ukraińską wioskę. Na przecięciu błękitnego nieba i mieniących się złotem zbóż znajduje się w oddali mała wioska. Przedstawiony obraz jest olejną kopią, wykonaną na płótnie malarskim o wymiarach 32×21,5. Obraz naciągnięty jest na blejtram z klinami i zawieszką. Na życzenie może zostać oprawiony w ramy. Autorem kopii jest Paweł Prus.

Obraz kupisz pod tym adresem.

Jan Stanisławski – Cerkiew Michajłowska (olej na płótnie) (kopia)

Jan Stanisławski – jeden z najbardziej niedocenianych polskich malarzy epoki modernizmu. Urodzony w 1860 r. w Korsuniu (miejsce słynnej bitwy wojsk Rzeczpospolitej z Kozakami) specjalizował się w tworzeniu pejzaży. Istotnym motywem jego twórczości były pejzaże Ukrainy. Do najsłynniejszych obrazów należą m.in: Ule (1895) oraz Gdzieś na Ukrainie (1900). Współcześnie jego obrazy można zobaczyć na żywo w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jan Stanisławski pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Cerkiew Michajłowska to mały obraz przedstawiający cerkiew należącą do dawnego prawosławnego monasteru w Kijowie. Była to pierwsza cerkiew na Rusi Kijowskiej, której kopuły pokryte były szczerym złotem. Monaster został wysadzony przez bolszewików w latach 30. XX w. W latach 90. kompleks odbudowano, a współcześnie jego pełna nazwa brzmi Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie. To jeden z najważniejszych zabytków Kijowa. Oryginał obrazu został wykonany w 1903 r. i znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Przedstawiony obraz jest olejną kopią, wykonaną na płótnie malarskim o wymiarach 40×20. Obraz naciągnięty jest na blejtram z klinami i zawieszką. Na życzenie może zostać oprawiony w ramy. Autorem kopii jest Paweł Prus.

Obraz kupisz pod tym adresem.

Jan Stanisławski – Dniepr (olej na płótnie) (kopia)

Jan Stanisławski – jeden z najbardziej niedocenianych polskich malarzy epoki modernizmu. Urodzony w 1860 r. w Korsuniu (miejsce słynnej bitwy wojsk Rzeczpospolitej z Kozakami) specjalizował się w tworzeniu pejzaży. Istotnym motywem jego twórczości były pejzaże Ukrainy. Do najsłynniejszych obrazów należą m.in: Ule (1895) oraz Gdzieś na Ukrainie (1900). Współcześnie jego obrazy można zobaczyć na żywo w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jan Stanisławski pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dniepr to mały pejzaż przedstawiający jedną z najdłuższych rzek w Europie. Dniepr przepływa przez Rosję, Białoruś i Ukrainę (miasta Kijów, Dniepr, Zaporoże) kończąc swój bieg w Morzu Czarnym. Przez długie lata, rzeka stanowiła temat wielu powieści i obrazów, zarówno dla polskich, jak i dla ukraińskich, białoruskich oraz rosyjskich twórców. Oryginał obrazu został wykonany w 1904 r. i znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Stanisławski namalował jeszcze kilka innych obrazów przedstawiających Dniepr.

Przedstawiony obraz jest olejną kopią, wykonaną na płótnie malarskim o wymiarach 32×23,8. Obraz naciągnięty jest na blejtram z klinami i zawieszką. Na życzenie może zostać oprawiony w ramy. Autorem kopii jest Paweł Prus.

Obraz kupisz pod tym adresem.

Lwów kieszonkowy plan miasta

Kieszonkowy plan miasta wydawnictwa Expressmap zmieści się w każdej kieszeni. Jego zaletą jest przystępna cena i wysokiej jakości wykonanie. Mapa jest obustronnie laminowana i dzięki temu odporna na deszcz i zniszczenie. Możemy po niej pisać zmywalnym pisakiem. Nazwy ulic napisane są alfabetem ukraińskim, co wydaje się bardziej praktyczne. Na przykład wskazując kierunek w taksówce wieczorną porą 🙂 Na mapie przedstawiono przebieg tras komunikacji miejskiej i przystanków tramwajowych oraz trolejbusowych. Dla chcących poznać lepiej język ukraiński przewidziano tabelę z transkrypcją liter ukraińskiego alfabetu. Skala 1:10 000 (1 cm – 100 m) zupełnie wystarcza, żeby żadne ciekawe miejsce i lwowski zabytek nie umknęły naszej uwadze.

Mapę kupisz pod tym adresem.

Ukraina Zachodnia i Lwów laminowana mapa

Mapa Lwów Ukraina ExpressMapMapa wydawnictwa ExpressMap to bardzo wygodne połączenie mapy zachodniej części Ukrainy i planu miasta Lwowa. To doskonała mapa dla wszystkich osób wyjeżdżających po raz pierwszy do Lwowa, Truskawca, Frankiwska czy Tarnopola i szukających praktycznej mapy. Skala 1:500 000 (1 cm = 5 km) sprawia, że sieć dróg w zachodnich obwodach jest przedstawiona wystarczająco dokładnie. Mapa zawiera wszystkie głównie drogi samochodowe, krajowe oraz drogi regionalne. Zaznaczone są rzeki i parki narodowe. Mapa od zachodu obejmuje takie miasta jak Tomaszów Lubelski – Przemyśl – Sanok (przejścia graniczne Hrebenne, Budomierz, Korczowa, Medyka). W części centralnej Lwów, Iwano-Frankiwsk (Stanisławów), Sambor, Drohobycz, Truskawiec, Stryj, Tarnopol. W części południowo-zachodniej Użhorod i Mukaczewo w obwodzie zakarpackim. W części południowej Jaremcze i Kołomyję. Na wschodzie mapa sięga do Kamieńca Podolskiego i Chocimia. Na północnym-wschodzie obejmuje Krzemieniec i Dubno. Plan miasta Lwowa w skali 1:10 000 dokładny i dość rzetelny z mini planem Cmentarza Łyczakowskiego, Gaju Szewczenki i przedstawieniem wszystkich głównych zabytków miasta. Przedstawiony także przebieg linii tramwajowych. Mapa jest czytelna i trwała, całość laminowana, co zwiększa jej wytrzymałość i pozwala pisać po niej pisakiem. Ulice opisane alfabetem ukraińskim podobnie jak nazwy miast na mapie drogowej. Na tej ostatniej głównie miasta turystyczne także w języku polskim. Polecam, nie ma się do czego przyczepić sam korzystałem i pewnie nie raz skorzystam 🙂

Mapę kupisz pod tym adresem.