Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Mandaty na Ukrainie – sztrafy są wszędzie

przepisy drogowe na ukrainie
Nowy radiowóz (Toyota Prius) ukraińskiej policji. Oni pierwsi mogą nas zesztrafować 🙂 fot.uzr.com.ua

Mandat to po ukraińsku oraz rosyjsku sztraf. Dodatkowo słowo sztraf (штраф) jest jednym z ulubionych słówek miłośników Ukrainy. Wcale nie dlatego, że lubimy otrzymywać mandaty na Ukrainie, ale gdzie człowiek nie popatrzy, to w tym kraju zawsze znajdzie za coś potencjalnego sztrafa. Jak to w dawnym sajuzie. Na drodze za przekroczenie prędkości sztraf. W hostelu za nieumyte naczynia sztraf 🙂 W dodatku słowo sztraf jakoś tak dźwięcznie i śmiesznie brzmi. Nawet gdy jestem w Polsce zdarza mi się użyć tego słówka. Starszym osobom nie trzeba tłumaczyć, co ono oznacza. Młodszym pokoleniom sztraf już niestety nic nie mówi. W każdy razie, w tym słowie zawarta jest cała istota Wschodu. Warto o nim pamiętać!

Mandaty na Ukrainie – za niezapięte pasy dostaniemy 7 złotych

Narazie przyp&^%& nam 7 złotych 🙂 Chyba, że w samochodzie pasażerów jadących bez pasów jest więcej, a osoba kontrolująca ma nie najlepszy humor lub liczy na coś więcej 🙂 Wtedy, w najgorszym wariancie sztraf ten może się magicznie multiplikować i wynosić na przykład 5×51 = 255 UAH, a to już 35 złotych. Żarty na bok, ponieważ na Ukrainę wkracza niestety europejskość, a wraz z nią troska o bezpieczeństwo pasażerów i związane z nią podwyżki sztrafów za brak założonych pasów. Wszystko wskazuje na to, że od marca 2019 r. mandaty na Ukrainie za jazdę bez pasów będą wynosiły od 51 UAH do… 850 UAH. Szkoda… to już nie będzie ta sama Ukraina 😉 Co ciekawe, obowiązek jazdy z zapiętymi pasami nie dotyczy samochodów seryjnie niewyposażonych w ten system bezpieczeństwa.

Mandaty na Ukrainie – najpopularniejsze sztrafy na Ukrainie

Ukraińscy kierowcy łamią przepisy podobnie jak polscy kierowcy. Zapominają najczęściej o dozwolonej prędkości, wyprzedzają na przysłowiową pałę lub zapominają o włączeniu świateł (przeczytaj kiedy się jeździ na Ukrainie z włączonymi światłami). Za jazdę bez włączonych świateł do jazdy dziennej lub mijania możemy otrzymać mandat w wysokości 425 UAH (ok. 60 PLN).

Co więcej, taka sama kwota grozi nam za przejazd na czerwonym świetle, brak włączonego kierunkowskazu oraz wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu.

Na dodatek, mandaty na Ukrainie przydziela się chętnie za przekroczenie prędkości. Tutaj rozróżnia się dwa warianty. Za przekroczenie do 20 km/h, przysługuje nam 255 UAH (ok. 35 PLN), a za przekroczenie prędkości do 50 km/h otrzymamy nagrodę w wysokości 510 UAH (ok. 70 PLN).

Za jakie jeszcze grzechy ukraińska DAI, DPS albo Policja wręcza mandaty na Ukrainie? Za nie ustąpienie miejsca pojazdom uprzywilejowanym (510 UAH), a także za parkowanie w miejscu niedozwolonym (uwaga jadący do Lwowa) i wymuszenie pierwszeństwa na pieszych (255 UAH).

Mandaty na Ukrainie – w ukraińskim samochodzie zawsze wesoło

Jeżeli przewozimy za dużo osób w samochodzie (co na Ukrainie zdarza się częściej niż u nas) mandat wynosi 170 UAH. Ponadto, mandaty na Ukrainie czyhają na kierowców ulubionych przez nas marszrutek. Kierowcy tych wehikułów, a także taksówkarze (ceny taksówek na Ukrainie) otrzymają 255 UAH jeżeli zatrzymają się w niedozwolonym miejscu. Co więcej, taksówkarz, który nie posiada taksometru (prawie każdy na Ukrainie) może dostać 51 UAH, a kierowca marszrutki, który zboczył z przewidzianej trasy dostanie 34 UAH.

Co zaś dotyczy stanu technicznego naszego pojazdu. To tutaj ukraińska DAI potrafi być bardzo skrupulatna 🙂 Nagrodę w postaci 340 UAH (ok. 46 PLN) zostanie nam wręczona za brak działających świateł lub ważnego przeglądu technicznego. Za prowadzenie pojazdu bez tablicy rejestracyjnej lub ze starą tablicą otrzymamy tylko 170 UAH (ok. 23 PLN).

Mało tego, wszelkie okazy niesubordynacji i buntu z naszej strony, także mogą skutkować mandatem na Ukrainie. Otrzymamy 153 UAH za niestosowanie się do nakazów policji. Jeden z najwyższych mandatów na Ukrainie można zarobić za używanie specjalnych sygnałów dźwiękowych (8500 UAH). Nie ma się co dziwić, dawna władza radziecka miała być jak monolit i nikt nie miał prawa jej podważać, ani się pod nią podszywać 🙂

Sztraf za zniszczenie infrastruktury drogowej lub przy kolizjach to 340 UAH. Wysoko stoją w taryfikatorze mandaty na Ukrainie za brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub ubezpieczenia. Za ich brak dostaniemy 425 UAH (ok. 57 PLN). Prowadzenie pojazdu bez uprawnień… to 510 UAH (jechałem kiedyś z Ukraińcem, który toczka w toczkę dostał taki mandat 🙂 ).

Mandaty na Ukrainie – mandaty dla pieszych, rowerzystów i ukraińska wódka w akcji

Turyści zwiedzający ukraińskie miasta tez powinni się mieć na baczności. Przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle może dla pieszego skończyć się mandatem 51 UAH (ok. 7 PLN). Rowerzyści mogą liczyć na nieco więcej, bo aż 85 UAH. Jeżeli dodatkowo jesteś pijanym pieszym lub rowerzystą (o co na Ukrainie nie trudno, ponieważ jest tutaj znakomita i tania wódka) wtedy premia – 136 UAH (18.50 PLN).

Jazda pod wpływem alkoholu i środków odurzających to największy ukraiński sztraf w wysokości 10 200 UAH. Jeżeli złapią nas drugi raz w takim stanie w ciągu roku, to 20 400 UAH, jeżeli trzeci raz w ciągu roku… to 40 800 UAH 🙂 Czwartego razu ukraiński taryfikator nie przewiduje. W każdym razie, jeżeli nie jedziecie pod wpływem procentów lub nie podszywacie się używając sygnałów świetlnych pod policję, ukraińskie szrafy wam nie straszne. Do zobaczenia na Ukrainie i jak najmniej sztrafów!

Mandaty na Ukrainie – jak i do kiedy należy zapłacić ukraiński mandat

mandaty na ukrainie
Mandaty na Ukrainie można zapłacić na kilka sposobów. Rekomenduję klasyczną metodę w banku. Jest skuteczna niczym skórzana kamizelka na koszulę z bistoru. fot.autocentre.ua

Jeszcze jedna przydatna informacja. Po otrzymaniu mandatu na Ukrainie mamy 15 dni na jego opłacenie. Jest kilka sposobów zapłaty za mandat na Ukrainie. Możemy wykonać płatność online z naszego rachunku bankowego na jeden z rachunków Ministerstwa Skarbu Ukrainy przeznaczony do opłat za wykroczenia drogowe (dane do przelewów w tym miejscu).

Łatwiejszym sposobem może być skorzystanie z terminali samoobsługowych banku PrivitBank lub EasyPay. Te pierwsze znajdziemy w bankach sieci PrivitBank, te drugie są rozsiane po ukraińskich miastach. Terminale PrivitBank są łatwiejsze w obsłudze. Trzeci sposób, nazywany dziadowskim na Ukrainie polega na klasycznym zleceniu zapłaty w siedzibie dowolnego banku. Minusem tej metody jest prowizja, która w granicach 20 UAH i tak jest przecież do zaakceptowania. Plusem jest to, że otrzymujemy papier z potwierdzeniem zapłaty i nie musimy się martwić o nic więcej.

Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Restauracje we Lwowie sieci !FEST – restauracje tematyczne we Lwowie

4 Comments

Jak to jest z przyciemnionymi szybami na Ukrainie? Wielokrotnie widziałem, wszystkie szyby ciemne jak smola, czy są na to jakieś przepisy? PYtam bo w czwartek wyjezdzam i planuje wlasnorecznie po przekroczeniu przyciemnic przednie boczne (mam juz tylne), potem przed powrotem do Polski zerwe folie 😉 Czy ktos na Ukrainie moze sie o to czepic?

Nikt nie powinien, takie tutaj obyczaje 😉 nie wiem czy jest na to zakon. Podejrzewam, że może być jak z zapinaniem pasów: jest sztraf, ale tak niski, że wszyscy jeżdżą po „ukraińsku”;) przynajmniej jeszcze. Jutro poszukam. Trudno przewidzieć natomiast jak zareaguja w momencie np. kontroli wiedząc, że autem nie jedzie Ukrainiec. Ja by się nie przejmował. A gdzie jedziesz i dlaczego chcesz je przyciemniac? Chcesz wtopić się w tłum?;)

właśnie wróciłem z Ukrainy, jakiś pieprzony młody cwaniaczek z policji w Perczynie (Zakarpacie) chciał mnie oddać pod sąd, karą miało być odebranie prawa jazdy na 3-6 miesięcy. ja chciałem oficjalny mandat „straf”. Wykroczenie moje polegało na tym, że wjechałem na skrzyżowaniu z podporządkowanej. Po prostu się wpasowałem pomiędzy jeżdżących nikt nie hamował nikt nie trąbił tam tak się jeździ. tym bardziej że to był przejazd kolejowy i wszyscy jeździli powoli. Skończyło się na łapówce 200 zł. to ok 1100 hrywien. Ale negocjacje były zażarte. s-yn. Jutro dzwonie do Ambasady zapytać o wysokość kar. jeśli mi się uda dowiedzieć to napisze jak to wyglada. Bo szkoda żeby się dawać naciągać pajacom.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.