Dlaczego Ukraina

Największą siłę zmieniania świata mają entuzjaści – pamiętajcie

Pokazywać od pozytywnej strony Ukrainę to zadanie dla wytrwałych. To jak błąkanie się po polu minowym w poszukiwaniu białych trufli. Ale to samo jest z Białorusią, Rosją, Rumunią, Mołdawią i wieloma innymi krajami, chociaż wizerunek Ukrainy w Polsce jest wyjątkowy pod wieloma względami. Trzeba chcieć poznać ten kraj na własną rękę, a nie z rozpraw naukowych czy internetowych komentarzy. W Polsce o Ukrainie przed Euromajdanem się mało mówiło, z krótką przerwą na Ukrainę bez Kuczmy i Pomarańczową rewolucję. Okres między rozpadem Związku Radzieckiego, a Rewolucją godności wydaje się być w polskich mediach tabula rasą. Sięgając wstecz do archiwów widzę teraz same cymesy: kontrabanda, umęczone Kresy, bieda, bieda, mniejszość polska, bieda, Juszczenko i Janukowycz. Pociąg przemytnik i złoty unitaz. Nic się w zasadzie nie zmieniło. Stereotypy dobrze się mają, a ukraińska emigracja i tanie bilety lotnicze do Lwowa niewiele tu zmieniły.

Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie (dawne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej)

Są ludzie, którzy myślą nieszablonowo, mają pojęcie o regionie, a ich wiedza nie jest głównie wiedzą książkową lub internetową, ale to jednak garstka. Tematu Ukraina niektórzy się zwyczajnie boją. Albo zarabiasz więcej i piszesz jak Ci nakazują, albo klepiesz biedę i piszesz jak chcesz. Wolność jest bezcenna, ale nie każdy to wie. Przy okazji młodzieńczych wspomnień. Na koniec tamtej epoki nasz prawdziwy majstersztyk: wizyta w Charkowie – MSZ-towskie spécialité. Można się z tego śmiać, ale prawda jest taka, że za Kwaśniewskiego mieliśmy z Ukrainą najlepsze relacje. Choć może to bardziej zasługa tamtej epoki, a nie ludzi.

W każdym razie wcześniej to był czas świadomego zapomnienia o Wschodzie. Po wejściu do Unii wektory naszych zainteresowań skierowały się w przeciwną stronę do kierunku rakiet NATO-owskich. W szkole o Ukrainie nic się nie dowiedziałem, na porządnych studiach – niewiele więcej. Dla pewnych środowisk był to także temat tabu. Nie interesuj się, nie zadawaj pytań, których nikt nie zadaje. Nikt, nic nie wiedział lub nie chciał powiedzieć. Materiał dla Franza Kafki na kontynuację Procesu. Nie było UPA, ale też i nie było Żołnierzy Wyklętych. Jak Pan Makłowicz pojechał na Ukrainę w 1998 r. gotować barszcz w Stanisławowie to tak mu się spodobało, że wrócił z kamerą szesnaście lat później.

Wszyscy żyli w postkomunistycznym marazmie, ale powietrzem się jakoś lepiej oddychało. Dla tych, którzy poznali w tamtym czasie Ukrainę, była ona jak ziemia obiecana – wolna i nieokiełznana, bez rozkładów jazdy w internecie i bez pijanych Anglików sikających w dorożce. Była po części nasza, była swojska. Dla Polaków, Ukraińców, Tatarów, Rosjan i Białorusinów. Dla Gruzinów, Węgrów, Rumunów i Czechów. Wszyscy się tu dogadywali bez Komisji Weneckich, choć przed wojną wiadomo różnie bywało. A dla pozostałych prawdziwa terra incognita.

mukaczewo ratusz marcin
Ratusz w Mukaczewie z miętową fasadą

Po wydarzeniach na Krymie coś się zmieniło. Mokra petarda wspaniałomyślnie w końcu wystrzeliła. Założono kewlarowe hełmy i kamizelki z napisem PRESS, choć niektórzy nie wiedzieli gdzie Rzym, a gdzie Krym. Ukraina nie jednemu dała porządną nauczkę: przyśpieszone lekcje języka, historii i geografii. Wymachiwano rękami, budowano napięcie. Gadające głowy z telewizorni licytowały się w przepowiadaniu przyszłości. – Ukraina będzie rozjechana. – Będzie zaorana. – Zniknie z mapy. – Pożoga wojenna zniszczy Ukrainę i zniszczy nas. W TVP zawsze narracja jakby wszyscy mieli biegunkę, a do tego musi być sensacyjnie i zawsze w ciemnych barwach. Przecież najłatwiej sprzedaje się ukraińskie nieszczęście. Opowieściami stworzono nawet wojnę we Lwowie. Teraz znowu gadają coś o oligarchach. Na polskim podwórku musi być zawsze chłopiec do bicia. Zazwyczaj jest Żydem, Niemcem lub „Ruskim”. Wcześniej był Kuroń, teraz jest Karoń. Nawet Giedroycia rozjechali walcem, bo umarły wciąż trzymał żywych za nogi.

Twierdza w Chocimiu nad Dniestrem

Pisząc o Ukrainie – paradoksalnie – poznałem lepiej nas samych – Polaków. Przekonałem się gdzie tak na prawdę jest nasza świadomość, kim jesteśmy i jak reagujemy na to co nieznane. Wierzyłem, że jesteśmy inni, ale to przedsięwzięcie posadziło mnie po drugiej stronie lustra. Nasza społeczna świadomość, jest jak mroczna, ciemna i śmierdząca pieczara, z której chciałoby się jak najszybciej uciec. Wysyłacie do mnie mailem regularne podziękowania: – Lwy na Cmentarzu Orląt są obite płytą pilśniową i Ty z nimi rozmawiasz!?. – Wołyń w TVP widziałem, więc dobrze ich znam. – Słyszałeś o Hucie Stepańskiej? Uwierzcie mi, że nie chcielibyście spojrzeć w tę otchłań uprzedzeń. Społeczna wiedza o ukraińskiej polityce i kulturze jest jak jazda z zaparowanymi szybami. Niby coś wiemy, niby jedziemy, a tak na prawdę nie widać zupełnie nic.

Dworzec Główny W Użhorodzie
Dworzec Główny w Użhorodzie

Dawno zrozumiałem, że rozmowa o polityce nikogo nie zbliża. Przez te wszystkie lata, gadające głowy nie powiedziały nam o Ukrainie nic wartościowego. Młodzi nie mają o tych terenach bladego pojęcia, ale to wina tych, którzy pisali dla nich scenariusze opowiadań. Szczęśliwie zdarzały się również i wyjątki, a takim była zawsze Barbara Włodarczyk. „Szerokie Tory” to najlepsza seria o Wschodzie. Opus magnum, dzieło kompletne. Całuję Panią w rękę.

Poza tym napisano kilka odkrywczych książek, które walają się teraz w kartonach Taniej Książki. Starano się z wojny zrobić sensację, a wyszło jak zawsze, bo wojna to wojna. Wymuszone wywiady kosmitów z Ziemianami. Kto nie słyszał na własne uszy wybuchu z moździerza tego w dzisiejszym świecie już nic nie przekona. W takich czasach przyszło nam żyć, gdzie jak zawsze to człowiek człowiekowi zgotował ten los. Przy okazji losu, kiedy ten daszek postawicie w Medyce?

Zresztą, o Ukrainie to najlepiej się rozmawia jak jest koniunktura. Gdy dzieje się coś złego, wybuchnie reaktor, w Iranie rakieta rozbije samolot. Gdy płonie Czerwony Las, albo Mykołę na Marszałkowskiej złapano po kielichu. Jak się pije wygodnie wódkę u Baczewskiego lub siedzi w ciepłym studio przy Woronicza wymądrzając się do kamery. W końcu kredyt za mieszkanie sam się nie spłaca.

Gdy w mówieniu o Ukrainie nie ma żadnych profitów, to lepiej jej nie dotykać, bo może jeszcze poparzyć i odcisnąć Tryzuba, bo burdel najłatwiej zostawić za sobą. Dysonans poznawczy dotyka tu wszystkich. Napić się, najeść i wracać do Polski. Zrobić ze Lwowa prawdziwy disnejlend. Trzymać się narracji, nie myśleć inaczej. Urządzać bankiety, bełkotać pod nosem. Wysyłać konwoje, grać Matkę Teresę, bo przecież nadejdą kolejne wybory.

ukraina marcina
Dawno temu gdzieś na Ukrainie

Pierwszą osobą spotkaną przeze mnie na Ukrainie była brudna Cyganka, bez zębów i butów. Krzyknęła do mnie głośno „K***a – Ukraina!” Być może to było zaklęcie, a jego rezultat to właśnie ta strona…

Czasami pytacie o modele marszrutek na zdjęciu strony głównej. Po lewej to Bogdan na podwoziu ISUZU z fabryki LuAZ (ŁuAZ) z Łucka. Ten drugi to klasyka – BAZ-A079.14 na podwoziu indyjskiego TATA, czyli słynny ETALON (nie ETANOL…) Napisane ma na masce FIAKR. Pierwszą literę w tym napisie, miłośnicy Ukrainy i Wschodu nazywają od wyglądu „cygarem” lub „parasolem”.

Napisz do mnie

Gdy nie odpisuję przez kilka dni to znaczy, że odpowiedź znajdziesz w jednym z artykułów na stronie, albo że gdzieś utknąłem na Ukrainie, albo w Polsce ciężko zarabiając na chleb.

Gdy masz pomysł lub pytanie to napisz. Chętnie przeczytam Twoją relację z podróży. Nie ma głupich pytań, a przyznawanie się do niewiedzy jest cnotą, ale wiele informacji o Ukrainie znajdziecie już w sieci (między innymi skopiowane z tej strony…) więc szukajcie, a potem pytajcie.

До побачення!