Medowucha (Медовуха) – ukraińska wódka z miodem

Medowucha – jedna z najpopularniejszych wódek na Ukrainie

wódka medowucha ukraina
Ukraińska wódka Medowucha kusi Polaków w każdym sklepie. Medowucha – Siła Miodu – Świątecznego Nastroju. Nastrój udziela się już pod dwóch kieliszkach. Secesyjne kamienice we Lwowie jeszcze nigdy nie świeciły takim blaskiem. Podobnie jak kijowski Kreszczatik.

Do tej pory opisałem dla was kilkanaście ukraińskich wódek wybornej jakości. Przedstawiłem moc produkcyjną likiero-wódczanych zawodów z całej Ukrainy: od Lwowa do Charkowa. Warto zapoznać się z wcześniejszymi artykułami, żeby w ukraińskim mahazynie i produktach wiedzieć co wybrać. Niczym stary weteran ukraińskich wojaży. Inaczej będziemy stać przy kasie jak fagas ze świecą. Będąc na Ukrainie na pewno spotkacie wódkę Medowucha. Czy warto wydać na nią kilkadziesiąt hrywien? Oczywiście, że tak. Jak na każdą ukraińską wódkę.

Asortyment ukraińskiej wódki jest bowiem ogromny niczym Boże miłosierdzie. Były wódki z Ukrainy na spirytusie klasy luks, takie jak dla przykładu Morosza i Malinówka. Podawałem też pozycje dla najmocniejszych Zaporożców, takie jak Kozacka Rada, Hetman czy Prezydencki Standard (zobacz zdjęcie Prezydenta Kwaśniewskiego w Muzeum Miniatur w Kijowie) 😉 Dzisiaj kontynuujemy cykl o wódce z Ukrainy recenzją Medowuchy.

Wskazówka: o wódce z Ukrainy przeczytasz w: Wódka z Ukrainy – jaka wódkę warto kupić i przywieźć z Ukrainy? oraz Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie.

Medowucha – znajdziesz ją nawet z zamkniętymi oczami

Medowucha Gryczana to klasyczna propozycja dla najtrwalszych zawodników. Kliknij, żeby powiększyć. fot.rost.kh.ua

Medowucha to wódka na spirytusie klasy luks produkowana przez ukraiński zakład o angielskiej nazwie Global Spirits na Ukrainie. Zakład opisywany już wcześniej na stronie. Global Spirits posiadający swoje biuro w Nowym Jorku, to największy producent wódki w Europie Wschodniej. Jest jednym z najmocniejszych graczy na wódczanym rynku Ukrainy.

Zakład odpowiada między innymi za takie marki jak Morosza (МОРОША), Perwak (Первак), Horcica (Хортиця) czy okrutny Hetman (Гетьман). Najjaśniejszą gwiazdą jest bez wątpienia odeski koniak Shustoff (Shustoff). Global Spirits produkuje także japońskie wina pod markami Oreanda i Mikado. Wyroby tego zawodu są dostępne w każdym ukraińskim sklepie, dlatego w przypadku Medowuchy nie powinniśmy mieć problemu z jej zakupem.

We Lwowie przy Operze znajduje się mordownia, w której poleją wam każdej z tych wódek z osobna. Do kieliszka przyczepionego łańcuchem niczym talerz po kaszy gryczanej z filmu Miś. Uwaga na Hetmana – wali w czerep jak Tuhaj-bej, Potockiego pod Korsuniem w 1648 r. 😉

Wskazówka: najsłynniejszą znaną wódką z Ukrainy jest Nemiroff. O rodzajach wódki Nemiroff przeczytasz w: Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki. Przeczytaj także Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff.

Medowucha (Медовуха) Gryczana – klasyczna

karpaty wschodnie
To Karpaty Wschodnie na Ukrainie. Łagodne i piękne panoramy zachęcają do długiego marszu, wspólnych pogawędek i relaksu. A gdy już zdobędziemy Pikuja, Howerlę lub inne wierzchołki i połoniny, to wyciągnijmy na przykład Medowuchę. fot.navkolosvitu.net.ua

Medowucha reklamuje się hasłem siła miodu. Medowucha, czy też mjedowucha lub miodowucha, poza nazwą własną tej konkretnej wódki, to także ogólne określenie na ukraińską nalewkę alkoholową z dodatkiem miodu. Nie wiedzieć dlaczego, producent umieścił swoją Medowuchę w dziale nastojanek, a nie wódki. To raczej celowy zabieg marketingowy, ponieważ mianem nastojanek określa się na Ukrainie rodzaj nalewek. Medowucha od Global Spirits jest przecież mocna jak wódka i w mojej ocenie, nie ma nic wspólnego z ukraińskimi miodówkami. Poza tym, że jest w niej podobno dodatek miodu… Czy Medowucha to więc tylko produkt marketingowy?

Medowucha Gryczana to 40% wódka na spirytusie klasy luks, z dodatkiem miodu gryczanego, tymianku, cynamonu i mięty. Jest cholernie mocna w odbiorze i nie wyczujemy w niej w zasadzie żadnego miodu, ani tym bardziej tymianku czy cynamonu 🙂 Dla weteranów ukraińskich wojaży wejdzie bez popity. Innym zalecałbym mieć coś w pobliżu. W pierwszym odbiorze nie zachęca, ale spiritus klasy luks robi robotę i dzięki temu Medowucha nie wywołuje bardzo dużego kaca. Należy jednak podkreślić, że to wódka ze średniej półki. Stosowałem ją jako poranny klin na Ukrainie przed śniadaniem (ua. śnidanko, ru. zawtrak) i sprawdzała się świetnie. Nie bez powodu, Medowucha cieszy się wśród Ukraińców popularnością. W swojej cenie oferuje całkiem dobrą jakość.

Ciekawostka: na Ukrainie produkuje się wódkę z kawałkami złota. Przeczytaj Wódka ze złotem na Ukrainie – cena i rodzaje wódki z kawałkami złota oraz Co kupić na Ukrainie i co przywieźć z Ukrainy do Polski? – 10 produktów.

Medowucha (Медовуха) – rodzaje i ceny ukraińskiej wódki

Huculszczyzna to duchowe centrum Ukrainy. Piękne zachody słońca i świeże powietrze. Jesteśmy na dachu świata. Tak blisko, a tak daleko. fot.navkolosvitu.net.ua

Wódka Medowucha występuje w dwóch wersjach. Najpopularniejsza to Medowucha Gryczana (Медовуха Гречана) o woltażu 40%. Występuję w pojemnościach 0.2 oraz 0.5. Dla spróbowania najlepiej kupić sobie 0.2. Zwróćcie uwagę, że pojemność 0.2 jest bardziej popularna na Ukrainie niż w Polsce. Cena za pół litra czyli 0.5 to 90 UAH (13 PLN). Cena za mniejszą Medowuchę 0.2. to 30-40 UAH (5-6 PLN). Warto wydać te kilka złotych, żeby chociaż spróbować czym jest słynna Medowucha.

Szczególnie gdy spoglądamy na Morze Czarne albo Pasmo Czarnohory i Gorganów w Karpatach Wschodnich. Nie trzeba jednak wyjeżdżać na daleką Ukrainę. Czy też na daleką i płonącą Ukrainę jak zatytułował jedną ze swoich słynnych książek o Kozakach prof. Serczyk. Ukraińska wódka może nam towarzyszyć spacerując po zakamarkach ul. Ormiańskiej we Lwowie czy też Alei Lipowej w Użhorodzie. Odkrywajmy Ukrainę bez pośpiechu, spokojnie i świadomie. Wbrew panującym trendom.

medowucha majska
Medowucha Majska o pojemności 0.2 z zieloną etykietą. Prezentuje się pięknie w tym bezcieniowym namiocie 🙂 fot.listex.info

Oprócz klasycznej Medowuchy, do wyboru jest również z zieloną etykietą Medowucha Majska (Медовуха Майська). Medowucha Majska ma taką samą zawartość alkoholu co klasyczna i występuję w tych samych pojemnościach, ale Medowucha Majska jest wódką czystą, a miód użyty do jej produkcji to tzw. miód majski (ukraińska specjalność).

W podobnych butelkach występuję także słabsza o kilka procent Narodna Marka (Народна Марка). Narodna Marka doprawiona jest ziołami: owoców kminku, pąków brzozy i eukaliptusa. Tutaj również dodano naturalnego miodu. Pojemność 0.2 oraz 0.45. Wchodzi bardzo gładko, lepsza w odbiorze niż Medowuchy.

Pamiętajcie o dobrej ukraińskiej strawie przed piciem, a wszystko będzie wyglądało lepiej. Zwykła solianka czy pierogi z ziemniakami w Puzatej Chacie zrobią dobrą podkładkę 🙂 Nawet jeżeli idziecie dopiero coś zjeść. Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.