Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Metro w Kijowie otwarte w 1960 r. jest najbardziej wydajnym sposobem na przemieszczanie się po trzy milionowej stolicy Ukrainy. Kijowskie metro stanowi żywą pamiątkę z czasów radzieckich, posiada niesamowitą atmosferę charakterystyczną dla wschodnich systemów oraz imponuje rozmachem do dnia dzisiejszego. Przeczytaj najważniejsze informacje, które ułatwią Ci korzystanie z kijowskiego metro.

Schemat Metro w Kijowie

Metro w Kijowie obecnie tworzą trzy linie, zaczynając od najstarszej: Czerwona, Niebieska i Zielona.

metro w kijowie
Schemat linii kijowskiego metro wraz z opisem stacji w alfabecie łacińskim. Dwie linie przecinają Dniepr. Łączna długość linii ok. 70 km. Źródło: https://www.visitkievukraine.com (kliknij na schemat, aby powiększyć)

Godziny pracy kijowskiego metro

Kijowskie metro funkcjonuje od 6:00 do 24:00. Interwały pomiędzy kolejnymi odjazdami zależne są od stacji. Na stacjach o największym zagęszczeniu pasażerów pociągi odjeżdżają nawet co 5 minut.

Koszty przejazdu, ceny i rodzaje biletów

Bilety są sprzedawane w formie plastikowych niebieskich żetonów. Jeden żeton kosztuje 5 UAH i umożliwia wejście do metra i podróż z dowolną ilością przesiadek w obrębie dowolnej linii metra. Po opuszczeniu metra, do kolejnego przejazdu potrzebujemy nowego żetonu.

Istnieje możliwość zakupu plastikowej karty w cenie 12 UAH, a następnie doładowanie jej określoną sumą hrywien. Po przyłożeniu plastikowej karty do czytnika bramek wejściowych, system automatycznie ściąga opłatę. Dla często podróżujących metro w Kijowie takie rozwiązanie jest najwygodniejsze, a przy tym pozwala ono nieco zaoszczędzić na przejazdach (wraz z wysokością doładowania, zmniejsza się średnia cena za jeden przejazd).

Żetony możemy kupić w wiszących pomarańczowych automatach na wejściu każdej ze stacji. Uwaga, automaty te przyjmują wyłącznie banknoty, które są zaprezentowane w przeźroczystej szybce w tymże automacie. Zazwyczaj są to niskie nominały na przykład 5 lub 10 UAH. Automaty nie wydają reszty.

metro w kijowie
Maszyny sprzedające żetony są charakterystycznego pomarańczowego koloru.

Żetony (oraz karty i doładowania) można też zakupić w kasach przed bramkami wejściowymi. W kasach zakupimy maksymalnie 1 żeton za jednym razem. Więcej kasjerka nie sprzedaje. Chodzi zapewne o to, żeby podróżujący nie gromadzili niepotrzebnie zapasów żetonów, a każdy z podróżujących miał szansę na zakup żetonu.

metro w kijowie
Awers i rewers plastikowego żetonu do metro w Kijowie. Koszt żetonu umożliwiającego 1 przejazd to 5 UAH.

Co jeszcze warto wiedzieć o kijowskim metro ?

Podobnie jak w innych podobnych miejscach na świecie, warto zachować zasadę ograniczonego zaufania i być czujnym, mając na uwadze szczególnie swój bagaż i portfel. Warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo, być ostrożnym na automatycznych schodach, a także w momencie przyjazdu pociągu. Na czas podróży metrem bądźmy po prostu skupieni.

Do metro w Kijowie nie można wchodzić z napojami, w praktyce różnie jest o egzekwowane. Czasami udaje mi się wejść z kwasem chlebowym 😉

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Piwna Duma w Kijowie – najlepsze piwo na Ukrainie

Kuchnia ukraińska. Jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady

Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.