Metro w Kijowie – mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

metro w kijowie

Krótka historia kijowskiego metro

Metro w Kijowie otwarte w 1960 r. jest najbardziej wydajnym sposobem na przemieszczanie się po trzy milionowej stolicy Ukrainy. Kijowskie metro stanowi żywą pamiątkę z czasów radzieckich, posiada niesamowitą atmosferę charakterystyczną dla wschodnich systemów oraz imponuje rozmachem do dnia dzisiejszego. Przygotowałem dla Ciebie najważniejsze informacje, które ułatwią Ci korzystanie z kijowskiego metro i sprawne poruszanie się po stolicy Ukrainy.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Schemat i mapa metro w Kijowie

Metro w Kijowie obecnie tworzą trzy linie, zaczynając od najstarszej: Czerwona, Niebieska i Zielona. Najpopularniejsze stacje metro w Kijowie to między innymi Arsenalna (najgłębsza stacja metro na świecie) i stacje w pobliżu najważniejszych obiektów turystycznych. To między innymi Zołoti Worota, Kreszczatik oraz Kontraktowa Płoszcza 🙂

zoo w kijowie jak dojechać
Schemat linii kijowskiego metro wraz z opisem stacji w alfabecie łacińskim. Linia czerwona oraz zielona przecinają Dniepr. Łączna długość linii ok. 70 km. Ilość stacji to 52.

Metro w Kijowie – godziny pracy i interwały

Kijowskie metro funkcjonuje od 6:00 do 24:00. Interwały pomiędzy kolejnymi odjazdami zależne są od stacji. Na stacjach o największym zagęszczeniu pasażerów pociągi odjeżdżają nawet co 5 minut.

Metro w Kijowie – ceny i rodzaje biletów

Bilety są sprzedawane w formie plastikowych niebieskich żetonów. Jeden żeton kosztuje 8 hrywien (UAH) i umożliwia wejście do metra i podróż z dowolną ilością przesiadek w obrębie dowolnej linii metra. Po opuszczeniu metra, do kolejnego przejazdu potrzebujemy nowego żetonu.

Istnieje możliwość zakupu plastikowej karty w cenie 12 UAH, a następnie doładowanie jej określoną sumą hrywien. Po przyłożeniu plastikowej karty do czytnika bramek wejściowych, system automatycznie ściąga opłatę. Dla często podróżujących metro w Kijowie takie rozwiązanie jest najwygodniejsze, a przy tym pozwala ono nieco zaoszczędzić na przejazdach (wraz z wysokością doładowania, zmniejsza się średnia cena za jeden przejazd).

Żetony możemy kupić w wiszących pomarańczowych automatach na wejściu każdej ze stacji. Uwaga, automaty te przyjmują wyłącznie banknoty, które są zaprezentowane w przeźroczystej szybce w tymże automacie. Zazwyczaj są to niskie nominały na przykład 5 lub 10 UAH. Automaty nie wydają reszty.

metro w kijowie
Maszyny sprzedające żetony są charakterystycznego pomarańczowego koloru.

Żetony (oraz karty i doładowania) można też zakupić w kasach przed bramkami wejściowymi. W kasach zakupimy maksymalnie 1 żeton za jednym razem. Więcej kasjerka nie sprzedaje. Chodzi zapewne o to, żeby podróżujący nie gromadzili niepotrzebnie zapasów żetonów, a każdy z podróżujących miał szansę na zakup żetonu.

metro w kijowie
Awers i rewers plastikowego żetonu do metro w Kijowie. Koszt żetonu umożliwiającego 1 przejazd to 5 UAH.

Kilka wskazówek na koniec o kijowskim metro

Podobnie jak w innych podobnych miejscach na świecie, warto zachować zasadę ograniczonego zaufania i być czujnym, mając na uwadze szczególnie swój bagaż i portfel. Co więcej, pilnujmy się szczególnie w momentach dużego zatłoczenia, a także w pociągu metra. Ponadto, warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zalecam ostrożność na automatycznych schodach, a także w momencie przyjazdu pociągu. Na czas podróży metrem bądźmy po prostu skoncentrowani 🙂 Do metro w Kijowie nie można wchodzić z napojami. W praktyce różnie jest to egzekwowane. Czasami udaje mi się wejść z kwasem chlebowym 😉

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):