miasta ukrainy

Miasta na Ukrainie Zachodniej – pięć najładniejszych, które warto odwiedzić

Zachodnia Ukraina – dlaczego warto zacząć od niej?

Wybierasz się w podróż, żeby odwiedzić miasta na Ukrainie Zachodniej? Może zamierzasz zwiedzić Ukrainę samochodem albo koleją? Znakomicie, ale czy zdajesz sobie sprawę z powierzchni naszego sąsiada? Ukraina to kraj dwa razy większy od Polski. To w zasadzie drugi największy kraj w Europie po Rosji. Ukraina to więc olbrzymie terytorium, którego nie objedziemy za jednym razem.

Zanim wyruszymy w drogę, najlepiej zorientować się, do których miejsc warto się wybrać. Podróż proponuję rozpocząć od Ukrainy Zachodniej. To region położony bliżej Polski, a miasta na Ukrainie Zachodniej potrafią być na prawdę piękne i urokliwe. Jakie to dokładnie miasta na Ukrainie, przeczytacie w dalszej części artykułu.

Żeby rozbudzić Waszą wyobraźnię, zamiast zdjęć, postanowiłem  zaprezentować ukraińskie miasta przy użyciu starych pocztówek. Spokojnie! Wszystkie obiekty na pocztówkach istnieją do dnia dzisiejszego. Mam nadzieję, że taka forma zaciekawi Was do odkrycia któregoś z ukraińskich miast.

miasta na ukrainie
Porównanie powierzchni Polski i Ukrainy. Pow. Polski to ok. 300 tyś km2. Ukrainy – 600 tyś km2.

Które miasta na Ukrainie warto odwiedzić?

Miasta na Ukrainie Zachodniej – Lwów

miasta na ukrainie
Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie, na placu Mickiewicza, 1928 r. fot.lvivcenter.org

Oczywiście nie można rozpocząć od doskonale znanego już części Polakom, Lwowa. Lwów to największe miasto w zachodniej części Ukrainy. Nam kojarzy się głównie z historią oraz licznymi atrakcjami i pięknymi zabytkami. Natomiast dla części Ukraińców Lwów jest miastem, w którym łatwiej po prostu o pracę i wyższy poziom życia.

Lwów zamieszkuje obecnie ponad 700 tyś. mieszkańców. Wśród nich znajduje się garstka stale mieszkających we Lwowie, choć już w symbolicznych ilościach, Polaków, Ormian, Rosjan i Żydów. Lwów posiada doskonale rozwiniętą bazę restauracyjną i hotelową.

miasta na ukrainie
Ulica Siczowych Strzelców we Lwowie, dawniej ulica 3 Maja, 1918 r. fot.lvivcenter.org

Przebywając we Lwowie należy koniecznie odwiedzić takie zabytki jak na przykład Kaplica Boimów, Katedra Ormiańska, kościół Dominikanów, czy Cmentarz Łyczakowski. Listę miejsc wartych zobaczenia we Lwowie można by ciągnąć w nieskończoność. Internet jest wręcz zalany informacjami na temat Lwowa, więc nie powinniście mieć kłopotów ze znalezieniem tego co Was interesuje.

Polecam Wam po prostu przyjechać i odkryć miasto na własną rękę. Tym bardziej, że Lwów to idealne miasto żeby rozpocząć swoją przygodę z Ukrainą. Lwów jest już silnie zeuropeizowany, więc łatwiej będzie nam wejść w poznanie różnic kulturowych na Ukrainie.

Miasta na Ukrainie Zachodniej – Czerniowce

miasta na ukrainie
Widok z Rynku w Czerniowcach na główny deptak w mieście obecnie noszący imię Olgi Kobylańskiej. W czasach austriackich główna ulica nazywana była Herrengasse (Pańska). W czasach rumuńskich (1918-1940) strada Jancu Flondor. fot.lvivcenter.org

Czerniowce były nazywane Małym Wiedniem Wschodu. To obecnie stolica ukraińskiego regionu zwanego Bukowiną. Położone jest w południowo-zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią. W połowie XIX w. to wielokulturowe miasto było domem dla Polaków, Ormian, Żydów, Rosjan, Niemców, Rumunów oraz Turków. Dzisiaj gości ono turystów z każdego zakątka świata i przyciąga piękną architekturą oraz unikalną atmosferą. W Czerniowcach istnieje bardzo dobra baza noclegowa oraz gastronomiczna. Czerniowce zamieszkuje obecnie ok. 250 tyś mieszkańców. Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi ważniejszymi miastami Ukrainy.

miasta na ukrainie
Rynek w Czerniowcach z Ratuszem, 1905-19014 r. fot.lvivcenter.org

Przebywając w Czerniowcach należy koniecznie odwiedzić takie zabytki jak na przykład Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza (dawna rezydencja prawosławnego metropolity Bukowiny wpisana na listę UNESCO), centrum miasta wraz z placem Centralnym oraz głównym deptakiem ul. Olgi Kobylańskiej (znakomita architektura doby Habsburgów), szereg domów kultury; w tym Dom Polski, Dom Niemiecki oraz Dom Żydowski, a także Ratusz, łaźnie tureckie, dawną Synagogę oraz wiele innych zabytków.

Miasta na Ukrainie Zachodniej – Użhorod

miasta na ukrainie
Róg pl. Teatralnego oraz ul. Corzo (Korzo) – głównego deptaku miasta. Zdjęcie pochodzące z 1924 r. kiedy Użhorod znajdował się w granicach Czechosłowacji. Ungvar – to węgierska nazwa Użhorodu. fot.lvivcenter.org

Użhorod jest współczesną i historyczną stolicą Zakarpacia, ukraińskiego regionu położonego na pograniczu Polski, Słowacji oraz Węgier. Skąd wzięła się nazwa miasta? Od przepływającej zaraz obok rzeki Uż. Użhorod położony jest na południowo-zachodniej Ukrainie, tuż obok granicy ukraińsko-słowackiej. Miasto zamieszkuje na co dzień ok. 100 tyś. mieszkańców. Wśród nich Węgrzy, Słowacy, Romowie, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy oraz Żydzi.

miasta na ukrainie
Zamek w Użhorodzie pochodzący z XIV w. przetrwał do dnia dzisiejszego. Mieści Zakarpackie Muzeum Krajoznawcze, 1930 r. fot.lvivcenter.org

Użhorod podobnie jak Zakarpacie posiada ciekawą i burzliwą historię. Region ten zmieniał swoją przynależność terytorialną kilkukrotnie w całej historii. Należał między innymi do Węgier, Czechosłowacji, potem został zajęty przez armię sowiecką, by ostatecznie znaleźć się w granicach niepodległej Ukrainy. Historia Zakarpacia, pozostawiła swój trwały ślad zarówno w składzie etnicznym tego regionu jak i w zabytkach architektury i techniki, czyniąc z tego miasta przepiękne świadectwo wzajemnego przenikania się różnych kultur europejskich.

miasta na ukrainie
Greko-katolicka Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Użhorodzie, 1909 r. fot.lvivcenter.org

Miasto położone jest w malowniczym rejonie przedgórza Karpat, blisko Bieszczadów. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami. Użhorod jest traktowany jako znakomity punkt wypadowy w ukraińskie Bieszczady. 40 km od Użhorodu znajduje się Mukaczewo – drugie najważniejsze miasto obwodu zakarpackiego, także warte zobaczenia.

Przebywając w Użhorodzie należy koniecznie przejść się głównym deptakiem ul. Korzo (Corzo) oraz odwiedzić XVI-wieczny Zamek, w którym mieści się muzeum. Niedaleko Zamku mieści się Zakarpackie Muzeum Architektury Ludowej wraz z zespołem architektonicznym zakarpackich chat. Warte odwiedzin są też obiekty sakralne, w tym grekokatolicka katedra Podwyższenia Krzyża Świętego.

Miasta na Ukrainie Zachodniej – Drohobycz

miasta na ukrainie
Ulica Stryjska w Drohobyczu, 1909 r.  Na rogu Synagoga. fot.lvivcenter.org

Drohobycz położony jest ok. 70 km na południowy-zachód od Lwowa. To 70 tyś. miasto z bogatą historią zaskakuje ilością zabytków. Drohobycz to małe miasto i kojarzony jest przede wszystkim z mieszczącym się tutaj dawnym domem Bruno Schulza – żydowskiego pisarza, autora słynnego zbioru opowiadań Sklepy Cynamonowe. Dom możemy zwiedzać do dnia dzisiejszego.

miasta na ukrainie
Drewniana Cerkiew św. Jura w Drohobyczu, 1905 r. Przetrwała do dnia dzisiejszego. Wpisana na listę UNESCO. fot.lvivcenter.org

Przed wojną Drohobycz był podobnie jak inne ukraińskie miasta na Zachodzie Ukrainy, miastem wielokulturowym. Dzięki obecności znacznej mniejszości żydowskiej, Drohobycz miał swoją unikalną atmosferę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Drohobycz zamieszkiwali Ukraińcy, Polacy, Rosjanie oraz Żydzi. Współcześnie miasto stało się niemal jednolite kulturowo, ale dawne elementy bogatej wielonarodowej kultury są wciąż widoczne na przykład w architekturze miasta.

miasta na ukrainie
Synagoga Wielka w Drohobyczu przy ul. P. Orlika. Przetrwała do dnia dzisiejszego. Odrestaurowana. fot.lvivcenter.org

Druga wojna szczęśliwie ominęła Drohobycz. Oprócz domu Bruno Schulza, w Drohobyczu należy koniecznie zobaczyć Ratusz, Wielką Synagogę (dawniej była to największa synagoga w Galicji) i wpisaną na listę UNESCO drewnianą Cerkiew św. Jura. Znajduje się tutaj wiele zabytków związanych z epoką, w której Drohobycz przynależał do II Rzeczpospolitej. To między innymi cmentarz katolicki oraz posiadłość polskiego burmistrza tego miasta Rajmunda Jarosza. Bardziej dociekliwi znajdą także pomnik Mickiewicza. Osoby zainteresowane architekturą sakralną również nie będą zawiedzione.

Miasta na Ukrainie Zachodniej – Sambor

miasta na ukrainie
Rynek w Samborze, 1917 r. Zachował swoją pierwotną formę do dnia dzisiejszego. fot.lvivcenter.org

Sambor to najmniejsze miasteczko z prezentowanych. Położone jest 50 km od polskiej granicy na przecięciu dróg z Lwowa do Użhorodu oraz Przemyśla do Drohobycza. Zamieszkuje je współcześnie 35 tyś. osób. Podobnie do innych miast i miasteczek, Sambor był w przeszłości domem dla wielu narodowości. Miasto zawdzięcza swoją nazwę prawdopodobnie od budowli warownej zwanej Samborem. Kiedyś przez tereny Sambora przebiegały ważne szlaki handlowe ze Wschodu na Zachód.

miasta na ukrainie
Ratusz w Samborze, 1909 r. Przetrwał do dnia dzisiejszego. fot.lvivcenter.org

Sambor ucieleśnia to, co najpiękniejsze w małych ukraińskich miasteczkach: wolno upływający czas. Warto się tutaj zatrzymać na moment i zobaczyć najważniejsze zabytki miasta. To Kościół i klasztor oo. Bernardynów i Kościół Narodzenia NMP z cudowną ikoną Matki Boskiej Samborskiej. Dla miłośników architektury obronnej ciekawe mogą być pozostałości samborskiego zamku z XVI wieku oraz resztki murów obronnych. Na końcu powinno się zawitać na samborski Rynek i rzucić okiem na urokliwe kamieniczki.

Miasta na Ukrainie Zachodniej – zakończenie

Lwów, Czerniowce, Użhorod, Drohobycz i Sambor, to miasta na Ukrainie, które bez wątpienia warto odwiedzić. Jeżeli spojrzeć na mapę, to można powiedzieć, że leżą rzut kamieniem od Polski. Pozostaje tylko wybrać trasę i w drogę! Jeżeli spodobały Wam się prezentowane pocztówki, to znajdziecie ich więcej na stronie www.lvivcenter.org

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.