Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie

Dlaczego warto kupować miód na Ukrainie?

miód z ukrainy
Na Ukrainie dostaniemy nie tylko miód każdego rodzaju, ale także inne produkty pszczele, które w Polsce nie są tak popularne: pyłki, obnóża pyłkowe, pierzgę, mleczko pszczele i propolis. Na zdjęciu miody, propolis (pszczeli kit) oraz obnóża pyłkowe. fot. donetsk.ua

Miód z Ukrainy jest tak samo zdrowy i smaczny jak nasz polski miód. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że miód, który tak chętnie kupujemy w Polsce… jest w istocie miodem sprowadzonym z Ukrainy! Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest cena importowanego miodu z Ukrainy. Miód ukraiński jest po prostu tańszy niż polski miód. To pierwszy ważny powód, dla którego decydujemy się na zakup miodu zza wschodniej granicy. Doskonale wiedzą o tym importerzy, ale także i turyści, którzy przebywając na Ukrainie, korzystają z każdej nadarzającej się okazji do konsumowania tego zdrowego przysmaku. Hodowla pszczół na Ukrainie oraz produkcja miodu odbywają się na o wiele większą skalę niż w Polsce. Dzięki temu ceny miodu są niższe, a ich wybór i jakość doskonała.

Co jeszcze warto wiedzieć o miodzie (мед czyt. med, miód) z Ukrainy?:

  • Kupowany od ukraińskich pszczelarzy nie jest poddawany obróbce termicznej i nie traci cennej aktywności biologicznej (w produkcji przemysłowej i procesie podgrzewania powyżej 45 stopni traci 90% korzystnych składników)
  • Pszczoły nie są faszerowane antybiotykami
  • Ukraiński miód jest zazwyczaj dojrzały, a woda zostaje zredukowana w nim do normalnego poziomu, co więcej usuwane są nadmiary pyłków i wilgoci
  • майский мед – majski med to tzw. miód wiosenny, który powstaje z pierwszej pracy pszczół na przełomie kwietnia-maja. Płynny, jasny, często bezzapachowy (uzyskuje zapach dopiero po 6 miesiącach) o wysokiej zawartości cukru
  • unikajcie kupowania miodów o nazwach regionalnych, na przykład karpacki, krymski, baszkirski (карпатский, крымский, башкирский) za tymi nazwami kryją się często różne „miodowe wynalazki”. Trzymajcie się odmian tradycyjnych na przykład lipowy, słonecznikowy itd.

Miód z Ukrainy – rodzaje i cena ukraińskiego miodu

miód z ukrainy
Miód z Ukrainy jest dużo tańszy niż w Polsce. Ceny miodu na Ukrainie zaczynają się od 100 UAH za litr. (13-14zł). Można kupić tez miód tańszy lub droższy, zależnie od naszych potrzeb. Spróbujmy się targować, przy większych zakupach.

Z zakupem miodu na Ukrainie nie warto jednak zwlekać. Ukraińscy pszczelarze prognozują i zapowiadają wysoki wzrost cen na miód z Ukrainy w 2019 r. Miód z Ukrainy może zdrożeć nawet dwukrotnie. Ceny miodu na Ukrainie zależą od dwóch czynników. Po pierwsze, wszystko zależy od zimowej aury. Jeżeli zima w tym roku na Ukrainie nie oszczędzi pszczół, to ceny miodu automatycznie wzrosną. Pszczoły są najbardziej podatne na wysokie wahania temperatur, dlatego każda nieprzewidywalna aura działa na ich niekorzyść, a także zwiększa ryzyko podniesienia cen. Śmierć jednej pszczelej rodziny to koszt ok. 3 000 hrywien dla ukraińskiego pszczelarza.

Po drugie, ceny miodu z Ukrainy są sztucznie podnoszone przez ukraińskich producentów na początku okresu eksportowego (wiosna). Każdy chciałby zarobić więcej, dlatego jest to zupełnie zrozumiałe. Tym bardziej, że na sąsiedniej Białorusi czy w Mołdawii, ceny miodu są nawet trzykrotnie większe. Ukraina eksportuje ok. 6 tyś. ton miodu rocznie głównie do Stanów Zjednoczonych, Belgii, Niemiec, Japonii oraz Polski.

miód z ukrainy
Kilkusetletnie ule w Muzeum Narodowej Architektury w Pirohowie (Пирогі́в) niedaleko Kijowa fot. etnoxata.com.ua

Najtańszy dostępny miód z Ukrainy, to miód wielokwiatowy i słonecznikowy (мед з різнотрав’я та соняшнику). Jego ceny zaczynają się od 100.00-150.00 UAH za litr. Jeżeli dobrze poszukamy, to prywatnie kupimy taki miód nawet za 65.00-85.00 UAH za litr. Jakość takiego taniego miodu powinniśmy jednak ocenić sami, ale bez nadmiernych podejrzeń. Im więcej kupujemy miodu, tym większa szansa na nieco niższą cenę.

Inne gatunki ukraińskiego miodu są nieznacznie droższe lub nawet w takiej samej cenie, co wielokwiatowy oraz słonecznikowy. Należą do nich ukraińskie miody, na przykład z akacji, lipy oraz rzepakowy (акація, липа, ріпак). Najwięcej mikroelementów zawierają miody gryczane oraz leśne (Гречневый мед и Лесной мед). Ceny takich miodów są czasami wyższe o 10.00-30.00 UAH na litrze.

Gdzie warto kupować miód na Ukrainie?

miód z ukrainy
Miód na Ukrainie najlepiej kupować bezpośrednio od producentów lub pszczelarzy. Rekomenduję udać się na lokalne bazary lub okolicznościowe jarmarki. Miód w ukraińskich supermarketach lepiej kupować w ostateczności. fot. kramatorskpost.com

Miód na Ukrainie dostępny w powszechnej sprzedaży, jest zazwyczaj wysokiej jakości. Wyjątkowo rzadko się zdarza trafić na słabej jakości miód lub „oszukany”. To, gdzie zdecydujemy się zaopatrzyć w ukraiński miód zależy wyłącznie od nas. Na Ukrainie miód kupimy od tradycyjnych sklepów spożywczych, przez supermarkety do sklepów ze zdrową żywnością. Podobnie jak w Polsce, unikałbym miodów kupowanych w supermarketach.

Warto zwrócić szczególną uwagę na miody ukraińskie dostępne na bazarach, targach i jarmarkach świątecznych. W tych miejscach możemy spodziewać się bardzo dobrych i różnorodnych miodów, a także mieć okazję do ich spróbowania. Ciekawe miody można kupić na ukraińskiej ulicy od tzw. babuszek lub przy szosach samochodowych. Jeżeli decydujemy się na zakup większej ilości, możemy spróbować się nieco potargować. Czasami zamiast niższej ceny, otrzymamy mały słoiczek miodu gratis. Jeżeli jesteście w mniejszej ukraińskiej wiosce, popytajcie okolicznych mieszkańców. Na pewno doradzą wam kto ma najlepszy miód i gdzie go kupić.

Ile miodu z Ukrainy możemy przewieźć przez granicę?

miód na ukrainie
Zanim załadujemy cały bagażnik samochodu ukraińskim miodem, po pierwsze sprawdźmy ile możemy go przewieźć… fot. donetsk.ua

Miód z Ukrainy jest produktem spożywczym i dlatego podlega limitom przewozu przez granicę polsko-ukraińską. Zgodnie z informacjami podanymi przez stronę Ambasady Polskiej w Kijowie, możemy przewieźć maksymalnie 2 kilogramy miodu na jedną osobę. 2 kilogramy łącznie, czyli może być to jeden duży słoik o wadze 2 kilogramów lub kilka mniejszych o łącznej wadze 2 kilogramów.

Miód z Ukrainy sprzedaje się zazwyczaj w słoikach i kubeczkach i wycenia się go na litry. Usłyszycie na przykład od ukraińskiego pszczelarza, że dany miód kosztuje na przykład 280 UAH za 3 litry. Pamiętajcie jednak, że miód ma większą gęstość niż woda. Więc im większa gęstość, tym większa masa. W związku z tym 1 litr miodu nie równa się zawsze 1 kilogramowi. Mniej więcej, objętość dobrego jakościowo miodu, w wiaderku lub słoiku, w stosunku do ciężaru wygląda następująco:

  • 0,5 litra miodu / 0,7 kilograma
  • 1 litr miodu / 1,4 kilograma
  • 3 litry miodu / 4,2 kilogramy

W teorii i zgodnie z prawem, powinniśmy przewozić na jedną osobę niecałe 1,5 litra wiaderka/słoiku miodu z Ukrainy. W praktyce mało kto o tym wie, ludzie ciągną przez kordon, słoiki miodu po kilka kilo 🙂 Chociaż nie byłem świadkiem, żeby ktoś robił z tego poważny problem… to należy jednak o tym pamiętać.

Co nam grozi jeżeli przewieziemy za dużo miodu z Ukrainy i zostaniemy złapani? Jeżeli nie są to duże ilości (hurtowe, wiezione samochodem) najprawdopodobniej konfiskata lub konieczność wyrzucenia zakupionego towaru na granicy. W najgorszych przypadkach możliwe jest też otrzymanie grzywny.

Miód z Ukrainy – kilka ciekawostek

miód z ukrainy
Obraz (po ukraińsku żywopis) Andreja Szydlera pt. Pszczelarz (Пчельник) z 1894 r. Gdzieś na dalekiej Ukrainie, wśród ciepła zachodzącego słońca i drewnianych uli… siedzi sobie pszczelnik.

Ojcem światowego pszczelarstwa jest Ukrainiec – pszczelarz i naukowiec Piotr Prokopowicz (1755-1850). W 1814 r. wynalazł powszechnie używany i kojarzony z pszczołami ul. Jako pierwszy wdrożył i spopularyzował współczesną metodę hodowli pszczół i pozyskiwania od nich miodu. Jest autorem, znanego każdemu pszczelarzowi z codziennej pracy – ulu ramowego. Ten wynalazek rozpoczął nowy etap pszczelarstwa na Ukrainie oraz na Świecie. Co więcej, Prokopowicz był także założycielem pierwszej szkoły pszczelarskiej na świecie.

Na bazie miodu powstają na Ukrainie znakomite miody pitne. Po ukraińskich medowuchach słucha głowa, ale nie słuchają nogi. Miody pitne na Ukrainie, to najczęściej napoje winne o mocy 12-14% na bazie miodu i wody źródlanej oraz innych dodatków. Najlepsze miody pitne na Ukrainie są robione na bazie wody brzozowej. Podsumowując, zapraszam na Ukrainę po miód i miody pitne.

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Wódka Nemiroff na Ukrainie – ceny, rodzaje, ciekawostki

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie?

Co można przywozić z Ukrainy do Polski, a czego nie można

Ukraiński kwas chlebowy – który warto kupić i spróbować?

Flaga Ukrainy – czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.