Moskwa: w stołecznym metrze testują system płatności twarzą

stacja kijewskaja metro w moskie

Od 31 lipca w moskiewskim metrze rozpoczęto testowanie nowego sposobu płatności za przejazd wizerunkiem twarzy. System o nazwie „FacePay” rozpoznaje twarze podróżujących metrem, a następnie, na podstawie danych o płatności, podejmuje decyzję o otwarciu bramki wejściowej na stacje. Narazie system płatności za pomocą wizerunku twarzy jest testowany wyłącznie na Filjowskiej linii metra w Moskwie, oznaczonej błękitny kolorem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Przypomnijmy, że na tzw. czwartej linii znajdują się jedne z najstarszych stacji moskiewskiego metra: Aleksandrowski Sad, Arbackaja, Smolenskaja oraz najładniejsza z nich, wybudowana w 1937 r. w stylu empire – Kijewskaja.

W moskiewskim metrze istnieją trzy stacje o nazwie Kiewskaja, ponieważ stacja jest węzłem przesiadkowym. Pierwsza z nich, to właśnie otwarta w latach 30. stacja na linii Filjowskiej, druga z nich – popularna wśród turystów ze względu na swoje wnętrza, znajduje się obok na brązowej linii tzw. Kolcewaja (kolor i kształt linii od odciśniętej na planie metra szklanki z kawą należącej do Stalina). Stacja przesiadkowa o tej samej nazwie znajduje się także na niebieskiej linii Arbacko-Pokrowskiej.

Dodajmy, że linię Filowskaja wyróżnia liczba odkrytych stacji. Ponad połowa z 13 stacji błękitnej linii położona jest na powierzchni. Według zapowiedzi, nowy system płatności twarzą będzie wprowadzony na wszystkich 15 liniach metra w Moskwie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):