Muzea we Lwowie – które warto odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów

Muzea we Lwowie – praktyczne informacje

muzea we lwowie
Muzeum Zoologiczne we Lwowie to nie tylko same kamienie, ale niesamowite okazy zwierząt z całego świata i… klimat! To jedno z mniej popularnych muzeów we Lwowie, które warto odwiedzić. fot.virtual.ua

Do tej pory nie rozmawialiśmy często o Lwowie. Wychodziłem z założenia, że na temat Lwowa znajdziecie w sieci wszystkie potrzebne informacje. Jakże się srogo pomyliłem, kiedy napisał do mnie jeden z czytelników. Stwierdził bowiem, że na mojej stronie jest o tym mieście za mało, a korzystając z okazji zaczął dopytywać o muzea we Lwowie. Postanowiłem pójść za jego radą i pewnego mroźnego wieczoru, gdzieś we wschodniej Ukrainie, napisałem poniższy artykuł. Dowiecie się z niego, które muzea we Lwowie należy odwiedzić, ile muzea we Lwowie liczą sobie za bilety i gdzie się znajdują najpopularniejsze muzea we Lwowie. Drzwi od lwowskich muzeów zapraszają Was do środka.

Muzea we Lwowie – czy warto zwiedzać muzea we Lwowie?

muzea we lwowie
Muzeum Historii Ukrainy i Archeologii mieści się pod adresem Rynek 24 fot.lhm.lviv.ua

Muzea warto odwiedzać w każdym mieście na świecie. Nie słuchajcie opinii, że to same nudy. Dowiadujemy się z nich rzeczy, o których czasem nie wspomina literatura. Lwów nie jest tutaj wyjątkiem, chociaż dla większości młodych turystów, kojarzy się on głównie z miastem restauracji, cukierni i oczywiście lwowskich kawiarni.

Zabawa do białego rana, imprezy we lwowskich klubach i ukraiński alkohol. To nie oszukujmy się jedne z głównych punktów polskich wycieczek. Nie ma w tym oczywiście nic haniebnego. Przecież każdy lubi się bawić. Ale gdyby tak chociaż czasami, w przerwie między jedzeniem i piciem ukraińskie wybornego piwa, zajrzeć do jakiegoś muzeum we Lwowie? To może być interesujący i ambitny przerywnik. Zachęcam tym bardziej, że muzea we Lwowie nie są zatłoczone, co sprzyja poznawaniu lwowskich ekspozycji.

Muzea we Lwowie – ceny biletów i godziny otwarcia muzeów

muzeum we lwowie
Muzeum Narodowe we Lwowie Andrzeja Szeptyckiego przy Prospekcie Swobody 20. fot.internet-magazin-knig-mecenat.prom.ua

Muzea we Lwowie są bardzo tanie. Ceny biletów dla osoby dorosłej wynoszą od 10 UAH do 60 UAH (ok. 8 PLN). Dzieciom zazwyczaj przysługuje wstęp bezpłatny. Muzea we Lwowie organizują także zwiedzanie z przewodnikiem. To całkiem mądry wybór dla kogoś, kto szczególnie interesuje się danym tematem. Przewodnicy we lwowskich muzeach władają językiem polskim, a niektórzy z nich to znakomite osobowości o szerokiej wiedzy na temat Lwowa i całej polsko-ukraińskiej kultury. Muzea we Lwowie sprzedają bilety dla grup wyłącznie nieco drożej (30-60 UAH). Dlatego jeżeli macie chwilę czasu i dopisują Wam chęci by poznać dany temat lepiej, to może zamiast „zaliczać” muzea, warto skoncentrować się na jednym i poświęcić mu dłuższą chwilę?

Muzea we Lwowie – które muzea we Lwowie warto odwiedzić?

apteka pod czarnym orłem
Apteka pod Czarnym orłem przy ul. Drukarskiej 3, została założona w 1735 r. Bilet dla dorosłych w cenie 15 UAH. fot.lvivpharmacy.org.ua

Nie było mi wcale łatwo wybrać najciekawsze muzea we Lwowie. Udało mi się koniec końców pogodzić ogień z wodą 🙂 Listę najciekawsze muzea we Lwowie tworzą placówki muzealne, które szczególnie warto odwiedzić. Każde z tych lwowskich muzeów powinno was czymś zainteresować.

Przy każdym opisie zamieszczam link, w którym znajdziecie więcej informacji na temat danego miejsca. Muzea we Lwowie to około 20-30 placówek rozsianych w całym mieście. Na zwiedzanie jednego muzeum we Lwowie należy zarezerwować minimum 1 godzinę. Zaczynamy od czegoś mocnego i autentycznego, co na pewno przykuje waszą uwagę.

Więzienie NKWD i Gestapo przy ul. Łąckiego we Lwowie (Національний музей-меморіал Тюрма на Лонцького)

muzeum we lwowie
Dawne więzienie NKWD i Gestapo we Lwowie. Idąc od Rynku ulicą Kopernika, skręcamy w prawo przed budynkiem na zdjęciu, a potem w lewo. Do muzeum prowadzą brązowe, metalowe drzwi. fot.ua-travels.in.ua

Mieszczące się przy ul. Łąckiego więzienie nie jest klasycznym lwowskim muzeum. To żywy pomnik śmierci tysięcy ludzi. To także dowód działalności ich oprawców, zarówno sowieckich jak i niemieckich. W Polsce mamy wiele podobnych miejsc, ale lwowskie więzienie przy Łąckiego robi nadal wrażenie. Spojrzenie przez wizjer na więzienny dziedziniec, na którym dokonywano masowych mordów wywołuje gęsia skórkę i zapada głęboko w pamięć.

W trackie II Wojny Światowej, podczas okupacji sowieckiej we Lwowie, budynek był więzieniem oraz siedzibą NKWD. Sowieci ewakuując się przed Niemcami, w czerwcu 1941 r. wymordowali w tym miejscu prawie tysiąc osób. Wśród pomordowanych znalazło się wielu Polaków, wojskowych, uczonych i artystów, ale także Ukraińców i Żydów. Po wejściu Niemców do Lwowa, budynek przy Łąckiego służył za siedzibę Gestapo. Zmienił się oprawca, ale nie zmieniły się metody działania. Z niemieckich rąk życie stracili kolejni Polacy.

Więzienie zwiedza się samemu lub z przewodnikiem (rekomenduje przewodnika, który mówi w języku ukraińskim, ale nawet nie znający tego języka wyciągną kilka ciekawostek). Wstęp i usługa przewodnika są bezpłatne. Ekspozycja mieści się na dwóch poziomach, składa się z korytarzy oraz cel więziennych. Na drugim piętrze znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca ukraińskiej partyzantki. Warto zapoznać się ze wspomnieniami jej uczestników. Przeżycia każdej z osób były indywidualne. To dowodzi, że historia nie może być czarna lub biała.

Wstęp: bezpłatny
Adres: ul. Bandery 1 🙂 – wejście od ul. Karła Briułłowa (вул. С. Бандери, 1) (вхід з вул. К. Брюллова)
Muzeum we Lwowie czynne codziennie 10:00-19:00 oprócz poniedziałku i soboty. Przerwa między godziną 13:00-14:00.
Strona internetowa: http://www.lonckoho.lviv.ua/

Muzeum Sztuki Ludowej i Architektury – Skansen Gaj Szewczenki (Музей народної архітектури та побуду)

muzea we lwowie
We lwowskim skansenie zobaczymy drewniane cerkwie, młyny, warsztaty oraz tradycyjne chałupy przykryte strzechą. fot.lvivforyou.com

Teraz muzeum we Lwowie o zupełnie innym charakterze. To Skansen Gaj Szewczenki – jedno z najciekawszych i najładniejszych miejsc we Lwowie. Polecam je odwiedzić szczególnie ciepłą porą roku. Prawie wszystkie muzea we Lwowie są muzeami w budynkach, te tutaj możemy zwiedzać na świeżym powietrzu. To znakomite miejsce, żeby odpocząć od zgiełku Lwowa i pospacerować z rodziną lub bliską osobą. Szczególnie szczęśliwi poczują się tutaj miłośnicy ukraińskiej sztuki i architektury ludowej.

Na terenie skansenu zobaczymy kilkusetletnie chałupy przykryte strzechą, stodoły, młyny i drewniane cerkwie. Wszystkich tych przepięknych budynków, jest tutaj co najmniej kilkadziesiąt, a do większości można wejść i zobaczyć je od środka. Licznie reprezentowane są obiekty sztuki ludowej: odzież, meble, narzędzia, ceramika, instrumenty, a także cerkiewne ikony. Wszystkie te przedmioty towarzyszyły codziennemu życiu ludzi zamieszkujących Bojkowszczyznę, Łemkowszczyznę, Huculszczyznę, a także pozostałe regiony Zakarpacia, Pokucia i Podola.

To muzeum we Lwowie jest żywe, co oznacza, że latem dzieją się tutaj rozmaite pokazy rzemiosła (tkactwo, kowalstwo, pieczenie chleba), a w czasie świąt odgrywane są spektakle. Jest tutaj kolorowo i wesoło, szczególnie w weekendy. Podczas zwiedzania można skorzystać ze sklepów z pamiątkami oraz punktów z szybkim jedzeniem. Serwują tutaj kiełbaski, mięso, frytki oraz wiele innych przysmaków. To jedno z moich ulubionych miejsc we Lwowie.

Wstęp: 40 UAH dla dorosłych
Adres: Czernecza Góra 1 (вул. Чернеча Гора, 1)
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 09:00-17:00, poniedziałek-środa niedostępne wnętrza chat.
Strona internetowa: http://lvivskansen.org/

Lwowska Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego (Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького)

muzea we lwowie
W Pałacu Potockich do zwiedzania udostępnione są dwa piętra. Na drugim mieści się galeria malarstwa, a na pierwszym elementy wyposażenia i sale pałacowe. fot.kray.org.ua

Muzea we Lwowie, to także galerie sztuki. Po dwóch, dość nietypowych lwowskich muzeach, przyszła pora na Lwowską Galerię Sztuki im. Borysa Woźnickiego – czyli muzeum we Lwowie z krwi i kości. Lwowską Galerię Sztuki tworzy kilkanaście oddziałów znajdujących się w całym mieście. Główne zbiory są prezentowane w dwóch pięknych budynkach: Pałacu Potockich przy ul. Kopernika 15 oraz Pałacu Łozińskiego przy ul. Stefanyka 3. Burzliwe dzieje zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki są znakomitym przykładem na to, że polityka i ideologiczna zaraza nigdy nie oszczędzały również i sztuki.

Polskich turystów w pierwszej kolejności, zainteresują obrazy polskich malarzy przełomu XIX i XX w. Prezentowane są tutaj płótna Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Juliana Fałata, Wojciecha Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Henryka Siemiradzkiego, Artura Grottgera, Henryka Rodakowskiego, a także wielu innych. Żadne inne muzea we Lwowie nie prezentują tak licznie polskiego malarstwa. Przeważającą część zbiorów stanowią także dzieła zachodnioeuropejskie: hiszpańskie, włoskie, holenderskie, francuskie i austriackie. Jednym słowem, każdy miłośnik malarstwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla osób ceniących malarstwo rosyjskie wartym zobaczenia będą obrazy Wasilija Wierieszczagina i Iwana Szyszkina.

Wstęp: 30 UAH dla dorosłych w każdym z dwóch oddziałów
Adres: Pałac Potockich ul. Kopernika 15 (Палац Потоцьких – вул. Коперніка 15) oraz Pałac Łozińskiego ul. Stefanyka 3 (Палац Лозинського – В.Стефаника, 3)
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 10:30-17:00 oprócz poniedziałku.
Strona internetowa: http://lvivgallery.org.ua/

Muzeum Jana Jerzego Pinsla (Музей Івана Георгія Пінзеля)

muzeum pinsla we lwowie
Muzeum Pinsla we Lwowie znajduje się w Kościele Klarysek przy pl. Mytnym 2.

W Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP we Lwowie (tzw. kościół Klarysek), od 1978 r. znajduje się mały oddział Lwowskiej Galerii Sztuki poświęcony twórczości Jana Jerzego Pinsla. Żyjący w XVIII w. Pinsel był rzeźbiarzem tworzącym w kamieniu i drewnie. Na tle swojej epoki wyróżniał się niesamowitym talentem. Swoją pracownię założył w Buczaczu (stąd w Buczaczu znajduje się okazały Ratusz Miejski, którego dekoracje wykonał właśnie Pinsel).

Pinsel współpracował ze znanym lwowskim architektem Bernardem Meretynem przy realizacji Soboru św. Jura we Lwowie (artysta wykonał tam niektóre dekoracje). Jego rzeźby można także podziwiać w Kościele św. Marcina we Lwowie, a także w licznych kościołach niedaleko Lwowa. Polecam odwiedzić Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP we Lwowie i zobaczyć dzieła Pinsla. Detal i ekspresja tych rzeźb robi na prawdę wrażenie i wykracza poza obowiązujący w tamtym czasie styl rokoko. Muzeum Pinsla jest jednym z najciekawszych muzeów we Lwowie, także ze względu na miejsce swojej działalności. Kościół Klarysek zdobią rzeźby i freski dawnych polski artystów.

Wstęp: 30 UAH
Adres: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP we Lwowie, Plac Mytny 2 (площа Митна, 2) obok restauracji Kumpel
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 10:30-17:00 oprócz poniedziałku.
Strona internetowa: http://lvivgallery.org.ua/

Muzeum Historyczne we Lwowie (Львівський історичний музей)

Muzeum Historyczne we Lwowie to organizacja, którą tworzy kilka wydziałów prezentujących dzieje Lwowa oraz Ukrainy. Wśród nich znajduje się Muzeum Lwowa (Rynek 4), Muzeum Historii Ukrainy i Archeologii (Rynek 24), Muzeum Walki Wyzwoleńczej Ukrainy (ul. Łysenka 23a), Muzeum Literatury (ul. Bohaterów Majdanu 18 p.IV), Arsenał (ul. Podwalna 5) oraz kilka innych mniejszych ekspozycji np. w Kamienicy Bandinellich (Rynek 2).

Obiekty prezentowane są w zabytkach architektury, dlatego nawet jeżeli nie jesteśmy zainteresowani zgłębianiem dziejów Ukrainy, to warto zajrzeć do przynajmniej kilku budynków tego lwowskiego muzeum. Najbardziej okazałe z tych budowli znajdują się przy lwowskim rynku, a Kamienica Królewska jest obowiązkowym punktem.

Kamienica Królewska (Kamienica Korniakta) (Королівська кам’яниця) (кам’яниця Корнякта)

muzeum we lwowie
Dziedziniec Kamienicy Królewskiej z krużgankami. Wejście przez kamienicę nr 6 od strony Rynku. fot.rest.guru.ua

Pierwszym z tych budynków jest Kamienica Królewska, zwana też Kamienicą Korniakta pod adresem Rynek 6. Budynek ten został ufundowany przez greckiego kupca Konstantego Korniakta, a kilkadziesiąt lat później znalazł się w rękach rodu Sobieskich. Rezydował tutaj nasz król Jan III Sobieski, dla którego budynek był prywatną rezydencją. Dawna funkcja budynku jest widoczna do dziś w jego formie architektonicznej. Największe zainteresowanie turystów przykuwa zawsze dziedziniec kamienicy i jego krużganki. Dlatego nazywany jest on dziedzińcem włoskim lub małym wawelem.

Ekspozycja w środku prezentuje renesansowe elementy wyposażenia takie jak meble, rzeźba i obrazy z XVI w. Wcześniej w tym budynku mieściło się Muzeum Jana III Sobieskiego, w którym prezentowano obiekty związane z panowaniem tego władcy (np. siodło wielkiego wezyra Kary Mustafy, którego Sobieski pokonał pod Wiedniem w 1683 r. siodła nie odnaleziono, pozostało wyłącznie strzemię znajdujące się w Skarbu Katedralnym na Wawelu).

Wstęp: 50 UAH
Adres: Rynek 6
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 10:00-17:00 oprócz środy.
Strona internetowa: http://www.lhm.lviv.ua/

Czarna Kamienica (Чорна кам’яниця)

muzea we lwowie
Czarna Kamienica we Lwowie znajduje się przy lwowskim rynku. Mieści się w niej muzeum historii Lwowa. fot.gdb.rferl.org

Jeżeli po raz pierwszy znajdziecie się na lwowskim rynku, to waszą uwagę przykuje szczególnie jedna kamienica. To Czarna Kamienica pod adresem Rynek 4, w której mieści się ekspozycja dotycząca dziejów Lwowa. Została wybudowana w XVI w. przez Piotra Krasowskiego. Oprócz koloru, na szczególną uwagę zasługuje dekoracja frontowej fasady, na której znajdziemy rzeźbę św. Marcina. Budynek został zwieńczony renesansową attyką, więc warto podnieść głowę do góry. Dlaczego kamienica jest czarna? Ponieważ jej fasada była pierwotnie pokryta ołowianym podkładem pod polichromię. Wraz z upływem lat ołowiany podkład utlenił się i przybrał czarną barwę.

Wstęp: 50 UAH
Adres: Rynek 4
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 10:00-17:00 oprócz środy.
Strona internetowa: http://www.lhm.lviv.ua/

Muzeum Arsenał (Музей-Арсенал)

muzea we lwowie
Jeżeli jesteś miłośnikiem naszej XVII w. jazdy, to zajrzyj do Arsenału. fot.nebokray.club

Muzeum Arsenał, to jedno z najciekawszych oddziałów Muzeum Historycznego we Lwowie. Mieści się w danym arsenale miejskim (niedaleko restauracji gdzie podają znakomite żeberka). Ekspozycja prezentuje broń palną oraz białą z całego świata. Prezentowane obiekty układają się w chronologiczną opowieść o dziejach broni dając nam ciekawy obraz o jej ewolucji. Do ciekawszych obiektów należy średniowieczny miecz krzyżacki, a także broń biała pochodzą z dalekiego wschodu. Patriotów z wytatułowaną husarią na łydce na pewno zadowolą oryginalne skrzydła pochodzące z bitwy pod Wiedniem wraz z pełną zbroją. Oprócz tego znajdziemy tutaj hełmy, broń miotającą, pięknie zdobioną broń palną, a także potężne moździerze. Na dodatek falerystyka. Słowem i dorośli i mali powinni być zadowoleni.

Wstęp: 50 UAH
Adres: Podwalna 5 (вул. Підвальна, 5)
Muzeum we Lwowie czynne codziennie od 10:00-17:00 oprócz środy.
Strona internetowa: http://www.lhm.lviv.ua/

Muzea we Lwowie – czy to wszystkie muzea we Lwowie?

muzea we lwowie
Muzeum malarza Ołeksi Nowakiwskiego warto zobaczyć ze względu na secesyjną bryłę budynku. fot.tvoemisto.tv

Oczywiście, że ten wpis nie zawiera listy wszystkich lwowskich muzeów. Muzea we Lwowie to także te i mniej znane, ale również interesujące. Poniżej lista kilku dodatkowych lwowskich muzeów, które być może zainteresują kogoś z was 🙂 Jeżeli spodobały się wam jakieś szczególne muzea we Lwowie, podzielcie się komentarzem pod artykułem. Udanego zwiedzania Lwowa!

  • Muzeum Przyrodnicze im. Dzieduszyckich (Природознавчий Музей імені Дідушицьких) – muzeum prezentujące okazałe zbiory przyrodnicze – bilet w cenie 20 UAH. Czynne codziennie od 11:00-18:00, oprócz poniedziałków i wtorków. Adres: Teatralna 18 (вул. Театральна, 18). Strona internetowa muzeum: http://www.smnh.org/ua/
  • Muzeum Narodowe we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego (Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького) – ukraińska sztuka XIX i XX w. w tym Bohorodczański Ikonostas – bilet w cenie 50 UAH. Czynne codziennie od 10:00-18:00 oprócz poniedziałku. Adres: Aleja Wolności 20 (просп. Свободи, 20). Strona internetowa muzeum: http://nm.lviv.ua/
  • Muzeum Ołeksi Nowakiwskiego (Музей Олекси Новаківського) – muzeum poświęcone pamięci ukraińskiego malarza Ołeksa Nowakiwskiego. Absolwenta krakowskiej Akademii. Muzeum mieści się w interesującym secesyjnym budynku, który był pracownią malarza i siedzibą szkoły malarskiej. Znajduje się przy Soborze św. Jura. – bilet w cenie 20 UAH. Czynne codziennie od 10:00-18:00 oprócz piątków i sobót. Adres: Listopadowego Czynu 11 (вул. Листопадового Чину, 11)
  • Muzeum Pamięci Totalitarnych Reżimów – Terytorium Terroru (Територія Терору) – muzeum stworzone w miejscu dawnego więzienia nr 25 i lwowskiego getto. Czynne codziennie. Adres: Czarnowoła 45 (В. Чорновола, 45) Strona internetowa muzeum: http://territoryterror.org.ua/
  • Muzeum Sztuki Muzycznej Salomei Kruszelnickiej (Музей Соломії Крушельницької) – muzeum upamiętniające życie śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej, ciekawe miejsce dla miłośników historii muzyki- bilet w cenie 20 UAH. Czynne codziennie od 10:00 do 17:00 oprócz wtorku. Adres: ul. Salomei Kruszelnickiej 23 (вул. С. Крушельницької, 23) Strona internetowa muzeum: http://www.salomeamuseum.lviv.ua

Odwiedzając muzea we Lwowie może się jeszcze przydać:

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny

Karta Lviv City Card – czy warto kupić kartę turystyczną we Lwowie?

Restauracje we Lwowie sieci – restauracje tematyczne we Lwowie

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

2 komentarze

  1. radek doboszewski

    Muzeum Ołeksi Nowakiwskiego (Музей Олекси Новаківського) – muzeum poświęcone pamięci ukraińskiego malarza Ołeksa Nowakiwskiego. Absolwenta krakowskiej Akademii. Muzeum mieści się w interesującym secesyjnym budynku, który był pracownią malarza i siedzibą szkoły malarskiej. – to jest willa pol. malarza Jana Styki, który tam mieszkał wiele lat. Na willi jest zresztą tabliczka o Styce.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.