Muzeum Czarnobyla w Kijowie – informacje dla zwiedzających

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
Muzeum Czarnobyla w Kijowie
Mapa ewakuowanych miejscowości, które znalazły się w zasięgu radioaktywnej chmury. fot.własne.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – katastrofa żyjąca własnym życiem

Dla wielu osób Ukraina kojarzy się wciąż z wydarzeniami z 26 kwietnia 1986 r. Katastrofa w Czarnobylu pozostanie do końca życia w świadomości średnich oraz starszych pokoleń zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. W ostatnich latach wydarzenia przyciągają także i młodsze pokolenia. Na fali popularnych gier komputerowych oraz filmów, grupy młodych Polaków wyjeżdżają do Czarnobyla (zapominając niejako o Muzeum Czarnobyla w Kijowie), żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W jakim celu tam jadą?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
Jedna z dwóch sal czarnobylskiego muzeum poświęcona jest pamięci uczestników tych wydarzeń. Zdjęcia umieszczono na planszach przypominających kształtem dno reaktora atomowego. fot.własne.

W większości jadą do Czarnobyla ze zwykłej ludzkiej ciekawości. Inni chcą się po prostu dowiedzieć o tym miejscu czegoś więcej. Duża część z nich to często prawdziwi pasjonaci tego tematu. Wyjazd do Czarnobyla podobnie jak samo wydarzenie, wzbudza jednak wiele pytań i budzi kontrowersje. Zwolennicy twierdzą, że jest to bezpieczne. Natomiast przeciwnicy, że nie warto się tam pchać. Dla tych ostatnich mam dobrą wiadomość. Żeby dowiedzieć się czegoś więcej wcale nie trzeba jechać do Czarnobyla. Proponuje odwiedzić Muzeum Czarnobyla w Kijowie. Potrafi być tutaj równie interesująco, co przy reaktorze nr 4.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – małe muzeum o wielkiej treści

Muzeum Czarnobyla w Kijowie zostało otwarte 24 kwietnia 1992 r. i początkowo znajdowało się w nim tylko 200 eksponatów. Obecnie w gablotach ze znaczkami radioaktywności znajduje się łącznie ponad 7000 eksponatów. Pomimo tego jest to powierzchniowo małe muzeum. Zajmuje ono w zasadzie tylko dwie, ale stosunkowo duże sale wraz z interesującym i klimatycznym korytarzem. Wydawać by się mogło, że tak znaczącemu wydarzeniu w historii Ukrainy można było poświęcić znacznie więcej miejsca. Czy aby na pewno?

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
Muzeum Czarnobyla to przede wszystkim muzeum poświęcone pamięci uczestników tych wydarzeń. Na uwagę zasługują znakomite, ale jednocześnie przejmujące zdjęcia. fot.własne.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie posiada charakterystyczną atmosferę dla wielu wschodnich muzeów. Nie znajdziemy tutaj wielu interaktywnych plansz oraz nowoczesnych, dotykowych paneli i urządzeń. Wyjątek stanowią makiety elektrowni, która pojawiła się w dokumencie Discovery Channel pt. Katastrofa w Czarnobylu dostępnym na YouTube, a także interaktywna księga pamięci likwidatorów oraz mapy elektrowni atomowych i pozostałych incydentów na świecie.

Maksyma Muzeum Czarnobyla to Est dolendi modus, non est timendi – cierpienie ma swoje granice, w przeciwieństwie do strachu. Muzeum Czarnobyla w Kijowie to przede wszystkimi muzeum poświęcone pamięci o ludziach. Bohaterach i jednocześnie ofiarach tej katastrofy.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – zawartość ekspozycji

Skromność nowoczesnych technologii w czarnobylskim muzeum wydaje się być właściwie bardziej zaletą niż wadą. Tradycyjna forma tzw. muzeum z gablotkami korzystnie działa na ostatecznych odbiór wszystkich eksponatów. W przeciwieństwie do zachodnioeuropejskich trendów muzealnych postawiono tutaj na treść, której nośnikiem są unikatowe zbiory związane głównie z uczestnikami czarnobylskich wydarzeń.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
W Muzeum Czarnobyla w Kijowie zgromadzono znakomite dokumenty, mapy, schematy, a także prasę opisującą czarnobylskie wydarzenia. Z tego co pamiętam obiekty nie są opisane innym językiem niż rosyjski i ukraiński, dlatego podstawowa znajomość tych dwóch języków przyda wam się w tym muzeum. fot.własne

Proszę mi wierzyć, że w tych dwóch salach jest na prawdę co oglądać i co czytać. Zbiór kijowskiego muzeum stanowią w przeważającej liczbie dokumenty. Wiele z nich (niektóre zawierające klauzulę tajne) zostało udostępnionych po raz pierwszy publiczności właśnie w tym miejscu. Na zbiór składają się liczne dokumenty urzędowe, wojskowe, osobiste, mapy, plany, schematy oraz olbrzymia ilość zdjęć. Niektóre z nich wywołują wręcz gęsią skórkę. Warto zwrócić uwagę także na stare gazety opisujące wydarzenia w Czarnobylu. Różnorodność oraz jakość dokumentów robi więc duże wrażenie. Satysfakcję powinni poczuć zarówno miłośnicy tematyki czarnobylskiej i zarazem osoby nie będące zupełnie w temacie.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
W muzeum nie brakuje również przedmiotów oraz urządzeń. Niektóre z nich, jak na przykład kombinezony likwidatorów robią wrażenie. fot.własne.

Pozostałą główną część zasobu stanowią eksponaty muzealne w formie przedmiotów oraz specjalnych urządzeń. Wszystkie te przedmioty należały do konkretnych osób i uczestniczyły razem z nimi w tych wydarzeniach. Znajdziemy wśród nich kombinezony likwidatorów, dozymetry, umundurowanie, falerystykę, a także kilka większych elementów jak na przykład wirnik helikoptera Mi-8 (takie helikoptery uczestniczyły w akcji ratunkowej, jeden z nich uległ katastrofie) oraz wagonik, którym wywożono ziemię w trakcie próby dokopania się do reaktora.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Muzeum Czarnobyla w Kijowie
W Muzeum Czarnobyla w Kijowie znajdziemy wiele interesujących przedmiotów. Na przykład różnego rodzaju dozymetry i urządzenia pomiarowe, które kiedyś także znalazły się w strefie. fot.własne.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – godziny otwarcia, dojazd, bilety

Muzeum Czarnobyla w Kijowie
Dzienniczek likwidatora, w którym zapisywano dzienne dawki przyjętego promieniowania. Mierzono je po każdym dniu pracy. Oficjalnie likwidator nie mógł przyjąć dobowej wartości krytycznej. W praktyce pomiary celowo zaniżano, a ludzi dalej wysyłano na realizację zadań w skażonej strefie. fot.własne.

Muzeum Czarnobyla w Kijowie położone jest przy ul. провулок Хоревий 1 (Provulok Khoryva 1). Najłatwiej do niego dojechać kijowskim metrem wysiadając na stacji Plac Kontraktowy (Контрактова площа).

Muzeum Czarnobyla otwarte jest od poniedziałku do soboty (!) w godzinach 10:00 – 18:00. Kasa jest otwarta do godziny 17:00. Cena biletu wynosiła ok. 40UAH. Muzeum nie pracuje w niedzielę oraz w ostatni poniedziałek miesiąca (jest to dzień techniczny). Zamknięte jest także 31 grudnia oraz 1 stycznia, a także w niektóre Święta. Aktualne informacje na temat reżymu raboty w Święta możecie przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum Czarnobyla w Kijowie w dziale aktualności pod adresem chornobylmuseum.kiev.ua/en/category/news-en/ (ustawiony j.ang)

Na zwiedzanie Muzeum Czarnobyla w Kijowie sugeruję przeznaczyć minimum 1 godzinę. W praktyce, żeby zgłębić spokojnie całą ekspozycję potrzebne będą minimum 3 godziny. Uważam, że to jedno z najciekawszych muzeów nie tylko w Kijowie, ale na całej Ukrainie. Dobierając zdjęcia do artykułu starałem się nie ujawniać najciekawszych eksponatów. Przed wyjazdem polecam lekturę artykułu Ukraina w cieniu Czarnobyla. Trzydzieści lat po katastrofie autorstwa Tadeusza A. Olszańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich. Znajdziecie tam wiele interesujących, a co najważniejsze rzetelnych informacji o katastrofie w Czarnobylu.

Czy zwiedzanie Muzeum Czarnobyla w Kijowie jest bezpieczne?

Takie pytania na pewno pojawiły się u niejednego czytelnika. W końcu ekspozycję stanowią przedmioty z tzw. zony. Dodatkowo są one umieszczone w szklanych gablotach z naklejonym znakiem radioaktywności. Trudno mi powiedzieć 😉 nie miałem ze sobą dozymetru żeby to sprawdzić, a te dozymetry, które były w gablotach wyglądały już na dostatecznie wymęczone czarnobylską dawką. Powinniście być bezpieczni 🙂 Interesującego zwiedzania!

Co warto zobaczyć we Lwowie – czeburieki, raki, NKWD i Cytadela

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Piwna Duma w Kijowie – najlepsze piwo na Ukrainie

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Kuchnia ukraińska – jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Taksówki na Ukrainie – ceny przejazdu oraz praktyczne porady

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):