Muzeum Miniatur w Kijowie – małe muzeum, wielkich umiejętności

wnętrze muzeum miniatur w kijowie

Muzeum Miniatur w Kijowie – jedyne takie muzeum na Ukrainie

wnętrze muzeum miniatur w kijowie
Wnętrze Muzeum Miniatur w Kijowie. Po obydwu stronach znajdują się mikroskopy, za pomocą których możemy podziwiać dzieła artysty. fot.life.bodo.ua

Na terenie Ławry Peczerskiej w Kijowie, tuż przy Wielkiej Cerkwi (sobór Uspieński) mieści się jedno z najciekawszych muzeów na Ukrainie. To Muzeum Miniatur w Kijowie prezentujące prace artysty Mikołaja Siergiejowicza Siadrystego (Мико́ла Сергі́йович Сядри́стий). Pochodzący z regionu charkowskiego ukraiński artysta, od ponad 40 lat tworzy w złocie mikro-miniatury. Termin mikro-miniatury w pełni oddaje istotę dzieł Siadrystego. Rozmiary jego mikro-dzieł nie są liczone w centymetrach, ale w mikronach, a podziwiać je można wyłącznie za pomocą mikroskopu.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Żeby zobaczyć je na własne oczy, najlepiej odwiedzić Muzeum Miniatur w Kijowie. To malutkie muzeum, składające się wyłącznie z jednego pomieszczenia, prezentuje najciekawsze prace Mikołaja Siadrystego. Ekspozycja składa się z kilkunastu ręcznie wykonanych mikro-miniatur, a także kolekcji historycznych dokumentów związanych z ideologiami totalitarnymi. Mikołaj Siadrysta jest bowiem nie tylko artystą, ale także badaczem-historykiem specjalizującym się w badaniu reżimów totalitarnych: niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu oraz sowieckiego komunizmu. Rezultaty jego kwerendy archiwalnej, widoczne są na przykład w Muzeum Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie, które jest obowiązkowym punktem na szlaku kijowskich muzeów.

Ciekawostka: Mikołaj Siadrysta jest autorem wielokrotnie wznawianego, kilku tomowego podręcznika dotyczącego tworzenia mikro-miniatur. Został nagrodzony odznaczeniem narodowego artysty Ukrainy (Заслужений майстер народної творчості України).

Muzeum Miniatur w Kijowie – zawartość ekspozycji

A. Kwasniewski w Muzeum Miniatur w Kijowie
Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z wizytą w Muzeum Miniatur w Kijowie 😉 fot.microart.kiev.ua

Tematem mikro-dzieł ukraińskiego artysty są najczęściej ludzie, przedmioty lub zwierzęta. Część z nich związana jest z ukraińską kulturą, jak na przykład najmniejsza na świecie książka autorstwa Tarasa Szewczenki, pod tytułem Kobziarz (Кобзар – Тараса Шевченка). Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, mikro-miniatury Mikołaja Siadrystego stały się obiektem zachwytu ludzi z całego świata. Muzeum w Kijowie odwiedzają nie tylko turyści, ale także znane postacie ze świata polityki, w tym prezydenci, premierzy oraz ministrowie spraw zagranicznych. Muzeum Miniatur w Kijowie odwiedził na przykład prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski.

muzeum miniatur w kijowie
Mikołaj Siadrysty udowodnił swoją pracą, że wielbłąd jednak przejdzie przez ucho igielne. fot.microart.kiev.ua
  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Polish -> Polish…
    • Create a new word list…
  • Copy

W Muzeum Miniatur w Kijowie, oprócz najmniejszej na świecie książki, zobaczymy na przykład mikro-miniaturową pchłę. Ironią losu, tym razem to nie jej wielki, ale mały rozmiar wzbudza podziw. Na dodatek na jej łapach zobaczymy złote podkówki, o grubości 5 mikronów. Żeby zrozumieć skalę tego przedsięwzięcia, przypomnijmy, że  1000 mikronów stanowi dopiero 1 milimetr. Oprócz mikro-pchły w Muzeum Miniatur w Kijowie są zaprezentowane między innymi mikro-portret Jurija Gagarina, najmniejsze na świecie szachy oraz sylwetka Małego Księcia znanego z francuskiej powieści. Więcej zdradzać nie będę 🙂 Jeżeli przyjedziecie do Kijowa, to na pewno zwiedzicie Ławrę Peczarską. Stamtąd już tylko krok do tego miejsca. Na prawdę warto. Do zobaczenia na Ukrainie.

Adres Muzeum Miniatur w Kijowie, to Ławrska 9, Kijów (ул. Лаврская 9, Киев). Pracuje od poniedziałku do niedzieli (oprócz wtorków) od 09:00 do 19:00. Muzeum mieści się na terenie Ławry Peczerskiej, do której wstęp jest biletowany. Zwiedzanie ekspozycji zajmuje ok. 45 minut. Muzeum otwarto 1 stycznia 1977 r. Więcej o muzeum na jego stronie: microart.kiev.ua

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):