Kijów: Wizyta w Muzeum Pieniędzy Narodowego Banku Ukrainy

muzeum nbu w Kijowie

Czasami przewodnicy lub piloci wycieczek pytają mnie o oryginalne miejsca w Kijowie, które mogliby pokazać turystom i znajomym. Jednym z tych miejsc jest Muzeum Pieniędzy należące do Narodowego Banku Ukrainy.

W Muzeum NBU w Kijowie każdy coś znajdzie dla siebie. Nie tylko miłośnicy ukraińskich banknotów i monet. Ale wiedza o pieniądzach, to wskaże solidna porcja wiedzy o świecie – dlatego z pewnością warto tu zajrzeć, tym bardziej, że ekspozycja muzeum nie jest rozległa, a wstęp do niej jest bezpłatny.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Muzeum Pieniędzy w Kijowie (Музеї грошей) przygotowało dla zwiedzających największą na Ukrainie kolekcję monet i banknotów związanych z ziemiami ukrainnymi.

W stylizowanych gablotach zobaczymy między innymi pierwsze ukraińskie karbowańce i hrywny, te ostatnie zaprojektowane przez polskiego ilustratora Jerzego Narbuta, a nawet starożytne monety z czasów rzymskich i słynne, średniowieczne grzywny, w formie solidnego kawałka srebra.

tryzub
100 karbowańców z 1917 zaprojektowane przez Jerzego Narbuta. Jeden z pierwszych ukraińskich banknotów

Niezwykle interesująca jest kolekcja banknotów Ukrainy Sowieckiej z lat 20. i 30. oraz z czasów II Wojny Światowej tj. okupowanej Ukrainy (banknoty Komisariatu Ukraina). Zebrano też unikalny zbiór banknotów regionalnych emitowanych w Odessie, Kamieńcu Podolskim i na Krymie.

Ponadto, w Muzeum Pieniędzy w Kijowie zobaczymy banknoty polskie, złote monety bulionowe na przykład monetę przygotowaną na EURO 2012, limitowane banknoty kolekcjonerskie NBU oraz złote dukaty Franciszka Józefa I z czasów Austro-Węgier.

Oprócz eksponatów zapoznamy się z tym jak działa Narodowy Bank Ukrainy i dowiemy się o nim kilku ciekawostek.

Siedziba Narodowego Banku Ukrainy i Muzeum Pieniędzy w Kijowie

Muzeum Pieniędzy Narodowego Banku Ukrainy mieści się w gmachu głównym Narodowego Banku Ukrainy przy ul. Instytuckiej 9. Budynek został zaprojektowany z udziałem polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Budynek NBU jest cenną pamiątką architektury, robi niesamowite wrażenie, to dodatkowy powód, żeby odwiedzić to miejsce.

Muzeum Pieniądza w Kijowie czynne jest od wtorku do soboty od 09:00-18:00. Wstęp bezpłatny. Przed wizytą na miejscu obowiązują zapisy online na stronie Muzeum NBU, zarówno dla gości jak i grup zorganizowanych. Warto zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem.

A jeżeli nie jesteś w Kijowie, albo nie możesz zwiedzić muzeum to nie wszystko stracone. Muzeum Pieniędzy NBU od niedawna można zwiedzać online w tym miejscu.

Jeżeli lubicie muzealno-numizmatyczne klimaty, to Muzeum Pieniędzy jest także w Sumach (Muzeum Bankowe w Sumach na Ukrainie). Przeczytaj też wpis o płatnościach na Ukrainie, z którego dowiesz się nie tylko o tym jak płacić na Ukrainie, ale też kilku ciekawostek o ukraińskich hrywnach.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):