Na Ukrainie znowu zatrzymano nielegalnie przebywającego Polaka

granica ukraina

Przypominam, że nielegalne przebywanie na terytorium Ukrainy (najczęściej po upływie bezwizowych 90 dni) wiąże się z pociągnięciem do administracyjnej odpowiedzialności i kończy się nałożeniem mandatu i zakazu wjazdu na Ukrainę od 3 do 10 lat.

Otrzymuję od was wiadomości z różnymi „pomysłami na nowe życie na Ukrainie”. Przypominam, że Ukraina to już nie są Dzikie Pola i należy przestrzegać prawa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Kroniki Polaków na Ukrainie

 • W lutym 2022 r. ukraińska Straż Graniczna w pobliżu miasteczka Czop zatrzymała Polaka, który nielegalnie przekraczał zieloną granicę idąc ze Słowacji na Ukrainę. Było to już któreś z kolei zatrzymanie naszego rodaka w tym regionie.
 • W listopadzie 2021 r. na przejściu granicznym w Krakowcu, ukraińscy celnicy zatrzymali 50-letniego Polaka, który próbował przewieźć ponad 900 paczek papierosów.
 • W połowie września 2021 r. sąd ukraiński skazał Polaka na karę 3 lat w zawieszeniu, za sutenerstwo młodych Ukrainek ze Lwowa. Polak ten był pracownikiem polskiej agencji pośrednictwa pracy rekrutującej pracowników z Ukrainy. Został złapany w trakcie przekroczenia granicy autobusem rejsowym w 2018 r.
 • We wrześniu 2021 r. zatrzymano na przejściu granicznym w Rawie Ruskiej polskiego kierowcę ciężarówki, który próbował wręczyć ukraińskiej policji łapówkę w wysokości 400 UAH. 28-letni Polak umieścił niewielką sumę pieniędzy w paszporcie, który przekazał do kontroli policji. Kierowcę za próbę wręczenia łapówki ukarano mandatem w wysokości 380 UAH, a sprawę skierowano do ukraińskiego sądu.
 • W sierpniu 2021 r. grupa ukraińskich aktywistów (turystów) zatrzymała grupę Polaków poruszających się nielegalnie na quadach na szlaku na górę Petros. Przypominamy, że jazda pojazdami po terenie parku krajobrazowego jest na Ukrainie zabroniona.
 • W sierpniu 2021 r. zatrzymano na Ukrainie nielegalnie przebywającego Polaka, który był od czterech lat poszukiwany międzynarodowym listem gończym. 40-letni rodak mieszkający w obwodzie lwowskim był poszukiwany za przestępstwa związane z oszustwami i podrabianiem dokumentów. Trwa procedura jego ekstradycji.
 • W czerwcu 2021 r. Ukraińcy zatrzymali kolejnego Polaka, który nielegalnie chciał przekroczyć granicę i dostać się tym razem z Ukrainy do Polski. Po zatrzymaniu rodaka okazało się, że posiada on tylko bułgarskie prawo jazdy. Rodak twierdził, że przebywał u znajomych w Łucku, gdzie stracił swój paszport, dlatego podjął on próbę nielegalnego przekroczenia granicy.
 • W czerwcu 2021 r. na granicy Szegini-Medyka, Ukraińcy zatrzymali 35-letniego Polaka, który planował wyjechać z Ukrainy zabytkową Wołgą GAZ-21. W trackie przekroczenia granicy ustalono, że Polak nie posiadał wymaganych dokumentów pojazdu, a numer nadwozia zabytkowej Wołgi jest nieprawidłowy. Miłośnik zabytkowych samochodów tłumaczył, że chciał sprowadzić zabytkową Wołgę w celach kolekcjonerskich. Ukraińska straż graniczna skierowała do ukraińskiej policji zawiadomienie o wykryciu znamion popełnienia przestępstwa przewidzianego w art. 290 Kodeksu Karnego Ukrainy pt. „Zniszczenie, fałszerstwo lub wymiana numerów jednostek i jednostek pojazdu”.
 • W maju 2021 r. ukraińskie organy zatrzymały kolejnego Polaka, jaki podjął próbę nielegalnego przekroczenia granicy na Zakarpaciu. Była to już trzecia, nieudana próba naszego rodaka przekroczenia granicy z Ukrainą. Polak uzasadniał próbę nielegalnego przekroczenia granicy chęcią zbierania truskawek.
 • W kwietniu 2021 r. ukraińskie organy zatrzymały Polaka jaki próbował wjechać z Ukrainy do Polski posiadając przy sobie równowartość miliona hrywien w gotówce. Przypomnijmy, że wwożenie do Ukrainy i wywóz z Ukrainy pieniędzy o wartości przekraczającej 10 tyś. euro podlega zgłoszeniu ukraińskim organom celnym. Za naruszenie przepisów celnych sprawa została skierowana do ukraińskiego sądu.
 • W kwietniu 2021 r. Ukraińcy zatrzymali 32-letniego Polaka kierującego samochodem ciężarowym na polskich numerach rejestracyjnych, który próbował nielegalnie przewieźć do Polski 21 tyś. paczek papierosów.
 • W marcu 2021 r. ukraińskie organy zatrzymały kolejnego, nielegalnie przebywającego Polaka. 39-latek od 2018 r. nielegalnie przebywał w obwodzie rówieńskim i wołyńskim. W chwili zatrzymania nie miał przy sobie żadnych dokumentów. Wcześniejszy nakaz opuszczenia Ukrainy został przez niego zignorowany. Polak tłumaczył, że uciekł na Ukrainę, ponieważ był ścigany w Polsce za niespłacone kredyty. Zastosowano wobec niego procedurę ekstradycji do Polski.
 • W marcu 2021 r. zatrzymano na punkcie Krakowiec-Korczowa, 50-letniego Polaka, który samochodem dostawczym chciał przywieźć nielegalnie z Ukrainy do Polski 4 tysiące paczek papierosów.
 • W grudniu 2020 r. na lotnisku Boryspol w Kijowie zatrzymano szykującego się do lotu Polaka, ściganego międzynarodowym listem gończym. Rodak był poszukiwany za oszustwa i podrabianie dokumentów. Polak planował odlecieć z Ukrainy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po zatrzymaniu został poddany ekstradycji do Polski.
 • We wrześniu 2020 r. Ukraińcy w obwodzie czerniowieckim zatrzymali 33-letniego Polaka, który próbował nielegalnie przekroczyć granicę ukraińsko-rumuńską. Była to druga próba naszego rodaka dostania się z Ukrainy do Rumunii.
 • W czerwcu 2020 r. ukraińskie organy poinformowały o zatrzymaniu kolejnego Polaka, który podjął próbę nielegalnego przekroczenia ukraińskiej granicy w pobliżu Rawy-Ruskiej. Młody Polak, nieposiadający przy sobie żadnych dokumentów, uzasadniał swoje działanie chęcią znalezienia pracy na Ukrainie.
 • W maju 2020 r. zatrzymano na polskiej granicy Polaka, który wracając samochodem ze Słowacji do Polski, posłużył się podrobionym, ukraińskim dokumentem zawodowego kierowcy. Polak tłumaczył, że kupił ukraiński dokument w Internecie w celu ominięcia przymusowej 14-dniowej kwarantanny.
 • W maju 2018 r. zatrzymano na granicy w Szegini Polaka, podejrzewanego o sutenerstwo młodych Ukrainek. 39-letni Polak wraz z kilkoma Ukrainkami próbował wjechać do Polski autobusem rejsowym z Ukrainy do Wrocławia. Według dochodzenia Polak miał obiecywać pracę w niemieckich domach publicznych.
 • W maju 2017 r. zatrzymano na punkcie Krakowiec-Korczowa, Polaka, który próbował wywieźć z Ukrainy stare, niemieckie gazety z lat 40 XX w. Według kodeksu celnego Ukrainy obiekty mogące posiadać wartość kulturalną (stare, zabytkowe), mogą być wywiezione wyłącznie za odpowiednim zezwoleniem. Gazety skonfiskowano, a sprawę skierowano do ukraińskiego sądu.
 • W listopadzie 2017 r. zatrzymano na granicy w Krakowcu, Polaka, który chciał wywieść samochodem dostawczym 85 peryskopów do urządzeń opancerzonych i elementy gąsienic. Podczas kontroli 38-latek stwierdził, że przewozi części do traktorów.
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):