koruna tatarów

Jak wybrać dobry nocleg w ukraińskich Karpatach?

Ukraińskie Karpaty – wszystko pod turystów?

koruna tatarów
Pensjonat Koruna w Tatarowie, w którym gościł m.in. Pan Makłowicz jest przykładem obiektu tzw. all-inclusive w Karpatach. Ceny za nocleg są tutaj kilkukrotnie wyższe niż w prywatnych kwaterach. W zamian otrzymujemy pełną obsługę i wspaniałe widoki. fot.własna

Ukraińskie Karpaty to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych na Ukrainie. Przyjeżdżają tutaj nie tylko Ukraińcy, ale również Czesi, Rumuni, Węgrzy, Rosjanie, a w ostatnim czasie także coraz więcej Polaków. Turyści przyjeżdżają tutaj z trzech głównych powodów: pięknych widoków i czystego powietrza, doskonałych długich i łagodnych tras narciarskich, a także malowniczo położonych pieszych szlaków, które prowadzą na najwyższe wierzchołki Ukrainy (powyżej 2000 m n.p.m.) w pasmie Czarnohory.

Ta część Ukrainy, to doskonałe miejsce na wypoczynek od miejskiego zgiełku zarówno zimą jak i latem. Jednym z największych atutów tego regionu jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Nawet w najmniejszych miejscowościach, bez żadnych trudności znajdziemy nocleg oraz małą karczmę. Bogata jest także oferta wycieczek turystycznych, o których więcej opowiedziałem w tym filmie.

Zanim wyjedziemy, zastanówmy się czego oczekujemy

Werchowyna Ukraina
Widok z Werchowyny na pobliskie połoniny. fot.własna

Przed wyjazdem w ukraińskie Karpaty, na przykład do Jaremczy, Mikuliczyna, Tatarowa, Bukowela, Worochty, Lazeszyny, Jabłonicy, Kwasów, a nawet do Rachowa, warto zorientować się jakiego noclegu na prawdę potrzebujemy i jakiego wypoczynku szukamy. Ważne jest, żeby przyjechać tutaj w konkretnym celu i zaplanować swój pobyt. Na przykład na narty, piesze wędrówki, a może zwykłe wypoczywanie z ukraińskim piwem w ręku na basenowym leżaku. Pobyt w górskich miejscowościach Ukrainy, nie jest pobytem we Lwowie czy Kijowie. Tutaj lepiej wiedzieć już przed przyjazdem, gdzie chcemy pójść oraz co zwiedzić i zobaczyć. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a nasz pobyt w ukraińskich Karpatach będzie bardziej satysfakcjonujący.

Czy w ukraińskich Karpatach jest drogo?

sklep w karpatach na ukrainie
Typowy sklep spożywczy w karpackiej wiosce. Mieszczą się zazwyczaj przy lub w prywatnych domach. fot.własna

Prawdą jest, że Karpaty Wschodnie to jeden z najdroższych regionów turystycznych na Ukrainie. Sytuacja na szczęście nie wygląda jak w naszym Zakopanem, gdzie na każdym rogu czyhają na nas sprzedawcy i restauratorzy, gotowi obedrzeć nas ze skóry. Wyjątkiem jest tutaj Bukowel, w którym średnie ceny wszystkich produktów i usług są zdecydowanie powyżej ukraińskiej średniej. W pozostałych miejscowościach w Karpatach spotkamy na szczęście większe zróżnicowanie cenowe, zarówno jeżeli chodzi o miejsca noclegowe jak i restauracje. Nieco wyższe ceny czekają na nas w sklepach spożywczych, ale generalnie na wypoczynek w tym regionie Ukrainy może sobie pozwolić większość z nas i nadal będzie to tańszy wypoczynek niż w Polsce czy na Zachodzie Europy.

Ciekawostka: jeżeli interesują Cię ceny na Ukrainie w 2019 r. przeczytaj Ceny na Ukrainie w 2019 r. w sklepach i marketach (film)

Nocleg w Karpatach na Ukrainie: hotel czy chatynka?

bukowel noclegi
Domki letniskowe należące do Hotelu Bukowel. Czynne przez cały rok, w zimie pozwalają w kilka minut dostać się na wyciąg. fot.własna

W ukraińskich Karpatach noclegi możemy podzielić na dwa rodzaje. Do dyspozycji mamy hotele lub prywatne pensjonaty, albo tzw. chatynki – nocleg u tutejszych mieszkańców. Największą ofertę hoteli oraz pensjonatów znajdziemy w Jaremczy oraz Bukowelu, ale i w pozostałych miejscowościach coraz łatwiej o nowoczesny obiekt hotelowy (np. w Werchowynie). Jeżeli chodzi o standard hoteli, to Bukowel deklasuje wszystkie karpackie miejscowości razem wzięte. Hotele w Bukowelu są nowoczesne, czasem wręcz luksusowe, oferują pełne wyżywienie oraz szereg dodatkowych usług w postaci SPA, basenów, gorących czanów i wycieczek turystycznych.

hotele w Bukowelu
W Bukowelu, co roku powstają kolejne hotelowe inwestycje. Tempo prac jest imponujące. fot.własna

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, a finanse są dla nas sprawą zdecydowanie drugorzędną, to powinniśmy zainteresować się Bukowelem. Największym minusem Bukowelu, jest swojego rodzaju brak karpackiej autentyczności, czy też zwykłej swojskości. Tego nie zaoferuje nam żaden hotel czy też duży prywatny pensjonat na kilkadziesiąt pokoi. W Bukowelu, podobnie jak w każdym innym nowoczesnym hotelu w Karpatach Wschodnich, będziemy się czuli po prostu jak turysta. Nie spotkamy w żadnym z tych miejsc prawdziwego Hucuła, a za oknem krowy czy huculskich koni 🙂

Nocleg w Karpatach w karpackiej chatynce – autentycznie i tanio

tatarów nocleg chatynka
Klasyczna karpacka chatynka w ukraińskich Karpatach w Tatarowie. fot.własna

Dla osób z mniejszym portfelem, albo chcących być bliżej natury i mieszkańców tego regionu kosztem turystycznej wygody, rekomenduję nocleg w chatynce, czyli u prywatnej rodziny. Taki nocleg w Karpatach na Ukrainie ma dwie ważne zalety w porównaniu do wcześniejszych miejsc. Po pierwsze dużo niższa cena za dobę, a po drugie swojskość i autentyczność, dzięki którym lepiej poznamy tutejszą kulturę, a także będziemy bliżej przyrody i natury. Średnia cena za nocleg w prywatnej kwaterze w Karpatach na Ukrainie wynosi na obecną chwilę ok. 120-150 UAH.

To cena za pokój bez śniadania w tzw. chatynce, czyli prywatnym drewnianym domu, utrzymanym w karpackim stylu. Niektóre z tych chatynek mogą na początku odstraszać swoim wyglądem zewnętrznym, ale w większości z nich panuje porządek, jest czysto, tanio, a przede wszystkim autentycznie. Jedną z chatynek godnych polecenia jest obiekt Na Hutori, który możecie zarezerwować przez booking.com. Używając tego linka, otrzymacie zwrot w wysokości 50 PLN po zakończonym pobycie. Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.