Lwów aktualne obostrzenia w pomarańczowej strefie

lwów obostrzenia

Ostatnia aktualizacja 14 październik 2021

Od 18 października 2021 Lwów przejdzie z żółtej strefy obostrzeń do pomarańczowej (a wkrótce prawdopodobnie do zony czerwonej). Oznacza to, że obostrzenia związane z C-19 we Lwowie zwiększają się i staną się odczuwalne także dla turystów odwiedzających miasto.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Chociaż z egzekwowaniem obostrzeń we Lwowie i na Ukrainie bywa różnie, a rzeczywistość wygląda zazwyczaj inaczej, to warto o nich wiedzieć, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Poniżej najważniejsze szczegóły.

Jak działają we Lwowie teatry, kina, muzea i filharmonia?

Przejście Lwowa do pomarańczowej strefy oznacza, że wprowadzony zostaje zakaz organizowania imprez masowych. Kina, teatry, muzea, galerie oraz filharmonia we Lwowie będą otwarte tylko dla gości mających certyfikat szczepienia lub wykonanego testu, zrobionego nie później niż do 72 godzin od wejścia np. do muzeum czy teatru we Lwowie. Ilość uczestników wydarzeń kulturalnych nie może przekraczać 50% wszystkich dostępnych miejsc.

Jak działają we Lwowie restauracje?

Restauracje we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej są otwarte, ale ze skróconym czasem pracy do 23:00. Obsługa restauracji we Lwowie obowiązkowo musi być zaszczepiona lub posiadać negatywny test. Przy stoliku mogą zasiąść wyłącznie cztery osoby, a ilość klientów nie może przekraczać 50% wszystkich dostępnych miejsc.

Czy restauracje we Lwowie będą zamknięte?

Jeżeli sytuacja z C-19 we Lwowie nie poprawi się do końca miesiąca, to od 1 listopada – wraz z przejściem Lwowa do strefy czerwonej – do restauracji we Lwowie wejdą wyłącznie osoby z certyfikatem szczepienia lub negatywnym testem.

Jak działa we Lwowie komunikacja miejska?

Komunikacja miejska we Lwowie: autobusy, marszrutki, tramwaje i trolejbusy; kursuje w niezmienionym reżimie zarówno w strefie żółtej jak i pomarańczowej. Podczas podróży komunikacją miejską we Lwowie obowiązkowe jest używanie maski.

Jak działają hotele i hostele we Lwowie?

Hotele i hostele we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej działają w niezmienionym reżimie i ich obłożenie nie jest ograniczone. Wszyscy pracownicy muszą być zaszczepieni lub mieć negatywny test. Należy stosować się do zaleceń obsługi i utrzymywać dystans. Przejście Lwowa do strefy czerwonej nałoży dodatkowe obostrzenia na hotele i hostele we Lwowie np. zamknięcie niektórych usług wewnątrz danego hotelu: basenu, strefy śniadaniowej itd.

Jak działają we Lwowie sklepy, rynki i targi?

Sklepy spożywcze, rynki i targi we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej działają w niezmienionym reżimie. Ilość przebywających klientów w sklepach i na targach we Lwowie nie może być większa niż 50%. Obsługa powinna używać masek oraz być zaszczepiona lub mieć negatywny test. Podobne zasady obowiązują fryzjerów i salony piękności we Lwowie.

Życie we Lwowie w czasie pandemii

Lwów ukraina

Tak jak napisałem wcześniej, z egzekwowaniem obostrzeń bywa różnie na Ukrainie i we Lwowie. Są miejsca, gdzie mieszkańcy surowo przestrzegają zasad, ale są też takie, w których nie zwracają oni na nie uwagi. Niezależnie od tego stosujmy się do zasad lub chociaż o nich pamiętamy, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji np. mandatów.

Pamiętajcie o myciu rąk (to zalecam na Ukrainie nie tylko w czasie trwania C-19) i unikajcie przebywania przez długi czas w dużych skupiskach ludzi – na przykład podczas płatnych wycieczek po Lwowie z przewodnikiem. Przewodnicy mają częsty kontakt z ludźmi z różnych regionów, często zaciągają także turystów do różnych restauracji, w których przesiadują grupowo itd. Lepiej zwiedzać Lwów samemu. Jest taniej i bezpieczniej. Informacji o tym mieście jest w sieci pod dostatkiem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Poza tym, we Lwowie ogłoszono dwutygodniowe ferie dla wszystkich uczniów do 1 listopada 2021 r.

O dalszych obostrzeniach we Lwowie i przejściu Lwowa do czerwonej strefy będę informował na bieżąco. Zostaw swój email w formularzu na stronie, a otrzymasz powiadomienie o nowym wpisie.

Czym się różnią strefy zielona, żółta, pomarańczowa i czerwona?

Szczegółowe informacje o obostrzeniach w poszczególnych strefach i warunkach ich wprowadzenia znajdziesz na https://covid19.gov.ua/karantynni-zakhody

Patronite
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Piszę głównie o turystyce i wschodniej kulturze. Zazwyczaj z uśmiechem, a czasem, żeby skłonić do myślenia. Miłego czytania.

Komentarze

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):