Lwów aktualne obostrzenia epidemiczne

lwów obostrzenia

Aktualizacja 12 listopada 2021

Od 22 listopada osoby niezaszczepione lub nie mające certyfikatu ozdrowieńca formalnie nie mogą korzystać z transportu publicznego na obszarze całego obwodu lwowskiego w tym miasta Lwowa. Rada miasta Lwowa podjęła ww. decyzję na posiedzeniu 11 listopada 2021. Uprawnionymi do sprawdzenia dokumentów w środkach komunikacji miejskiej są m.in. policja, ukraińska inspekcja drogowa i pracownicy administracji.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Ustalono także maksymalny limit pasażerów w prywatnych środkach transportu (do 5 osób razem z kierowcą). Prywatne i służbowe autobusy nie mogą przewozić większej liczby pasażerów niż siedzeń w pojeździe.

Opisanie wyżej ograniczenia dotyczą także przewozów kolejowych na obszarze obwodu lwowskiego. Czytaj: Pociąg na Ukrainie tylko dla zaszczepionych? Ważna informacja.

Aktualizacja 29 październik 2021

Lwów od 30 października 2021 przechodzi ze strefy pomarańczowej do czerwonej. W strefie czerwonej hotele, restauracje, muzea, sklepy będą przyjmować wyłącznie gości z certyfikatem szczepienia lub testem (wykonanym do 72 godzin od wejścia). Podobne zasady dotyczą imprez masowych.

Transport publiczny działa bez zmian, z tym wyjątkiem, że każdy pasażer musi mieć certyfikat szczepienia lub zrobiony test – nie jest to sprawdzane przez kierowcę, ale może być sprawdzone podczas jazdy przez grupę upoważnioną.

Są to oficjalne zasady strefy czerwonej. Rzeczywistość jak zwykle rządzi się swoimi prawami. Mimo wszystko, proszę być tego świadomym, żeby uniknąć nieprzyjemności i nieporozumień. W Kijowie także wprowadzono strefę czerwoną.

Wpis aktualizowany na bieżąco. Zapisz się do newslettera w formularzu pod wpisem, żeby otrzymać świeże informacje.

Archiwum – strefa żółta, pomarańczowa, czerwona we Lwowie

Od 18 października 2021 Lwów przejdzie z żółtej strefy obostrzeń do pomarańczowej (a wkrótce prawdopodobnie do zony czerwonej – w czerwonej strefie znajduje się już osiem obwodów na Ukrainie). Oznacza to, że obostrzenia związane z C-19 we Lwowie zwiększają się i staną się odczuwalne także dla turystów odwiedzających miasto.

Chociaż z egzekwowaniem obostrzeń we Lwowie i na Ukrainie bywa różnie, a rzeczywistość wygląda zazwyczaj inaczej, to warto o nich wiedzieć, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Poniżej najważniejsze szczegóły.

Zapoznaj się z nowymi zasadami podróżowania pociągami na Ukrainie: Pociąg na Ukrainie tylko dla zaszczepionych? Ważna informacja.

Jak działają we Lwowie teatry, kina, muzea i filharmonia?

Przejście Lwowa do pomarańczowej strefy oznacza, że wprowadzony zostaje zakaz organizowania imprez masowych. Kina, teatry, muzea, galerie oraz filharmonia we Lwowie będą otwarte tylko dla gości mających certyfikat szczepienia lub wykonanego testu, zrobionego nie później niż do 72 godzin od wejścia np. do muzeum czy teatru we Lwowie. Ilość uczestników wydarzeń kulturalnych nie może przekraczać 50% wszystkich dostępnych miejsc.

Jak działają we Lwowie restauracje?

Restauracje we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej są otwarte, ale ze skróconym czasem pracy do 23:00. Obsługa restauracji we Lwowie obowiązkowo musi być zaszczepiona lub posiadać negatywny test. Przy stoliku mogą zasiąść wyłącznie cztery osoby, a ilość klientów nie może przekraczać 50% wszystkich dostępnych miejsc.

Czy restauracje we Lwowie będą zamknięte?

Jeżeli sytuacja z C-19 we Lwowie nie poprawi się do końca miesiąca, to od 1 listopada – wraz z przejściem Lwowa do strefy czerwonej – do restauracji we Lwowie wejdą wyłącznie osoby z certyfikatem szczepienia lub negatywnym testem.

Jak działa we Lwowie komunikacja miejska?

Komunikacja miejska we Lwowie: autobusy, marszrutki, tramwaje i trolejbusy; kursuje w niezmienionym reżimie zarówno w strefie żółtej jak i pomarańczowej. Podczas podróży komunikacją miejską we Lwowie obowiązkowe jest używanie maski.

Jak działają hotele i hostele we Lwowie?

Hotele i hostele we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej działają w niezmienionym reżimie i ich obłożenie nie jest ograniczone. Wszyscy pracownicy muszą być zaszczepieni lub mieć negatywny test. Należy stosować się do zaleceń obsługi i utrzymywać dystans. Przejście Lwowa do strefy czerwonej nałoży dodatkowe obostrzenia na hotele i hostele we Lwowie np. zamknięcie niektórych usług wewnątrz danego hotelu: basenu, strefy śniadaniowej itd.

Jak działają we Lwowie sklepy, rynki i targi?

Sklepy spożywcze, rynki i targi we Lwowie w trakcie obowiązywania strefy pomarańczowej działają w niezmienionym reżimie. Ilość przebywających klientów w sklepach i na targach we Lwowie nie może być większa niż 50%. Obsługa powinna używać masek oraz być zaszczepiona lub mieć negatywny test. Podobne zasady obowiązują fryzjerów i salony piękności we Lwowie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Życie we Lwowie w czasie pandemii

Lwów ukraina

Tak jak napisałem wcześniej, z egzekwowaniem obostrzeń bywa różnie na Ukrainie i we Lwowie. Są miejsca, gdzie mieszkańcy surowo przestrzegają zasad, ale są też takie, w których nie zwracają oni na nie uwagi. Niezależnie od tego stosujmy się do zasad lub chociaż o nich pamiętamy, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji np. mandatów.

Pamiętajcie o myciu rąk (to zalecam na Ukrainie nie tylko w czasie trwania C-19) i unikajcie przebywania przez długi czas w dużych skupiskach ludzi – na przykład podczas płatnych wycieczek po Lwowie z przewodnikiem. Przewodnicy mają częsty kontakt z ludźmi z różnych regionów, często zaciągają także turystów do różnych restauracji, w których przesiadują grupowo itd. Lepiej zwiedzać Lwów samemu. Jest taniej i bezpieczniej. Informacji o tym mieście jest w sieci pod dostatkiem.

Poza tym, we Lwowie ogłoszono dwutygodniowe ferie dla wszystkich uczniów do 1 listopada 2021 r.

O dalszych obostrzeniach we Lwowie i przejściu Lwowa do czerwonej strefy będę informował na bieżąco. Zostaw swój email w formularzu na stronie, a otrzymasz powiadomienie o nowym wpisie.

Czym się różnią strefy zielona, żółta, pomarańczowa i czerwona?

Szczegółowe informacje o obostrzeniach w poszczególnych strefach i warunkach ich wprowadzenia znajdziesz na https://covid19.gov.ua/karantynni-zakhody

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):