odessa funikuler

Odeski funikuler – zaplanuj przejazd zabytkową kolejką w Odessie

odeski funikuler
Zielony wagonik zjeżdża do dolnej stacji przy Morskim Porcie.

Odeski funikuler (Одеський фунікулер) – jedna z najbardziej urzekających atrakcji w Odessie. Odeska kolejka powstała w czerwcu 1902 roku – trzy lata wcześniej od kijowskiego funikulera i jest tym samym najstarszym funikulerem na Ukrainie. Położona przy Schodach Potiomkinowskich stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Odessy. Przejazd zielonym wagonikiem mieszczącym 12 osób, wzdłuż Schodów Potiomkinowskich, kosztuje zaledwie 5 hrywien. Kolejka czynna jest codziennie od 10:00 do 02:00. Do każdego przejazdu dostajemy wyjątkowy gratis – piękny widok na Odeski Port.

Stacja górna odeskiej kolejki położona jest na Przymorskim Bulwarze (przy pomniku księcia Richelieu), a jej dolna stacja przy Odeskim Porcie. Odeska kolejka jest najlepszą alternatywą dla wspinaczki po 192 schodach, szczególnie podczas upalnych dni w Odessie. Bilet na kolejkę w Odessie kupimy na miejscu w automacie przy pomocy karty lub gotówki, a także od kasjerki. Co ważne, kolejką mogą podróżować dorośli oraz dzieci, a także osoby z wózkami dziecięcymi. Odeski funikuler posiada także platformę dla osób niepełnosprawnych, jednak korzystanie z niej wymaga asysty przynajmniej jednej osoby.

funikuler odessa schody
Schody automatyczne działające w latach 1970-1997 na miejscu odeskiej kolejki.

Odeski funikuler – krótka historia

Pierwszy model kolejki w Odessie wyglądał zupełnie inaczej, a mieszkańcy nie nazywali go nawet funikulerem. Były to dwa wagoniki francuskiej produkcji, jeden w kolorze zielonym, a drugi w czerwonym, które poruszały się podobnie jak teraz w obu kierunkach. Stacje kolejki wykonano z drewna, a nad przejazdem wybudowano kładkę widokowa. Od 1970 roku do 1997 roku kolejkę zastąpiły ruchome schody, wdrożone przez radzieckich inżynierów 🙂 Stacje otrzymały nowy wygląd, a kładka widokowa została odnowiona. Schody automatyczne w Odessie były szybkie i praktyczne. Był to ten sam model, który zastosowano w kijowskim i moskiewskim metrze. Część mieszkańców miała jednak nadzieję na przywrócenie dawnej kolejki.

Na początku lat 90. schody automatyczne działały już tylko w jednym kierunku, a w 1997 roku zatrzymały się całkowicie. Przez kilka lat w Odessie kolejka nie działała i dopiero w 2005 roku otwarto jej aktualną wersję. Przy jej stacjach znajdują się kawiarnie, sklepy z pamiątkami, a także sklepy spożywcze, w których zakupimy przed zjazdem na przykład małpeczkę ukraińskiej wódki.

Lokalizacja odeskiego funikulera na Google Maps.

Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.