Odeski funikuler – zaplanuj przejazd zabytkową kolejką w Odessie

odessa funikuler
odeski funikuler
Zielony wagonik zjeżdża do dolnej stacji przy Morskim Porcie.

Odeski funikuler (Одеський фунікулер) – jedna z najbardziej urzekających atrakcji w Odessie. Odeska kolejka powstała w czerwcu 1902 roku – trzy lata wcześniej od kijowskiego funikulera i jest tym samym najstarszym funikulerem na Ukrainie. Położona przy Schodach Potiomkinowskich stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Odessy. Przejazd zielonym wagonikiem mieszczącym 12 osób, wzdłuż Schodów Potiomkinowskich, kosztuje zaledwie 5 hrywien. Kolejka czynna jest codziennie od 10:00 do 02:00. Do każdego przejazdu dostajemy wyjątkowy gratis – piękny widok na Odeski Port.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Stacja górna odeskiej kolejki położona jest na Przymorskim Bulwarze (przy pomniku księcia Richelieu), a jej dolna stacja przy Odeskim Porcie. Odeska kolejka jest najlepszą alternatywą dla wspinaczki po 192 schodach, szczególnie podczas upalnych dni w Odessie. Bilet na kolejkę w Odessie kupimy na miejscu w automacie przy pomocy karty lub gotówki, a także od kasjerki. Co ważne, kolejką mogą podróżować dorośli oraz dzieci, a także osoby z wózkami dziecięcymi. Odeski funikuler posiada także platformę dla osób niepełnosprawnych, jednak korzystanie z niej wymaga asysty przynajmniej jednej osoby.

funikuler odessa schody
Schody automatyczne działające w latach 1970-1997 na miejscu odeskiej kolejki.

Odeski funikuler – krótka historia

Pierwszy model kolejki w Odessie wyglądał zupełnie inaczej, a mieszkańcy nie nazywali go nawet funikulerem. Były to dwa wagoniki francuskiej produkcji, jeden w kolorze zielonym, a drugi w czerwonym, które poruszały się podobnie jak teraz w obu kierunkach. Stacje kolejki wykonano z drewna, a nad przejazdem wybudowano kładkę widokowa. Od 1970 roku do 1997 roku kolejkę zastąpiły ruchome schody, wdrożone przez radzieckich inżynierów 🙂 Stacje otrzymały nowy wygląd, a kładka widokowa została odnowiona. Schody automatyczne w Odessie były szybkie i praktyczne. Był to ten sam model, który zastosowano w kijowskim i moskiewskim metrze. Część mieszkańców miała jednak nadzieję na przywrócenie dawnej kolejki.

Na początku lat 90. schody automatyczne działały już tylko w jednym kierunku, a w 1997 roku zatrzymały się całkowicie. Przez kilka lat w Odessie kolejka nie działała i dopiero w 2005 roku otwarto jej aktualną wersję. Przy jej stacjach znajdują się kawiarnie, sklepy z pamiątkami, a także sklepy spożywcze, w których zakupimy przed zjazdem na przykład małpeczkę ukraińskiej wódki.

Lokalizacja odeskiego funikulera na Google Maps.

Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):