Opera Lwowska – gdzie kupić bilety, jakie miejsca wybrać i jak się ubrać?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

opera lwowska
Przednia fasada Opery we Lwowie. Pełna nazwa opery lwowskiej to Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Na fasadzie znajdują się rzeźby muz oraz geniuszy. W tym pojawiający się często na pocztówkach ze Lwowa słynny Geniusz Sławy z gałęzią palmową. fot. leopolis.news

Opera Lwowska to jedno z najpopularniejszych miejsc we Lwowie wśród polskich turystów. Swoją sławę Opera we Lwowie zawdzięcza nie tylko pięknemu budynkowi autorstwa naszego rodaka Zygmunta Gorgolewskiego, ale także odgrywanym tutaj znakomitym operom, baletom i koncertom. Polacy i polskie wycieczki walą do tego miejsca drzwiami i oknami. Niektórym w stanie upojenia alkoholowego zdarza się odgrywać „operetki” własnego autorstwa.

Odwiedziny lwowskiej opery to prawdziwa uczta dla wszystkich naszych zmysłów niezależnie od naszego wieku i zainteresowań. Jeżeli uważasz, że tego typu forma artystyczna nie jest dla Ciebie i będziesz się we lwowskiej operze nudził, to jesteś w wielkim błędzie! Dla tych najbardziej opornych rekomenduję przed wizytą małą małpeczkę na rozluźnienie! Niech to jednak będzie kulturalna małpeczka.

Opera Lwowska – kilka słów o samym budynku

Opera we Lwowie nazywana w okresie międzywojennym Teatrem Wielkim została zaprojektowana przez polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego, a wykonana przez ukraińską spółkę. Można więc powiedzieć, że Opera Lwowska to nasze wspólne polsko-ukraińskie dzieło. Poszczególne elementy wyposażenia zostały wykonane na Zachodzie Europy, ale co najciekawsze platformę sceniczną wykonała firma z Sanoka.

Budowa Opery we Lwowie doprowadziła do zasklepienia biegnącego dawniej w tym miejscu koryta rzeki Pełtwi. Nic jednak straconego, ponieważ w podziemiach Opery we Lwowie znajduje się całkiem niezła restauracja Lewy Brzeg (wejście na zewnątrz od strony Teatru Skarbkowskiego). W podziemiach tejże możemy zobaczyć to, co pozostało z Pełtwi. Wracając do restauracji, to serwują w niej między innymi owoce morza w tym raczki i małże. Raczki serwują także nieopodal Opery Lwowskiej. W pewnej zacnej ukraińskiej budzie. Obok jest też buda z czeburiekami. Dla szukających dawnej Ukrainy będą to atrakcyjne adresy.

opera lwowska
Ciekawostka. Pomnik Lenina we Lwowie ustawiony na przeciwko dawnego Teatru Wielkiego. fot. lvivcenter.org

Uroczyste otwarcie Opery Lwowskiej nastąpiło w październiku 1905 r. Na otwarciu można było spotkać Sienkiewicza, Siemiradzkiego oraz Paderewskiego. Jak przystało na stolicę Galicji Wschodniej zagrano zarówno hymn polski jak i austriacki. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Lwowa, a część z nich przyglądała się wszystkiemu popijając kawę po wiedeńsku i zagryzając ją strudlem polanym waniliowym sosem.

Opera Lwowska została zaprojektowana w stylu eklektycznym… a mówiąc ludzkim językiem w stylu miszmasz. Dokładniej to neorenesans z neobarokiem, a także elementami neoklasycyzmu. Na wejściowej stronie fasady we wnękach, widnieją rzeźby muz. Po lewej to muza komedii, a po prawej muza dramatu. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się na samej górze trzy postacie z brązu. Środkowa z nich trzymająca złotą gałąź palmową jest często wykorzystywana na pocztówkach ze Lwowa. To Geniusz Sławy. Towarzyszą mu po lewej z maską i sztyletem Geniusz Tragedii oraz znajdujący się po prawej z lirą Geniusz Muzyki.

Opera Lwowska – co nas czeka w środku i jak się ubrać?

W środku Opera Lwowska robi jeszcze większe wrażenie. Wystrój oraz klatka schodowa są imponujące, podobnie jak atmosfera lwowskiej opery i jej charakterystyczny… zapach! Nie będę wam zdradzał szczegółów. Przekonajcie się sami! Kasy biletowe znajdują się zaraz po przekroczeniu głównego wejścia. Ubikacje standardowo – panie korytarz na prawo, a panowie na lewo.

opera lwowska
Sala główna Opery we Lwowie. Kurtyna główna waży kilkanaście ton. Zaprojektował ją nasz wybitny polski malarz Henryk Siemiradzki (1843-1902). Tytuł to Muzy na Parnasie. fot. pokupon.ua

Obowiązkowo należy skorzystać z szatni, chyba że wasze miejsca są wykupione w loży. Co do ubioru… to Opera Lwowska nie narzuca żadnego obowiązku. Nie ma przymusu ubierać się w smoking lub garnitur. Lepiej jednak unikać ekstremalnych zestawów w postaci krótkich spodenek czy koszulek z ananasem. Ubierzcie się tak jakbyście się wybierali na randkę z dziewczyną lub na złote gody, a będzie dobrze!

Opera Lwowska to duży budynek, w którym łatwo się zgubić i trudno od razu znaleźć swoje miejsce. Dlatego polecam przyjść nieco wcześniej zamiast na ostatnią chwilę. Nadmiar czasu można wykorzystać na zwiedzanie budynku. Panie z obsługi są serdeczne i chętnie pomogą w znalezieniu miejsca. Wystarczy pokazać im bilet i podążać za wskazówkami. W szatni można też wypożyczyć operową lornetkę! Jeżeli przyjdziecie odpowiednio wcześnie!

Opera Lwowska – gdzie kupić bilety i jakie wybrać miejsca?

Opera we Lwowie jest słynna także dzięki niskim cenom biletów. Co rusz słyszę opowieści typu:

Czy Ty wiesz Waldek ile kosztuje bilet do Opery we Lwowie!? 5zł zapłaciłem… Pięć!!!

Waldek zapewne tyle zapłacił, ale przez trzy godziny nawet kawałka sceny nie ujrzał. Opera Lwowska za 40 hrywien brzmi jak niebywała okazja. Proszę mi jednak wierzyć… że jest to bezsensowna okazja. Najtańsze miejsca nie gwarantują dobrej widoczności, nie gwarantują czasem w ogóle widoczności sceny 🙂 dlatego rekomenduję kupować bilety za minimum 150-200 UAH od osoby, najlepiej znajdujące się w środkowych sektorach na wprost sceny. Jeżeli stać was na wydanie więcej, to polecam dołożyć i kupić droższe.

opera lwowska
We lwowskiej operze zobaczymy między innymi Dziadka do orzechów, Wesele Figara, Bal maskowy, Carmen, Nabukko, Straszny dwór, Rycerskość wieśniaczą oraz wiele innych interesujących oper, operetek, baletów i koncertów. Na zdjęciu scena z Kopciuszka. Opera Lwowska zachwyca kostiumami, muzyką i atmosferą. Warto to zobaczyć.

Opera Lwowska publikuje swój repertuar na oficjalnej stronie https://opera.lviv.ua/pl/repertoire/ Strona jest dostępna w języku polskim. Bilety możecie kupić w kasach stacjonarnych, ale rekomenduje dokonać zakupu online. Bilety po prostu szybko znikają i często trudno je kupić z dnia na dzień. Opera Lwowska prowadzi sprzedaż biletów online poprzez stronę Kontramarka.ua pod adresem https://widget.kontramarka.ua/en/widget182site11084/widget/index

Opera Lwowska – rezerwacja online przez stronę Kontramarka.ua

Strona Kontramarka.ua jest niedostępna w języku polskim. Pozostaje angielski, a dla znających ukraiński i rosyjski. Rezerwacja jest jednak bardzo łatwa i trwa kilka minut. Żeby zarezerwować bilet do lwowskiej opery wystarczy wybrać odpowiednią datę i operę. W następnym kroku wybieramy przy użyciu schematu nasze miejsce. Podajemy dane swojej karty płatniczej (może być to karta debetowa, ważne żeby cyfry były wypukłe), nasze imię i nazwisko oraz adres mailowy. Przechodzimy przez proces płatności i to w zasadzie wszystko.

opera lwowska plan
Na stronie kontramarka.ua kupimy bilety online i wybierzemy nasze miejsca na planie Opery Lwowskiej. Najlepiej kupować bilety zaczynające się od 150-200 UAH lub droższe jeżeli was stać. Na prawdę nie warto oszczędzać na biletach.

Na mail otrzymamy gotowe bilety, które należy wydrukować i okazać przy wejściu do Opery Lwowskiej. Warto zobaczyć także pozostałą ofertę strony Kontramarka.ua Na stronie można kupić bilety na największe koncerty na Ukrainie. Przed pójściem na operę warto też o niej nieco poczytać. Będzie nam się o wiele łatwiej połapać o co w tym wszystkim czasami chodzi… 😉 Zapraszam Was do Lwowskiej Opery!

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Pijana Wiśnia – najlepsza nalewka we Lwowie – spróbujesz?

Ukraińskie piwo – przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę? Ile pieniędzy wziąć do Lwowa?

Tryzub – obalanie mitów i prawdziwa historia herbu Ukrainy

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Opera Lwowska – gdzie kupić bilety, jakie miejsca wybrać i jak się ubrać?
4.7 (93.33%) 12 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.