Opera we Lwowie – jak kupić bilety i ubrać się nie zaliczając wpadki?

opera we lwowie

Opera we Lwowie – największa atrakcja we Lwowie?

przednia fasada opery we lwowie
Opera we Lwowie niezmiennie przyciąga turystów. Czy rzeczywiście, to coś interesującego?

Opera Lwowska to jedno z najpopularniejszych atrakcji we Lwowie wśród polskich turystów. Znajduje się w programie zwiedzania Lwowa każdej polskiej wycieczki. Czy rzeczywiście jak podają wszystkie przewodniki, warto poświęcić kilka godzin swojego pobytu i wybrać się na spektakl do Opery we Lwowie? Czy można powiedzieć z ręką na sercu, że to atrakcja we Lwowie dla każdego? Może lepiej poprzestać wyłącznie na zwiedzaniu samego budynku, a zaoszczędzony czas wykorzystać we Lwowie w inny sposób? Na przykład próbując gotowanych raków i czeburieków niedaleko Lwowskiej Opery przy przystanku Teatralna?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Opera we Lwowie – dlaczego jest tak popularna?

opera we lwowie
Lwowska Opera od mniej popularnej strony ul. Gródecka (Городоцька). fot.1zoom.ru

Opera we Lwowie jest popularna szczególnie wśród starszej części polskich turystów i wycieczek autokarowych. To miejsce we Lwowie, to kolejna podróż w świat sentymentów II Rzeczpospolitej, mieszająca się z uczuciem operowego sznytu zarezerwowanego dawniej wyłącznie dla wyższych sfer. Koło takiego zestawienia, mało który polski turysta przechodzi obojętnie. Zewnętrzna fasada budynku jest zachwycająca, a to wszystko dzięki naszemu rodakowi, architektowi Zygmuntowi Gorgolewskiemu. Turystyczną sławę Opera we Lwowie zawdzięcza nie tylko swoim cechom wizualnym, ale także odgrywanym tutaj operom, baletom i koncertom. Bilety do Opery we Lwowie są bajecznie tanie, więc dlaczego nie skorzystać?

Co warto zobaczyć we Lwowskiej Operze?

opera we lwowie
Scena z opery Zaporożec za Dunajem we Lwowskiej Operze. fot.opera.lviv.ua

Pełny repertuar Opery we Lwowie znajdziecie pod tym adresem. Nie każda opera i balet we lwowskiej operze warte są zobaczenia za wszelką cenę, a popularny tytuł nie gwarantuje wciągającego widowiska. Do interesujących spektakli należy Zaporożec za Dunajem – czyli o kozakach pod jarzmem tureckiego sułtana, Kiedy kwitną paprocie – muzyczna opowieść opowiadająca o czasach słowiańskiego pogaństwa, Don Giovanni – burzliwe przygody hiszpańskiego uwodziciela, ale w nowoczesnej aranżacji oraz Carmen – żywa i barwna opera miłosna, w której usłyszymy słynną pieśń Habanera. Opera we Lwowie zaprasza także na Dziadka do orzechów, Wesele Figara, Bal maskowy, Nabukko, Straszny dwór, Rycerskość wieśniaczą, Kopciuszka i wiele innych znanych oper. Przed zakupem biletów na inne opery zapoznajcie się z jej krótkim opisem i zdjęciami.

Jak ubrać się do Opery we Lwowie i co zabrać ze sobą?

opera lwowska
Kurtyna w sali głównej Opery we Lwowie waży kilkanaście ton. Zaprojektował ją Henryk Semiradzki, a jej tytuł to Muzy na Parnasie. fot.pokupon.ua

Do Opery Lwowskiej warto zabrać cierpliwość i dobry humor. W Operze we Lwowie niektóre ze spektakli trwają 3 godziny, a w ich trakcie czekają nas same śpiewy, kobiety i mężczyźni w spódnicach 🙂 Możecie zabrać ze sobą kilka przekąsek, ale nie w formie lwowskiego kebabu, tylko czegoś bardziej odpowiedniego do miejsca i sytuacji. Ponadto, dobrym pomysłem jest wzięcie małej lornetki, a jeżeli już mowa o lornecie, to mała dyskretna małpeczka ukraińskiej wódki będzie w naszej kieszeni również mile widziana.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jak się ubrać do Lwowskiej Opery? Najlepiej ubrać się tak, jak jest dla nas najwygodniej. Nie przesadzając ani w jedną, ani w drugą stronę. Opera we Lwowie nie narzuca żadnego obowiązku dotyczącego tego jak mamy się ubrać. Nie ma więc przymusu ubierać się w smoking lub garnitur, ale pamiętajmy, że spotkamy tutaj ludzi także elegancko ubranych. Chodzi o to, żeby czuć się przy nich komfortowo. Lepiej więc unikać ekstremalnych zestawów w postaci krótkich spodenek czy koszulek z ananasem. Ubierzcie się tak jakbyście się wybierali na randkę z dziewczyną lub na złote gody, a będzie dobrze 🙂 Obowiązkowo należy skorzystać z szatni, chyba że wasze miejsca są wykupione w loży. Ubikacje jak to w operze: panie korytarz na prawo, a panowie na lewo.

Opera Lwowska – gdzie kupić bilety i jakie wybrać miejsca?

opera lwowska plan
Na kontramarka.ua kupimy bilet i wybierzemy miejsce na planie Opery Lwowskiej.

Ceny biletów do Opery Lwowskiej są bardzo niskie. Opera Lwowska za 40 hrywien brzmi jak niebywała okazja, ale najtańsze miejsca nie gwarantują dobrej widoczności operowej sceny, a czasem żadnej widoczności. Kupujcie bilety do Opery we Lwowie za minimum 150-200 UAH od osoby, najlepiej znajdujące się w środkowych sektorach na wprost sceny. Jeżeli stać was na droższe, to lepiej dołożyć.

Bilety do lwowskiej opery kupicie w kasach stacjonarnych w budynku Lwowskiej Opery, ale najlepiej zakupić je przez internet jeszcze przed wyjazdem do Lwowa. Bilety szybko znikają, ponieważ są tanie i często trudno je kupić dzień przed spektaklem. Opera we Lwowie prowadzi sprzedaż biletów online poprzez stronę kontramarka.ua. Ceny w kasach Opery we Lwowie i ceny w internecie nie różnią się. Zakup biletów do Opery we Lwowie możecie także zlecić obsłudze hotelowej, jeżeli będzie to dla was wygodniejsze.

Na stronie kontramarka.ua na dole strony zobaczycie nadchodzące spektakle. Po wyborze spektaklu oraz daty przechodzimy do wyboru miejsc oraz płatności za bilety. Podajemy dane swojej karty płatniczej, nasze dane i adres mailowy. Przechodzimy przez proces płatności i to w zasadzie wszystko. Bilet otrzymujemy pocztą elektroniczną, należy je wydrukować i okazać przy wejściu do Opery Lwowskiej.

Opera Lwowska – interesujące ciekawostki

opera lwowska
Opera we Lwowie i jej budynek skrywają wiele tajemnic i ciekawostek.

Kto zaprojektował Operę we Lwowie?

Opera we Lwowie została zaprojektowana przez polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego (1845-1903). Był on w tamtym czasie utytułowanym i dobrze wykształconym architektem. Zasiadał często w sądach konkursowych, dlatego swój projekt na konkurs budynku Opery we Lwowie wysłał incognito z Lipska. Jest on pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Budynek został wykonany przez ukraińską spółkę. Poszczególne elementy wyposażenia zostały wykonane na Zachodzie Europy, a co najciekawsze platformę sceniczną wykonała firma z Sanoka. Dawniej Opera we Lwowie nazywała się Teatrem Wielkim, a obecnie jej pełna nazwa to Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej.

Co znajduje się na fasadzie Opery we Lwowie?

Na fasadzie lwowskiej opery znajdują się rzeźby muz oraz wykonane z brązu rzeźby geniuszy. Jednym z nich jest pojawiający się często na pocztówkach ze Lwowa słynny Geniusz Sławy z gałęzią palmową. Towarzyszą mu po lewej z maską i sztyletem Geniusz Tragedii oraz znajdujący się po prawej z lirą Geniusz Muzyki. Nieco poniżej we wnękach widnieją rzeźby muz. Po lewej to muza komedii, a po prawej muza dramatu.

Kiedy nastąpiło otwarcie Lwowskiej Opery?

lwowska opera w nocy
Opera we Lwowie późną porą jest pięknie podświetlona.

Uroczyste otwarcie Opery Lwowskiej nastąpiło w październiku 1905 r. Na otwarciu można było spotkać Henryka Sienkiewicza, Henryka Siemiradzkiego oraz Ignacego Paderewskiego. Jak przystało na stolicę Galicji Wschodniej zagrano zarówno hymn polski jak i austriacki. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Lwowa, a część z nich przyglądała się wszystkiemu dumnie popijając kawę po wiedeńsku i zagryzając ją strudlem polanym waniliowym sosem. To były czasy.

Czy pod Operą we Lwowie rzeczywiście płynie rzeka?

Budowa Opery we Lwowie doprowadziła do zasklepienia biegnącego dawniej w tym miejscu koryta rzeki Pełtwi. Nic jednak straconego, ponieważ w podziemiach Opery we Lwowie znajduje się całkiem niezła restauracja sieci !FEST Lewy Brzeg. Wejście do niej znajduje się na zewnątrz od strony Teatru Skarbkowskiego. W podziemiach restauracji możemy zobaczyć pozostałości dawnej rzeki. Nieco dalej od Opery we Lwowie, za budynkiem po prawej stronie, przy przystanku autobusowym Teatralna, znajduje się miejsce gdzie zjemy gotowane raczki oraz czeburieki.

W jakim stylu zaprojektowana jest Opera we Lwowie?

Opera Lwowska została zaprojektowana w stylu eklektycznym, a mówiąc ludzkim językiem w stylu miszmasz. Dokładniej to neorenesans z neobarokiem, a także elementami neoklasycyzmu. W środku Opera Lwowska robi jeszcze większe wrażenie. Wystrój oraz klatka schodowa są imponujące, podobnie jak atmosfera lwowskiej opery i jej charakterystyczny… zapach. Opera we Lwowie to duży budynek, w którym łatwo się zgubić i trudno od razu znaleźć swoje miejsce. Dlatego polecam przyjść nieco wcześniej zamiast na ostatnią chwilę. Nadmiar czasu można wykorzystać na zwiedzanie budynku. Panie z obsługi są serdeczne i chętnie pomogą w znalezieniu miejsca. Wystarczy pokazać im bilet i podążać za wskazówkami.

Opera we Lwowie – czy warto się do niej wybrać?

architektura lwowskiej opery
To jeden z najpiękniejszych obiektów we Lwowie, ale czy warto iść na operę?

Jeżeli nie byliście wcześniej we Lwowskiej Operze to oczywiście, że warto. Wybierzcie świadomie operę i spektakl, który wydaje się dla was najbardziej interesujący. Dołóżcie więcej do biletów, przyjdźcie odpowiednio wcześniej, najedzeni i w dobrych humorach. W takich okolicznościach Opera we Lwowie spodoba się każdemu 🙂 a Ci, którzy polubią ją najbardziej, na pewno zawitają tutaj również i następnym razem. Do zobaczenia na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):