Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Papierosy z Ukrainy zabiera ze sobą w drogę powrotną prawie każdy Polak. Podobnie jak w innych postsowieckich krajach, papierosy na Ukrainie od zawsze były popularną używką. Będąc więc na miejscu mamy okazję spróbować papierosów ukraińskich i rosyjskich marek. Jakie ukraińskie papierosy warto spróbować opisałem tutaj. Są tam podane marki oraz ceny ukraińskich papierosów. Jeżeli do kompletu potrzebujecie flaszkę, to tutaj przeczytacie o ukraińskiej wódce oraz jej cenach.

W tym artykule napiszę o marce, którą uważam za jeden z lepszych wyborów na Ukrainie. To papierosy Sobranie.

Papierosy z Ukrainy są dobrej czy złej jakości?

Papierosy z Ukrainy
Dla kontrastu z Sobranie. Oto ukraińskie papierosy Watra z 1981 r. Są żywą legendą na Ukrainie i w krajach dawnego ZSRR. Nazywane potocznie toporem Czyngis-chana albo śmiercią drwala, skutecznie odstraszały komary. fot. forum.autoua.net

Papierosy z Ukrainy niektórym kojarzą się z wyrobem niskiej jakości. Tę opinię zawdzięczamy przemytnikom,  którzy słyną z handlu podrabianymi wyrobami. W przypadku oryginalnych papierosów z Ukrainy nie mamy się czego obawiać. Najdroższe z nich i najbardziej luksusowe bywają lepsze w smaku niż polskie papierosy. Najtańsze ukraińskie papierosy, jak na przykład opisywane w tym artykule Kozaki, kosztują nawet mniej niż 3 złote. Warto je jednak zapalić dla ciekawości i klimatu 🙂 Takie papierosy pali nadal wielu Ukraińców. Do Polski zabierzemy jednak coś lepszego.

Papierosy z Ukrainy Sobranie – cena i historia marki

Najlepiej z Ukrainy przywieźć sobie wspomniane Sobranie (65-70 UAH ok 9 zł). Sobranie to jedna z najstarszych luksusowych marek papierosów, ponieważ liczy sobie ponad sto lat. Przyjmuje się, że marka Sobranie została stworzona w Anglii, ale jej produkcja od początku była realizowana w Carskiej Rosji. Stąd pudełko papierosów Sobranie zdobi do dziś rosyjski, dwugłowy, carski orzeł.

coprzywiezczukrainy
Jedne z najdroższych papierosów na Ukrainie, w dwóch najpopularniejszych wersjach. Black Russian oraz Cocktail. fot. magictravelsaroundtheworld.wordpress.com

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie czy Sobranie, to ukraińskie papierosy. Są na Ukrainie produkowane. Marka Sobranie w latach 80-dziesiątych została zakupiona przez firmę Gallaher Group, która dzisiaj należy do jednego z największych producentów papierosów na świecie Japan Tobacco (JTI). Sobranie są też produkowane w Rosji.

Podsumowując, Sobranie to ukraińskiej produkcji papierosy o angielsko-rosyjskim rodowodzie, należące do japońskiego koncernu tytoniowego 🙂 Globalizacja nawet na Ukrainie. Dla mnie Sobranie to „ukraińskie papierosy”. Nigdzie indziej poza Rosja, Ukrainą i kilkoma innymi krajami na wschodzie ich nie kupimy.

Co odróżnia inne papierosy z Ukrainy od Sobranie?

sobranieblackrussian
Najbardziej popularne Sobranie Black Russian. Bardzo dobra mieszanka trafiająca w szerokie gusta palaczy. Czarna, grubsza bibuła i złoty ustnik z herbem Carskiej Rosji.

Na tle innych papierosów z Ukrainy, Sobranie wyróżnia jakość oraz luksusowy wizerunek. Jakość ubicia tytoniu w tych papierosach wywołuje wręcz podziw. Papieros po odpaleniu i w sprzyjających warunkach spala się samoczynnie. Zastosowana czarna bibuła wywołuje wrażenie nieco grubszej od standardowej. Także ustnik nie przypomina standardowych papierosów. Jest dłuższy, koloru złotego, a na nim umieszczono herb Carskiej Rosji.

Jakie są Sobranie w smaku? Wykwintne. Nie znam wśród znajomych osoby, której nie smakowałyby papierosy Sobranie. Najbardziej podoba się w Sobranie pudełko przypominające pudełka od cygaretek. Otwierane od góry, wygodne, płaskie i kapitalnie eksponujące czarne Sobranie ze złotym ustnikiem.

Najpopularniejsze Sobranie: Black Russian oraz Cocktail

sobraniecocktail
Otwarta paczka Sobranie Cocktail. Jeżeli zastanawiasz się jakie papierosy z Ukrainy kupić swojej żonie czy dziewczynie, nie ma lepszego wyboru niż Sobranie Cocktail.

Najpopularniejsza  wersja Sobranie tzw. czarna, nazywa się Black Russian (nikotyna 0,7 mg). Drugą popularną i ciekawą wersją jest wersja Sobranie Cocktail (nikotyna 0,5 mg). Papierosowa bibuła Sobranie Cocktail jest w pastelowych kolorach, a do produkcji użyto innej mieszanki tytoniu.

Cocktail są delikatniejsze w smaku od czarnych. Tę wersję bardzo lubią kobiety. Jeżeli szukamy czegoś mocniejszego to są jeszcze dostępne Sobranie Classic (nikotyna 1 mg) oraz wersje Light takie jak Sobranie White Russian oraz Blues (nikotyna w obu 0,1 mg). Te ostatnie, to dobry wybór dla okazjonalnych palaczy

Przyjemnie czasem posiedzieć sobie ze słabym Sobranie White Russian trzymając w drugim ręku butelkę Białego Lwa (o ukraińskich piwach butelkowych przeczytasz tutaj Ukraińskie piwo, przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie).

Gdzie kupimy Sobranie i ile możemy przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski?

ukrainskaakcyza
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnim czasie zarekomendował podnieść Ukrainie akcyzę na tytoń i alkohol. Koniec tanich papierosów i wódki?

Sobranie można kupić w każdym kiosku i dyskoncie na Ukrainie. Dość często zdarza się, że sprzedawca aktualnie ich nie ma, więc trzeba zapytać w innym miejscu. Są to papierosy drogie, dlatego nie sprzedają się na Ukrainie w rekordowo dużych ilościach. Czasami są też wykupywane przez przyjezdnych 🙂

Interesujące jest także to, że papierosy z Ukrainy drożeją. Według zapowiedzi ukraińskich ekonomistów papierosy z Ukrainy mają systematycznie drożeć w najbliższych latach. Wszystko za sprawą akcyzy tytoniowej, którą ukraiński rząd zamierza stopniowo podnosić do europejskich stawek.

Aktualnie średnia cena paczki przeciętnych papierosów z Ukrainy to ok 25-40 UAH (4zł) podczas gdy w 2024 r. średnia cena za paczkę ma wzrosnąć do 85-90UAH (prawie dwukrotnie). Wszyscy miłośnicy palonego tytoniu powinni więc korzystać póki czas. Nie wiadomo jak długo ceny ukraińskich papierosów pozostaną atrakcyjne.

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski?

Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć? Trzy propozycje [+18]

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć? [+18]

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać na Ukrainie?

Ukraińskie piwo, przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa, lista połączeń

Ukraińska muzyka do posłuchania przy wyjeździe na Ukrainę

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie?
5 (100%) 3 vote[s]

5 komentarzy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.