Papierosy z Ukrainy – dlaczego warto kupić i przywieźć Sobranie?

Dlaczego Sobranie to najlepsze papierosy z Ukrainy?

logo sobranie
Symbolem papierosów Sobranie jest carski orzeł z 1883 r. Jak to się stało?

Papierosy z Ukrainy kojarzą się czasem z wyrobem niskiej jakości, ale w przypadku oryginalnych papierosów z Ukrainy nie mamy się czego obawiać. W najdroższych papierosach takich jak rosyjskie Parliament lub właśnie Sobranie, znajdziemy najlepszej jakości tytoń i bibułę. Pod względem smaku i stopnia ubicia tytoniu żadne papierosy w Polsce nie mogą się z nimi równać. Sobranie to papierosy z Ukrainy, które obowiązkowo należy spróbować i warto przywieźć do Polski. Są także bajerancko zapakowane, więc nadają się idealnie na ciekawy prezent z Ukrainy.

Jakość ukraińskich papierosów zależy wyłącznie od ich ceny. Na Ukrainie najpopularniejsze wydaja się Pryłuki. Po najtańszych papierosach bez filtra Kozak albo rosyjskich Stoliczne spodziewajmy się wyłącznie mocnych wrażeń. Warto ich również spróbować, żeby poczuć ukraińskie klimaty 🙂

Jak i kiedy powstało Sobranie?

sobranie XIX w.
XIX w. porcelanowa paczka Sobranie na 100 papierosów. Tureckie kobiety patrzą na transport tytoniu. Yenidje to miasto w Grecji produkujące tytoń wysokiej jakości. Więcej informacji tutaj i tutaj.

Sobranie to jedna z najstarszych luksusowych marek papierosów, licząca niedługo ponad 140 lat. Została założona przez przybyłego z Odessy (wtedy Imperium Rosyjskie) do Londynu Alberta Weinberga (Альберт Вайнберг) w 1879 r. Celem Weinberga było stworzenie luksusowej marki papierosów dla osób z wyższych sfer. Dostrzegał on w tym pomysł na biznes.

W rezultacie Weinberg rozpoczął produkcję papierosów pod nazwą Sobranie of London, a dzisiaj uchodzi za autora pierwszej nowoczesnej paczki papierosów. Biznes się kręcił, a w 1890 r. firma zmieniła nazwę na Balkan Sobranie Cigarettes i zaczęła oferować wyroby w nowoczesnych jak na tamte czasy opakowaniach z porcelany i metalu. W 1929 r. kuzyn Weinberga, Izajasz Redstone zarejestrował oficjalnie znak handlowy Balkan Sobranie i rozszerzył handel na cały świat.

Sobranie stało się w krótkim czasie dostawcą papierosów dla królewskiego dworu w Anglii i Hiszpanii. Marka Sobranie została wymyślona i założona w Anglii, ale później jej ręczna produkcja była realizowana w Carskiej Rosji. Marka Sobranie w latach osiemdziesiątych została zakupiona przez firmę Gallaher Group, która należy do jednego z największych koncernów tytoniowych na świecie Japan Tobacco International (JTI) z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Właściciela takich słynnych marek jak Camel czy Winston.

Czy Sobranie to rzeczywiście ukraińskie papierosy?

Jak widać, pod względem pochodzenia Sobranie nie są ukraińskimi papierosami, ale pod względem miejsca produkcji można już powiedzieć, że to papierosy z Ukrainy. Sobranie są produkowane zarówno na Ukrainie jak i w Rosji. Sobranie to więc ukraińskiej produkcji papierosy o angielsko-rosyjskim rodowodzie, należące do japońskiego koncernu tytoniowego 🙂 Globalizacja moi drodzy nawet na Ukrainie.

Co znaczy Sobranie i co jest na pudełku Sobranie?

Dzieje papierosów Sobranie pozostawiły ślady na ich pudełkach i paczkach. Sobranie zdobi herb Carskiej Rosji z 1883 r. (dwugłowy carski orzeł), a pod napisem Sobranie widnieje dopisek London. Sobranie w rosyjskim Собрание oznacza zebranie albo spotkanie. W XIX w. Europie nieodłącznym elementem spotkań wyższych sfer było palenie papierosów. Do właśnie tej grupy odbiorców starał się trafić ze swoim produktem Albert Weinberg.

Czym się różnią Sobranie od zwykłych papierosów z Ukrainy?

sobraniecocktail
Papierosy z Ukrainy Sobranie Cocktail wyróżniają się nie tylko oryginalnym wyglądem.

Sobranie w porównaniu do pozostałych papierosów z Ukrainy wyróżniają się jakością i luksusowym opakowaniem. Smak tytoniu i użyta bibuła od razu wskazują na produkt najwyższej jakości. Bibuła w Sobranie jest nieco grubsza od standardowej bibuły papierosowej. Złoty filtr z herbem Carskiej Rosji, to także coś, czego nie znajdziemy w innych papierosach. Tytoń w Sobranie jest tak dobrze ubity, że papieros po odpaleniu w normalnych warunkach spala się samoczynnie. W rezultacie, żadne inne papierosy z Ukrainy nie ściągają takiej uwagi postronnych osób.

Sobranie są w smaku wykwintne i łagodne. Nie męczą, ale relaksują. Doceniają to nawet osoby regularnie nie palące papierosów. Nie znam osoby, której nie smakowałyby papierosy Sobranie. Wyróżnia je także eleganckie kartonowe pudełko, przypominające pudełka od cygaretek. Jest to płaskie pudełko otwierane od góry, które eksponuje czarne lub koktajlowe Sobranie ze złotym filtrem. Żadne inne papierosy z Ukrainy nie mogą się tym pochwalić.

Rodzaje i ceny papierosów Sobranie

Sobranie Black Russian

papierosy sobranie black russian
Paczka Sobranie Black Russian. fot.listex.info

Sobranie Black Russian to najpopularniejsza wersja papierosów Sobranie w szerokim pudełku. To klasyczna wersja Sobranie o zawartości nikotyny 0.7 mg i substancjach smolistych 7 mg. Papierosy zapakowane są w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem, w którym znajduje się 20 papierosów w czarnej bibule i ze złotym filtrem. Papierosy w dłuższym rozmiarze niż standardowy. Łatwo dostępne w sklepach i kioskach na Ukrainie. Cena papierosów Sobranie Black Russian na Ukrainie to 90 UAH (13 PLN). To najdroższe papierosy z Ukrainy podobnie jak Sobranie Cocktail.

Sobranie Cocktail

kolorowe papierosy z ukrainy
Paczka Sobranie Cocktail. fot.listex.info

Sobranie Cocktail to najpopularniejsza wersja papierosów Sobranie w eleganckim pudełku. To kolorowy wariant wersji klasycznej o mniejszej zawartości nikotyny 0,5 mg i łagodniejszej mieszance tytoniu. Substancje smoliste 5 mg. Papierosy zapakowane są również w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem. Znajdziemy w nim 20 papierosów w kolorowej bibule ze złotym filtrem. Papierosy z Ukrainy w dłuższym rozmiarze niż standardowy.

Sobranie Cocktail zostały zapakowane w bibuły w 6 pastelowych kolorach: turkus, róż, fiolet, karmin, zieleń oraz żółty. Sobranie Cocktail są delikatniejsze w smaku od Black Russian. Tę wersję bardzo lubią kobiety i właśnie o te papierosy z Ukrainy pytacie najczęściej. Trudniej dostępne od Black Russian w ukraińskich sklepach. Cena papierosów Sobranie Cocktail na Ukrainie to 90 UAH (13 PLN).

Sobranie White Russian

Sobranie White Russian wycofane ze sprzedaży wyróżniały się bardzo niską zawartością nikotyny 0.1 mg. Substancje smoliste 8 mg. Papierosy podobnie jak Black Russian i Cocktail zapakowane były w szerokie pudełko wyłożone złotym papierem. W pudełku znajdowało się standardowo 20 sztuk papierosów ze złotym filtrem i białą bibułą. Papierosy były w dłuższym rozmiarze niż standardowy.

Sobranie Blacks, Whites i Sobranie Golds

sobranie golds
Paczka Sobranie Golds. fot.listex.info

Sobranie Blacks to papierosy z Ukrainy w klasycznym pudełku i standardowym rozmiarze. Najwyższa zawartość nikotyny spośród wszystkich papierosów Sobranie (1 mg) i jednocześnie substancji smolistych (14 mg). Papierosy posiadają czarne filtry i zapakowano je w czarne pudełko. Istnieje również wersja 100mm pod nazwą Sobranie Blacks Refine również w czarnym pudełku.

Sobranie Whites to papierosy o niskiej zawartości nikotyny (0.01 mg) i substancji smolistych (10 mg). Papierosy posiadają białe filtry z pomarańczową obwódką i zapakowano je w białe pudełko.

Sobranie Golds to papierosy podobne do Blacks i Whites, ale o zawartości nikotyny (0.04 mg) i najmniejszej zawartości substancji smolistych (4 mg). Papierosy zapakowano w pudełko o kolorze podobnym do Sobranie Cocktail. Najpopularniejsze na Ukrainie wśród klasycznej linii Sobranie.

Sobranie Blacks, Whites i Golds są delikatne i nie drapiące w gardło. Linię klasyczną Sobranie odświeżono, a papierosy według producenta mają przyjemniejszy zapach i nowoczesny filtr. Są chętnie przywożone do Polski przez Ukraińców. Dawniej linię tę tworzyły Sobranie Black, Blue i Gold. Cena papierosów Sobranie Blacks, Whites i Golds na Ukrainie to 50 UAH (7,80 PLN).

Sobranie Superslim Black, White, Pink

papierosy sobranie pink
Pudełko Sobranie Superslim Pink. fot.megamarket.com.ua

Sobranie Black, White i Pink to papierosy z Ukrainy typu superslim zapakowane w klasyczne wąskie pudełko. Każdy z tych Sobranie ma taką samą, niską zawartości nikotyny (0.1 mg) oraz substancji smolistych (0.5 mg). Paczka zawiera 20 dłuższych papierosów o białych bibułach i kolorowych filtrach zależnie od rodzaju (czarny, biały, różowy). Cena na Ukrainie to 50 UAH (7,80 PLN).

Gdzie kupić Sobranie i inne papierosy z Ukrainy?

Sobranie można kupić w każdym kiosku i markecie na Ukrainie. Przywożąc papierosy z Ukrainy do Polski pamiętaj o limitach przewozu. Ceny papierosów z Ukrainy są jednakowe we wszystkich miejscach. Kupując w sklepie nie ma możliwości trafić na podrabiane papierosy. Nie wszystkie rodzaje Sobranie są zawsze dostępne, więc czasami trzeba poszukać w innym miejscu. Sobranie to najdroższe papierosy z Ukrainy, dlatego nie sprzedają się w dużych ilościach.

Według niektórych zapowiedzi papierosy z Ukrainy mają drożeć. Wszystko za sprawą akcyzy tytoniowej, którą ukraiński rząd planował za Poroszenki podnosić do europejskich stawek. Aktualnie średnia cena paczki przeciętnych papierosów z Ukrainy to ok 30-45 UAH (4 PLN) podczas gdy w 2024 r. średnia cena za paczkę ma wzrosnąć dwukrotnie do 90 UAH. Za Pryłuki będziemy płacić tyle co za Sobranie, a za Sobranie zapłacimy 200 UAH 🙂 Do tego czasu jednak daleko, rząd się również zmieni, więc kupujmy papierosy z Ukrainy przy każdej okazji 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.