Park Stryjski we Lwowie. Odpocznij na Sofijówce od galicyjskiego zgiełku

Mimo czarującego uroku, Lwów potrafi wykończyć każdego turystę. Gęsto utkana sieć ulic, tłumy mieszkańców na wąskich chodnikach, a na dokładkę drogowy hałas marszrutek i lwowskich tramwajów. To wszystko zmusi cię w końcu do poszukiwań spokojnego miejsca na odpoczynek. Jednym z moich ulubionych jest Park Stryjski we Lwowie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Zapraszam cię do niego na krótką wycieczkę. Podążymy szlakiem zieleni i ciszy, ale rzucimy też okiem na najbliższą okolicę. Zdradzę Tobie ciekawe miejsca, a także napiszę gdzie warto usiąść na ukraińskie piwko lub wrzucić coś smacznego na ząb.

Jak dojść do Parku Stryjskiego we Lwowie

Na Stryjskiej we Lwowie zawsze panuje kocioł

Park Stryjski we Lwowie, nazywany też Parkiem Jana Kilińskiego (powstańca kościuszkowskiego), leży w południowej części Lwowa. Spacer do parku ze Starego Miasta zajmuje pół godziny. Mimo tego, że droga prowadzi na początku ruchliwą Stryjską, to warto wyruszyć pieszo. Jak to na Ukrainie po drodze zawsze może cię spotkać coś ciekawego. Możesz też wskoczyć w tramwaj numer 4 lub 9 jadący ze Starego Miasta. Nie zapomnij skasować biletu.

Sofijówka we Lwowie

Zabytkowe kamienice na Sofijówce we Lwowie

Po przejściu Stryjskiej i skręceniu w Rutkowycza znajdziesz się w uroczym zakątku Lwowa, kilka kroków od Parku Stryjskiego. Zanim jednak wyruszysz do parku powłócz się po Sofijówce zataczając szerokie koło. Zobaczysz tu urocze, stare kamienice z wyjątkowymi dla Lwowa fasadami o morelowych tynkach. To najstarsze budynki tej dzielnicy. W świetle słońca wyglądają zjawiskowo. Po pierwszych zachwytach warto przysiąść na drinka w Restauracji Kiliński.

Okoliczne zakątki i zakamarki

Ulica Tytoniarzy we Lwowie

Jeżeli wystarczy ci czasu, albo w drodze powrotnej, zajrzyj też na drugą stronę, w okolice uliczki Ludkiewicza. Znajdziesz tam szereg modernistycznych domów wielorodzinnych wybudowanych w okresie międzywojennym. Do jednego z nich, położonego na wierzchołku i wśród iglastych drzew, prowadzą wyjątkowo długie schody. Właściciel tego budynku musi mieć piękne widoki na Lwów. Przejdź się ulicą Tytoniarzy. Te rejony to brzydkie kaczątko, ale jak lubimy Ukrainę to i takie miejsca też. W pobliżu trudno o kafejkę, ale w lokalnym sklepiku przy Skwerze możesz przystanąć na piwko. Pyk – i pierwszy kapselek Czajki Dniprowskiej trafia do kieszeni na pamiątkę.

Ulica Iwana Franki we Lwowie

Większość willi przy Iwana Franki została wyremontowana

Przyznam, że bardzo lubię przychodzić do Parku Stryjskiego. Do tego stopnia, że sama trasa do górnej części parku prowadząca ulicą Iwana Franki sprawia mi frajdę. I to mimo, że jest pod górę. Po drodze jest też co podziwiać. Tutejsza zabudowa willowa ze strzelistymi wieżami zwrócą z pewnością twoją uwagę. Sofijówka była przez długi czas prestiżowym zakątkiem Lwowa. Byle kto tutaj nie mieszkał.

Mieszkały tutaj osoby zasłużone dla polskiej i ukraińskiej kultury. W tutejszej willi pod adresem Franki 150 ostatnie 14 lat swojego życia spędził ukraiński pisarz Iwan Franko. Obecnie w jego dawnym domu działa muzeum. W willi położonej tuż obok, pod adresem Franki 154, mieszkał natomiast pierwszy prezydent Ukraińskiej Republiki Ludowej, historyk i autor wielotomowej historii Ukrainy Mychajło Hruszewski. Przy tej samej ulicy mieszkał też polski malarz batalistyczny Stanisław Batowski Kaczor oraz wielu innych Polaków…

Uroki Parku Stryjskiego we Lwowie

Huljaty można do woli

Park Stryjski zachwyca przede wszystkim swoją wielką przestrzenią. Nawet w weekendy nie jest tu tłoczno, a samo miejsce nadaje się na przykład na spacer czy prywatną rozmowę. Lwowianie spacerują najczęściej z dziećmi i łapią promienie słońca. Przychodzą tu też studenci oraz grupy znajomych na wspólny piknik. Z łatwością można tez spotkać tu wiewiórkę czy śpiewające ptaki. Oprócz tego, park Stryjski wyróżnia się bogatą historią związaną oczywiście z Polską.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Co wyróżnia Park Stryjski?

Arkady wejściowe do dolnej części Parku Stryjskiego

Park Stryjski założono w końcu XIX wieku przyłączając do niego istniejący dawniej w tym miejscu Cmentarz Stryjski. Obecnie park składa się z trzech części: dolnego tarasu z jeziorem z łabędziami i oranżerią do której można bezpłatnie wejść, części leśnej ze ścieżkami do spacerów oraz z położonego najwyżej na wzniesieniu górnego tarasu z zabytkowymi budynkami. W każdej z tych części wypoczniesz i znajdziesz coś ciekawego.

Jeden z budynków pozostałych po polskiej zabudowie wystawienniczej

Co warto wiedzieć o tym miejscu? W Parku Stryjskim otwarto w 1894 Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie, na której obecny był cesarz Franciszek Józef I. Kiedy Lwów znalazł się w granicach Polski organizowano tu coroczne Targi Wschodnie, na których prezentowano osiągnięcia i produkty polskiego przemysłu i handlu. Swoje pawilony wystawowe mieli tu między innymi Baczewski, Polskie Radio, PKO, Herbewo czy Okocim. Pierwsze Targi Wschodnie w 1921 otwierał Józef Piłsudski, w dniu otwarcia doszło pod Ratuszem we Lwowie do próby zamachu na marszałka.

Co zobaczyć w Parku Stryjskim

Wyrzeźbiony Plan Parku Stryjskiego

Dziś oprócz drzew i alejek pozostało także kilka budynków. Trzy z nich to budynki stanowiące dawniej część wspominanych Wystaw i Targów Wschodnich. W jednym z nich, przy górnym wejściu do Parku Stryjskiego, mieści się teraz basen Politechniki Lwowskiej.

Osobliwą pozostałością po polskiej zabudowie jest także Wieża. Działa w niej knajpka kawiarnia Wieża, w której napijemy się piwa i zjemy. Rzadko odwiedzają to miejsce turyści. Blisko Wieży znajduje się też lodziarnia z kawą, a w środkowej części parku Fontanna z Łabędziami.

W dolnej części Parku Stryjskiego warto odwiedzić pomnik Jana Kilińskiego, położony obok małego, ale uroczego stawu z łabędziami i szklanej oranżerii. Dolne wejście Parku Stryjskiego jest przyozdobione przykuwającymi uwagę arkadami. Ustawiono je tutaj już po wojnie.

Po spacerze, czas na szamę

Brama wejściowa do górnej części Parku Stryjskiego

Jeżeli chcecie zjeść tanio i smacznie obiad stołówkowy, albo napić się kawy czy zakosztować słodkości w postaci naleśników, to znajdziecie to wszystko w akademickim bistro Trapezna położonym na kampusie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu w południowej części Parku Stryjskiego. Dobrym miejscem na jedzenie jest też działające od lat we Lwowie gruzińskie Aragvi.

Park Stryjski wydaje się być mało atrakcyjnym miejscem, ale nie daj się zwieść wrażeniu. Warto sobie zrobić odpoczynek od centrum Lwowa właśnie przychodząc tutaj. Tym bardziej, jeżeli nie opuszczasz jeszcze Lwowa i potrzebujesz tylko naładować baterie. Spacer, świże ukraińskie powitre oraz kieliszek różowego wina i czego chcieć więcej? A jutro na Stare Miasto.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):