Parking we Lwowie – gdzie parkować i jak zapłacić za parking we Lwowie?

Parking we Lwowie – Lwów nie jest miastem kierowców

parkowanie we lwowie
Lokalni kierowcy wciąż dowolnie interpretują przepisy, dlatego od 2018 r. we Lwowie pojawili się inspektorzy parkingowi. Kolejny powiew wspaniałego zachodu we Lwowie. fot.varta1.com.ua

Podróżując samochodem do Lwowa zapewne zastanawiasz się gdzie zaparkujesz swoją maszynę. Parking we Lwowie to rzecz obowiązkowa dla osób, które przyjechały pozwiedzać miasto na dłuższą chwilę. Każdy z nas chciałby mieć przecież spokojną głowę i cieszyć się odpoczynkiem we Lwowie. Kłopot w tym, że dobry parking we Lwowie znaleźć nie łatwo.

Lwów nie jest miastem kierowców, parkingów we Lwowie jest za mało, a poruszanie się samochodem po Lwowie wymaga czasem umiejętności cyrkowych. Lwowscy kierowcy dowolnie interpretują przepisy. Przed podróżą samochodem do Lwowa, warto zorientować się gdzie znajdziemy przyzwoity parking we Lwowie.

Wskazówka: pamiętaj, że do Lwowa możesz dojechać także bez samochodu. Do wyboru mamy  autobus, pociąg oraz samolot. Przeczytaj artykuł Dojazd do Lwowa – samochodem, pociągiem, busem czy samolotem? oraz Pociąg Przemyśl Lwów – rozkład połączeń i zakup biletu w 2019 r.

Parking we Lwowie – gdzie zaparkować we Lwowie?

parking we lwowie
Znak P oznaczający miejsce parkingowe we Lwowie. Poniżej znak parkowanie wzdłuż chodnika oraz znak 10-15-20 oznaczający płatny parking we Lwowie. fot.narodna-pravda.ua

Dobry parking we Lwowie, oznacza miejsce gdzie będziemy mogli w spokoju zostawić nasz samochód. Czyli parking strzeżony i zamknięty dla osób postronnych. Parking we Lwowie nie jest jednak absolutną koniecznością. We Lwowie nie powinniśmy się martwić na zapas o nasze auto. Szczególnie jeżeli nie należy do aut luksusowych.

Owszem, w przeszłości zdarzały się incydenty związane np. z kradzieżą tablic rejestracyjnych. Są to jednak rzadkie przypadki, których z roku na rok jest coraz mniej. Ponadto, coraz więcej ubezpieczycieli oferuje AC także na obszar Ukrainy i Rosji. Zadbajcie o swoje auto podobnie jak robicie to w Polsce. Nie zostawiajcie na widoku cennych rzeczy. Jeżeli miejsce z jakiejś przyczyny wydaje się wam podejrzane, to poświęćcie chwilkę czasu i zaparkujcie w innym miejscu.

Wskazówka: jeżeli podróżujesz samochodem do Lwowa, sprawdź czy masz niezbędne dokumenty. Na przykład ubezpieczenie w formie Zielonej Karty. Dowiesz się więcej czytając Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy oraz Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Parking we Lwowie – strzeżone parkingi we Lwowie

hotel we lwowie z parkingiem
Przykładowy strzeżony parking we Lwowie przed hotelem Dnister przy ul. Matejki 6. fot.hotelopia.com

We Lwowie znajdziemy kilkanaście płatnych i strzeżonych parkingów. Niektóre z nich należą do hoteli. Hotele we Lwowie z parkingami (dużymi i strzeżonymi) to na przykład: Hotel Dolynskiy, Hotel Sonata, Premier Hotel Dnister, Rius Hotel, LH Hotel&SPA, Citadel Inn Hotel & Resort. Warto także pamiętać o parkingu przy Lotnisku we Lwowie. Jeżeli nie jesteście gośćmi danego hotelu, a posiada on parking, to warto zapytać w recepcji o możliwość zaparkowania.

podziemny parking we lwowie
Podziemny parking we Lwowie hotelu Rius przy ul. Hnatiuka 12A. fot.rius-hotel.lviv.ua

Hotele we Lwowie za odpowiednią opłatą, zazwyczaj umożliwiają pozostawienie samochodu osobom, które nie są ich gośćmi. Parking we Lwowie przy hotelu jest zawsze droższy niż typowy parking strzeżony, ale ceny na polską kieszeń są i tak przystępne. Ceny za parking hotelowy mogą zaczynać się od 150 UAH za dobę (ok. 20 PLN). Jeżeli planujecie pobyt w innym hotelu, widniejącym jako obiekt z parkingiem, to dokładnie zapytajcie o typ parkingu. Często parkingiem okazuje się być niestrzeżony fragment ulicy. Dotyczy to zwłaszcza luksusowych hoteli w ścisłym centrum i przy Rynku we Lwowie.

parking we lwowie
Wjazd na prywatny parking we Lwowie. fot.lvivpost.net

Inne parkingi we Lwowie są po prostu zwykłymi samodzielnymi parkingami strzeżonymi. To po prostu prywatne, a czasami także na pół-legalne biznesy. Działają na placach tzw. majdanczykach różnej wielkości lub w podwórkach kamienic albo podziemiach budynków mieszkalnych. Przez to są one często trudne do zlokalizowania i nieoznaczone. Czasami warto po prostu zapytać miejscowych. Strzeżony parking we Lwowie, to wydatek 40 UAH (ok. 6 PLN) za dobę. Za godzinę postoju zapłacimy 15 UAH.

Wskazówka: parking po ukraińsku to автостоянка, стоянка (stojanka) lub парковка (parkowka). Strzeżony oznacza під охороною (pid ochoranoju). Za prywatny parking we Lwowie zawsze płacimy gotówką. Po pozostawieniu samochodu będziemy musieli podać swoje dane np. nazwisko i numer rejestracyjny pojazdu.

Strzeżony parking w centrum Lwowa – przydatne adresy

Nie będę polecał parkingu we Lwowie, którego nie znam. Znam natomiast te trzy adresy, pod którymi znajdziecie duże strzeżone parkingi we Lwowie. Pierwszy z nich to duży parking we Lwowie zaraz przy Dworcu Głównym. Znajduje się pod adresem ul. Czerniowiecka 11 (). Parking we Lwowie zaznaczony na poniższej mapie czerwonym balonem:

Kolejny strzeżony parking we Lwowie znajduje się na tej samej ulicy u jej wylotu z ul. Gródecką (przy rondzie). Na jednym i drugim parkingu na pewno znajdzie się miejsce. Dojechać do centrum możecie w kilka minut tramwajem nr 9. Parking we Lwowie zaznaczony poniżej czerwonym balonem:

Jeżeli bardzo zależy wam na parkingu w centrum, to kilka minut piechotą od Rynku we Lwowie znajdziecie parking strzeżony. Znajduje się przy ul. Korolenki 4 (). Parking we Lwowie oznaczony na mapie czerwonym balonem:

Wskazówka: powyższe mapy wskazują symbolem P również inne parkingi we Lwowie. Być może, któryś parking we Lwowie oznaczony na mapie, będzie wam także odpowiadał. Szukając innego parkingu we Lwowie, kierujmy się literą P, ale także białą przestrzenią, wskazującą, że będzie to raczej duży, strzeżony parking, a nie fragment ulicy.

Parkowanie we Lwowie na ulicy – strefy i zasady

parkowanie na ulicy we lwowie
Parking we Lwowie niedaleko Uniwersytetu. Obok widoczny parkometr. fot.dyvys.info

Samochód we Lwowie zaparkujemy także na ulicy. Niestety znalezienie miejsca bywa czasami utrudnione. We Lwowie zarejestrowanych jest 180 tyś. kierowców (nie licząc przyjezdnych), a liczba miejsc do parkowania wynosi zaledwie 3 tyś. Kierowcy często naruszają zakazy parkowania, ponieważ nie są one wystarczająco egzekwowane. Od końca 2018 r. sytuacja jednak się zmienia, ponieważ we Lwowie rozpoczęli pracę inspektorzy parkingowi wlepiający mandaty. Na przykład za parkowanie bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych lub robót drogowych.

Wskazówka: we Lwowie istnieje szereg ulic, na których parkowanie jest zabronione, ale oprócz mandatu, może skończyć się także odholowaniem pojazdu. To np. ul. Kopernika. Ulice są zaznaczone na mapie pod tym adresem.

We Lwowie istnieją dwie strefy płatnego parkowania. Pierwsza strefa to ścisłe centrum Lwowa. Znajdują się w niej parkingi oraz miejsca parkingowe wydzielone na ulicy. Należą do niej na przykład ul. Wałowa (78 miejsc), prospekt Szewczenko (80 miejsc), plac Wernisaż (80 miejsc). Także miejsca parkingowe przy głównych ulicach takich jak Ormiańska, Teatralna czy Łesi Ukrainki.

Wskazówka: dokładny plan pierwszej strefy parkingowej we Lwowie znajdziesz na tej mapie Google.

Opłata za postój w pierwszej strefie przy ulicy wynosi 20 UAH za godzinę. Na parkingach we Lwowie należących do miasta (w pierwszej strefie) opłata wynosi 15 UAH za godzinę. Opłata za parking we Lwowie w drugiej strefie to 5 UAH za godzinę. Za postój zapłacimy kartą lub gotówką korzystając z ulicznych parkometrów (dostępny j. angielski).

Mandaty za parkowanie we Lwowie – taryfikator

Jeżeli zaparkowaliśmy na dłużej niż 10 minut i nie zapłaciliśmy za parking we Lwowie, to możemy otrzymać mandat w wysokości 20-krotności normalnej opłaty godzinnej lub jej 30-krotności, jeśli zaparkowaliśmy na miejscu dla niepełnosprawnych. Płatność za mandat wyłącznie gotówką. Ponadto, jeżeli zapłacimy mandat w ciągu 10 dni roboczych wtedy wynosi on 50% mniej. Dodatkowo sztraf może wynosić nawet do 680 UAH zależnie od konsekwencji naszego parkowania np. przy blokadzie tramwajowej zupynki 🙂 Każdy parking we Lwowie należy więc opłacić, żeby uniknąć kłopotów. Inspektorzy parkingowi są ubrani w niebiesko-żółte kamizelki.

Mandat za parking we Lwowie opłacamy w dowolnym banku we Lwowie. W tytule przelewu podajemy numer rejestracyjny pojazdu oraz swoje nazwisko oraz numer mandatu, jeżeli takowy znajdziemy. Więcej informacji w tym miejscu.

Wskazówka: podróżując samochodem do Lwowa, zapoznaj się z wpisem Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy oraz Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie? Ponadto, dokładny taryfikator sztrafów za stojankę znajdziesz w artykule segodnya.ua

Parking we Lwowie dla autokarów i autobusów – lokalizacja

Jeżeli jesteś pilotem lub przewodnikiem wycieczki do Lwowa, to poniższe adresy mogą okazać się przydatne, żeby zaparkować autokar. Parking we Lwowie dla autobusów znajdziemy pod adresem ul. Winniczenka 32 (вул. Винниченка, 32), ul. Krzywonosa 41 (вул. Кривоноса, 41 ), ul. Kulparkiwska 230 (вул. Кульпарківська, 230) oraz przy prospekcie Czarnowoła 59 (пр. Чорновола, 59). Są to parkingi na kilka miejsc, dlatego lepszym rozwiązaniem może być zakwaterowanie grupy dalej od centrum, w hotelu gwarantującym miejsce dla autokaru.

Życzę wam udanego pobytu i żeby parkowanie we Lwowie było szybkie 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie!

Lotnisko we Lwowie – dojazd, połączenia, parking, bankomaty, taksówki

Wódka we Lwowie – gdzie napić się wódki we Lwowie?

Ukraińskie słodycze – jakie słodycze przywieźć z Ukrainy?

Tryzub – obalanie mitów i prawdziwa historia herbu Ukrainy

Muzea we Lwowie – które warto odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów

Słodki Lwów – czyli 5 najlepszych cukierni i kawiarni we Lwowie

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Użok na Zakarpaciu – od tej wioski zaczyna się Zakarpacie

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.