Piwna Duma w Kijowie – jedno z najlepszych piw na Ukrainie

piwa ukraińskie
Piwna Duma prowadzi w swoich lokalach sprzedaż piwa butelkowego. fot.reston.com.ua

Jedno z najlepszych piw na Ukrainie można znaleźć w miejscu, po którym spodziewamy się tego najmniej, w ukraińskiej stolicy – Kijowie. Mowa o Piwnej Dumie [Пивная Дума], tak nazywa się sieć piwiarnio-restauracji produkujących własne piwo. Moje pierwsze spotkanie z Piwną Dumą było całkowicie przypadkowe, na zasadzie od nikogo nie słyszałem, nigdzie nie czytałem, nigdzie nie widziałem.

Piwna Duma w Kijowie w Domu Towarowym CUM

piwna duma w cum
Kijowski Dom Towarowy CUM, to nie tylko magazyn luksusowych towarów, ale porządnych restauracji mieszczących się na 7 piętrze. W tym budynku znajduje malutki lokal Piwnej Dumy na ostatnim piętrze.
fot.ukranews.com

Na pierwszy ogień trafiłem do najmniejszego, ale najbardziej klimatycznego lokalu tej sieci. Na ostatnim piętrze luksusowego domu towarowego ЦУМ (czyt. Cum, Tsum, jest to odpowiednik znajdującego się na Placu Czerwonym w Moskwie luksusowego domu towarowego GUM [ГУМ]) mieści się piętro gastronomiczne. Po sześciu piętrach damskiego asortymentu od Prady, Gucciego i Armaniego, ostatni siódmy etaż dla faceta wygląda jak reymontowska ziemia obiecana.

Lokal składa się z wyłącznie z jednego pomieszczenia. Znajdziemy w nim długi bar, kilka wysokich krzesełek i rozciągającej się za nimi na tej samej długości co bar lodówki z piwami butelkowymi. Nie ma tu tłumów, nie ma hałasu, jest za to przyjemny chłód i kojący widok lodówki z piwami z całego świata.

Ponadto, klasyczny set od Piwnej Dumy pozwala spróbować wszystkich najważniejszych styli tego browaru, ale załoga Piwnej Dumy służy dobrą i konkretną radą. Jeszcze przed zamówieniem mamy możliwość spróbowania wszystkich rodzajów rozlewanego z nalewaków piwa. Są to jasne (Светлое пиво), pszeniczne (Пшеничное), ciemne (Темное пиво) i sezonowe (Сезонное). Piwna Duma serwuje swoje piwa w pojemnościach 0.3, 0.5, 1.0, 1.5 litra.

Jak smakuje piwo od Piwnej Dumy w Kijowie?

ukraińskie piwa
Piwna Duma to browar restauracyjny działający wyłącznie w Kijowie. Piwa zachwycają swoją świeżością. fot.bzh.life

Piwna Duma Jasne, to jedno z najlepszych piw na Ukrainie. Piwa jasne mają to do siebie, że różnice smakowe są bardzo subtelne, wszystkie jasne wydają się być podobne do siebie. Szczególnie dla kogoś, kto nie jest piwnym ekspertem. W jasnym od Dumy Piwnej różnicę dostrzeże nawet piwny laik. To co uderza od razu w smaku tego piwa to świeżość i lekkość. Piwo jest niesamowicie orzeźwiające, wysoce sesyjne, lekkie w degustacji. Pozbawione wrażenia ciążenia na żołądku.

Ta cecha powtarza się przy pszenicznym, sezonowym, a nawet ciemnym. Główny piwowar pracujący w Piwnej Dumie – Siergiej Gojko [Сергея Гойко] jest absolutnym mistrzem. Kto potrzebuje potwierdzenia wysokiej formy Piwnej Dumy, powinien sprawdzić piwo sezonowe. To jeden z 47 styli piwnych warzonych raz na trzy miesiące. Ja trafiłem, na Cream IPA, i chociaż IPA nie są moim ulubionym stylem, te było akurat bezkompromisowo wyborne w swoim smaku.

Piwna Duma w Kijowie – kilka lokali, które warto sprawdzić

piwnaduma
Nowoczesny i industrialny wystrój lokalu Piwna Duma przy Kreszczatik 10.

Lokale Piwnej Dumy to nie tylko piwo, co więcej to także kapitalna gastronomia, która idealnie współgra z piwem. Od poniedziałku do piątku, w godzinach między 12.00 a 16.00 wszystkie pozycje w menu przecenione są o 20%. W menu znajdziemy m.in gorący ser, śledzia z kartoflami, sałatki typu cezar, steki, pielmieni, burgery oraz dania rybne. Oprócz wyżej wymienionego lokalu, Piwna Duma występuje także pod adresami: Крещатик, 10, Спасская, 5, Драгоманова, 31г i Дмитриевская, 2.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.