Piwna Duma w Kijowie – najlepsze piwo na Ukrainie

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Piwna Duma – ta nazwa idealnie oddaje nasz stan ducha przy pierwszy kontakcie z ukraińskim browarem. Najlepsze piwo na świecie można znaleźć w miejscu, po którym spodziewamy się tego najmniej, w ukraińskiej stolicy – Kijowie. Sprawdź najnowszy artykuł o ukraińskich piwach rzemieślniczych.

Uważasz, że znasz ukraińskie piwa i wiesz już o nich wszystko ? Wydaje Ci się, że lwowski Teatr Piwa, to szczyt ukraińskiego piwowarstwa ? Jesteś w wielkim błędzie, ale to z jednej strony bardzo pożądany stan nieświadomości. W błogiej niewiedzy nie zdajesz sobie sprawy, jakie piwne przyjemności czekają na Ciebie w Kijowie pod adresem Kreszczatik 38 [Крещатик 38 ].

Mowa o Piwnej Dumie [Пивная Дума], tak nazywa się sieć piwiarnio-restauracji produkujących własne piwo. Moje pierwsze spotkanie z Piwną Dumą było całkowicie przypadkowe, na zasadzie od nikogo nie słyszałem, nigdzie nie czytałem, nigdzie nie widziałem.

Na pierwszy ogień trafiłem do najmniejszego, ale najbardziej klimatycznego lokalu tej sieci. Na ostatnim piętrze luksusowego domu towarowego ЦУМ (czyt. Cum, Tsum, jest to odpowiednik znajdującego się na Placu Czerwonym w Moskwie luksusowego domu towarowego GUM [ГУМ]) mieści się piętro gastronomiczne. Po sześciu piętrach damskiego asortymentu od Prady, Gucciego i Armaniego, ostatni siódmy etaż dla faceta wygląda jak reymontowska ziemia obiecana.

piwna duma w cum
Kijowski Dom Towarowy CUM, to nie tylko magazyn luksusowych towarów, ale porządnych restauracji mieszczących się na 7 piętrze. W tym budynku znajduje się opisywany lokal browaru Piwna Duma.
fot. https://ukranews.com

Lokal składa się z jednego pomieszczenia, baru długiego na ok. 10-15 metrów, kilka wysokich krzesełek i rozciągającej się za nimi na tej samej długości co bar lady chłodniczej z piwami butelkowanymi. Nie ma tu tłumów, nie ma hałasu, jest za to przyjemny chłód i kojący widok lodówki z piwami z całego świata.

Załoga jest bardzo profesjonalna. Jeszcze przed zamówieniem mamy możliwość spróbowania wszystkich rodzajów rozlewanego z nalewaków piwa. Są to jasne (Светлое пиво), pszeniczne (Пшеничное), ciemne (Темное пиво) i sezonowe (Сезонное). Piwna Duma serwuje swoje piwa w pojemnościach 0.3, 0.5, 1.0, 1.5 litra. Obsługa potrafi o każdym piwie coś opowiedzieć i nie jest nachalna w obsłudze.

piwna duma
Klasyczny set od Piwnej Dumy pozwala spróbować wszystkich najważniejszych styli tego browaru.

Piwna Duma Jasne, to bezapelacyjnie najlepsze jasne piwo jakie piłem w swoim życiu. Piwa jasne mają to do siebie, że różnice smakowe są bardzo subtelne, wszystkie jasne wydają się być podobne do siebie. Szczególnie dla kogoś, kto nie jest piwnym ekspertem. W jasnym od Dumy Piwnej różnicę dostrzeże nawet piwny laik. To co uderza od razu w smaku tego piwa to… świeżość. Piwo jest niesamowicie orzeźwiające, wysoce sesyjne, lekkie w degustacji. Pozbawione wrażenia ciążenia na żołądku. Czegoś takiego jeszcze nie piłem.

Ta cecha powtarza się przy pszenicznym, sezonowym, a nawet ciemnym. Główny piwowar pracujący w Piwnej Dumie – Siergiej Gojko [Сергея Гойко] jest absolutnym mistrzem. Kto potrzebuje potwierdzenia wysokiej formy Piwnej Dumy, powinien sprawdzić piwo sezonowe. To jeden z 47 styli piwnych warzonych raz na trzy miesiące. Ja trafiłem, na Cream IPA, i chociaż IPA nie są moim ulubionym stylem, te było akurat bezkompromisowo wyborne w swoim smaku.

piwnaduma
Nowoczesny i industrialny wystrój lokalu Piwna Duma przy Kreszczatik 10.

Piwa dostępne w piwiarniach Piwna Duma są dostępne również w wersji butelkowej. Możemy więc je przywieźć ze sobą w podróży powrotnej. Jeżeli wybieramy się do Piwnej Dumy z kompanią, to poprośmy od razu o jedno metrową lufę piwa.

Lokale Piwnej Dumy to nie tylko piwo. To także kapitalna gastronomia, która idealnie współgra z piwem. Od poniedziałku do piątku, w godzinach między 12.00 a 16.00 wszystkie pozycje w menu przecenione są o 20%. W menu znajdziemy m.in gorący ser, śledzia z kartoflami, sałatki typu cezar, steki, pielmieni, burgery oraz dania rybne. Oprócz wyżej wymienionego lokalu, Piwna Duma występuje także pod adresami: Крещатик, 10, Спасская, 5, Драгоманова, 31г i Дмитриевская, 2.

Ukraińskie piwa rzemieślnicze – piwo na Ukrainie z małych browarów

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski

Pociąg do Lwowa rozkład, ceny biletów, wskazówki

Ukraińskie piwo – przemyślenia o piwie butelkowym we Lwowie

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć ? Trzy propozycje [+18]

Gdzie wymienić hrywnę ? Jak Ukraina to hrywna dolar czy euro ?

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ? [+18]

Loty do Kijowa, bilety i samoloty do Kijowa – lista połączeń

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Piwna Duma w Kijowie – najlepsze piwo na Ukrainie
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.