Piwo na Ukrainie w plastiku – kac gwarantowany?

Piwo na Ukrainie nie tylko w szklanej butelce

piwo w plastiku na ukrainie
Piwo na Ukrainie w plastikowych armatach. Zakarpackie, Czernihiwskie, Biała Noc w wersji Białej i Czarnej. fot.własna

Ukraina kojarzy się większości jako kraj zdominowany przez wódkę, ale w istocie stanowi ona jedynie część z całego spożycia alkoholu na Ukrainie. Piwo na Ukrainie jest tak samo popularne jak w Polsce, a Ukraińcy aktywnie uczestniczą w piwnej rewolucji tworząc nowe browary oraz konsumując ukraińskie piwo rzemieślnicze. Piwo na Ukrainie jest najbardziej popularne wśród młodszej części ukraińskiego społeczeństwa, które szczególnie upodobało sobie właśnie piwa rzemieślnicze.

Podobnie jednak jak w Polsce, tak i na Ukrainie obok piw rzemieślniczych znajdziemy całą ofertę piw masowej produkcji, które stanowią zdecydowaną większość piwnego rynku na Ukrainie. To właśnie z tych wielkich browarów pochodzi ukraińskie piwo sprzedawane w plastikowych butlach, wyglądających niczym armata ze szwedzkiej karaweli 🙂

Ukraińskie piwo w plastiku, wzbudza nieufność Polaków

piwo w plastikowej butelce ukraina
Swieży Rozlew (Świżyj Rozliw) to jedno z lepszych piw na Ukrainie w plastiku. fot.własna

Byłem kilka razy świadkiem dyskusji pomiędzy Polakami, którzy debatowali nad tym czy ukraińskie piwo w plastikowej butelce jest dobrym wyborem. Wyraźnie nie ufamy ukraińskim piwom w plastiku, które wydają się być towarem gorszej jakości. Być może dlatego, że ten rodzaj opakowania jest rzadko spotykany w Polsce. Tymczasem praktyka pokazuje, że piwo na Ukrainie w plastikowej butelce ma więcej zalet niż wad, a nasze obawy są zupełnie bezpodstawne 🙂

Ciekawostka: na Ukrainie kupicie w plastiku znane w Polsce piwo Somersby w cenie 45 UAH (ok. 6.50 PLN) za 1 litr.

Zalety ukraińskiego piwa w plastikowej butelce

świeży rozlew ukraina piwo
Świeży Rozlew to dosyć przyjemny lager. Jedno z lepszych piw w plastikowej butli. fot.własna

Piwo na Ukrainie w plastikowej butelce posiada kilka mocnych zalet. Po pierwsze plastikowe opakowanie jest praktyczniejsze niż szklane, jest dużo lżejsze, nie tłucze się, a po spożyciu łatwiej je po prostu wyrzucić czy zgnieść. Druga zaleta wiąże się również z praktycznością: ukraińskie piwa w plastikowej butli sprzedawane są zazwyczaj w dużych pojemnościach od minimum 1 litra do 2,5 litra. Przy 2,5 litrowej butelce musielibyśmy zapakować do siatki z zakupami 5 półlitrowych butelek lub puszek, co nie jest wygodnym rozwiązaniem. Po trzecie, piwo na Ukrainie w plastikowej butli jest tańsze, a jego zakup bardziej opłaca się niż zakup takiej samej ilości piwa w innym opakowaniu.

Ciekawostka: 2.5 litra piwa Lvivskiego Switle na Ukrainie kosztuje ok. 50 UAH (ok. 8 PLN).

Wady ukraińskiego piwa w plastikowej butelce

Jedyną wadą jaką dostrzegam wyłącznie czasami 🙂 to wrażenie delikatnie większego kaca niż piwa spożywanego z klasycznych opakowań. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to wyłącznie wrażenie, które być może zależy w istocie od samego rodzaju piwa, czy rzeczywiście takie opakowanie potęguje efekt kaca. Prawdą jest natomiast, że większość z oferowanych na Ukrainie piw w plastiku nie jest piwami wysokiej klasy (chociaż w porównaniu do polskich piw masowych wypadają zazwyczaj lepiej), dlatego nie podejrzewam opakowania o bezpośrednią przyczynę tego efektu. Przyczyna jest w zasadzie oczywista. Plastikowe opakowania odpowiadają 3-5 klasycznym opakowaniom piwa, co na dłuższą metę może być po prostu zgubne 🙂 Wydaje się, że ten ostatni czynnik odgrywa w tym przypadku decydujące znaczenie.

Wskazówka: ukraińskie piwo w plastiku powinno być bardzo dobrze schłodzone przed podaniem 🙂 na Ukrainie występują także piwa smakowe np. Garage oraz Shake. Więcej o nich w tym filmie.

Jakie ukraińskie piwo w plastiku warto kupić?

piwo arsenał ukraina
Ukraińskie piwo Arsenał. Mocne 8% prosto z lodówki. fot.własna

Pomimo tego, że Lvivskie Klasyczne (Switle) nie jest najgorszym lagerem, to klasyczne sprzedawane w dużej butli smakuje już znacznie gorzej. Lvivskiego więc nie polecam, podobnie jak Lvivskiego 1715 poza Lvivskim Białym nazywanym Biały Lew, które w plastikowej butli smakuje znowu lepiej niż w szklanej 🙂 Z klasycznych piw w plastiku na Ukrainie rekomenduję Świżyj Rozliw (na zdjęciu powyżej), które uważam za najlepsze piwo masowe na Ukrainie produkowane w tym momencie. To jasne piwo typu lager, które zazwyczaj jest nieco droższe od np. Lwowskiego czy Czernihowskiego, ale które smakuje lepiej.

Drugie ukraińskie piwo w plastiku jakie rekomenduję to Arsenał. To już jest bardzo mocne 8% piwo, które pomimo wysokiej zawartości alkoholu nadaje się do picia bez większych nieprzyjemności. Arsenał jest oferowany np. w plastikowej butli o pojemności 1.25 litra. Cena takiej butli to 35 UAH czyli ok. 5 PLN. To tzw. jak podaje producent zruczna (czyt. wygodna) pojemność, która zmieści się bez problemu do plecaka podczas zwiedzana Ukrainy czy przejazdu pociągiem albo marszrutką 🙂 Armata w wersji 2.5 litra kosztuje ok. 55 UAH czyli ok. 8 PLN. Jak widać, większej pojemności się opłacają. Dla przykładu średnia cena zwykłego piwa w knajpie na Ukrainie to 30 UAH za 0.5, a piwa kraftowego do 50 UAH za 0.5. Wybór zależy od was i waszych planów 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.