Płatność kartą na Ukrainie – praktyczne wskazówki

Czy płatność kartą na Ukrainie to dobry pomysł?

płatność kartą na ukrainie
Karta Visa wydawana w 2016 r. przez PrivatBank z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy. fot.obozrevatel.com

Przed wyjazdem często pytacie o płatność kartą na Ukrainie. Zastanawiacie się jak wyglądają płatności na Ukrainie kartą i na co trzeba uważać. Pytacie na ile powszechna jest płatność kartą na Ukrainie, na co zwracać uwagę w kwestii bezpieczeństwa oraz ile wynosi prowizja za płatność kartą na Ukrainie.

Napiszmy na początku, że karty płatnicze na Ukrainie typu Visa, MasterCard, American Express czy Diners Club są powszechnie akceptowane na Ukrainie. Nie ważne co macie w portfelu, kto to wypuścił i do jakiego banku należycie. Na pewno będziecie mogli płacić i używać karty płatniczej na Ukrainie. Karta kredytowa na Ukrainie czy karta płatnicza – nie ma tutaj wyjątku. Wszystkie są akceptowane.

Generalnie płatność kartą na Ukrainie przebiega sprawnie i wszystko działa jak należy. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, dlatego zachęcam do przeczytania całego artykułu.

Temat płatności na Ukrainie poruszałem już wiele razy na stronie. Polecam więc zapoznać się z wcześniejszymi artykułami, być może znajdziecie w nich odpowiedź na dodatkowe pytania:

Gdzie zapłacimy kartą na Ukrainie?

Kartą zapłacimy na całej Ukrainie w każdym dużym i średnim mieście. W przykładowym Lwowie, Odessie czy Kijowie kartą płatniczą zapłacicie niemal w każdym hotelu czy restauracji. W dużych i średnich miastach ukraińskich, a w szczególności w miejscach turystycznych, nadzwyczaj rzadko zdarza się napotkać na brak możliwości płacenia kartą. Jeżeli taka sytuacja istnieje, zazwyczaj wynika ona albo z „awarii technicznej” albo jest to świadoma decyzja właściciela obiektu na zasadzie „nie ma, bo nie” 🙂 Płatność kartą na Ukrainie jest w takich sytuacjach niestety niemożliwa i pozostaje gotówka, albo wpłacenie depozytu i płatność po naprawie terminala. Na Ukrainie nie są jeszcze tak rozpowszechnione płatności zbliżeniowe. Nasza karta częściej będzie lądować w czytniku, a my będziemy proszeni o wprowadzenie pinu.

Terminale na Ukrainie

Jeżeli więc chodzi o duże, a nawet średnie miasta Ukrainy, to płatność kartą płatniczą na Ukrainie jest powszechnie dostępna. Należy oczywiście zabrać ze sobą gotówkę. Szczególnie jeżeli jedziemy sami i mamy do dyspozycji tylko jedną kartę płatniczą. Co warto jeszcze wiedzieć to, że większość terminali płatniczych na Ukrainie obsługiwanych jest przez PrivatBank. Nie znam przyczyn takiego stanu rzeczy. Czy niesie to za sobą jakieś konsekwencje? Nie zaobserwowałem. Poza tym, że na potwierdzeniu płatności kartą (tzw. świstku) będą widniały nasze imię i nazwisko oraz logo PrivatBank. To normalne w tym przypadku. Inaczej sprawa się ma przy korzystaniu z bankomatów PrivatBanku, których nie polecam. Przeczytaj w tym miejscu jakie bankomaty oprócz PrivatBanku naliczają prowizję na Ukrainie, a jakie nie naliczają prowizji na Ukrainie.

Gdzie nie zapłacimy kartą na Ukrainie?

W małych ukraińskich miastach na pewno nie wszędzie, a w szczególności we wioskach. Dla przykładu wyprawiając się w ukraińskie Bieszczady lub do zakarpackich wiosek nie spotkacie terminali płatniczych oraz bankomatów. Płatność kartą na Ukrainie nie sprawdzi się w tych przypadkach. Zamiast tego spotkacie tam drewniane liczydło w sklepach. Co należy wtedy zrobić? Wymienić złotówki na hrywny po przekroczeniu granicy. Liczcie na każdy dzień pobytu od 700-1200 UAH zależnie od potrzeb. To będzie wystarczająca suma, a gotówka jest potrzebna, bo czym zapłacicie na przykład biorąc taksówkę lub prywatny transport na Ukrainie, albo za nocleg u babuszki lub czeburieczka w elektryczcce? Płatność kartą na Ukrainie, to dobry pomysł, ale pamiętajmy, że nie wszędzie karty są akceptowane i jeszcze długo nie będą. Hrywny na Ukrainę należy brać obowiązkowo.

Płatność kartą na Ukrainie a bezpieczeństwo

Czy może nas spotkać kradzież karty i pieniędzy na Ukrainie? Szanse takie jak w innych krajach, a wręcz mniejsze. Ukraina to generalnie bezpieczny kraj (oczywiście za wyjątkiem konkretnych regionów, do których turyści nie podróżują). Kieszonkowcy zdarzają się jednak na całym świecie. Należy szczególnie uważać w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu pieszego. Na przykład w metrze, dworcach kolejowych i autobusowych, basenach rekreacyjnych itd. Uważajcie na Cyganów w pociągach, dworcach i na mieście. Szczególnie jak podróżujecie na Zakarpacie. Należy więc zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa jak przy podróży do innych krajów. Poniżej kilka prostych zasad, których przestrzeganie w znacznym stopniu zmniejsza szansę na przykre niespodzianki.

Płatność kartą na Ukrainie – przydatne zasady

Nie powinniśmy spuszczać wzroku ze swojej karty płatniczej podczas transakcji. Nie dopuśćmy do tego, żeby obca osoba znikała z naszą kartą np. gdzieś na zapleczu lub w miejscu niedostępnym dla naszego wzroku. Kradzież danych, czyli naszego numeru karty, daty ważności, a także kodu zabezpieczającego jest w takich sytuacjach potencjalnie możliwa i może być równie dotkliwa w skutkach, co fizyczna kradzież karty.

Wartościowe rzeczy warto mieć gdzieś przy sobie w zasięgu ręki. Nie trzymajmy jednak wszystkich kart płatniczych, gotówki, paszportów i ważnych dokumentów w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz dwie lub więcej kart płatniczych, to zastanówmy się nad ich odseparowaniem. Może lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie części z nich w bezpiecznym miejscu np. w hotelowym sejfie (sprawdźcie czy sejf jest przykręcony, bo na Ukrainie bardzo często w hotelach zapomina się o tym :-)), albo przekazanie ich osobie towarzyszącej. W trakcie incydentu stracimy środki wyłącznie z jednego miejsca, a co najważniejsze nie pozostaniemy bez grosza przy duszy w nagłej awaryjnej sytuacji.

Bankomaty na Ukrainie

Zanim włożymy kartę do bankomatu, to upewnijmy się czy jego wygląd nie wzbudza w nas jakichkolwiek podejrzeń. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na szczelinę wejściową karty oraz pulpit. Czy w tym obszarze wszystkie elementy są dobrze spasowane i nie ma żadnych dziwnych nakładek. Głośno było swego czasu o tzw. skimmingu, czyli kradzieży danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Nie słyszałem o tego typu incydentach na Ukrainie, ale warto być czujnym. Jeżeli bankomat wzbudza w nas podejrzenia, po prostu poszukajmy kolejnego.

Płatność kartą na Ukrainie – kilka praktycznych porad

  • przed wyjazdem sprawdźcie czy miejsce, w którym będziecie nocować akceptuje płatność kartą
  • przy tzw. zwrotach na kartę (chcecie zmienić hotel, bo wam się nie podoba lub oddać rzecz), czasami pobierana jest prowizja w wysokości ok. 2% za proces zwrotu na kartę, nie płaćmy więc w ciemno, tylko gdy jesteśmy wszystkiego pewni
  • płatność kartą na Ukrainie – czy to się opłaca? Częste pytanie. Generalnie opłaca się płacić kartą na Ukrainie. Wszystko zależy jednak od naszego banku i kursu hrywny. Podróżuję na Ukrainę z kartami płatniczymi dwóch banków (zgodnie z rytuałem obmieniam też waljut 😉 i jeden bank regularnie oblicza po kursach takich samych, a nawet lepszych niż w kantorze, a drugi po gorszych
  • karta walutowa lub konto walutowe nie przydadzą się na Ukrainie. Chyba, że zna ktoś konto walutowe prowadzone w hrywnach. Walutą obrachunkową hrywny jest dolar. Więc mając rachunek w dolarach i tak musi dojść do przewalutowania. W przypadku rachunku w złotym, mamy dwa przewalutowania, tutaj jedno, ale koniec końców nie zaoszczędzimy na tym wiele przy kwotach jakie z reguły wypłacamy na urlopie
  • pamiętajcie, że niektóre bankomaty na Ukrainie mają limit jednorazowej wypłaty. Możemy dokonać kilku transakcji wypłat, ale każda z nich może być maksymalnie np. na kwotę 1000 UAH. Tak jest w przypadku KredoBank (PKO BP)

Płatność kartą na Ukrainie jest więc bardzo dobrym pomysłem. Zawsze jednak należy mieć przy sobie gotówkę. Ukraina to taki kraj, gdzie nadal w wielu codziennych sprawach głównym graczem pozostaje hrywna. Zanim zdecydujemy się też na płatność kartą na Ukrainie, przeczytajmy przed wyjazdem regulamin i tabelę opłat naszego konta bankowego.

Kuchnia ukraińska. Jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?

Tryzub – obalanie mitów i prawdziwa historia herbu Ukrainy

Flaga Ukrainy – czy wiesz skąd pochodzą barwy Ukrainy?

Waluta Ukrainy i jej symbolika – kim są obiekty i postacie na hrywnach

Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18]

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.