Płatności na Ukrainie: wymiana waluty, kantor, karty, bankomaty, prowizje

Waluta Ukrainy1

Płatność gotówką i kartą na Ukrainie – najczęstsze pytania

Przygotowujesz się do wyjazdu i zastanawiasz się jak wyglądają płatności na Ukrainie? Wyjeżdżając myślisz gdzie kupić hrywny lub ile pieniędzy wziąć ze sobą do Lwowa? Jak wyglądają płatności kartą i z których bankomatów korzystać, żeby uniknąć prowizji na Ukrainie? Czy w Kijowie i Odessie zapłacę w dolarach lub w euro? W tym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze odpowiedzi, których szukasz. Zaczynajmy!

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

bankomat na ukrainie
Mobilny opancerzony punkt wypłaty Oszczadbank przeznaczony dla mieszkańców obwodów w Ługańsku i Doniecku. fot.retailers.ua

Hrywna – co warto wiedzieć o walucie Ukrainy?

Hrywna jest oficjalną walutą Ukrainy. Jej nazwa pochodzi od grzywny – średniowiecznej jednostki płatniczej w formie kawałka srebra. Hrywna została wprowadzona do obiegu w 1996 r. w czasach prezydentury Leonida Kuczmy i zastąpiła karbowańca – pierwszą historyczną walutę Ukrainy.

 • Przed wyjazdem na Ukrainę, zapoznaj się z wyglądam ukraińskich banknotów i monet na stronie Narodowego Banku Ukrainy
Banknoty i monety znajdujące się w obiegu w 2020 r.

W aktualnym obiegu funkcjonują dwie ostatnie serie banknotów tj. trzecia z 2004 r. i czwarta z 2018 r. Najnowsza seria hrywien, poza kosmetyczną zmianą wyglądu, wyróżnia się farbą metalizowaną i nowymi zabezpieczeniami. Od 2018 r. wprowadzono do obiegu monety 1, 2 i 5 hrywien. Wkrótce wprowadzi się do obiegu także monetę 10 hrywien. Te wszystkie monety do 2022 r. zastąpią banknoty o tych samych nominałach. Od 2019 r. kopiejki są wycofywane z obiegu.

Nominały banknotów i postacie na hrywnach
 • Każdy banknot przedstawia na awersie sylwetki sławnych Ukraińców oraz Rusinów, którzy życiem i czynem wpisali się trwale w historię Ukrainy:

 • 1 hrywna – Włodzimierz I Wielki i Gród Włodzimierza w Kijowie
 • 2 hrywny – Jarosław I Mądry i Sobór Mądrości Bożej w Kijowie
 • 5 hrywien – Bohdan Chmielnicki i Cerkiew św. Ilji w Subotowie
 • 10 hrywien – Iwan Mazepa i Sobór Uspieński w Ławrze Peczerskiej
 • 20 hrywien – Iwan Franko i Opera we Lwowie
 • 50 hrywien – Mychajło Hruszewski i Ukraińska Centralna Rada w Kijowie
 • 100 hrywien – Taras Szewczenko i pejzaż z Czernecznej Góry nad Dnieprem i bandurysta z chłopcem
 • 200 hrywien – Łesia Ukrainka i Wieża Bramna z Zamku Łuckiego
 • 500 hrywien – Hryhorij Skorowoda i Akademia Mohylańska w Kijowie
 • 1000 hrywien – Włodzimierz Wiernadski i Narodowa Akademia Nauk w Kijowie
Jaki był najniższy i najwyższy kurs hrywny w historii?

Najniższy kurs hrywny względem złotówki odnotowano w 2018 r. gdy za jedną złotówkę mogliśmy kupić 7.55 hrywny. Ukraińska waluta najsilniejsza była w 1997 r. gdy za jedną złotówkę mogliśmy kupić tylko 57 kopiejek. Były to czasy, w których Polacy jeździli na Ukrainę pracować. Źródło: uk.wikipedia.org/wiki/Гривня

Hrywna najpiękniejszą walutą świata

Hrywnę uznano dwukrotnie: w 2008 r. a potem w 2013 r. za najpiękniejszą walutę świata (werdykt International Finance Bank w Szwajcarii). W 2015 r. banknot 100 hrywien nominowano w konkursie organizowanym przez International Bank Note Society, na najpiękniejszy banknot na świecie. W kolejnej edycji tego samego konkursu w 2016 r. nominowano banknot 500 hrywien.

Jaki jest kod i symbol hrywny?

Kod walutowy hrywny to UAH. Zobaczymy go na przykład podczas kupowania hrywien w kantorze. Ceny na Ukrainie podawane są czasami ze skrótem грн (HRN) pochodzącym od słowa Гривня. Symbolem hrywny jest podwójnie przekreślona litera H – ₴

Czy wziąć dolary lub euro na Ukrainę?

Jeżeli jedziesz do Lwowa w celach turystycznych, a nie biznesowych, to wystarczy Ci hrywna. Podobnie będzie w innych miastach: w Kijowie i Odessie. Jeżeli jedziesz na Ukrainę w celach biznesowych, a w planach masz przewidziane transakcje gotówkowe z rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy hrywien, to twój ukraiński kontrahent będzie preferować dolary lub euro.

Czy można płacić euro na Ukrainie?

Euro jest na Ukrainie zdecydowanie mniej popularne od dolara, choć w ostatnim czasie, w wyniku ukraińskiej emigracji zarobkowej zyskuje na znaczeniu. W przypadku Lwowa, Kijowa i Odessy, płatność w euro akceptują wyłącznie dobrej klasy restauracje i hotele.

Ile pieniędzy zabrać na Ukrainę?

Jeden dzień pobytu we Lwowie, Kijowie lub Odessie będzie Cię średnio kosztował od 500 do 800 hrywien. W przeliczeniu na złotówki to ok. 120 zł. W kwocie tej zawierają się: wyżywienie, bilety na komunikację i do muzeów, a także pamiątki.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Fundusz awaryjny

Jeżeli jesteś pilotem wycieczek lub opiekujesz się grupą, pamiętaj o funduszu awaryjnym. Pewna kwota wolnej gotówki, na tzw. czarną godzinę, może się przydać. Najlepiej mieć przy sobie do 1000 zł, podzielone na części i nie trzymane razem z głównymi środkami.

Jaką walutę wziąć do Lwowa?

Do Lwowa weź wyłącznie złotówki, które wymienisz sobie w kantorze we Lwowie na hrywny. We Lwowie kupisz hrywny po najkorzystniejszym kursie, ponieważ podaż złotówki jest tutaj największa z pośród wszystkich miast Zachodniej Ukrainy.

Gdzie wymienić złotówki jadąc do Lwowa?

Walutę we Lwowie najlepiej wymieniać poza ścisłym centrum Starego Miasta. Nie korzystajmy z kantorów zlokalizowanych w sklepach z pamiątkami. Unikajmy także kantorów przy Dworcu Głównym i na Lotnisku we Lwowie. W tych wszystkich miejscach zakup hrywny może nas więcej kosztować.

kantor we lwowie
Tablica z kantoru we Lwowie położonego w pasażu Krzywa Lipa przy ul. Siczowych Strzelców.

W którym kantorze we Lwowie wymienić złotówki?

Wymień w kantorze do którego będziesz miał najbliżej. Różnica w kursach kantorów we Lwowie zazwyczaj jest niewysoka, a w niektórych częściach miasta zwykle jej nie ma. Małe różnice w kursie, przy wymianie niewielkiej ilości waluty nie są odczuwalne. Czas zaoszczędzony na poszukiwanie korzystniejszego kursu we Lwowie lepiej wykorzystać na zwiedzanie Lwowa.

Dobry kantor we Lwowie

Dobry kantor we Lwowie, to kantor spełniający dwie zasady. Po pierwsze, oferuje uczciwy kurs wymiany złotówki na hrywny. Po drugie, dostaniemy w kantorze do ręki tyle, ile powinniśmy dostać od kasjera. Dobry kantor we Lwowie, to na przykład kantor znajdujący się w Pasażu Krzywa Lipa przy ul. Siczowych Strzelców. Dobrych kantorów we Lwowie szukajcie także przy Prospekcie Szewczenki w pobliżu Puzatej Chaty.

Wymiana złotówek na granicy polsko-ukraińskiej

Kurs złotówki we Lwowie jest korzystniejszy od kursu w obszarze przygranicznym po polskiej stronie granicy. Jednak już po ukraińskiej stronie granicy kurs jest niewiele gorszy od kursu wymiany we Lwowie, szczególnie w punktach oddalonych najdalej od przejścia granicznego. Jeżeli potrzebujemy hrywien w trakcie podróży, to wymiana mniejszych, a nawet większych kwot na granicy po ukraińskiej stronie, nie powinna wiązać się z dużą stratą.

Czy mogę płacić złotówkami we Lwowie?

Niektórzy restauratorzy i hotelarze we Lwowie są skłonni zaakceptować złotówki. Dzieje się to jednak w drodze wyjątku, a z finansowego punktu widzenia jest to mniej opłacalne. Trzeba o tym także uprzedzić wcześniej.

Pewna kelnerka ze Lwowa powiedziała mi kiedyś, że złotówkami płacą najczęściej Polacy, którzy „nie potrafią kontrolować swoich wydatków”. Używajcie hrywien.

Jaką walutę wziąć do Kijowa i Odessy?

Do Kijowa i Odessy możemy wziąć złotówkę, ale także dolara i euro. W Kijowie i Odessie złotówka nie jest tak silna jak we Lwowie, różnice w kursach bywają większe, ale są tutaj kantory, które wymieniają złotówki. Dobrym rozwiązaniem jest wypłata hrywien z bankomatu lub wymiana waluty po drodze w jednym z zachodnich miast Ukrainy po lepszym kursie.

Jaką walutę wziąć do Bukowela?

W przypadku wyjazdu w Karpaty Wschodnie, najlepiej kupić hrywny w dużych miastach, takich jak Lwów, Iwano-Frankiwsk, Użhorod, czy Kołomyja. Kurs wymiany waluty w małych, turystycznych miejscowościach, takich jak Bukowel czy Jaremcze, jest wyraźnie niekorzystny, a przy wymianie dużych kwot, może być nawet dotkliwy dla naszego portfela. W tym przypadku, dobrym rozwiązaniem jest wypłacać hrywny z bankomatu, pamiętając, że sieć bankomatów jest w Karpatach Wschodnich ograniczona.

Kantor – kupno i sprzedaż waluty na Ukrainie

Kantor po ukraińsku to обмін валют. Lepsza oferta oznacza wyższą cenę kupna złotówek lub niższą cenę sprzedaży hrywny od konkurencji. Kupno znajduje się zazwyczaj po lewej stronie tablicy kantorowej lub wyświetlacza, a sprzedaż po prawej. Czasami są one zamienione miejscami, więc najlepiej czytać nagłówki.

tablica kantorowa na Ukrainie
Tablica z kantoru na Ukrainie w Czerniowcach. W Bukowinie złotówkę (PLN) zastępuje już rumuński lej (RON).

покупка [pokupka] – zazwyczaj po lewej stronie wyświetlacza lub tablicy. Oznacza cenę zakupu danej waluty. Nas interesuje cena zakupu złotówki (PLN). Im wyższa wartość, tym korzystniejsza oferta dla nas.

купівля lub продаж [kupiwlja lub prodaż] – zazwyczaj po prawej stronie wyświetlacza lub tablicy. Oznacza cenę sprzedaży. Nas interesuje cena sprzedaży hrywny (UAH). Im niższa wartość, tym korzystniejsza oferta dla nas.

 • Kurs złotówki, dolara i euro na Ukrainie znajdziesz na stronie kurs.com.ua

Wymiana waluty w kantorze na Ukrainie

Przed wejściem sprawdźmy czy w środku lub przed kantorem nie ma podejrzanych osób, albo czy nie toczy się jakaś głośna dyskusja. Po wybraniu kantoru wchodzimy zdecydowanym krokiem. Podchodzimy do okienka i mówimy kasjerowi – po polsku, ukraińsku, rosyjsku, albo pokazując gotówkę – ile chcemy sprzedać złotówek lub kupić hrywien. Zazwyczaj pytamy ile hrywien kupimy za XXXX zł. Kasjer przelicza po kursie i pokazuje nam wartość w hrywnach na kalkulatorze. Jeżeli nam odpowiada, to przekazujemy gotówkę w okienku i czekamy na hrywny. Kasjer przelicza hrywny i przekazuje nam w okienku. Na koniec powinniśmy otrzymać potwierdzenie.

 • najpierw mówimy ile chcemy sprzedać złotówek lub kupić hrywien, czekamy na przeliczenie i wynik na kalkulatorze, a dopiero potem przekazujemy gotówkę
 • po przekazaniu gotówki przez kasjera, nie odchodzimy od razu od okienka, tylko najpierw przeliczamy hrywny, a dopiero potem wychodzimy z kantoru
 • targowanie się wyłącznie powyżej kwot czterocyfrowych

Nielegalne kantory na Ukrainie, to raczej przeszłość. Szansa, na to że trafimy do niezakonnego punktu obminu waljuty (Незаконні пункти обміну валюти ) jest mała. Na straży stoi Narodowy Bank Ukrainy, który zamyka wszystkie niezakonne punkty i robi im zdjęcie pod tym adresem.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Aplikacja przeliczająca walutę

Przydatnym narzędziem jest aplikacja na telefon przeliczająca walutę. Można dzięki niej porównać kurs w kantorze z oficjalnym kursem bankowym, a następnie w szybki sposób zobaczyć ile zainkasuje kantor. Ja używam aplikacji Currency, o której więcej w Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę

Co wziąć na Ukrainę – gotówkę czy kartę?

Na Ukrainę weź jednocześnie gotówkę oraz kartę płatniczą. Płatności kartą nie są powszechnie akceptowane w małych miastach, a także w wioskach – w niektórych z nich, zachowało się drewniane liczydło. Gotówka na Ukrainie daje Ci swobodę i niezależność, a karta płatnicza – możliwość wypłaty hrywien z bankomatu i brak konieczności szukania kantoru.

Płatność kartą na Ukrainie

Karty płatnicze i kredytowe typu Visa, MasterCard, American Express czy Diners Club są powszechnie akceptowane w dużych i średnich miastach na terenie całej Ukrainy. Płatności zbliżeniowe nie są tak rozpowszechnione, częściej też zdarzają się awarie terminali płatniczych. Większość terminali płatniczych obsługuje PrywatBank. Mimo tego, płatność kartą na Ukrainie jest wygodna, a ja sam często płacę kartą banku Pekao S.A.

Płacić kartą w hrywnach czy w złotówkach?

Podczas płatności kartą na Ukrainie terminal wyświetla pytanie o potwierdzenie płatności i wybór waluty: złotówek (PLN) lub hrywien (UAH). Wybierajmy zawsze płatność w hrywnach.

Prowizja przy zwrocie środków na kartę na Ukrainie

Przy zwrocie środków na kartę, na przykład gdy chcecie zmienić hotel, pobierana jest prowizja w wysokości 2% za proces zwrotu na kartę.

bankomaty we lwowie
Bankomaty we Lwowie EXIM Bank, Raiffaisen oraz Prywat Bank. fot.5hatki.wordpress.com

Bankomaty na Ukrainie

Sektor bankowy Ukrainy i sieć bankomatów w miastach turystycznych jak Lwów, Kijów, Odessa jest dobrze rozwinięta. Największe ukraińskie banki PrywatBank (Приватбанк) oraz państwowy bank Oszczadbank (Ощадбанк) posiadają największą ilość bankomatów na Ukrainie. Banki należące do holdingów zachodnich, takie jak ING Bank Ukraina, CitiBank, Crédit Agricole zajmują mniejszą część rynku, a liczba ich bankomatów jest dużo mniejsza. Źródło: uk.wikipedia.org/wiki/Банки_України

Na Ukrainie działają dwa banki wchodzące w skład polskich grup kapitałowych: Kredobank (Grupa PKO Bank Polski), a także IdeaBank (Geting Holding).

Jak korzystać z bankomatu na Ukrainie?

Zanim wypłacimy pieniądze, upewnijmy się czy wygląd bankomatu nie wzbudza w nas jakichkolwiek podejrzeń. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na szczelinę wejściową dla karty oraz przestrzeń nad pulpitem bankomatu. Czy w tym obszarze wszystkie elementy są dobrze spasowane i nie ma podejrzanie wyglądających lub odstających elementów. Zdarzały się na Ukrainie oszustwa tzw. skimmingu, czyli kradzieży danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Jeżeli bankomat budzi nasze podejrzenie poszukajmy innego. Niektóre bankomaty umieszcza się w pomieszczeniach. Dostępu do ich wnętrza chronią zamknięte drzwi, które otwierają się dopiero po przeciągnięciu przez czytnik w drzwiach karty płatniczej.

Limity wypłat z bankomatów na Ukrainie

Bankomaty na Ukrainie, na przykład bankomaty we Lwowie, posiadają często limity na pojedynczą wypłatę. Dla przykładu, bankomaty we Lwowie i Kijowie KredoBanku pozwalają wypłacić jednorazowo 1000 UAH, a bankomaty we Lwowie Oszczadbanku 2000 UAH. Musimy więc wykonać kilka transakcji, jeżeli potrzebujemy większej kwoty na przykład w celu zapłacenia za nocleg.

Opłaty za korzystanie z bankomatu na Ukrainie

Przy korzystaniu z bankomatów na Ukrainie, możemy spotkać się z tzw. opłatą za skorzystanie z bankomatu. Jest to opłata stałej wysokości, naliczana przez ukraiński bank, przy każdej wypłacie z ukraińskiego bankomatu. Podczas transakcji informuje nas o tym bankomat. Opłata wynosi najczęściej 50 UAH. Nie wszystkie banki i bankomaty na Ukrainie pobierają opłatę za korzystanie ze swoich bankomatów. Zazwyczaj dostajemy o tym informację przed rozpoczęciem wypłaty. Zawsze możemy przerwać operację i poszukać bankomatu bez opłaty.

Prowizja za wypłaty z bankomatów na Ukrainie

Hrywna jest walutą mało stabilną, jest przywiązana do amerykańskiego dolara, który jest jej walutą obrachunkową. Z tego powodu, podczas płacenia kartą i wypłaty z bankomatów na Ukrainie, złotówki są najpierw przewalutowane do dolara amerykańskiego, a potem do hrywny. Nazywa się to podwójnym przewalutowaniem, za które nasz bank pobierze prowizję w wysokości od 2% do 5%. Minimum jest to od 5zł do 10zł za pojedynczą wypłatę z bankomatu na Ukrainie. Czasami prowizja nie jest widoczna w historii transakcji, a dopiero na koniec miesiąca. Warto więc wypłacać z bankomatu za każdym razem maksymalnie tyle ile możemy.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Czy warto korzystać z karty walutowej na Ukrainie?

Zależnie od miejsca pobytu karta walutowa pozwala na płatność lub wypłatę środków bez przewalutowania lub w przypadku Ukrainy, uniknięcie jednego z przewalutowań przy posiadaniu rachunku w dolarach. Bank pobiera pojedynczą prowizję za przewalutowanie z dolara na hrywnę, a nie podwójną, jak w przypadku tradycyjnej karty (ze złotówki na dolara, a następnie na hrywnę). W teorii, płacenie taką kartą i wypłaty nią powinny być tańsze.

Kurs obowiązujący przy przewalutowaniach, to zależenie od regulaminu albo kurs ustalony przez bank albo kurs operatora karty płatniczej np. MasterCard.

Wypłacić z bankomatu czy kupić hrywny w kantorze?

Kupno hrywien w kantorze staje się korzystniejsze ok. 8-10 zł na każde 2000 UAH wyłącznie wtedy, kiedy porównujemy ją do wypłaty z bankomatu naliczającego opłatę za korzystanie. W przypadku wypłaty tej samej kwoty (2000 UAH) z bezpłatnego bankomatu na Ukrainie różnica będzie wynosić wyłącznie 1-3 zł.

Z mojego doświadczenia wynika, że koszty wypłaty z tego samego bankomatu na Ukrainie dwoma różnymi kartami polskich banków różnią się, ale niewiele. Wynika to z rodzaju kursu jaki stosuje dany bank: ustalony, czy operatora karty płatniczej.

płatność kartą na ukrainie
Karta Visa wydawana w 2016 r. przez PrywatBank z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy

Jak działa Revolut na Ukrainie?

Dowiesz się z artykułu Revolut na Ukrainie.

Jak bezpiecznie płacić na Ukrainie?

Nie powinniśmy spuszczać wzroku ze swojej karty płatniczej podczas transakcji. Nie dopuszczajmy do tego, żeby pracownik znikał z naszą kartą, gdzieś na zapleczu lub w miejscu niedostępnym dla wzroku. Kradzież danych, czyli naszego numeru karty, daty ważności, a także kodu zabezpieczającego jest w takich sytuacjach potencjalnie możliwa i może być równie dotkliwa w skutkach, co fizyczna kradzież karty.

Zastanówmy się także co zrobimy w przypadku kradzieży karty na Ukrainie. Kontakt z biurem obsługi klienta w celu zablokowania karty, może być trudniejszy niż zwykle podczas sytuacji stresującej. Łatwiejsze będzie skorzystanie z aplikacji, dlatego warto zapoznać się ze swoją aplikacją bankową i sprawdzić gdzie znajduje się opcja zablokowania karty poprzez aplikację.

Gdzie trzymać pieniądze w podróży?

Wartościowe rzeczy warto mieć przy sobie w zasięgu ręki. Nie trzymajmy wszystkich kart płatniczych, gotówki, paszportów i ważnych dokumentów razem. Jeżeli masz dwie lub więcej kart płatniczych, to zastanówmy się nad ich odseparowaniem. Może lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie części z nich w bezpiecznym miejscu np. w hotelowym sejfie (sprawdźcie czy sejf jest przykręcony, w świeżo otwartych hotelach na Ukrainie zdarzają się często nieprzykręcone). Część środków można też powierzyć osobie towarzyszącej. W trakcie incydentu stracimy środki wyłącznie z naszej kieszeni, a co ważne, nie pozostaniemy całkowicie bez pieniędzy.

Czy na Ukrainie są kieszonkowcy?

W przypadku kradzieży pieniędzy należy szczególnie uważać w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu pieszego. Na przykład w metrze, dworcach kolejowych i autobusowych, basenach rekreacyjnych, a także w parkach rozrywki typu ZOO. Uważajcie na Cyganów w pociągach, dworcach i w miastach, na przykład jak podróżujecie na Zakarpacie.

Prawo autorskie

Kopiowanie fragmentów poradnika o płatnościach na Ukrainie, a w szczególności kopiowanie autorskich rozwiązań i wniosków wynikających z doświadczeń autora – namiętnie kopiują fragment o niedokręconym sejfie, każdorazowo poprawiając mi tym humor 🙂 – na innych stronach lub w publikacjach wydawniczych, bez uprzedniej zgody, będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich. Umieszczanie linku na innych stronach mile widziane. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarze

 1. Generalnie preferuję gotówkę. Po kilku pobytach w Odessie mogę powiedzieć, że złotówka jest wyminialna w większej niż kiedyś liczbie kantorów (ale nadal na oko to ok.50% nie wymienia PLN-ów). Zabierając Euro lub Dolary wychodzi bardzo dobrze (porównywalnie jak by złotówki wymieniać we Lwowie), wybieram E lub D w zalezności, który mogę korzystniej kupić w Polsce. Porównując kantory można przejść 3-4 nie w samym centrum już widać pewną tendencję – jeżeli widzę kantor, w ktrym różnica między kupnem i sprzedażą jest na poziomie 15-20 kopiejek za np. Euro, to trudno już będzie znaleźć lepszy :). Pozdrawiam.

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):