Pociąg Lwów-Odessa. W 10 godzin nad Morze Czarne

Znudził się Wam już Lwów? Chcielibyście zobaczyć na własne oczy Odeski Pasaż lub Kolumnadę przed Pałacem Woroncowów? Wsiadajcie w pociąg i przyjeżdżajcie nad Morze Czarne. Tutaj poczujecie zapach morskiej bryzy, smak czarnomorskich małż i słodycz różowego wina. Życie w Odessie wygląda inaczej niż we Lwowie, na szczęście można go posmakować o każdej porze roku i dnia. Czym najlepiej dojechać do Odessy? Oczywiście, że ukraińskim pociągiem. Podróż ze Lwowa do Odessy trwa tylko 10 godzin. Gwarantuję, że nie będziecie się nudzić, a zanim się obejrzycie, będziecie na stacji Odessa Główna zajadać gotowane raczki i popijać je ciemnym ukraińskim piwem. Odjeżdżamy!

Odessa Główna
Dworzec Główny w Odessie (Оде́са-Головна́) otwarto po rekonstrukcji w 1952 r. Składa się z 6 peronów, czyli w języku ukraińskim platform (платформи).

Główne połączenia kolejowe Lwów-Odessa

Między Lwowem, a Odessą istnieją dwa główne, ekspresowe połączenia kolejowe:

Nr pociąguNazwa pociągu
Skład pociąguTrasa
12 Л (12 L)Zachodni Ekspres (Західний експрес)

Lwów – Odessa
(Львів – Одеса-Головна)

5 wagonów plackarty (плацкартних)
6 wagonów kupe (купейних)
1 wagon klasy ljuks (Люкс)
 1. Lwów (Львів) – 22:16
 2. Podzamcze (Підзамче)
 3. Tarnopol (Тернопіль)
 4. Chmielnicki (Хмельницький)
 5. Żmerynka (Жмеринка)
 6. Odessa Główna (Одеса-Головна) – 08:47

Wszystkie godziny odjazdu na stronie:
booking.uz.gov.ua

26 Л (26 L)Biała akacja
(Біла акація)
dawniej Karpaty 

Przemyśl / Rachów – Lwów – Odessa
(Перемишль / Рахів – Львів – Одеса-Головна)

7 wagonów kupe (купейних)
3 wagon klasy ljuks (Люкс)
 1. (Przemyśl) – 18:39 (jako 035 Ш)
 2. Lwów (Львів) – 23:28
 3. Krasne (Красне)
 4. Złoczów (Злочів)
 5. Tarnopol (Тернопіль)
 6. Podwołoczyska (Підволочиськ)
 7. Wołoczyska (Волочиськ)
 8. Chmielnicki (Хмельницький)
 9. Żmerynka (Жмеринка)
 10. Rachny (Рахни)
 11. Wapniarka (Вапнярка)
 12. Rudnycia (Рудниця)
 13. Kodyma (Кодима)
 14. Podilsk (Подільськ)
 15. Rozdilna (Роздільна 1)
 16. Odessa Główna (Одеса-Головна) – 11:16

Wszystkie godziny odjazdu na stronie:
booking.uz.gov.ua

Pociąg 12 Л kursuje ze Lwowa codziennie o 22:16, natomiast pociąg 26 Л wyrusza ze Lwowa wyłącznie w dni nieparzyste o 23:28. Długość trasy ze Lwowa do Odessy to 745 km w obydwu wariantach. Bilety na obydwa połączenia kupimy na stronie internetowej booking.uz.gov.ua Instrukcję jak kupić bilety na tej stronie znajdziesz tutaj. Bilety są dostępne w sprzedaży na 60 dni wstecz od daty podróży. Zasada ta dotyczy wszystkich nocnych ekspresów na Ukrainie.

Pociągiem z Przemyśla do Odessy

Połączenie 26 Л umożliwia rozpoczęcie podróży już na dworcu w Przemyślu bez konieczności przesiadania się we Lwowie. Pociąg 035 Ш relacji Przemyśl – Odessa zaczyna swój bieg w Przemyślu o godzinie 18:39 czasu polskiego i rusza do Lwowa. Jest on następnie dołączany na stacji we Lwowie do głównego składu 26 Л wyruszającego do Odessy o 23:28 czasu ukraińskiego. Pociąg 035 Ш składa się w zależności od obłożenia od 4-6 wagonów klasy kupe. Bilety dostępne są również na stronie booking.uz.gov.ua

Różnice między pociągiem 12 L i 26 L

Połączenia wyglądają do siebie podobnie, ale te dwa pociągi odróżniają istotne szczegóły:

 1. Czas przejazdu: 12 Л dociera do Odessy 2 godziny szybciej od 26 Л.
 2. Cena przejazdu: 26 Л jest tańszy. Bilety na plackartę od 200 UAH, kupe od 300 UAH, ljuks od 800 UAH. Bilety na kupe i ljuks w 12 Л są średnio droższe o 30-50%. Ceny biletów zmieniają się co tydzień, zależnie od obłożenia.
 3. Komfort przejazdu: 12 Л to pociąg składający się z nowych (kilkuletnich) i wyremontowanych wagonów. Są w nim nowe toalety próżniowe, tytan, nowoczesne wykończenia przedziałów i gniazdka elektryczne.
 4. Przebieg trasy: Pociąg 26 Л zaczyna i kończy swój bieg w Karpatach: w miejscowościach Kwasy i Rachów, stąd jego pierwotna nazwa Karpaty. Co więcej, zatrzymuje się na większej ilości stacji. Pociąg 12 Л to bezpośrednie połączenie Lwów-Odessa, które kończy i zaczyna swój bieg we Lwowie i zatrzymuje się na mniejszej ilości stacji.
W plackarcie 26 Л jadącej z Odessy do Rachowa przez Lwów. Miejsce 8 jest górne (liczba parzysta) 7 jest dolne. Górne miejsce boczne jest rozłożone do spania, dolne jeszcze nie.

Numeracja miejsc, przedziałów i wagonów

W ukraińskich pociągach obowiązuje numeracja miejsc i wagonów taka sama jak w pociągach rosyjskich i białoruskich. Zasada obowiązuje we wszystkich typach pociągów na przykład w plackarcie (również miejsca boczne) jak i w kupe. Wagon typu ljuks jest wyjątkiem od tej zasady, ponieważ zawiera wyłącznie przedziały z dwoma dolnymi miejscami.

 • Miejsca z numerem nieparzystym są dolnymi miejscami, na przykład 1 i 3.
 • Miejsca z numerem parzystym są górnymi miejscami, na przykład 2 i 4.

Miejscami przy ubikacji są: miejsca z numerami 33-36 w plackarcie, miejsca z numerami 37-40 w kupe, a także 17-18 w ljuks. Numeracja miejsc biegnie od lewej do prawej części wzdłuż wagonu. W plackarcie numeracja biegnie również od lewej do prawej części wagonu, a następnie wraca, od prawej do lewej po stronie numeracji siedzeń bocznych (numery siedzeń bocznych to 37-54). Wagon ljuks składa się z 9 przedziałów, natomiast wagony kupe z 10 przedziałów, a w przypadku plackarty z 10 sekcji.

Przedziały 3 i 6 są to przedziały z tzw. wyjściem awaryjnym, w których nie otwierają się okna. Numeracja przedziałów, podobnie jak miejsc, biegnie od lewej do prawej, zaczynając od przedziału prowadnika (kierownika pociągu). Numeracja wagonów może zaczynać się od czoła pociągu lub od końca pociągu. Informacja ta jest podawana przez komunikaty na dworcu wraz z zapowiedzią pociągu.

Odessa Główna
Dworzec w Odessie jest jedną z głównych atrakcji miasta. Podczas przyjazdu lub wyjazdu z Odessy, warto go spokojnie obejrzeć. W pobliżu znajduje się kilka tanich miejsc z dobrym jedzeniem i winem.

Inne połączenia kolejowe Lwów-Odessa

Ze Lwowa do Odessy dojedziemy także dwoma innymi połączeniami: 107 Л oraz 136 Л. To nocne połączenia ekspresowe, podobne do wcześniejszych. Pociągi obu połączeń przejeżdżają i zatrzymują się we Lwowie.

Pociąg 107 Л zaczyna bieg w Użhorodzie i przed Lwowem zatrzymuje się także w Mukaczewie, Sławsku i Stryju. Pociąg 136 Л zaczyna bieg w Czerniowcach i przed Lwowem zatrzymuje się także w Kołomyi, Frankiwsku i Tarnopolu.

Podróż tymi połączeniami ze Lwowa do Odessy trwa odpowiednio dwanaście i dwanaście i pół godziny. Nie są one tak popularne jak wcześniejsze ekspresy 12 Л i 26 Л, być może dlatego, że czas odjazdu 107 Л jest mniej dogodny, ale kursują cały rok jako regularne połączenia, możemy więc skorzystać także z nich.

Nr pociąguNazwa pociągu
Skład pociąguTrasa
107 Л (107 L)Chadżybej
(Хаджибей)* 

Użhorod – Odessa
(Ужгород – Одеса-Головна)

*oznacza dawną legendarną osadę z XIV w. na brzegu Odessy

7 wagonów plackarty (плацкартних)
8 wagonów kupe (купейних)
1 wagon klasy ljuks (Люкс)

 1. Lwów – 02:53
 2. Tarnopol (Тернопіль)
 3. Wołoczyska (Волочиськ)
 4. Chmielnicki (Хмельницький)
 5. Derażnia (Деражня)
 6. Żmerynka (Жмеринка)
 7. Wapniarka (Вапнярка)
 8. Krzyżopol (Крижопіль)
 9. Kodyma (Кодима)
 10. Podilsk (Подільськ)
 11. Rozdilna (Роздільна 1)
 12. Odessa-Zastawa (Одеса-Застава 1)
 13. Odessa – 14:51

Wszystkie godziny odjazdu na stronie:
booking.uz.gov.ua

136 Л (136 L)Сzarnomor
(Чорномор) 

Czerniowce – Odessa
(Чернівці – Одеса-Головна)

8 wagonów plackarty (плацкартних)
8 wagonów kupe (купейних)
1 wagon klasy ljuks (Люкс)

 1. Lwów – 21:40
 2. Tarnopol (Тернопіль)
 3. Wołoczyska (Волочиськ)
 4. Chmielnicki (Хмельницький)
 5. Derażnia (Деражня)
 6. Żmerynka (Жмеринка)
 7. Wapniarka (Вапнярка)
 8. Krzyżopol (Крижопіль)
 9. Kodyma (Кодима)
 10. Podilsk (Подільськ)
 11. Zatyszszia (Затишшя)
 12. Rozdilna (Роздільна 1)
 13. Odessa – 10:04

Wszystkie godziny odjazdu na stronie:
booking.uz.gov.ua

Podróż pociągiem ze Lwowa do Odessy jest nie tylko wygodna, ale także pełna przygód. Nie ważne, czy wybierzesz Zachodni Ekspres, Białą akację, Chadżybeja czy Czarnomora, podróż w każdym będzie okazją do poznania nowych osób i wprawienia się w dobry nastrój z dala od samochodu. Do zobaczenia na Ukrainie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.