Pociąg Odessa-Kiszyniów. Jak dojechać z Ukrainy do Mołdawii?

odessa Kiszyniów pociąg

Ukraińskie koleje Ukrzaliznycia wznowiły połączenie kolejowe z Mołdawią w sierpniu 2021. Przypomnijmy, że połączenie Odessa-Kiszyniów zawieszono od września 2020 w wyniku pandemii i sytuacji ekonomicznej mołdawskich kolei. W latach 2005-2010 połączenie kolejowe Ukrainy z Mołdawią było zawieszone tym razem z powodu napiętej sytuacji politycznej w Naddniestrzu.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Pociąg z Ukrainy do Mołdawii (przez Naddniestrze) umożliwia komfortową podróż do małej ojczyzny wina i lawendy. Ile kosztują bilety na pociąg do Mołdawii? Jak wygląda przejazd pociągiem z Odessy do Kiszyniowa? Czy potrzebujemy paszportu i testu na C-19, żeby wjechać do Mołdawii?

Pociąg Odessa-Kiszyniów

Wagon pociągu relacji Odessa-Kiszyniów

Pociąg 642/641 relacji Odessa-Kiszyniów kursuje raz dziennie, przez siedem dni w tygodniu. Wyjazd z Odessy (Dworzec Główny Odessa) o 18:36. Przyjazd do Kiszyniowa (Dworzec Główny Kiszyniów) o 22:33. Czas podróży to 4 godziny.

Pociąg z Kiszyniowa do Odessy w drogę powrotną wyrusza o 07:09 z Dworca Głównego w Kiszyniowie i przyjeżdża do Odessy na Dworzec Główny o 10:55.

Pociąg składa się z lokomotywy diesel i dwóch wagonów z miejscami siedzącymi tzw. trzeciej klasy. Wagony wyposażono w ubikacje. Przejazd pociągiem jest wolny, ale dość komfortowy. Wysiedzieć 4 godziny czasem trudno, ale oszczędzamy czas i nerwy poruszając się po dziurawych drogach i na przejściu granicznym między Ukrainą a Mołdawią – choć na tym ostatnim zazwyczaj nie ma kolejek.

Do końca roku, zmodernizowany pociąg (na zdjęciu głównym) uruchomią również państwowe mołdawskie koleje Calea Ferată din Moldova (Железная дорога Молдовы – w skrócie ЖДМ). Aktualne informacje na stronie mołdawskich kolei http://cfm.md

Pociąg z Ukrainy do Rumunii

W najbliższym czasie – być może do końca roku – Ukraińcy planują poszerzyć połączenie Odessa-Kiszyniów i uruchomić połączenie z Ukrainy przez Mołdawię do Rumunii. Pociąg z Ukrainy do Rumunii będzie kursował na trasie Odessa-Kiszyniów-Jassy.

Trasa pociągu Odessa-Kiszyniów

Kiszyniów – stolica Mołdawii

Trasa pociągu Odessa-Kiszyniów prowadzi przez nieuznawane przez Ukrainę i Mołdawię, Naddniestrze. Pomiędzy Odessą a Kiszyniowem pociąg zatrzymuje się na 4 przystankach.

Wjazd pociągiem z Ukrainy do Mołdawii prowadzi przez punkt kontroli granicznej Kuczurgan (Кучурган) – pociąg pokonuje przejazd kolejowy położony nad rzeką o tej samej nazwie – Kuczurgan. Kontrolę paszportową i celną w pociągu realizują przystanek wcześniej, na stacji Rozdzielnia-1 (Роздільна 1). Procedura przypomina kontrolę w pociągu Przemyśl-Lwów-Kijów.

Status przejścia Kuczurgan, czy jest otwarte, sprawdzisz na stronie Służby Granicznej Ukrainy https://dpsu.gov.ua. Ukraińsko-mołdawskie przejście graniczne Kuczurgan pracuje w reżimie całodobowym i obsługuje także ruch samochodowy i pieszy.

Pociąg z Ukrainy do Mołdawii zatrzymuje się następnie w Tyraspolu – nieformalnej stolicy Naddniestrza. Bez względu na to, co piszą w Internecie w regionie tym jest bezpiecznie. Trzeba jednak być świadomym sytuacji politycznej i najlepiej unikać dyskusji na tematy polityczne.

Kolejnym przystankiem pociągu Odessa-Kiszyniów jest miasto Bendery (jedyny oprócz Tyraspolu tzw. rejon miejski w Mołdawii. W Benderach znajduje się pięknie odrestaurowana, zabytkowa Forteca Turecka) a przystankiem końcowym Kiszyniów – stolica Mołdawii.

Warto zwrócić uwagę, że Kiszyniów w ukraińskim pisze się jako Кишинів ale także jako Кишинэу – wersja zromanizowana od rumuńskiego Chișinău. Najczęściej jednak dominuje rosyjska nazwa Kiszyniowa czyli Кишинёв.

Bilety na pociąg do Kiszyniowa

Dworzec Główny Kiszyniów

Bilet na pociąg Odessa-Kiszyniów kosztuje 360 UAH od osoby. Bilet na pociąg z Ukrainy do Mołdawii kupimy online na https://booking.uz.gov.ua płacąc karta płatniczą lub w kasach biletowych na Dworcu Głównym w Odessie.

W Mołdawii bilet na pociąg kupimy na Dworcu Głównym w Kiszyniowie. Cena biletu w Mołdawii to 225 lei. Zakup biletu online na pociąg Kiszyniów-Odessa przez stronę mołdawskich kolei nie działa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Bilety są ograniczone, dlatego planując podróż do Mołdawii lepiej kupić bilet na pociąg z wyprzedzeniem. W razie zmiany planów, zwrócimy go również online (dotyczy to biletu zakupionego tylko online przez stronę ukraińskiej kolei).

Warunki wjazdu do Mołdawii przy C-19

Przypominam, że podróż koleją na Ukrainie wymaga od podróżującego (przynajmniej formalnie) przedstawienia oprócz biletu, certyfikatu szczepienia na C-19, ozdrowieńca, lub testu wykonanego 72 godziny przed podróżą. Czytaj tutaj.

Wjazd na Mołdawię wymaga przedstawienia (przynajmniej formalnie) od podróżującego tego samego tj. certyfikatu szczepienia na C-19, ozdrowieńca, lub testu wykonanego 72 godziny przed wjazdem na Mołdawię. Obowiązkowo należy mieć ubezpieczenie turystyczne z pakietem obejmującym C-19 (do kupienia online tutaj) na czas pobytu w Mołdawii.

Osoby nie mające żadnego z ww. muszą zarejestrować swój pobyt w Mołdawii online, a następnie przejść 14-dniową kwarantannę, z której zostaną zwolnieni wcześniej, ale po przejściu testu. Wymóg kwarantanny nie dotyczy osób do 12 rż. O szczegółach rejestracji pobytu w Mołdawii online wkrótce. Aktualne informacje o warunkach wjazdu do Mołdawii na stronie https://www.border.gov.md/

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):