Podróż pociągiem do Lwowa – zaplanuj udaną podróż na Ukrainę w 2020 r.

pociąg przemyśl lwów
Pociąg Przemyśl Lwów wyrusza z ostatniego peronu na Dworcu Głównym w Przemyślu. fot.ua.igotoworld.com

Osoby wyruszające do Lwowa z południowej części Polski mają możliwość dojazdu do Lwowa pociągiem Ukraińskich Kolei (Ukrzaliznicyja, Укрзалізниця). Pociąg Przemyśl Lwów został przywrócony w grudniu 2016 r. zapewniając szybką i komfortową podróż mieszkańcom Dolnego i Górnego Śląska oraz Małopolski i Podkarpacia. Wystarczy najpierw dojechać do Przemyśla, a potem w Przemyślu wsiąść do pociągu Przemyśl – Lwów – Kijów lub do pociągu Przemyśl – Lwów – Odessa. Pociąg wjeżdża na Ukrainę przez kolejowe przejście graniczne Medyka-Szeginie.

Do Przemyśla możemy dojechać z Wrocławia, Katowic i Krakowa autobusem (np. NEO-BUS, Flixbus) albo pociągiem. W Przemyślu wysiadamy na Dworcu Autobusowym i kierujmy się korzystając z przejścia podziemnego do oddalonego o kilka minut Dworca Głównego w Przemyślu. Na Dworcu oczekujmy na pociąg Przemyśl Lwów.

Wskazówki: oczekując na pociąg Przemyśl Lwów możemy skorzystać z bagażowni na Dworcu w Przemyślu i udać się na zwiedzanie miasta np. do Muzeum Fajek. Smacznie zjemy w barze Rubin. Jeżeli potrzebujmy wymienić hrywny na drobne przekąski w pociągu, to lepszy kurs wymiany niż przed Dworcem Główny znajdziemy w kantorze przy Dworcu Autobusowym.

Pociąg Przemyśl Lwów – trasa i rozkład połączeń

pociąg przemyśl lwów
Skład Przemyśl Lwów wyruszający w drogę powrotną na Dworcu Głównym we Lwowie. fot.tripway.com

Pociąg Przemyśl Lwów wyrusza cztery razy dziennie z Przemyśla. Do wyboru mamy następujące połączenia:

13:10 – 16:02 (1:52) – Intercity+
15:45 – 18:36 (1:51) – Intercity+
18:39 – 22:39 (3:00) – sypialny (kupe)
00:46 – 06:10 (4:24) – м’який (przedziały trzyosobowe, siedzący)

Pierwszy pociąg do Lwowa wyrusza z Przemyśla o 13:10 a następny o 15:45, a podróż pociągiem zajmuje 2 godziny. W związku z tym, pierwszy pociąg Przemyśl Lwów dociera do Lwowa o 16:02, natomiast drugi pociąg Przemyśl Lwów o 18:36. Numery pociągów to kolejno 715 L i 705 L.

Raz na jakiś czas, zazwyczaj z powodu świąt lub wakacji, kolej uruchamia uruchamia dodatkowy pociąg Przemyśl – Lwów. Zazwyczaj dodatkowy pociąg wyrusza z Przemyśla o 10:15 i dociera do Lwowa o 13:45. Podróż pociągiem 089L zajmuje 2.30 godziny i jest to pociąg z miejscami siedzącymi drugiej klasy.

Ostatni pociąg Przemyśl – Lwów wyrusza o 18:39. To pociąg sypialny zmierzający do Odessy. W skrócie, ten pociąg z Przemyśla do Lwowa dociera o 22:39, a podróż pociągiem 035SZ do Lwowa zajmuje 3 godziny.

Aktualny rozkład jazdy pociągu Przemyśl Lwów Kijów oraz pociągu Przemyśl Lwów Odessa sprawdzisz na stronie Ukraińskich Kolei pod adresem booking.uz.gov.ua.

Wskazówka: przed odjazdem pociągu Przemyśl Lwów przybądźmy minimum kwadrans wcześniej na miejsce. Pociągiem podróżuje wiele osób, a konduktorzy (prowadnicy) muszą przed wejściem sprawdzić bilety i paszport każdej osobie. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego pośpiechu i spokojnie zajmiemy swoje miejsca. Dojście z poczekalni na ostatni peron zajmuje z bagażami kilka minut. Siedząc w poczekalni, łatwo przegapić odjazd pociągu do Lwowa.

Bilet na pociąg z Przemyśla do Lwowa

bilety na ukrainę
Strona po autoryzacji płatności. Przygotowanie naszych biletów. fot.własne

Bilety na pociąg Przemyśl Lwów kupimy na stronie internetowej ukraińskich kolei pod adresem booking.uz.gov.ua.

Strona dostępna jest w języku ukraińskim, rosyjskim ale także w języku angielskim. Umożliwia wybranie odpowiedniego połączenia na pociąg Przemyśl Lwów, rezerwację miejsc oraz zakup biletu. Za bilet zapłacimy kartą płatniczą lub kredytową.

Szczegółową instrukcję zakupu biletów na pociąg Przemyśl Lwów znajdziesz w artykule Jak kupić bilet na pociąg do Lwowa i Kijowa – poradnik dla podróżujących

Wskazówka: po dokonaniu płatności bilet na pociąg Przemyśl Lwów otrzymamy w formacie PDF drogą mailową. Bilet należy wydrukować i okazać wraz z paszportem przed wejściem do pociągu. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego, warto zarezerwować bilet z odpowiednim wyprzedzeniem. Bilety są dostępne na 3 miesiące w przód od danego dnia.

Ile kosztuje bilet na pociąg do Lwowa

pociąg lwów przemyśl
II klasa pociągu Przemyśl Lwów. W II klasie występuje mniej siedzeń podwójnych. fot.energolife.info

Cena biletu na pociąg Przemyśl Lwów wynosi 350 UAH (50 PLN) za I klasę oraz 260 UAH za I klasę (35 PLN). Dwa lata temu bilety na pociąg Przemyśl Lwów były o 10-15 PLN tańsze. Ogólnie, wszystko jednak drożeje, także Ukraina i Lwów. W każdym razie, pociąg do Lwowa to najlepsza forma dojazdu do dawnej stolicy Galicji. Najważniejsze, że podróżując pociągiem do Lwowa przekroczymy szybko granicę polsko-ukraińską, a co więcej, unikniemy kolejek. W wyniku tego, szybko i wygodnie dojedziemy do Lwowa.

Wskazówka: różnica między klasą I oraz II jest niewielka. I klasę wyróżniają szersze i bardziej komfortowe siedzenia. Pociąg I klasy posiada wyłącznie podwójne siedzenie. Pociąg do Lwowa II klasy posiada głównie potrójne siedzenia, które są nieco węższe. II klasa posiada także siedzenia podwójne. Jeżeli zarezerwujemy bilet na pociąg Przemyśl Lwów odpowiednio wcześnie, nie powinniśmy mieć problemu z ich rezerwacją w II klasie.

Bilety powrotne na pociąg Lwów-Przemyśl

Jeżeli podróżowałeś do Lwowa pociągiem, to oczywiście możemy udać się w drogę powrotną tym samym połączeniem. W związku z tym, warto od razu kupić bilet powrotny. Nie uzyskamy dzięki temu rabatu z tego powodu, ale przynajmniej będziemy mieli problem z głowy. Pociąg Lwów Przemyśl wyrusza dwa razy dziennie o 11:20 oraz 13:55. Pociąg ze Lwowa dociera do Przemyśla o 12:25 oraz 14:58 czasu polskiego.

Wskazówka: planując swoją podróż powrotną pociągiem ze Lwowa, pamiętaj o zarezerwowaniu transportu z Przemyśla do miejsca docelowego z odpowiednim wyprzedzeniem. Do Wrocławia, Katowic czy Krakowa dostaniesz się autobusami lub połączeniem kolejowym. Planując godzinę odjazdu pamiętaj, że po przyjeździe ze Lwowa do Polski cofamy z powrotem czas na zegarku godzinę do tyłu.

Odprawa graniczna w pociągu Przemyśl-Lwów

odprawa graniczna w pociągu do lwowa
Kontrola paszportowa realizowana przez stronę ukraińską. fot.dpsu.gov.ua

Podróżując pociągiem Przemyśl Lwów, przekraczamy przejście graniczne w pociągu. Z tego powodu, odprawa paszportowo-celna odbywa się w pociągu zarówno po stronie polskiej jak i po stronie ukraińskiej. Równie ważne, że odprawa przebiega bardzo sprawnie, a pogranicznicy dokonują jej przy pomocy mobilnych urządzeń. W rezultacie, cały proces trwa do 15 minut. Jako pasażerowie możemy oczekiwać wygodnie w fotelu, do czasu zakończenia kontroli granicznej wszystkich pasażerów. Bez wątpienia to wygodne rozwiązanie.

Wskazówka: przekraczając granicę pociągiem Przemyśl Lwów pamiętaj o obwiązujących limitach przywozu alkoholu oraz papierosów z Ukrainy. Niezależnie od tego, że podróż odbywa się pociągiem, nasze bagaże mogą podlegać kontroli celnej. Ile alkoholu z Ukrainy do Polski można przywieźć?

Ubikacja, internet i bar w pociągu Przemyśl-Lwów

Pociąg Przemyśl Lwów obsługują kupione na potrzeby EURO 2012, nowoczesne składy szerokotorowe Hyundai Rotem, które są dumą ukraińskich kolei. Poza tym, wagony są przestronne i klimatyzowane, a ponadto na końcu każdego wagonu znajduje się ubikacja oraz półka na duże bagaże. Prócz tego, znajduje się ona także nad fotelami pasażerów. Pociąg wyposażony jest w dostęp do internetu oraz gniazdka elektryczne w I i II klasie. Dodatkowo, w każdym wagonie znajduje się telewizor oraz podawane są bieżące komunikaty dotyczące aktualnego przebiegu podróży. Bez wątpienia pociąg do Lwowa jest najwygodniejszą formą transportu po samolocie.

W końcu, w składzie pociągu Przemyśl Lwów znajduje się również wagon restauracyjny serwujący napoje (w tym procentowe piwo) i smaczne zimne przekąski. Opłaty w wagonie restauracyjnym pobierane są w hrywnach (UAH) i chociaż są nieco wyższe, to nie są one zbyt wygórowane i tylko, jeśli mamy na to ochotę, to warto nich skorzystać.

Wskazówka: spożywanie alkoholu w pociągu jest zabronione, a wagony są objęte monitoringiem. Pić jednak trzeba, więc róbmy to dyskretnie i z umiarem 😉 Jeżeli uciekł Ci pociąg do Lwowa to bez paniki. W tej sytuacji wsiadaj na Dworcu Autobusowym w Przemyślu do marszrutki i jedź na granicę w Medyce. Przejdź pieszo granicę, a po ukraińskiej stronie wsiadaj do marszrutki do Lwowa. Jeżeli jesteś w większej grupie możecie wziąć też taksówkę. Tego samego dnia przed 20:00 powinniście być we Lwowie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

5 komentarzy

  • Marcin | ukrainamarcina.pl

   Nie jechałem jeszcze z rowerem na Ukrainę. Podejrzewam, że jak to na Ukrainie. Wszystko da się załatwić, zależy od prowadnika, a pewnie też i od rodzaju pociągu. W pociągach Intercity raczej bym nie liczył na taką możliwość. Tam nie ma strefy dla przewozu rowerów, nie ma go nawet gdzie dać, a w przejściu na pewno nie pozwolą. Co do innych pociągów np. podmiejskich (drewniane ławy) raczej nie powinno być kłopotów. W plackarcie trudno powiedzieć, zależy od prowadnika, ale myślę, że też dałoby się to załatwić

   Odpowiedz
 1. Olaf

  Jak już komentuje to ponarzekam. Tylko w międzynarodowej kasie… Jakoś UZ może sprzedawać bilety przez internet, a PKP ze swoim systemem nie może zorganizować sprzedaży… Gdybym chciał fizycznie kupić bilet do Lwowa musiałbym z Gniezna dojechać do Poznania, bo u nas międzynarodowej kasy NIET.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.