Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Podróż samochodem na Ukrainę – co już wiemy na temat wyjazdu pojazdem na Ukrainę

kordon na ukrainie
Polsko-ukraińskie przejścia graniczne to państwo w państwie 🙂 Każdy powinien to przeżyć, choć raz w swoim życiu… fot. 24tv.ua

Podróż samochodem na Ukrainę wydaje się niekończącym tematem. Temat poruszałem szczegółowo we wcześniejszym wpisie pod tytułem Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy. Znajdziecie tam informacje na temat niezbędnych dokumentów (takich jak ubezpieczanie w formie zielonej karty) oraz przeczytacie o tym, jak wygląda odprawa samochodowa na typowym ukraińskim przejściu (za przykład służy przejście Medyka-Szegini).

Kierowcom przydadzą się też informacje związane ze stanem ukraińskich dróg. W artykule Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg, zostały opisane najpopularniejsze ukraińskie drogi samochodowe, a także miejsca w sieci, w których można śledzić na bieżąco stan tych dróg i trwające remonty.

Wiele osób podróżujących samochodem na Ukrainę, obawia się słynnych kolejek na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. W artykule Kolejki na granicy z Ukrainą – gdzie sprawdzić aktualną sytuację? dowiedzcie się gdzie sprawdzić długość bieżącej kolejki, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Co więcej, znajdziecie tam odnośniki do kamer online przedstawiających sytuację na żywo z przejść granicznych.

Ostatnie artykuły na stronie dotyczyły przepisów drogowych na Ukrainie: Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy oraz mandatów na Ukrainie: Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?

Podróż samochodem na Ukrainę – leasing, prawo jazdy, upoważnienia

Po tym przydługim wstępie, chciałbym poruszyć kilka dodatkowych spraw, które mam nadzieję, że wyczerpią już temat podróżowania samochodem na Ukrainę. Sprawy te pojawiły się wielokrotnie w waszych pytaniach, skierowanych do mnie drogą mailową. Przedstawiłem je w formie poniższych pytań:

Pytanie 1: Zastanawiam się czy mogę jechać autem na polskim prawie jazdy czy muszę wyrabiać międzynarodowe?

Należy jechać wyłącznie z polskim prawo jazdy na Ukrainę. Zauważ, że nawet posiadanie międzynarodowego prawa jazdy na Ukrainie, nie zwalnia kierującego od posiadania i okazania w razie kontroli, prawa jazdy polskiego. Międzynarodowe prawo jazdy jest w zasadzie tłumaczeniem naszego prawa jazdy.

Pytanie 2: Czy istnieje możliwość wjechania na Ukrainę posiadając tymczasowy dowód rejestracyjny?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Czekam na potwierdzenie takiej możliwości od jednego z czytelników. Z Polski zapewne wyjedzie się na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym, ale strona ukraińska z dużym prawdopodobieństwem może nas nie wpuścić (zawróci nas z granicy).

Pytanie 3: Planuję podróż na Ukrainę samochodem w leasingu. Samochód jest własnością banku XYZ. Czy dokumenty z tego banku mi wystarczą do przekroczenia granicy?

Należy wziąć ze sobą obowiązkowo upoważnienie od właściciela pojazdu (w tym przypadku banku). W którym jest wyraźnie napisane, że firma lub bank XYZ upoważnia nas (nasze imię i nazwisko oraz adres) do prowadzenia pojazdu (marka, numer rejestracyjny i numer nadwozia) poza granicami Polski. Sprawdzić datę ważności upoważnienia (zazwyczaj jest wystawiane bezterminowo). Upoważnienie powinno być przetłumaczone na język obcy: angielski, ukraiński, rosyjski lub inny. Banki z reguły wydają takie upoważnienia automatycznie lub na życzenie leasingobiorcy.

Pytanie 4: Chciałbym wyjechać na Ukrainę pożyczonym samochodem. Samochód należy do mojego znajomego, mojego ojca itd. Czy mogę przejechać przez granicę?

Możesz podróżować samochodem na Ukrainę pożyczonym od dowolnej osoby, pod warunkiem posiadania umowy użyczenia od właściciela pojazdu. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieje twój ojciec, to potrzebujecie sporządzić umowę użyczenia. Taką umowę sporządzi każdy polski notariusz. Co więcej, w umowie powinny się znaleźć dane właściciela pojazdu i przyszłego kierowcy. Dodatkowo, jeżeli mamy czas i środki, umowę najlepiej przetłumaczyć na język rosyjski lub ukraiński.

Jeżeli nadal chcielibyście o coś zapytać, albo macie inne doświadczenia związane z podróżą samochodem na Ukrainę, to zostawcie komentarz. Szerokiej drogi i udanego pobytu na Ukrainie!

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Koniak ukraiński Shabo, Żan-Żak, Tysa, Koblevo, Shustoff – ceny, zdjęcia, opisy

Ukraińskie piwa rzemieślnicze – piwo na Ukrainie z małych browarów

Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie

Ukrainki – jakie są dziewczyny z Ukrainy? Żona z Ukrainy?

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

19 komentarzy

 1. Włodek

  Czy upoważnienie od firmy musi być potwierdzone notarialne? Jezeli tak to czy jestem w stanie na podstawie umowy z firmą i upowaznienia zalatwic sprawe notariusza sam

  Odpowiedz
 2. Włodek

  Czy upoważnienie od firmy musi być potwierdzone notarialne? Jeżeli tak to czy jestem w stanie na podstawie umowy z firmą i upowaznienia zalatwic sprawe u notariusza sam?

  Odpowiedz
  • Marcin | ukrainamarcina.pl

   Nie mam żadnych potwierdzonych informacji, Marcinie. Strona polska zapewne Cię wpuści, ale jak się zachowają Ukraińcy, to trudno przewidzieć. Strona polska nie chce się wypowiadać, za ukraińską, co zrozumiałe. Jeżeli nie masz wiele do stracenia, to ja bym spróbował. Najwyżej zostaniesz zawrócony. Może inna forma transportu, pociąg lub samolot?

   Odpowiedz
 3. Marcin

  Nie pytali nic, tylko kazali mi zrobić kopie. Jechałem przez Medykę. Mają tam dostępne ksero, zapłaciłem 2 zł i dostałem kopie którą przekazałem celnikowi.

  Odpowiedz
 4. Marcin

  Oni chyba sami nie wiedzą jak postępować w takich przypadkach. Przed wyjazdem żona która mówi po ukraińsku dzwoniła na ukraińską służbę celną gdzie uzyskała informacje że na miękkim dowodzie nie można przekroczyć granicy. Zadzwoniła też bezpośrednio na oddział celny w Medyce i tam dla odmiany dowiedziała się że można przekroczyć granice na miękkim dowodzie tylko trzeba pamięta o terminie ważności żeby zdążyć na nim wrócić. Podsumowując, zaryzykowaliśmy i udało się. Myślę że to trochę może niestety zależeć od „widzimi się” celnika.

  Odpowiedz
 5. Jamesp

  Mam pytanie: czy muszę mieć upoważnienie notarialne jadąc samochodem zarejestrowanym na moja firme, której jesteśmy współwłaścicielem? (Spółka jawna)

  Odpowiedz
  • Marcin | ukrainamarcina.pl

   Upoważnienie nie będzie potrzebne (pytanie kto by tutaj kogo upoważniał, jeżeli w teorii wszyscy jesteście na równo właścicielami i dysponujecie majątkiem firmy), ale ja bym wziął coś, co jasno potwierdzi, że jesteś jednym ze współwłaścicieli firmy (dokument, w którym widnieją dane firmy oraz twoje imię i nazwisko). Chyba, że w nazwie firmy już jest twoje nazwisko, to raczej sprawa oczywista. To powinno wystarczyć. Daj znać jak poszło:)

   Odpowiedz
 6. Włodzimierz

  Mam upoważnienia od firmy ( Moja godność, nazwa firmy, numer mojego dowodu osobistego, VIN i numer rejestracyjni samochodu).
  Dokument podpisany , z pieczątką firmy i przetłumaczony u tłumacza przysięgłego na język ukraiński.

  To wystarczy ?

  Odpowiedz
 7. ANDRZEJ

  Wybieram się po raz pierwszy na Ukrainę samochodem (okolice Kamieńca). Skład Polsko-Ukraiński.
  Z jakiego pasa muszę korzystać na przejściu granicznym wjeżdżając na Ukrainę, jak i wracając do Polski. Skład
  też mieszany?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.