Polacy na Ukrainie – dlaczego Polacy jeżdżą na Ukrainę?

Gdzie się podziali Polacy na Ukrainie?

polacy na ukrainie
Wagon plackartnyj na Ukrainie, a za oknem zima. Tym razem nie ma w nim ani Polaków, ani wódki, ani herbaty ze szklanek z koszyczkiem. Jeden z ulubionych środków transportu miłośników krajów byłego Związku Radzieckiego fot. tu-tu.ru

Czy zastanawiałeś się przed swoją pierwszą podróżą na Ukrainę, co motywuje Polaków do wyjazdu na Ukrainę? Może zadałeś sobie pytanie: dlaczego Ukraina jest wciąż tak mało popularnym kierunkiem? Gdzie się podziali ci wszyscy Polacy na Ukrainie, a jeżeli już tutaj są, to czym tak na prawdę się zajmują?

Przecież nasze kraje są położone blisko siebie. Jednak nie wszystko jest takie oczywiste, jak się wydaje, a odpowiedzi na te pytania mogą być zaskakujące. Wskazane jest jednak na nie odpowiedzieć, ponieważ dzięki temu poznamy kolejne oblicze tego interesującego kraju, a także i nas samych. Nie będziemy się przy tym czuć tacy osamotnieni w naszych ukraińskich podbojach. Pomimo tego, że liczbę Polaków na stałe mieszkających na Ukrainie, szacuje się na ok. 150 tyś. osób, to dzisiaj będzie głównie o Polakach podróżujących na Ukrainę 🙂

Polacy na Ukrainie – turystyka i podróże na Ukrainę

polacy na ukrainie
Wieczorowa panorama dawnego Stanisławowa letnią porą. Bedąc w Iwano-Frankiwsku należy zobaczyć tzw. Stumetrówkę – czyli słynny reprezentacyjny bulwar, przy którym toczy się wieczorne życie miasta. fot.veloforum.org

Pierwszy powodem, dla którego być może i Ty wybierasz się na Ukrainę jest turystyka, czyli chęć bliższego poznania Ukrainy. Każdym z nas kierują inne powody wyruszenia w podróż na Ukrainę. Dla jednych będzie to zwykła ciekawość, a dla innych nostalgia za czasem minionym. Każdy powód jest wystarczający, by zawitać na ukraińską ziemię i zobaczyć wszystko własnymi oczami.

Ukraina przed wydarzeniami z 2014 r. cieszyła się umiarkowanym, ale niesłabnącym zainteresowaniem naszych rodaków. Biura podróży nie miały trudności w znalezieniu chętnych na wszelkiego rodzaju wycieczki po Ukrainie. Foldery przyciągały turystów popularnymi wycieczkami szlakiem historii. Szlakiem Ogniem i Mieczem, Trylogii, Złota Podkowa, Kresowe Wspomnienia – barwne nazwy rozbudzały wyobraźnię i ostrzyły apetyt na poznanie Ukrainy. Jeździliśmy przede wszystkim do Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Krzemieńca, Oleska i Okopów św. Trójcy. Bardziej zainteresowani zwiedzali także Buczacz, Drohobycz i dawny Stanisławów (Iwano-Frankiwsk). Ponadto Podhorce, Jazłowiec, Poczajów i kilka innych mniejszych miejscowości, które na trawle wpisały się w karty polskiej historii.

Kamieniec Podolski Wieczorem
Dawna polska Twierdza w Kamieńcu Podolskim w letni wieczór. W nocy pięknie podświetlona. fot. kpi.ua

Ukraińska Rewolucja Godności, aneksja Krymu i wydarzenia na wschodzie Ukrainy sprawiły, że liczba chętnych wyraźnie zmalała. Biura zmuszone były wycofać ze swojej oferty znaczną część wycieczek na Ukrainę, także do tych miejsc najbardziej popularnych. W ostatnim czasie, podróże na Ukrainę odzyskują zainteresowanie. Wydawać by się mogło, że sytuacja poprawiła się. Warto wspomnieć przy okazji, że duża w tym zasługa goszczących w Polsce Ukraińców. Daleko jest jednak do stanu sprzed wydarzeń 2014 r. Wydarzenia takie jak wojna i protesty, dodatkowo potęgowane przekazem medialnym, podziałały odstraszająco na polskich turystów i trwale wryły się w ich pamięć. Inną sprawą jest to, że dla większości Polaków, Ukraina nigdy nie była i długo jeszcze nie będzie atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Czy te tendencje ulegną zmianom, pokażą nam najbliższe lata.

Polacy na Ukrainie – biznes po polsku na Ukrainie

polacy na ukrainie
Śnieżka posiada 25-30% ukraińskiego rynku farb. Zakład produkcyjny mieści się w Jaworowie.

Polacy na Ukrainie robią też biznes. Mało kto wie, że co trzecie ukraińskie mieszkanie pomalowane na biało – może być pomalowane polską farbą Śnieżka. Jeden z największych producentów farby rozpoczął działalność na Ukrainie już pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Zresztą nie tylko ta  polska firma z branży budowlanej, dobrze poradziła sobie na trudnym ukraińskim rynku. Należy wspomnieć o Fakro – drugim co do wielkości, największym na świecie producencie okien dachowych. Obecni są także przedstawiciele branż spożywczych, jak na przykład Maspex (który bezskutecznie starał się wykupić słynną z kwasu chlebowego Rosinkę), a także finansowych z sektora usług bankowych, jak na przykład PKO BP i ubezpieczeń PZU. Każda z tych firm zatrudnia Ukraińców. Firmy te miewały na Ukrainie trudniejsze okresy. Szczególnie w trakcie trwania kryzysu finansowego i załamania hrywny , których apogeum nastąpiło w 2014 r. szczęśliwie, polskie firmy  wyszły obronną ręką i nadal kontynuują produkcję i działalność na Ukrainie.

To jednak tak zwany wielki biznes, a co z najmniejszymi graczami? Polacy na Ukrainie próbują sił w mniejszych biznesach, których inwencja, zgodnie z naszą mentalnością, nie zna w tym temacie granic. Spotykając Polaków na Ukrainie, słyszy się czasami o znakomitych pomysłach na biznes. Wiążą się one najczęściej z przewozem towarów, w myśl maksymy „taniej kupię, drożej sprzedam”. W swoich dalekosiężnych biznesowych planach, snutych przy kolejnym kieliszku ukraińskiej wódki, zapominają, że Ukraina to biznes dla najtwardszych. Wkrótce okazuje się że to, co na pierwszy rzut oka było znakomitym pomysłem, z czasem staje się absurdalnym i nieopłacalnym przedsięwzięciem. Korupcja, granica, niejasne przepisy prawne, skarbowe, własnościowe, celne, sanitarne, a nawet inna mentalność ludzi szybko weryfikują plany niedoszłych biznesmenów. Są jednak tacy, którym się udaje!

Polacy na Ukrainie – polscy specjaliści i aparat państwowy

rozkład jazdy na ukrainie
Kolej na Ukrainie podobnie jak w pozostałych państwach dawnego bloku wschodniego, zawsze odgrywała strategiczną rolę. Miała być niezawodna. Była elementem spajającym Związek Radziecki, tak jak plomby amalgamatowe spajały zęby dzieci w PRL-u.

Polacy na Ukrainie to także specjaliści, zatrudniani w ukraińskich spółkach i firmach. Wojciech Balczun – skądinąd interesująca postać polskiego biznesu (oraz muzyk) od czerwca 2016 r. do sierpnia 2017 r. piastował funkcję szefa Kolei Ukraińskich, czyli słynnej i dobrze nam znanej z ukraińskich eskapad, Ukrzaliznyci (Укрзалізниця). Inną interesującą postacią jest Paweł Stańczak, który w lutym 2018 r. został na rok wiceprezesem Ukrtransgazu (spółka Naftohazu (Нафтогаз) – największego na Ukrainie przedsiębiorstwa sektora paliwowo-energetycznego). Ukraińskie prawo stanowi, że w sytuacjach wyjątkowych obcokrajowiec może zasiadać w ukraińskich spółkach skarbu państwa. Ukraińcy sięgają więc także i po polskich specjalistów, powierzając im kierowanie kluczowymi spółkami. Polacy na Ukrainie w spółkach państwowych zawsze wzbudzają ciekawość zarówno polskich i ukraińskich mediów.

polacy na ukrainie
Ambasada RP w Kijowie mieści się przy ul. Jarosławiw Wał 12 (Ярославів Вал). To reprezentatywna dzielnica w bliskim sąsiedztwie Złotej Bramy i Kienesy Karaimskiej zaprojektowanej przez Polaka Władysława Horodeckiego. O modernistycznym budynku Ambasady RP niewiele się można dowiedzieć. Na dachu zamieszczono imponujący drut kolczasty.

Polacy na Ukrainie to także polski aparat państwowy. Reprezentowany jest przez placówki dyplomatyczne znajdujące się w kilku kluczowych miastach Ukrainy. Polska posiada swoją Ambasadę wraz z Wydziałem Konsularnym w Kijowie, a także kilka placówek konsularnych odpowiednio we Lwowie, Charkowie, Łucku, Odessie, a także przywrócony w 2010 r. Konsulat RP w Winnicy. Te z pozoru małe obiekty zatrudniają czasami do kilkuset osób jednocześnie. Posiadają szereg referatów i pionów, które zajmują się nie tylko sprawami bezpośrednio dotyczącymi polskich obywateli. Oprócz pracowników tych placówek, przyjeżdżają na Ukrainę także i ich rodziny, które dzielą dolę i niedolę służby zagranicznej swoich bliskich.

Polacy na Ukrainie – pasjonaci i sympatycy Ukrainy

Ostatni akapit postanowiłem poświęcić Wam! Czyli osobom, które można zaliczyć do grona pasjonatów i sympatyków Ukrainy. To Polacy na Ukrainie, których najczęściej zdarza mi się spotykać. W trakcie swoich podróży na Ukrainę zauważyłem, że w naszej przestrzeni istnieje nietuzinkowa grupa Polaków, połączona wspólnymi cechami. Co bardziej interesujące, znaczą część tej grupy stanowią młode osoby, które swoją pasję do Ukrainy najczęściej odkryły w trakcie swoich pierwszych przygód we Lwowie, czy podążając do Czarnobyla.

polacy na ukrainie
Wiosna na ukraińskim Zakarpaciu. Tutaj rzadko spotyka się kogokolwiek, ale Polacy tutaj też bywają 🙂 fot. ukrainetrek.com

Wspomniani Polacy na Ukrainie, to zazwyczaj osoby o bardzo wysokim stopniu świadomości podróżniczej, określonych poglądach i preferencjach, jednym słowem – nonkonformiści. Spotkanie kogoś z tej grupy, można porównać do spotkania kogoś na górskim, mało uczęszczanym szlaku 🙂 Wspólne spotkania, często w zaskakujących okolicznościach, zawsze poprawiają humor i są przy tym okazją do usłyszenia interesujących historii. Zazwyczaj z dotychczasowej podróży po Ukrainie. Także do wypicia czegoś mocniejszego lub wspólnego biesiadowania w przydrożnej mordowni, rozpadającej się marszrutce, na zakarpackim szlaku czy wagonie plackartnoje zmierzającym do Odessy. Ta mała, ale szlachetna w swoich intencjach grupka Polaków, odwiedza Ukrainę regularnie, podróżując w swoje ulubione zakątki i podtrzymując ten specyficzny klimat polskiej przyjaźni na ukraińskiej ziemi. Do zobaczenia, gdzieś na Ukrainie! Niech Polacy na Ukrainie, będą zawsze obecni.

Chreszczatyk i Plac Niepodległości w Kijowie – zwiedzamy centrum Kijowa

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?

Kamieniec Podolski – jak dojechać ze Lwowa autobusem i pociągiem

Kuchnia ukraińska – jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.