Pomnik księcia Richelieu w Odessie – dzieje i ciekawostki

atrakcje w odessie
pomnik richelieu w odessie
Pomnik księcia Richelieu w Odessie.

Pomnik księcia Richelieu w Odessie to najbardziej znany pomnik, a zarazem wizytówka Odessy. Francuski książę, przyodziany w rzymską togę, wita wszystkich turystów strudzonych wspinaczką po Schodach Potiomkinowskich, a także statki cumujące do odeskiego portu. Pomnik to także główny punkt spotkań znajomych, zakochanych par, a przede wszystkim punkt orientacyjny Przymorskiego Bulwaru.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Pomnik Richelieu w Odessie posadowiono na Przymorskim Bulwarze w 1828 roku. W tamtym czasie był to pierwszy ustawiony pomnik w Odessie. Książę Richelieu (a właściwie Armand-Emmanuel du Plessis) był zasłużonym gubernatorem Odessy w latach 1803-1814, a później także dwukrotnym premierem Francji. Wcześniej służył w armii carskiej. Przeszedł do dziejów miasta jako wielki modernizator, dzięki któremu Odessa stała się pierwszym portem Morza Czarnego. W 1814 roku opuścił Odessę, a po jego śmierci mieszkańcy Odessy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na pomnik, który udało się ustawić za kadencji gubernatora Woroncowa. Ustawienie pomnika poprzedziło nabożeństwo w Katedrze Przemienienia Pańskiego, a po ustawieniu pomnika uroczyście wystrzelono z armaty w kierunku morza.

ile pieniędzy zabrać na Ukrainę
Pomnik Richelieu i Przymorski Bulwar. Po lewej górna stacja odeskiego funikulera. fot.Igor Sytnik

Autorem pomnika jest Iwan Martos, rosyjski rzeźbiarz znany z pomnika Kuźmy Minina i Dymitra Pożarskiego stojącego przed Soborem św. Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym w Moskwie. Pomnik został wykonany z brązu i odlany w Sankt Petersburgu. Pracami nad jego ustawieniem kierował Francesco Boffo – główny architekt Odessy odpowiedzialny między innymi za projekt Schodów Potiomkinowskich i sąsiadujących budynków. Dzięki temu, wszystkie elementy wraz z pomnikiem Richelieu w Odessie tworzą zwarty zespół architektoniczny.

Richelieu został przedstawiony w rzymskiej todze i sandałach, a na jego głowie spoczywa wieniec zwycięzcy. U jego boku znajduje się rzymski miecz. Prawa ręka Richelieu wskazuje na morze, a lewa trzyma zwój. Na cokole pomnika znajdują się trzy małe płaskorzeźby postaci mitologicznych, symbolizujące osiągnięcia gubernatora Odessy. To bóg Merkury symbolizujący handel, bogini Ceres symbolizująca urodzaj oraz bogini Temida, symbolizująca sprawiedliwość rządów Richelieu. Na cokole od strony Schodów Potiomkinowskich znajduje się tablica z napisem: Książę Emmanuel de Richelieu, który rządził w latach 1803–1814 na terytorium Noworosyjska i położył podwaliny pod dobrobyt Odessy […]

Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):