Przepisy drogowe na Ukrainie – samochodem na Ukrainę

Temat wyjazdu samochodem na Ukrainę poruszałem już w kilku artykułach. Były to między innymi Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy oraz Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia. Z tych artykułów dowiecie się w jaki sposób przygotować się na wyjazd samochodem na Ukrainę. Dzisiaj kolejna przydatna porcja wiedzy dla pogromców ukraińskich szos – najważniejsze przepisy drogowe na Ukrainie.
Źródłem niniejszego artykułu jest strona http://pdd.ua/ua/ Правила дорожнього руху 2019. Znajdziecie na niej pełną treść kodeksu drogowego Ukrainy. Poniżej zamieszczam najważniejsze informacje z punktu widzenia polskiego kierowcy i turysty podróżującego na Ukrainę.
Przepisy drogowe na Ukrainie – dopuszczalna prędkość na Ukrainie
Przepisy drogowe na Ukrainie wyraźnie określają prędkość na poszczególnych odcinkach. Maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym na Ukrainie wynosi 50 km/h (od 1 stycznia 2018 r.). Początek obszaru zabudowanego oraz koniec obszaru zabudowanego na Ukrainie wskazują poniższe znaki (biała tablica z czarnym napisem):


Obszar zabudowany, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h sygnalizuje także znany u nas znak strefa zabudowana, widoczny na poniższym zestawieniu (znak 5.63.1).

Pytając o przepisy drogowe na Ukrainie, czasami dopytujecie o niebieskie tablice z nazwami miejscowości. Są to tablice takie jak na poniższym zdjęciu, znajdujące się po prawej stronie:

Na odcinkach oznaczonych tymi niebieskimi znakami, maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi do 90 km/h. Koniec obszaru zabudowanego jest sygnalizowany takimi samymi znakami, odpowiednio białymi z czarnym napisem lub niebieskimi z białym napisem z czerwoną linią poprzeczną. Tak jak na poniższym zdjęciu:

Przepisy drogowe na Ukrainie określają, że maksymalna prędkość poza obszarem zabudowanym dla aut osobowych wynosi 90 km/h. Czyli tak samo jak w Polsce.
Autostrady na Ukrainie są oznaczone podobnie jak w Polsce, zielonym prostokątnym znakiem:

Na drodze oznaczonej znakiem „awtomahistrala” obowiązuje prędkość maksymalna 130 km/h. Koniec autostrady jest oznaczony tym samym znakiem z czerwoną linią poprzeczną:

Przepisy drogowe na Ukrainie – ograniczenie do 20km/h
Ograniczenie prędkości obowiązuje także w strefach pieszych na przykład na osiedlach lub w czasie imprez masowych. Takie strefy oznaczone są na Ukrainie dwoma typami znaków jak na poniższym zdjęciu:


Koniec tych obszarów wyznaczają poniższe znaki:


Podsumowując, przepisy drogowe na Ukrainie określają prędkości maksymalne takie same jak w Polsce. Obszar zabudowany – 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym – 90 km/h. Autostrady – 130 km/h. Strefy zamieszkania – 20 km/h. Wyjątek stanowi droga ekspresowa, na której maksymalna dopuszczalna prędkość na Ukrainie wynosi – 90 km/h. Jest ona oznaczona poniższym znakiem:

Przepisy drogowe na Ukrainie – znak stop na Ukrainie
Ukraiński znak stop jest bardzo niepozorny, a osoby nie znające alfabetu mogą go nie rozpoznać za pierwszym razem. To prostokątna biała tablica z czarnym napisem STOP.

Przepisy drogowe na Ukrainie – znaki nie występujące w Polsce
Prostokątny niebieski znak z wartością jest prędkością sugerowaną na danym odcinku:

Znak DAI informuje o stałym posterunku ukraińskiej służby drogowej (Державна автомобільна інспекція). Takie posterunki możemy spotkać na granicach ukraińskich odpowiedników województw (oblast):

Ten znak umieszczony pod pozostałymi znakami informuje, że główny znak obowiązuje w soboty, niedziele oraz dni świąteczne:

Możemy się spotkać także z innymi wariantami powyższego znaku, na którym widnieją określone nazwy tygodnia, zakres godzin lub taki oto tajemniczy symbol kilofa i młota:










Przepisy drogowe na Ukrainie – sygnalizacja świetlna na Ukrainie

Zielony sygnał pozwala na ruch, podobnie jak w Polsce. Podobnie też działa zielona strzałka – umożliwia ruch we wskazanym kierunku. Zielone migające światło zezwala na ruch, ale oznacza kończące się wkrótce światło.
Żółty sygnał zabrania ruchu i informuje o zmieniającym się świetle. Żółty migający sygnał lub dwa żółte sygnały zezwalają na ruch i informują o niebezpiecznym nieregulowanym skrzyżowaniu lub przejściu dla pieszych.
Czerwony sygnał stały i migający, zabraniają ruchu.
Czarne strzałki na czerwonym i żółtym sygnale informują o możliwym kierunku ruchu w momencie zmiany światła na zielone. Na odcinkach o zmiennym kierunku ruchu, możemy się spotkać z sygnałem w postaci czerwonego X (krzyżyka) oraz zielonej strzałki. Czerwony X zabrania nam ruchu, zielona strzałka zezwala na ruch pojazdu.
Warto wiedzieć, że sygnały w kształcie białej litery T dotyczą ruchu tramwajowego. Na przejazdach kolejowych, migający sygnał czerwony zabrania ruchu pojazdów. Biały migający sygnał nie zabrania ruchu pojazdów.
Przepisy drogowe na Ukrainie – obowiązek jazdy na światłach

Od 1 października do 1 maja na Ukrainie, światła do jazdy dziennej musimy włączyć we wszystkich pojazdach silnikowych poza obszarami zabudowanymi. W przypadku braku w samochodzie świateł do jazdy dziennej, powinniśmy użyć świateł mijania.
Przepis ten obowiązuje także poza wspominanym okresem, jeżeli na drodze panują warunki niedostatecznej widoczności lub gdy poruszamy się tunelem. Tylnego światła przeciwmgielnego możemy używać wyłącznie w warunkach niedostatecznej widoczności. Zabronione jest podłączanie tylnego światła przeciwmgielnego do świateł stopu.
Ponadto, przy niewystarczającej widoczności, w samochodzie możemy włączyć światła drogowe lub opcjonalnie światła przeciwmgielne, pod warunkiem, że nie oślepia to innych kierowców.
Światła awaryjne muszą być włączone między innymi w trakcie przymusowego postoju na drodze, zatrzymania przez policję, jeżeli pojazd, którym podróżujmy jest uszkodzony lub podczas holowania pojazdu czy też kolizji.
Awaryjny znak stopu, w razie konieczności, powinniśmy umieścić w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pojazdu, do maksymalnie 40 metrów od pojazdu.
Przepisy drogowe na Ukrainie – obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

Na Ukrainie, pomimo tego co widzi się na co dzień, istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno kierujących pojazdem, jak i wszystkich pasażerów, także tych siedzących z tyłu. Narazie sztraf za jazdę bez zapiętych pasów wynosi 51 UAH. Czyli 7 PLN 🙂 W tym artykule przeczytasz ile wynoszą mandaty na Ukrainie i jak je zapłacić.
Co więcej, wyprzedzanie oraz zawracanie są zabronione w takich samych przypadkach jak w polskim kodeksie drogowym. Czyli na skrzyżowaniach, w tunelach, przejściach dla pieszych, mostach itd. Podobnie jest z parkowaniem oraz zatrzymywaniem się. Na skrzyżowaniach nieregulowanych obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdów znajdujących się z naszej prawej strony.
Przepisy drogowe na Ukrainie – ograniczenie prędkości dla nowych kierowców i podróżowanie samochodem dłużej niż 2 miesiące na Ukrainie

Dopóki nas staż jako młodego kierowcy nie przekroczy dwóch lat, to dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym wynosi dla nas 70 km/h (a nie 90 km/h).
Zgodnie z punktem 2 art. 29 ukraińskiego kodeksu drogowego: pojazd, który jest w ruchu międzynarodowym na terytorium Ukrainy przez ponad dwa miesiące, musi być czasowo zarejestrowany przez upoważniony organ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem pojazdów należących do obcokrajowców i bezpaństwowców, którzy pozostają na Ukrainie w czasie odpoczynku lub leczenia na odpowiednich kuponach lub innych dokumenty określone przez organy Służby Celnej.
Przepisy drogowe na Ukrainie – policja na Ukrainie

Policja na Ukrainie może nas zatrzymać używając czerwonego sygnału świetlnego wraz z sygnałem dźwiękowym, albo niebieskiego i czerwonego sygnału świetlnego lub samego sygnału dźwiękowego, ewentualnie tylko wskazując bezpośrednio (lub przy użyciu specjalnej tablicy) na dany pojazd.
Dodatkowo, po zatrzymaniu pojazdu należy zostać w samochodzie i oczekiwać na policjanta. Okazać niezbędne dokumenty i jeżeli sytuacja bywa absurdalna podejść do tego cierpliwie i ze spokojem, przyda się odrobina dobrego humoru. Przestrzegam przed wdawaniem się w poważniejsze dyskusje oraz prowokowanie kłótni. Zapamiętajmy spokój i cierpliwość to podstawa w kontaktach z ukraińską drogówką i policją.
Samochodem na Ukrainę – ile wynoszą mandaty na Ukrainie?
Podróż samochodem na Ukrainę 2019 – leasing, prawo jazdy, upoważnienia
Samochodem na Ukrainę 2019 – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy
Pociągi na Ukrainę 2019 – nowe połączenia, rozkład i ceny biletów
Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?
Samochody na Ukrainie – rozpoznajemy ukraińskie klasyki
Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?
Mnie ostatnio policja ukraińska chciała dać mandat za wjazd za znak niebieski zona pieszych twierdząc że to zakaz wjazdu. Znaku normalnego zakazu wjazdu oczywiście nie było. Jak stwierdzili że perspektyw na ‚wziatkę’ nie będzie puścili.
A podobno mieli już nie brać 😉