
Karpacki czaj – opowiastka
Krótka opowiastka
Nazywają mię nieraz gorliwi patryoci polscy nieprzyjacielem Polaków. Co mam powiedzieć na taki zarzut? Czy powołać się na świadectwo tych Polaków i Polek, których kocham, których wysoko cenię i dla których mam wszelki szacunek? Nie, pójdę prostszą drogą i powiem otwarcie: nie lubię zbyt gorliwych patryotów, tych, którzy mają usta pełne Polski, a których serce zimne jest dla niedoli chłopa lub najemnika polskiego.
Iwan Franko – Obrazki galicyjskie
Krótka opowiastka
O najbliższych nam narodach wciąż wiemy za mało. Dalekie podróże kuszą, ale te bliskie być może są bardziej pouczające. W historyczną podróż nasączoną zakarpackim koniakiem i winem, do…
Potem w Kutach na leckim boku karbowano: ile wołów wysyłają. I znów zaświadczenia zarąbane tam nad Czarnohorą, aż w Debreczynie. A z drugiego boku deszczułki karbowane, pieniądze grube, setki, bywała i tysiączka, u góry zacięte w Debreczynie, a poniżej zaświadczone w Kutach. Byłem bouharem, kupcy zaprzysięgli mnie na krzyż i słońce.
Stanisław Vincenz – Na wysokiej połoninie. cz. II Zwada
Osobisty przewodnik po Lwowie.
Pomnik Katarzyny II w Odessie, nazywany Pomnikiem Założycieli Odessy, to jeden z najbardziej wyróżniających się pomników w mieście. Od zawsze wzbudzał on wiele emocji wśród mieszkańców Odessy i…
Pomnik księcia Richelieu w Odessie to najbardziej znany pomnik, a zarazem wizytówka Odessy. Francuski książę, przyodziany w rzymską togę, wita wszystkich turystów strudzonych wspinaczką po Schodach Potiomkinowskich, a…
Odeski funikuler (Одеський фунікулер) – jedna z najbardziej urzekających atrakcji w Odessie. Odeska kolejka powstała w czerwcu 1902 roku – trzy lata wcześniej od kijowskiego funikulera i jest…
Dlaboga, panie Wołodyjowski! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? Henryk…
Kijowski funikuler to drugi obok odeskiego funikulera system kolejki linowej na Ukrainie. Podróż uroczą kolejką, której początki sięgają 1905 r. stanowi jedną z najprzyjemniejszych, a zarazem najtańszych atrakcji…
Z komunikacji miejskiej w Kijowie korzysta codziennie półtora miliona pasażerów. Wśród nich są głównie mieszkańcy, ale także i turyści z Polski. Poza metrem, tramwajem, trolejbusem, autobusem i marszrutką,…
Miasto leży gdzieś w zapomnianej przez Boga południowo-wschodniej części Europy i nosi nazwę Czernopol.
Gregor von Rezzori – Gronostaj z Czernopola
Dworzec autobusowy w Kołomyi położony jest 15 minut pieszo od centrum miasteczka (Ratusz w Kołomyi). Odjeżdżają stąd marszurtki na przykład do Czerniowców, Iwano-Frankiwska, Jaremcza, Worochty, Kut nad Czeremoszem,…
Pomiędzy Ławrą Peczarską, a Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej (dawniej pod nazwą Wielkiej Wojny Ojczyźnianej) położona jest jedna z wyróżniających się restauracji w Kijowie: Restauracja Carskie…
Regularnie otrzymuję od Was (turyści, blogerzy, youtuberzy…) pytania związane z możliwością wjazdu na Krym. Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z ustawą Wierchownej Rady „Про затвердження Порядку в’їзду на тимчасово…
Największym skarbem wielokulturowego Kijowa jest jego orientalna kuchnia. By spróbować najlepszych dań z Uzbekistanu, Turkmenistanu, Chin czy państw Kaukazu wystarczy kupić bilet i przyjechać do stolicy Ukrainy. Na…
Wybrałem się ostatnio do kina, żeby zobaczyć film pod tytułem „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland. Tematem filmu jest Hołodomor, czyli Wielki Głód z lat 1932-1934 na Ukrainie…
Czy kojarzysz piękny budynek, który potrafi się oprzeć tłumom turystów? Czy znasz obiekt, który nie może być przez nich w całości sfotografowany? Taki budynek czeka na Ciebie w…
Niektórzy mówią na niego mały Lwów, ale Stanisławów to doskonały odpoczynek od Lwowa. Tutejsi restauratorzy stawiają na jakość, a spokojniejsza atmosfera miasta i niższe ceny sprzyjają odkrywaniu nowych…
Koniec wpisów w tej kategorii.