Żeberka we Lwowie – gdzie zjemy najsmaczniejsze mięso?

Żeberka we Lwowie – gdzie zjemy najlepsze?

żeberka we lwowie
Wnętrze restauracji Arsenał. Gwar, tłok, ale to wszystko tworzy pozytywny klimat.

Żeberka we Lwowie? Restauracja Arsenal Ribs and Spirits we Lwowie jest jak stary dobry przyjaciel, który zawsze nas ugości tym co najlepsze. Odwiedzam to miejsce co jakiś czas i za każdym razem wychodzę tak samo ugłaskany i najedzony. Rzecz jednak nie w napełnieniu brzucha, chodzi o coś więcej – chodzi o smak. Smak pieczonych żeberek, który stanowi kulinarną wizytówkę tego miejsca. Czy pierwsze miejsce restauracji w rankingu TripAdvisor jest uzasadnione?

żeberka we lwowie
Cztery porcje żeberek oraz piwo z lwowskiego browaru Prawda. Do zestawu żeberek dostajemy bezpłatnie sosy.

Lokal ma swoją krótszą, wdzięczną dla polskiego ucha nazwę:  Rjebjernia (Żeberkownia). Nie jest to jednak łatwe do wymówienia, dlatego potocznie mówi się na nią po prostu Arsenał. Nazwa oczywista, ponieważ mieści się przy ulicy Podwalnej 5 (Pidvalna 5), w podziemiach lwowskiego Arsenału Miejskiego. Można więc napisać, że lokalizacja łączy przyjemne z pożytecznym. Po wizycie w restauracji, możemy pozwiedzać ekspozycję muzeum powyżej. Jeżeli nie mamy pod ręką mapy, to kierujmy się… nosem. Nie ma w tym żadnej przesady. Zapach grillowanych żeberek unosi się często nad wschodnią częścią lwowskiego Starego Miasta.

Arsenał we Lwowie
Arsenał we Lwowie, kolejka do muzeum, poniżej drzwi wejściowe do restauracji Arsenał.

Arsenał – co tutaj zjemy?

Zjemy tutaj głównie żeberka, żeberka i jeszcze raz żeberka. Wieprzowe. Podobno w menu istnieje ryba. Tej nie miałem okazji próbować. Żeberka podawane są w porcjach 400gr. Dla głodnych rekomenduję zamówić od razu podwójną porcję albo spróbować interesujących dodatków w postaci grillowanych warzyw lub pieczonego ziemniaka z plastrem boczku i jajkiem. Do żeberek otrzymujemy kapitalny sos (barbecue-whisky). Ten sos jest tak fenomenalny, że w mojej ocenie stanowi najsilniejszą pozycję w menu. Co do żeber, to są one kapitalne. Kości są drobne, mięso wydaje się na początku dość twarde i ciężko odchodzące od kości. Tak ma jednak być, taką konsystencję mają żeberka pieczone na ogniu.

żeberka we lwowie
Żeberka w Arsenale są pieczone na otwartym ogniu, na obrotowym grillu.

Żeberka są pieczone na pół otwartych paleniskach (grillach), które nieustannie kręcą się i wirują jak tańczący derwisz. Paleniska są opalane drewnem. Żeberka są marynowane z zewnątrz. Przy takiej ilości mięsa, jakie schodzi w tej restauracji, wcześniejsze marynowanie wydaje się być po prostu niemożliwe. To jednak do osiągnięcia wyśmienitego smaku wystarcza. Lokal jest olbrzymi, je się rękoma, a porcje żeberek tnie się przy kliencie tasakiem.

żeberka we lwowie
Oprócz żeberek warto zamówić dodatki, na zdjęciu pieczony ziemniak z plastrem boczku i jajkiem.

Arsenał we Lwowie – czy zasłużone pierwsze miejsce?

Są i minusy. Ceny jak na Lwów dość wysokie. Na stolik czasami musimy długo poczekać, nawet do godziny. Po naszym przybyciu powinniśmy zgłosić się do tablicy i podać swoje imię oraz ilość osób. Następnie cierpliwie czekać… czy warto? Za pierwszym razem zdecydowanie tak. Za drugim razem może niekoniecznie. Lokal posiada również ogródek. Obsługa na dobrym poziomie, szybka i kontaktowa. Klimat lokalu? Tłoczno, gwarno, biesiada trwa w najlepsze, piwo się leje, żeberka wędrują to tu, to tam, a co najważniejsze, nikt z tych powodów nie wydaje się być niezadowolony. Wprost przeciwnie, wszyscy uśmiechnięci od ucha do ucha.

Restauracja Arsenal Ribs and Spirits we Lwowie – ul. Podwalna 5 (Pidvalna 5) – polecam do rozpoczęcia gastronomicznej przygody we Lwowie.

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.