Restauracja Carskie Sieło – najlepsze smaki Ukrainy w Kijowie

restauracja carskie sioło kijów
carskie sioło restauracja kijów
Wieprzowe żeberka w Restauracji Carskie Sioło w Kijowie.

Pomiędzy Ławrą Peczarską, a Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej (dawniej pod nazwą Wielkiej Wojny Ojczyźnianej) położona jest jedna z wyróżniających się restauracji w Kijowie: Restauracja Carskie Sieło (Ресторан Царське село, вулиця Лаврська, 22, Київ, 02000). Od 1998 r. utrzymuje ona swoją stałą i wysoką formę specjalizując się w tradycyjnej kuchni ukraińskiej. Miejsce to warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze panuje tutaj wyjątkowa atmosfera, a po drugie podaje się tu pierwszoklasowe jedzenie, którego polski turysta nie znajdzie nawet we Lwowie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Restauracje Carskie Sioło – jedzenie

Jeżeli chcecie przeżyć i zobaczyć prawdziwą kuchnię ukraińską, to trudno o lepszy adres w Kijowie. Kartę dań otwiera sało w kilku sztandarowych odsłonach. Warto spróbować sała z czarnym pieprzem i papryką, a także sała wędzonego z Połtawy. Z zimnych zakusek wołają o zamówienie także czarne i czerwone kawiory, marynowane śledzi oraz gotowane ozorki w sosie tatarskim.

Fundamentem karty są niezastąpione mięsa. Oczekuje na nas cała plejada szaszłyków na żywym ogniu, gwiazdozbiór jagnięcych i wieprzowych żeberek, a także opanowany do mistrzostwa kotlet po kijowsku. Dań mącznych nie przeje tutaj nawet największy polski głodomór, chociaż trzeba przyznać, że każde z nich skłania do wyćwiczenia żołądka: warenyky z gruzińskim serem suluguni są rozwiązaniem dla warenykowych weteranów. Dla tych, którzy szukają klasyki: mięsne lub z ziemniakami i grzybami zrobią najlepszą robotę.

Wiem, że mamy w Polsce kilku fanatyków placków. Tę przyjemną grupkę z pewnością uszczęśliwią ukraińskie deruny z mięsem lub kwaśną śmietaną. Dla tych delikatniejszych, na diecie lub po prostu szukających kolejnych, grzesznie dobrych smaków, czeka łosoś, okoń morski, a także obezwładniający pieczony sandacz. Ten ostatni w akompaniamencie cukinii i szpinakowego puree.

restauracja carskie sioło kijów
Jagnięcina z grillowanymi warzywami.

Zanim przejdziecie do sekcji alkoholi, nie zapomnijcie o dobrym podkładzie w formie carskiego barszczu na wieprzowych żeberkach, serwowanego tutaj z… kieliszkiem wódki lub nastojanki. Jak widać, pewne rzeczy na Ukrainie wiszą nad nami niczym Miecz Damoklesa 🙂 Nasi niezastąpieni towarzysze stołu, mogą również spróbować soljankę, kapuśniak, rosolnik, a także klasyczny ukraiński borszcz. Każda z nich, zabezpieczy Was odpowiedniego do dalszych wojaży!

Restauracje Carskie Sioło – alkohole

Kartę wódek otwiera czterdziestoprocentowe Carskie Sioło, firmowy wyrób tutejszej restauracji, niespodziewanie zacny to trunek. Następnie znana nam już Kozacka Rada, a także nieśmiała reprezentacja Pierwszej Gildii w dwóch odmianach (po kilku kieliszkach zwana Gildią Czarnoksiężników). Kartę wódek zamyka najdroższa wódka Staritsky & Levitsky, której kieliszek w wersji Private Cellar kosztuje 230 UAH. Nie brakuje również gruzińskiego Starego Kakheti, a także ormiańskiego cudu przemysłu alkoholowego – koniaku Ararat.

Mocną reprezentację mają ukraińskie koniaki. Opisywana już wcześniej Tysa dostępna jest w kilku młodszych wariantach, w tym dwunastoletniej. Starszyznę reprezentuje skutecznie Koblevo w mieszankach Very Superior oraz klasyka gatunku Shabo, tutaj w potężnie ekstraktywnym wariancie dwudziestoletnim. Butelka tego ostatniego kosztuje ponad 3000 UAH. Przyjemną niespodzianką było dla mnie obecność dwóch belgijskich piw: pszenicznego Hoegaarden, lekko kwaskowego Leffe brune, a także hiszpańskiej Corony. Każde z nich darzę wyjątkową sympatią. Ciekawe czy piwowarzy tych browarów byli kiedykolwiek na Ukrainie? 🙂

ławra kijowsko-peczerska
Ławra Kijowsko-Peczerska widziana z galerii Górnych Pieczar. Dużo zielonego oczyszcza skutecznie powitria 🙂 (повітря). Na drugim planie od lewej Cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny, a po prawej Dzwonnica Dolnych Pieczar. Przy dzwonnicy znajduje się rezydencja Metropolity Kijowskiego.

Zwiedzając Kijów

Jak widać warto zajrzeć do Carskiego Sioła. Będzie nam tu po drodze po zwiedzaniu Ławry Peczerskiej, albo w drodze do Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. Obsługa jest klasowa, a restauracja dysponuje przestronnym ogrodem, więc każda grupa znajdzie dla siebie miejsce. Nie zapomnijcie także przespacerować się pod Pomnik Rodina Mat 🙂 Do zobaczenia na Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):