Restauracja Kuchnia (Кухня) – najdroższa w Użhorodzie, czy najlepsza?

restauracja kuchnia użhorod

Użhorod – na kulinarnej mapie Ukrainy

wino na ukrainie
Użhorod to największe miasto Zakarpacia. Miasto wielu kultur, pysznego wina i bardzo dobrego jedzenia. fot.pohodenki.com.ua

Użhorod to miasto o wielobarwnym i wielonarodowym charakterze. W tym mieście, spotykają się kulturalne oraz kulinarne tradycje Węgrów, Czechów, Żydów, Rusinów oraz Ukraińców. Stolica Zakarpacia przyciąga turystów znakomitymi winami i sielską atmosferą. Produkuje się tutaj także jeden z najlepszych ukraińskich koniaków Tysa.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Spacerując po moście nad rzeką Uż lub przechadzając się liczącą 2 kilometry Aleją Lipową, nie sposób odnieść wrażenia, że to miejsce nadal czeka na swoje odkrycie. Użhorod otwiera swoje drzwi coraz szerzej na ciekawskich turystów. Pojawiają się nowe kawiarnie i restauracje. Jest też kilka cukierni oraz klimatycznych barów z lanym piwem (ul. Korzo – bar z ukraińskimi piwem kraftowym Tsypa). Zawsze znajdzie się powód by odwiedzić Użhorod na Ukrainie, a jednym z nim z nich, oprócz zakarpackiego wina, Alei Lipowej oraz rzeki Uż, jest także tutejsza kuchnia.

Użhorod – co warto zjeść w Użhorodzie?

kuchnia ukraińska
Banosz to sztandarowe danie całego regionu Zakarpackiego. Nad banoszem szklanka z uzvarem. Uzvar to kompot z suszonych owoców. Do banosza pasować będzie także mocniejszy destylat… fot.własne

Nie możecie wyjechać z Użhorodu nie próbując oczywiście banoszu. Czyli emblematycznego dania kuchni zakarpackiej. Banosz to nic innego jak zagotowana w śmietanie mąka kukurydziana, posypana z wierzchu bryndzą i podawana ze skwarkami z wędzonej słoniny. Brzmi prosto, a smakuje wyśmienicie. To danie jest dobrze znane na całym Zakarpaciu. Jest obecne na przykład w Rumunii jako mamałyga.

Nie samym jedzeniem człowiek żyje, a od czasu do czasu napić się też trzeba. Być może nie do banoszu (tutaj lepiej nadadzą się owocowe destylaty), ale może zaraz po banoszu zapraszam na wino do winiarni zlokalizowanej w podziemiach użhorodzkiego zamku. Nie zapomnijcie też odwiedzić znajdującego się zaraz obok skansenu architektury ludowej. Zobaczycie w nim wspaniałe bojkowskie i huculskie chaty, a do biletu wstępu otrzymacie pamiątkowy magnes.

Restauracja Kuchnia (Кухня) – najdroższa restauracja w Użhorodzie

kuchnia użhorod
Restauracja Kuchnia (Гастрономічний бутік Кухня) w Użhorodzie serwuje dania dopracowane do perfekcji. fot.własne

Użhorod nie rozpieszcza swoich turystów pod względem oferty restauracyjnej. Co prawda, w stolicy Zakarpacia znajduje się kilkanaście restauracji, z których nie wyjdziemy głodni, ale osoby poszukujące znakomitej kuchni będą długo szukać właściwego miejsca. W Użhorodzie jest kilka przybytków, szynków i wspaniałych ukraińskich mordowni, w których można dobrze i smacznie zjeść, ale jeżeli szukamy kuchni najwyższych lotów, to w Użhorodzie znajdziemy ją wyłącznie pod dwoma adresami. Jeden z nich to restauracja Kuchnia (Гастрономічний бутік Кухня), znajdująca się pod adresem Fedynca 19 (Фединца, 19).

restauracja kuchnia użhorod
Tak wyglądał mój stolik w restauracji Kuchnia – fantastyczny widok. fot.własne

Restauracja Kuchnia (Кухня) położona jest tuż obok głównej ulicy Użhorodu – ul. Corzo. Nowoczesny, industrialny wystrój restauracji pozytywnie wyróżnia się wśród pozostałych miejsc w Użhorodzie. Kto zakłada, że na pięknej formie się tutaj zakończy (jak to często bywa w na przykład w Polsce), ten będzie w błędzie. Przekraczając próg restauracji od razu zauważmy, że znajdujemy się pod właściwym adresem. Usiąść możemy także w restauracyjnym ogródku, ale zakarpackie upały zachęcają do pozostania w klimatyzowanym wnętrzu. Rekomenduję wybór stolika w pobliżu otwartej kuchni. Będziemy mogli podziwiać pracę zespołu na najwyższym poziomie.

Kuchnia, którą serwują w… Kuchni (Кухня) opiera się na owocach morza i mięsnych stekach. Jest podana w nowoczesnej formie, ale w rozsądnie zachowanych proporcjach. Dania są oryginalnie skomponowane i jednocześnie pięknie podane. Warto zwrócić uwagę na kunsztownie dobraną do wystroju zastawę stołową.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij
restauracja kuchnia użhorod
Okroszka, to doskonała zupa na zakarpackie upały. Tutaj w oryginalnym wydaniu. fot.własne

Ośmiornica, zupa z krewetek czy stek z polędwicy wołowej w migdałach, to dania, które przypadną do gustu każdemu z nas. To kuchnia na światowym poziomie, a każde z dań smakuje wręcz nieludzko wybornie. Mięsa i owoce morza są tutaj potwornie smaczne. Każde z nich uzależnia swoim smakiem silniej, niż kieliszek najpodlejszej ukraińskiej wódki. Na uwagę zasługuje rosyjska okroszka (czyli chłodnik na bazie śmietany, z kawałkami ziemniaków, szynki i kopru). Bywający na Wschodzie zapewne znają tę zupę doskonale. W wydaniu Kuchni (Кухня) jest ona przygotowana wirtuozowsko. Podaje się ją tutaj z gałką lodów chrzanowych, która z okroszką komponuje się przewybornie.

Restauracja Kuchnia (Кухня) – najdroższa, ale w tym przypadku także najlepsza

restauracja kuchnia użhorod
Karta win w Restauracji Kuchnia jest szeroka, ale wina ukraińskie są reprezentowane skromnie. Na zdjęciu klasyka ukraińskiego winiarstwa – Merlot od Kolonista. fot.własne

Dania są więc w restauracji Kuchnia (Кухня) sensacyjnie smaczne. Jeżeli chodzi o kartę win, to znajdują się w niej wina z całego świata. Zasmucił mnie jedynie brak w karcie wina zakarpackiego. Jedynym ukraińskim winem jest tutaj Merlot Kolonista. Odeskie wino nieśmiało otwiera kartę użhorodzkiej restauracji, pełniąc rolę najtańszego wina w cenie 800 UAH (ponad 100 PLN)  za butelkę. Do polędwicy wołowej pasuje jak się patrzy. Koneserów zakarpackich wina pragnę pocieszyć, że na szczęście nie wszystko stracone. W drodze powrotnej z Kuchni (Кухня) znajdziemy sklep z winami, który uprzyjemni nam dalszy wieczór w Użhorodzie.

Osobne słowa uznania należy wyrazić w kierunku obsługi lokalu. Kelnerzy znają się na swoim fachu wspaniale, służąc radą oraz objaśniając podane do stolika dania. Restauracja Kuchnia (Кухня) ma również swojego sommeliera, który wzorowo serwuje wino, a przy okazji jest wspaniałym człowiekiem. W kuchni natomiast rządzi trzech muszkieterów, którzy gotują na takim poziomie, że człowiek jedząc zastanawia się… jakim cudem udało się ich sprowadzić do Użhorodu? 🙂

Restauracja Kuchnia (Кухня)ul. Fedynca 19 (Фединца, 19), Użhorod (Ужгород). Odwiedźcie to miejsce obowiązkowo będąc w Użhorodzie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):