Restauracja Maleńka Odessa (Маленькая Одесса) – małże i szampan w Kijowie

małże w kijowie

Restauracje w Kijowie – cały kulinarny świat w jednym miejscu

andrijewski w kijowie
Andrijewski Zjazd to główna turystyczna ulica w Kijowie. Tutaj każdy dom ma własną historię. Na przykład pod numer 13 mieszkał przez kilka lat pisarz Michaił Bułhakow. Panuje tutaj atmosfera przełomu XIX-XX w. fot.pinimg.com

Jeżeli jesteś prawdziwym smakoszem kuchni, gotowym by odkrywać nowe smaki i wrażenia, to Kijów będzie dla Ciebie znakomitym celem podróży. Uważam, że w Kijowie znajdziemy najlepsze restauracje na całej Ukrainie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Z restauracjami w Kijowie i we Lwowie jest dokładnie tak, jak z restauracjami w Warszawie i Krakowie. W Kijowie i Warszawie szefowie kuchni dążą do osiągnięcia poziomu światowego. Natomiast w Krakowie i we Lwowie wiele z restauracji przypomina eksperymenty, które są bardziej lub mniej udane. Być może status stolicy zarówno w przypadku Kijowa jak i Warszawy odgrywa tutaj decydującą rolą i pozytywnie mobilizuje szefów kuchni do bycia najlepszymi.

Restauracje w Kijowie – na talerzach wschód bliski i daleki

W Kijowie krzyżują się kuchnie całego świata, a szczególnie kuchnie wschodnie. Na te ostatnie rekomenduję zwrócić szczególną uwagę. Kuchnia armeńska, azerska i gruzińska (czyli jednym słowem kaukaska) jest tutaj szeroko reprezentowana. Podobnie jak kuchnia Azji Środkowej – Uzbekistanu czy Kirgistanu. Jednym słowem zjemy tutaj zarówno uzbeckie manty, gruzińskie chinkali jak i armeńskie lawasze. Tym razem skierujemy się na południe w kierunku Morza Czarnego. Dzisiaj o jednym ciekawym miejscu serwującym kuchnię odeską w Kijowie. Czyli owoce morza i zmrożone płyny 🙂

Restauracje w Kijowie – Maleńka Odessa (Маленькая Одесса)

maleńka odessa w kijowie
Maleńka Odessa w Kijowie to dobre miejsce na odpoczynek po spacerze Andrijewskim Zjazdem. fot.tomato.ua

Przyznam, że do Maleńkiej Odessy trafiłem zupełnie przypadkiem. Spacerowałem po Andrijewskim Zjeździe w poszukiwaniu pamiątek dla swoich bliskich, a także kilku obrazów dla siebie. Zaraz za restauracją znajduje się uliczka, w której swoje dzieła malarskiej prezentują kijowscy artyści. Wzdłuż całej ulicy ciągną się kramy z pamiątkami i jeden ciekawy sklep z antykami. Nieco dalej pod adresem Andrijewski Zjazd 2-B znajduje się Muzeum Jednej Ulicy. W domu pod nr 13 mieszkał Michaił Bułhakow. Andrijewski Zjazd to teoretycznie najpopularniejsza turystyczna ulica w Kijowie, a jeżeli macie ochotę na mały odpoczynek to warto skierować się do ogródka restauracji Maleńka Odessa.

Restauracja Maleńka Odessa w Kijowie (Маленькая Одесса)

małże w kijowie
Mule podaje się zazwyczaj z oliwą, czosnkiem i kawałkiem chleba. fot.dsnews.ua

Restauracja znajduje się pod adresem Andrijewski Zjazd 21b (Андреевский спуск 21б) i czynna jest codziennie od 10:00 do 22:00. Idąc od strony Cerkwi św. Andrzeja znajdziecie ją zaraz po prawej stronie. Duży ogródek zacieniony drzewami stanowi doskonałe schronienie przed upałem (w Kijowie lato bywa niesamowicie upalne). Napijemy się tutaj chłodnego piwa Czernihowskiego, a także walniemy kieliszek ukraińskiej wódki. Najtańsza podawana tutaj wódka to Hetman. Kto bywa na Ukrainie, ten poznał już niejednego „hetmana”. Ten bez wyjątku, wali niemiłosiernie w czerep niczym Sahajdaczny walił Turków pod Chocimiem.

W Maleńkiej Odessie serwują głównie kuchnię odeską. Podaje się tutaj głównie czarnomorskie owoce morza. Ja polecam spróbować muli (omułek jadalny) (Мідія їстівна). Mula jest niczym innym jak gatunkiem małży. Podawane tutaj mule w sosie serowym smakują wybornie. Do ryb i owoców morza nie podaje się z reguły sera i produktów na jego bazie, ale tutaj całość komponuje się znakomicie. Do tego możemy zamówić w promocji zestaw muli razem z szampanem. Pomysł na kolację w Kijowie gotowy. Ceny zaskakujące jak na Kijów i Andrijewski. Gdyby wam jeszcze było mało, to po wyjściu z Maleńskiej Odessy po prawej stronie znajdziecie dwacat czteryj czasa – czyli sklep ukraińskim alkoholem 🙂 Najbliższa stacja metro na Kontraktowej Ploszcza 🙂 Jeszcze przed metro poprawiamy piwem w Puzatej Chacie na Kontraktowej 😉 Do zobaczenia w Kijowie na małżach!

Kuchnia ukraińska – jakich specjałów warto spróbować na Ukrainie?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Śniadanie we Lwowie – trzy miejsca na smaczne śniadanie we Lwowie

Muzeum Czarnobyla w Kijowie – informacje dla zwiedzających

Przepisy drogowe na Ukrainie 2019 r. – prędkość, znaki i inne przepisy

Co zabrać na Ukrainę? – lista niezbędnych rzeczy przed wyjazdem

Użok na Zakarpaciu – od tej wioski zaczyna się Zakarpacie

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):