Revolut na Ukrainie – zasady działania karty płatniczej na Ukrainie

Na Ukrainie nie ma żadnych problemów z użytkowaniem kart płatniczych i kredytowych, wydawanych w Polsce do naszych kont osobistych i firmowych. Z Revolut – czyli nowoczesną aplikacją do wykonywania płatności również będziesz płacił bez przeszkód. Przy pomocy karty Revolut, możemy pobierać gotówkę z dowolnego bankomatu na Ukrainie i płacić za zakupy w sklepie, za nocleg w hotelu lub posiłek w restauracji bez żadnych niespodzianek. Niezależenie od tego czy będzie to we Lwowie, Użhorodzie czy Charkowie.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Korzystając jednak z tradycyjnych kart kredytowych i płatniczych na Ukrainie, wydawanych przez nasz bank w Polsce, przygotujmy się na dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem oraz prowizjami za korzystanie z bankomatu. Wyjaśniałem to już w Płatność kartą na Ukrainie. Dzięki Revolut możemy uniknąć tych kosztów lub skutecznie je zmniejszyć, ale czy zawsze?

Jak działa Revolut na Ukrainie?

Revolut na Ukrainie pozwala ograniczyć koszty związane z posługiwaniem się kartą, czyli wypłacając z bankomatu lub dokonując płatności w sklepie. Nie każdy planujący wyjazd na Ukrainę musi posiadać kartę Revolut. Rzeczywiście, karta ogranicza koszty, ale prawdziwe korzyści odnotujemy głównie przy długim pobycie i wysokich wydatkach. Warto również pamiętać o tym, że Revolut w wersji podstawowej posiada ograniczenia w postaci limitów na bezpłatne wypłacanie gotówki oraz bezprowizyjną wymianę waluty. Przekroczenie miesięcznych limitów uruchamia naliczanie prowizji.

Turyści wyjeżdżający na przykład na tygodniowy pobyt do Lwowa czy Kijowa, powinni dzięki Revolut zaoszczędzić, ale nie będą to duże oszczędności. Mogą więc pomyśleć o karcie Revolut w przyszłości, a podczas podróży korzystać ze standardowych kart. Z drugiej strony założenie konta Revolut trwa chwilę, a kartę Revolut można uzyskać nawet bezpłatnie.

Najlepiej więc samemu ocenić, czy zaoszczędzimy dzięki Revolut, biorąc pod uwagę długość naszego pobytu i poniższe koszty związane z korzystaniem z karty na Ukrainie.

Pojedyncze przewalutowanie po lepszym kursie

Przewalutowanie to proces konwersji złotówek na hrywny. Spotyka nas to podczas każdej wypłaty z bankomatu oraz każdego płacenia kartą na Ukrainie. Dzieje się tak, ponieważ większość z nas nie posiada konta walutowego w hrywnach. Takiego konta nie oferuje również żaden bank w Polsce, ponieważ hrywny nie uważa się za walutę stabilną. Złotówki lub inna waluta na naszym koncie, muszą więc zostać przewalutowane do hrywny. Wszystkie banki w Polsce pobierają opłatę za przewalutowanie. Jest to zazwyczaj od 1-5% od wysokości transakcji.

Co warto jeszcze wiedzieć, to że na Ukrainie przewalutowanie jest podwójne, ponieważ walutą obrachunkową hrywny jest dolar. Złotówki nie są więc przewalutowywane bezpośrednio na hrywny. W związku z tym, złotówki muszą być najpierw przeliczone na dolary, a potem dolary przeliczane są na hrywny. W ten sposób otrzymujemy z bankomatu hrywny lub dokonujemy płatności za zakupy na Ukrainie. Wszystko oczywiście dzieje się w mgnieniu oka, ale koszty ponosimy my.

Revolut daje możliwość całkowitego uniknięcia kosztów pierwszego przewalutowania, czyli złotówek na dolary, ponieważ umożliwia wymianę waluty w aplikacji. Wystarczy wpłacić złotówki na konto Revolut i dokonać w aplikacji wymiany waluty na dolary. Co więcej, wymiana w Revolut odbędzie się nie po kursie operatora karty płatniczej lub naszego banku, ale po najlepszym dostępnym kursie, czyli kursie międzybankowym (kurs NBP). Unikając pierwszego przewalutowania zmniejszają się koszty, a my nie musimy otwierać konta walutowego w dolarach w naszym banku w Polsce. Ponadto, dalsze przewalutowanie, czyli z dolarów na hrywny odbędzie się w Revolut również po najkorzystniejszym kursie międzybankowym. Najgorsze kursy wymiany walut są zawsze w weekendy, ponieważ nie pracują giełdy.

Brak opłaty za korzystanie z bankomatu

Poza tym, musimy pamiętać o opłatach za korzystanie z bankomatu za granicą, które nakładają prawie wszystkie banki w Polsce. Wysokość tej opłaty zależy wyłącznie od typu posiadanego przez nas konta, ale najczęściej będzie to stały procent np. od 2-5% albo stała opłata, pobierana od każdej pojedynczej transakcji na przykład 5 lub 10 PLN. Warto zerknąć do warunków naszej umowy z bankiem, żeby poznać szczegóły. Posługiwanie się Revolutem eliminuje ten koszt, ponieważ zarówno płatności, jak i wypłaty na Ukrainie przy pomocy Revoluta są dla klienta bezpłatne, w każdym dowolnym bankomacie. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie zostanie przekroczony miesięczny limit.

Revolut kontra ukraińskie bankomaty

Revolut nie jest jednak rozwiązaniem na wszystkie opłaty jakich doświadczymy na Ukrainie. W najgorszym scenariuszu, podczas korzystania z bankomatu przy pomocy tradycyjnej karty, zapłacimy nie tylko naszemu bankowi w Polsce, ale także bankowi na Ukrainie, z którego korzystamy w danym momencie. Wszystko dlatego, że z opłatą za korzystanie z ukraińskiego bankomatu spotkamy się nie we wszystkich, a tylko w niektórych bankomatach. Przed wypłatą z takiego bankomatu na Ukrainie, jesteśmy o tym najczęściej informowani, a wysokość takiej opłaty to około 50 UAH. Taką opłatę pobiera na przykład Privit Bank. Revolut nie ma wpływu na stosowanie tej opłaty, dlatego w tej sytuacji zostaniemy obciążeni przez ukraiński bankomat, zupełnie tak samo, jakbyśmy posługiwali się tradycyjną kartą.

Mając Revoluta na Ukrainie pamiętaj o podstawach

Revolut pozwala więc uniknąć zarówno opłaty od przewalutowania, a także opłaty od korzystania z bankomatu po naszej stronie. Co więcej, wszystkie przewalutowania, a także wypłaty, będą realizowane po najkorzystniejszym kursie międzybankowym. Warto jednak pamiętać, że Revolut nie ma wpływu na opłatę za korzystanie z bankomatu naliczaną przez bank ukraiński. Tutaj to my musimy już wybrać odpowiedni bankomat i czytać uważnie komunikaty. Jak uniknąć tych ostatnich opłat, dowiesz się z Bankomaty na Ukrainie, który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Podczas korzystania z Revolut na Ukrainie, nie zapomnij także przy każdej transakcji wybierać płatność w walucie kraju czyli w hrywnach (UAH), a nie w walucie macierzystej. Dotyczy to zarówno komunikatów w bankomacie, jak również na terminalach płatniczych w restauracji i sklepach. Najczęściej pytanie pojawia się podczas płatności potwierdzanej kodem PIN. Wybierając płatność w walucie macierzystej, narażamy się na większe koszty.

Czy Revolut stosuje ukryte opłaty?

Każda firma musi zarabiać, żeby prowadzi swój biznes. Podobnie jest z Revolutem, dlatego warto pamiętać o najważniejszych zasadach. Wypłaty z bankomatu są bezpłatne na koncie standardowym, ale do limitu 800 PLN miesięcznie. Za kolejne będzie naliczana opłata w wysokości 2% od wysokości wypłaty. Wymiana waluty również jest bezpłatna, ale do limitu 20 000 PLN miesięcznie. Kolejne będą obciążone opłatą w wysokości 0,5%. Stan limitu można sprawdzić na swoim koncie w Revolut. Limit można powiększyć przechodząc z bezpłatnego na płatny pakiet, za który pobierana jest miesięczna opłata. Więcej o opłatach w Revolut przeczytasz na stronie Revolut tutaj.

Jak korzystać z Revolut na Ukrainie?

Z Revolut na Ukrainie korzysta się tak samo, jak z każdej standardowej karty płatniczej. Karta wyposażona jest w mikroprocesor, a także funkcję płatności zbliżeniowych. Konto w aplikacji przypisano do naszego numeru telefonu. Pełni ono funkcję wirtualnej karty. Dzięki temu nie musimy posiadać fizycznej karty, żeby dokonywać płatności. Wystarczy telefon z aplikacją GooglePay i aktywną funkcją NFC (Near Field Communication). Kartą Revolut, możemy także płacić przez internet, a także wykorzystywać ją do płacenia w aplikacjach: na przykład za przejazd UBER na Ukrainie.

Warto jednak wyrobić sobie fizyczną kartę Revolut i ubezpieczyć się na wypadek kradzieży lub zgubienia telefonu. Żeby otrzymać kartę i móc wpłacić środki na konto, a następnie dokonać wymiany waluty, musimy najpierw założyć bezpłatne konto na stronie Revolut. Na kartę czeka się średnio tydzień. Konto Revolut doładowujemy poprzez podpięcie swojej tradycyjnej karty płatniczej. Inną przydatną funkcją Revolut, może być możliwość wykonywania szybkich przelewów pomiędzy kontami Revolut, także za granicą.

Czy warto mieć Revolut na Ukrainie?

Czy warto mieć Revolut na Ukrainie? Musicie sobie sami odpowiedzieć na to pytanie. Revolut na pewno zmniejsza koszty. Szczególnie podczas długich pobytów i korzystania z dużych środków, ale czy warto specjalnie zakładać konto i wyrabiać kartę na kilkudniowy lub jednorazowy wyjazd na Ukrainę? Wydaje się, że nie. Jeżeli dużo podróżujecie i macie już Revolut, to oczywiście weźcie go ze sobą na Ukrainę, nawet na jednodniowy pobyt. Pamiętajcie także, że w niektórych regionach wciąż przydaje się gotówka. Na przykład na Zakarpaciu lub w Karpatach Wschodnich. Do zobaczenia na Ukrainie.

Założycielami Revolut są Rosjanin Николай Сторонский i Ukrainiec Владислав Яценко, którzy poznali się podczas pracy w Credit Suisse w Wielkiej Brytanii.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

 1. Czyli – wpłacam PLN na Revoluta przewalutowuje na USD i normalnie mogę korzystać na Ukrainie bez przeszkód ? Wybacz ze pytam ale jak zostawiłem EUR i na Bułgarii chciałem wypłacić gotówkę to żaden bankomat mi nie wypłacił bo nie miałem niby środków na rachunku.

 2. Witam. Bardzo ciekawy artykuł, napisane profesjonalnie i z pasją. Korzystam z karty REVOLUT, ciekawą alternatywą, a właściwie uzupełnieniem oferty walu jest karta CURVE. Korzystałeś Marcie z tej karty na Ukrainie. Pozdrawiam

 3. Najlepiej wypłacać z Revoluta w bankomatach Oszadbanku (to jest bank państwowy) oraz nie zgadzać się na konwersję z prowizją. Wtedy idzie konwersja tylko po stronie Revoluta i jest to bezpośrednie przewalutowanie z dowolnego subkonta revoluta na hrywny (UAH).
  Privatbank (nie Privit bank jak w tekście) bierze wysokie prowizje i należy z niego korzystać tylko w ostateczności.
  Przy płatnościach w sklepach lub na stacjach benzynowych może zdarzyć się cashback – usługa działa jak bankomat przy robieniu zakupów i jest to też fajna opcja bo VISA nie może obciążać klienta prowizją, czyli ile ubywa nam pieniędzy z konta tyle dokładnie w hrywnach otrzymamy po przewalutowaniu przez Revoluta.

 4. Właśnie jestem w Poltawie na Ukrainie niedlako Charkow i tutaj nie jest obsługiwany revolut jakieś ich regulamin. Pozdrawiam

   1. W Mikołowie i na wsi podobna sytuacja. „Karta zablokowana w tym regionie”. Pomoc techniczna odpisała: Sprawdziłem ten przypadek dwukrotnie i wygląda na to, że tej transakcji nie można wykonać za pomocą naszej karty. Niestety ta płatność została zablokowana ze względu na nasze przepisy dotyczące zgodności i nie będziemy mogli jej przetworzyć. Przepraszam za kłopot! Wyobrażam sobie, że nie tego się spodziewałeś, ale obawiam się, że nie mogę wpływać na te przepisy.

    Oraz odpowiedź na prośbę czy można sprawdzić, w jakich miejscach nie można zapłacić revolutem: Nie mamy tych szczegółów, jeśli nadal odnosisz się do odrzuconej transakcji, obawiam się, że nie mogę zagwarantować, że następna transakcja zakończy się sukcesem. To zależy od konkretnych przepisów i nie mam ich pełnego przeglądu; nawet gdybym miał więcej szczegółów, ze względu na wewnętrzny charakter tych zasad nie jestem w stanie niczego potwierdzić.

    Także gotówkę zawsze warto mieć. Wydaje mi się, że to zależy od terminala płatniczego. W jednym miejscu zapłacisz, a w innym nie.

   2. Dzięki, za komentarz. Tak jak napisałaś, to zależy od terminala. Ostatnio pierwszy raz spotkała mnie sytuacja z kartą z polskiego banku, w której na terminalu miałem odmowę (відхилено), a środki z konta zostały ściągnięte. W sumie nic takiego, zdarza się. Z tą różnicą, że zwrotu tych środków do tej pory nie dostałem na kartę 🙂 Nie była to na szczęście duża kwota (robiłem zakupy w sklepie z nabiałem). Nawet jej nie reklamowałem w banku, bo zapomniałem. Niedługo będę testował Wise. Ma szansę lepiej się sprawdzić niż Revolut. Tak, karta + gotówka, a najlepiej dwie karty + gotówka, jeżeli jedziesz na dłużej.

 5. Hej Marcin. Mając na koncie tylko złotówki jadąc na Ukrainę to będzie przewalutowalo na USD i później na hrywny ? Trzeba koniecznie pl wymienić na USD ?

  1. Nie trzeba. Zwyczajnie operujesz złotówkami. Masz kartę w złotówkach i z niej normalnie korzystasz. Co do UAH-USD-PLN to tak się dzieje na przykład w bankomacie, ale do ręki dostajemy oczywiście hrywny. To się dzieje w locie, między bankami, dolar jest waluta obrachunkową hrywny. Dla klienta jest to po prostu niewidoczne, trwa to milisekundy. Jeżeli masz wyjazd turystyczny, to uważam, że nie warto sobie zawracać głowy Revolutem i podobnymi, tylko korzystać z karty, z której korzystasz na co dzień. Chyba, że jedziesz na dłużej, wtedy można pomyśleć. Ostatnio posługiwałem się na Ukrainie przez kilka miesięcy zwykłą polską kartą 🙂

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):