telefon na ukrainie

Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Roaming na Ukrainie – uwaga na wysokie rachunki

Roaming na Ukrainie może być kosztowną przygodą. Nierozważne korzystanie z roamingu na Ukrainie może podnieść koszty naszego wyjazdu nawet o kilkaset złotych. Koszt połączeń z Ukrainy do Europy jest nadzwyczaj wysoki, a dowiemy się o tym na przykład otrzymując wiadomość od naszego operatora z aktualnymi stawkami roamingu podczas wjazdu na Ukrainę.

Rekordziści w trakcie kilkudniowego pobytu wydzwaniali rachunki używając roamingu na Ukrainie nawet na 1000 zł. Przedstawiam aktualne stawki roamingu na Ukrainie (ceny połączeń i internetu) oraz podaję na koniec artykułu dwie cenne wskazówki jak sobie radzić z kosztownym roamingiem. Jedną z nich jest korzystanie z karty prepaid i pakietu na przykład KyivStar. Więcej o internecie na Ukrainie znajdziesz także w artykule Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać.

Dlaczego roaming na Ukrainie jest taki drogi?

W czasach tanich połączeń i internetu zapominamy o tym, że roaming na Ukrainie stanowi w tym przypadku wyjątek. Ukraina nie należąca do strefy euro, znajduje się w innej strefie roamingowej niż kraje należące do Unii Europejskiej. Zazwyczaj Ukraina znajduje się w Strefie 2. W związku z tym, przy roamingu na Ukrainie obowiązują po pierwsze wyższe stawki, a po drugie nie ma tutaj zastosowania ostatnia zmiana z czerwca 2017 r. dotycząca „zniesienia opłat roamingowych w UE”. Podsumowując Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i to sprawia, że roaming na Ukrainie jest taki drogi. Co więcej, dużo zapłacimy nie tylko telefonując z Ukrainy do Europy, ale także do krajów Ameryki, Azji i Afryki.

Za co zapłacimy włączając roaming na Ukrainie?

Używając roamingu na Ukrainie zapłacimy więcej za połączenia głosowe, wideo i wiadomości SMS do Polski. Jeszcze więcej zapłacimy za połączenia głosowe i wideo z Ukrainy do innych państw Unii Europejskiej np. do Portugalii czy Hiszpanii. Jednak największe koszty czekają na nas podczas korzystania z internetu mobilnego na Ukrainie. Czyli za pobieranie danych: sprawdzanie poczty internetowej, ładowanie map, nawigacji, korzystanie z portali społecznościowych, ale także za wysyłanie jakichkolwiek danych: wiadomości do naszych bliskich, albo na przykład zdjęć z podróży. W przypadku roamingu na Ukrainie to właśnie bezprzewodowy internet generuje rekordowe koszty.

Należy pamiętać o tym, że w roamingu na Ukrainie zapłacimy także za odbieranie połączeń głosowych i wideo przebywając na terenie Ukrainy. Czyli nie tylko kiedy my dzwonimy, ale także kiedy bliscy dzwonią także do nas. Stawki za odebranie połączeń w ramach roamingu na Ukrainie są również wysokie, dlatego proszenie kogoś o zatelefonowanie do nas nie pozbawi nas opłat za roaming na Ukrainie. Warto uprzedzić także bliskie osoby, że telefonowanie do nas na Ukrainie może być dla nich kosztowne.

Roaming na Ukrainie w PLAY – cennik połączeń

Dla przykładu niech posłuży operator Play. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 5 zł / minutę połączenia. Telefonując z Ukrainy do strefy Euro zapłacimy już 7 zł / minutę połączenia. Dzwoniąc z Ukrainy na inny telefon na terytorium Ukrainy zapłacimy również 7 zł / minutę połączenia. Do państw leżących na innych kontynentach możemy zapłacić dzwoniąc z Ukrainy nawet 10 lub 15 zł za minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 2 zł. Odebranie połączenia głosowego lub wideo od naszych przyjaciół na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 2 zł / minutę połączenia.

Za każde ściągnięte 100 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 3,60 zł.

Cennik stawek w roamingu na Ukrainie znajduje się na stronie operatora PLAY.

Roaming na Ukrainie w PLUS – cennik połączeń

Jak wygląda roaming na Ukrainie u innego operatora? Nie identycznie, choć stawki są nadal wysokie. Dla przykładu u operatora PLUS. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 6,15 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 3,08 zł / minutę połączenia. Za odebranie wiadomości MMS na terenie Ukrainy zapłacimy 3,02 zł.

Każdy SMS z Ukrainy do Polski w roamingu PLUS kosztuje 0,99 zł, a wiadomość MMS (graficzna) 3,43 zł.

Za każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 2,46 zł.

Cennik stawek w roamingu na Ukrainie znajduje się na stronie operatora PLUS.

Roaming na Ukrainie w Orange – cennik połączeń

U operatora Orange stawki za roaming na Ukrainie również się różnią, ale nadal pozostają wysokie. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 4,94 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 2,02 zł / minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1,51 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 3,02 zł.

Każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu będzie nas kosztować 1,51 zł. Za 1 MB zapłacimy 31,76 zł.

Cennik stawek w roamingu na Ukrainie znajduje się na stronie operatora Orange.

Roaming na Ukrainie w T-Mobile – cennik połączeń

W T-Mobile stawki za roaming na Ukrainie wynoszą 4,94 zł / minutę, zarówno na połączenia przychodzące i wychodzące z Ukrainy. Wysłanie SMSa do Polski z Ukrainy w T-Mobile kosztuje 1,50 zł, co ciekawe, odbiór SMSa na Ukrainie jest już bezpłatny. Za wysłanie lub odebranie 100 kb MMSa na Ukrainie zapłacimy 4,03 zł.

Każde ściągnięte 100 kb danych internetu mobilnego na Ukrainie w T-Mobile będzie nas kosztować 3,63 zł.

Cennik stawek w roamingu na Ukrainie znajduje się na stronie operatora T-Mobile.

Jak dzwonić z Ukrainy do Polski i odwrotnie?

Kierunkowy z Polski do Ukrainy to +380. Poprzedzamy tym numerem wszystkie numery ukraińskie, na które telefonujemy naszym polskim numerem, przebywając na terytorium Ukrainy. Podobnie poprzedzamy tym numerem dzwoniąc z Polski na Ukrainę. Jeżeli dzwonimy z Ukrainy do Polski to przed numerem telefonu wpisujemy +48. Niezależnie od tego czy mamy polską kartę sim, czy tez ukraińską kartę sim. Jak wygląda struktura numeru ukraińskiego przeczytasz w Jak sprawdzić stan konta w Kyivstar – przydatne kody USSD na Ukrainie.

Pakiety roamingowe na Ukrainę – ile kosztują i jak aktywować

Niektórzy operatorzy oferują specjalne pakiety roamingowe. W takim pakiecie posiadamy ograniczoną liczbę smsów oraz minut na połączenia albo pakiet danych mobilnego internetu. Za pakiet 1 GB danych zapłacimy u każdego operatora od 100-150 PLN. Taki pakiet roamingu międzynarodowego jest ważny na Ukrainie i powinien się włączyć automatycznie po przekroczeniu granicy. Pakiet należy jednak wykupić (aktywować) będąc jeszcze na terytorium Polski. Pakiet zazwyczaj włącza się wysyłając krótki kod SMS.

Jeżeli spodziewamy się, że będziemy potrzebować internetu na Ukrainie korzystając z naszej polskiej karty, to najlepiej wykupić właśnie pakiet internetu. Więcej na temat pakietów roamingu na Ukrainę i tego jak je aktywować na stronie operatora PLAY oraz na stronie operatora PLUS i na stronie operatora Orange. T-Mobile opisuje swoje pakiety w tym miejscu.

Roaming na Ukrainie – limity operatorów

Zgodnie z rozporządzaniem UE z czerwca 2012 r. większość operatorów powinna nam wyłączyć roaming na Ukrainie po przekroczeniu 250 zł łącznych kosztów użytkowania. Zabezpiecza to nieświadomych turystów przed wydatkami, ale warto upewnić się, że taka blokada roamingu na Ukrainie nie została przypadkiem przez nas wyłączona w Polsce.

Jak dzwonić z Ukrainy do Polski żeby było taniej?

Pewniejszym i znacznie tańszym rozwiązaniem jest kupienie na Ukrainie startera z kartą sim i abonamentem na kartę (karta prepaid na Ukrainie). Na Ukrainie nadal możemy kupić karty SIM z nowym numerem, nie podpisując żadnej umowy. Oferują go na przykład sieci Kyivstar, Vodafone Ukraina oraz Lifecell. Wystarczy udać się do punktu operatora i poprosić o odpowiedni pakiet. Sprzedawca aktywuje nam pakiet, a naszym zadaniem jest tylko zamiana polskiej karty SIM na ukraińską. Roaming na Ukrainie staje się więc niepotrzebny.

Ukraińska karta SIM na Ukrainie działa tak samo jak do niedawna karty prepaid u polskich operatorów. Po wyczerpaniu limitu bezpłatnych minut lub mobilnego internetu, kupujemy doładowanie. Obecnie, większość tego typu kart (abonamentów) na Ukrainie zawiera już często nielimitowany internet mobilny, który ułatwi nam kontakt z bliskimi i podróżowanie po Ukrainie. Na przykład w pakietach KyivStar. Nasz telefon będzie działał jak w Polsce bez żadnych dodatkowych kosztów.

Takie rozwiązanie mimo, że na początku wymaga kupna, zainstalowania na Ukrainie karty sim i aktywowania pakietu, to jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Dzięki temu będziemy mogli korzystać na Ukrainie z internetu, dzwonić i SMS-ować do znajomych w Polsce bez dużych rachunków. Więcej o sieciach telefonicznych na Ukrainie przeczytasz artykule Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać. Przeczytaj także Telefon na Ukrainie – przydatne aplikacje dla podróżujących na Ukrainę.

7 Comments

A jak przedstawia się sytuacja gdy chce Ukraińskiego nr używać w Polsce i dzwonić wszędzie i na Polskie nr w Polsce i na Ukraińskie? Jakie są stawki? Są jakieś pakiety? Czy roaming np. W Kievstar jest uruchomiony domyślnie czy trzeba w salonie?

Telefon z takim numerem będzie stale w trybie roamingu, dzwoniąc na numery ukraińskie zapłacisz nieco mniej, ale to i tak kosztowne rozwiązanie. Roaming powinien być włączony z automatu. Teraz wszyscy ukraińscy operatorzy mają specjalne pakiety na połączenia z Polski i do Polski, ale oferty się szybko zmieniają (najlepiej wybrać się do salonu na Ukrainie, albo lepiej sprawdzić ich strony internetowe, są tam wszystkie oferty, a także możliwość doładowania przez internet). Takie pakiety na połączenia z i do Polski trzeba regularnie doładowywać. W innym przypadku szybko wykorzystamy wszystkie środki.

Przejrzałem strony operatorów są pakiety na roaming np. jak się jedzie do Polski ale nie wiem jak dowiedzieć się o stawkach jak w Polsce będę dzwonił np z lifecell na play. Wiem że to koszty tylko jakie? Jesteś w stanie się tego dowiedzieć? A co do roamingu to w tamtym roku kupiłem starter kievstar dzwoniłem z niego na Ukrainie. Po powrocie mimo że miałem hrywny na koncie to nie mogłem dzwonić bo roaming nie był włączony domyślnie.

Jeżeli w Polsce będziesz dzwonił np. z Lifecell na Play, to stawka będzie jak w roamingu na połączenia międzynarodowe. W przypadku Lifecell od 25 UAH za 10 minut połączenia. Jeżeli będziesz dzwonił będąc na UA do PL bez włączonego pakietu, to standardowa stawka ok. 1 UAH za 1 minutę. Internet w PL na roamingu ukraińskiego operatora 30 UAH za 100 MB. Co do roamingu, zazwyczaj powinien być włączony, natomiast pakiety trzeba zwykle aktywować. Z lifecell dawno nie korzystałem. Z reguły używam kyivstar albo vodafone, wydają się być bardziej przejrzyste, ale generalnie wszystkie oferty są do siebie bardzo podobne.

Ja tylko dałem przykład lifecell. A jak z ważnością konta w kievstar i vodafone? W lifecell ważne rok i każde doładowania przedłuża o rok. A kievstar w tamtym roku miałem hriwny na koncie a po 2/3 miesiacach nie używania karta nie działała.

Ważność jest podana na opakowaniu startera. Z tego co pamiętam numer jest ważny rok, ale ważność środków jest do trzech miesięcy od daty doładowania, numer powinien stać się znowu aktywny po doładowaniu. Próbowałeś doładowywać te numery po tych kilku miesiącach? Jeszcze w sprawie roamingu np. w Kyivstar masz na przykład 1,5 UAH za minutę do Polski lub 1 UAH po aktywowaniu pakietu. Dziennie możesz wykorzystać pakiet 50 minut. Potem do końca dnia 5 UAH za minutę, a na drugi dzień ponownie 1,5 UAH lub 1 UAH po aktywowaniu pakietu. Tutaj cennik na inne kraje https://kyivstar.ua/uk/mm/international#tab-#contract

Z tego co wnikliwie analizowałem to chyba najlepiej będzie w vodafone https://www.vodafone.ua/en/privatnim-klientam/za-kordon/roaming/search-results?country=Poland&type=prepay jak rozwiniesz to jest poland like home na 30 dni za 99 hrywien 200 min 200 mb i 200 smsow. Na necie wcale mi nie zależy więc może go nie być. A to co mi wysłałeś z kievstara to nie czasem tylko dzwonki za kordon czyli z UKR do PL? Bo mi potrzebny roaming i dzownienie z UKR sim na terytorium Polski na Ukrainę ale też na Polskie numery. Najbardziej potrzebna mi informacja to czy jak kupie taki pakiet czy jakiś inny w innej sieci to mi to coś da? Bo mi się wydaje że to tylko gdy będę z PL dzownił na UKR a jak zadzwonie na PL numer to mi weźmie nie z pakietu tylko większą kwotę ale nie wiem jaką i gdzie najtaniej. Troche pomotane ale zrozumiesz 🙂

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.