Roaming na Ukrainie: internet, połączenia, operatorzy, stawki, porady

telefon na ukrainie

Roaming na Ukrainie – uwaga na wysokie rachunki

Roaming na Ukrainie może stać się kosztowną przygodą. Nierozważne korzystanie z roamingu na Ukrainie, może podnieść koszty naszego wyjazdu o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Koszt połączeń z Ukrainy do Polski i Europy jest bardzo wysoki, a żeby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać wiadomość SMS od naszego operatora. Taką wiadomość – zawierającą aktualne stawki roamingu – otrzymasz od polskiego operatora po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej. Przed przekroczeniem granicy, zalecam jednak wyłączyć transmisję danych, a najprościej włączyć tryb samolotowy do czasu zakupu ukraińskiej karty SIM.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Rekordziści podczas kilkudniowego pobytu na Ukrainie, wydzwaniali rachunki używając roamingu nawet na 1000 zł. Poniżej sprawdzisz aktualne stawki roamingu na Ukrainie w tym ceny połączeń i internetu oraz dowiesz się jak sobie radzić z kosztownym roamingiem na przykład jadąc do Lwowa czy Odessy.

Dlaczego roaming na Ukrainie jest taki drogi?

W czasach tanich połączeń i internetu zapominamy, że roaming na Ukrainie to wyjątek. Ukraina nie należy do strefy euro, a u większości polskich operatorów przypisana jest do strefy 2. Wobec tego, przy roamingu na Ukrainie obowiązują po pierwsze wyższe stawki, a po drugie nie ma tutaj zastosowania ostatnia zmiana wynikająca z rozporządzenia UE z maja 2017 r. dotycząca „zniesienia opłat roamingowych w UE”.

Za co zapłacimy włączając roaming na Ukrainie?

Używając roamingu na Ukrainie zapłacimy więcej za każdą usługę: połączenia głosowe, wideo, a także wiadomości SMS i MMS do Polski. Dużo więcej zapłacimy za połączenia głosowe i wideo z Ukrainy do innych państw Unii Europejskiej np. do Portugalii czy Hiszpanii, a szczególnie do państw Ameryki, Azji i Afryki.

Opłaty najszybciej się kumulują podczas korzystania z internetu mobilnego na Ukrainie. Na przykład kiedy odbieramy pocztę internetową, korzystamy z komunikatora WhatsApp, ładujemy nawigację lub używamy map Google, korzystamy z portali społecznościowych. Jednym słowem: za wysyłanie jakichkolwiek danych, czy to wiadomości do naszych bliskich, czy na przykład zdjęć z podróży. W przypadku roamingu na Ukrainie to właśnie mobilny internet generuje rekordowe koszty.

Mamo, jestem znowu na Ukrainie

Należy pamiętać, że w roamingu na Ukrainie zapłacimy także za odbieranie połączeń głosowych i wideo przebywając na terenie Ukrainy. Czyli nie tylko kiedy to my dzwonimy, ale także kiedy nasi bliscy dzwonią do nas. Stawki za odbieranie połączeń w ramach roamingu są także wysokie, więc proszenie kogoś o zatelefonowanie do nas nie pozbawi nas opłat za roaming na Ukrainie. Warto uprzedzić także bliskich przyjaciół i rodzinę, że telefonowanie do nas może być dla nich bardzo kosztowne, a jeżeli już się na to zdecydują – odrzucić połączenie i skontaktować się później.

Roaming na Ukrainie – limity operatorów

Zgodnie z rozporządzaniem UE z czerwca 2012 r. większość operatorów powinna nam wyłączyć roaming na Ukrainie po przekroczeniu 250 zł łącznych kosztów użytkowania. Zabezpiecza to nieświadomych turystów przed wydatkami, ale warto upewnić się, że taka blokada roamingu na Ukrainie nie została przypadkiem przez nas wyłączona w Polsce.

Roaming na Ukrainie w PLAY – cennik połączeń

Dla przykładu niech posłuży operator Play. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 5 zł / minutę połączenia. Telefonując z Ukrainy do strefy Euro zapłacimy już 7 zł / minutę połączenia. Dzwoniąc z Ukrainy na inny telefon na terytorium Ukrainy zapłacimy również 7 zł / minutę połączenia. Do państw leżących na innych kontynentach możemy zapłacić dzwoniąc z Ukrainy nawet 10 lub 15 zł za minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 2 zł. Odebranie połączenia głosowego lub wideo od naszych przyjaciół na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 2 zł / minutę połączenia.

Za każde ściągnięte 100 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 3,60 zł.

Roaming na Ukrainie w PLUS – cennik połączeń

Jak wygląda roaming na Ukrainie u innego operatora? Stawki są nadal wysokie. Dla przykładu u operatora PLUS. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 6,15 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 3,08 zł / minutę połączenia. Za odebranie wiadomości MMS na terenie Ukrainy zapłacimy 3,02 zł.

Każdy SMS z Ukrainy do Polski w roamingu PLUS kosztuje 0,99 zł, a wiadomość MMS (graficzna) 3,43 zł.

Za każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 2,46 zł.

Roaming na Ukrainie w Orange – cennik połączeń

U operatora Orange stawki za roaming na Ukrainie również się różnią, ale nadal pozostają wysokie. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 4,94 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 2,02 zł / minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1,51 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 3,03 zł.

Każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu będzie nas kosztować 1,51 zł. Za 1 MB zapłacimy 31,76 zł.

Roaming na Ukrainie w T-Mobile – cennik połączeń

W T-Mobile stawki za roaming na Ukrainie wynoszą 4,94 zł / minutę, zarówno na połączenia przychodzące i wychodzące z Ukrainy. Wysłanie SMSa do Polski z Ukrainy w T-Mobile kosztuje 1,50 zł, co ciekawe, odbiór SMSa na Ukrainie jest już bezpłatny. Za wysłanie lub odebranie 100 kb MMSa na Ukrainie zapłacimy 4,03 zł.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Każde ściągnięte 100 kb danych internetu mobilnego na Ukrainie w T-Mobile będzie nas kosztować 3,63 zł.

Pakiety roamingowe na Ukrainę – ceny i aktywacja

Polscy operatorzy oferują specjalne pakiety roamingowe. W takim pakiecie posiadamy ograniczoną liczbę smsów oraz minut na połączenia i pakiet danych mobilnego internetu. Za pakiet 1 GB danych zapłacimy u każdego operatora od 100-150 PLN. Taki pakiet roamingu międzynarodowego jest ważny na Ukrainie i powinien się włączyć automatycznie po przekroczeniu granicy. Pakiet najlepiej wykupić (aktywować) będąc jeszcze na terytorium Polski. Pakiet zazwyczaj włącza się wysyłając krótki kod SMS lub na stronie operatora.

Jeżeli będziemy potrzebować internetu na Ukrainie korzystając z naszej polskiej karty, to na pewno warto wykupić taki pakiet roamingowy u swojego operatora. Zmniejszy koszty przynajmniej na chwilę, do czasu aż kupimy ukraińską kartę SIM.

roaming na ukrainie
Lifecell to trzeci pod względem wielkości operator na Ukrainie. fot.gorodok.ua

Jak dzwonić tanio z Ukrainy i korzystać z internetu

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup na Ukrainie startera z kartą SIM i abonamentem na kartę (karta prepaid na Ukrainie). Na Ukrainie nadal kupimy kartę SIM z nowym numerem, nie podpisując żadnej umowy. Prepaid oferują trzy największe ukraińskie sieci: Kyivstar, Vodafone Ukraina oraz Lifecell. Startery z kartą SIM sprzedawane są w kioskach, salonach operatorów, a czasem rozdawane bezpłatnie na ulicach miast na przykład w Kijowie.

Sprzedawca aktywuje nam pakiet, a naszym zadaniem będzie tylko zamiana w telefonie polskiej karty SIM na ukraińską SIM. Od tego momentu, roaming na Ukrainie stanie się niepotrzebny, a my możemy korzystać z tanich połączeń i internetu. Telefon nie może posiadać blokady SIM. Warto zachować opakowanie, ponieważ jest na nim nasz numer telefonu oraz najważniejsze kody operatora, które zawsze się przydają.

Dwie karty SIM na Ukrainie (Dual SIM)

Wygodnym rozwiązaniem jest jednoczesne korzystanie na Ukrainie z dwóch kart SIM w telefonie: polskiej i ukraińskiej. Musimy w tym celu mieć telefon obsługujący tryb Dual SIM tj. z dwoma miejscami na kartę SIM.

Po umieszczeniu obu kart SIM, należy w opcjach telefonu wybrać ustawienia: która z kart SIM ma służyć domyślnie jako aktywna do połączeń GSM, która do internetu mobilnego lub do wiadomości SMS (np. ukraińska SIM tylko do internetu mobilnego w celu uniknięcia kosztów). Tym sposobem, nasz polski numer telefonu pozostanie aktywny dla dzwoniącego z Polski, a my zachowamy wgląd w to, kto chce się do nas dodzwonić. Do czasu kiedy nie wykonamy lub odbierzemy połączenia na naszą polską kartę SIM, nie poniesiemy większych kosztów.

Podwójna karta SIM od ukraińskiego operatora (SIM dla planszeta)

Osnowna to główna karta SIM. Dodatkowa jest do internetu mobilnego. Nie można z niej dzwonić. Do każdej przy zgubieniu możemy wyrobić w salonie operatora duplikat.

Planszet (планшет) to w j.ukraińskim tablet – harna nazwa, prawda? W przeciwieństwie do polskich operatorów, ukraińscy operatorzy telefonii komórkowej często dodają podwójną kartę SIM do startera.

Taka karta SIM, może zostać wykorzystana w naszym dowolnym, drugim urządzeniu typu smartfon lub tablet, ale tylko do korzystania z Internetu mobilnego. Aby aktywować druga kartę SIM należy ją umieścić w urządzeniu i odczekać do 24 godzin. Za korzystanie z drugiej karty SIM naliczana jest codzienna, stała opłata w wysokości ok. 2 UAH. Do jej działania należy więc mieć wolne środki na koncie operatora.

Jaki wybrać pakiet? Ceny i różnice

Oferta ukraińskich operatorów jest do siebie podobna. Rekomenduję wybrać pakiet od dowolnego operatora najlepiej z nielimitowanym internetem. Najtańsze pakiety kosztują od 125 UAH za miesiąc, najdroższe do 300 UAH, czyli ok. 40 PLN.

Pakiety różnią się zazwyczaj limitem danych internetowych, ilością minut na połączenia na Ukrainie i za granicą oraz liczbą aplikacji i stron internetowych, z których dane możemy pobierać bez limitu np. Spotify czy YouTube. Dużo ofert zawiera nielimitowany internet mobilny, który ułatwi nam kontakt z bliskimi i podróżowanie po Ukrainie, bez martwienia się o ciągłe doładowywanie i kontrole zużytych danych mobilnych.

Jak działa internet na Ukrainie?

Wbrew opiniom Internet na Ukrainie działa bardzo dobrze, a infrastruktura jest stale unowocześniana. Zasięg Internetu pokrywa prawie cały obszar Ukrainy. Wyjątkiem jest Krym i obszary znajdujące się w strefie działań wojennych. Kyivstar i Vodafone Ukraine korzystają ze standardu 4G LTE i 5G. W 2018 r. standard 4.5G w dużych miastach uruchomiła sieć Lifecell. W dużych miastach Internet na Ukrainie działa bardzo dobrze. Brak zasięgu występuję za to w niektórych regionach Zakarpacia i Huculszczyzny, a czasem podczas podróży pociągiem.

Jak doładować telefon na Ukrainie?

Ukraińskie karty SIM i pakiety działają tak samo, jak dawniej karty prepaid polskich operatorów. Po wyczerpaniu limitu bezpłatnych minut lub mobilnego internetu, kupujemy doładowanie w kiosku lub w salonie operatora żeby przedłużyć korzystanie z usług. Pakiet najwygodniej także doładować przez internet lub w jednej z maszyn do płatności znajdujących się w salonie operatora lub miejscach publicznych.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Aplikacje operatorów

Ukraińscy operatorzy udostępniają także swoje aplikacje na telefony. W aplikacji doładujemy wybrany pakiet poprzez płatności GooglePay lub kartę płatniczą. Aplikacje umożliwiają także zmianę taryfy, włączenie dodatkowych usług, sprawdzenie stanu konta, a nawet korzystanie z radia i telewizji. Zarządzanie swoim ukraińskim numerem jest dużo wygodniejsze przez aplikacje, niż przez kody SMS, dlatego warto ja zainstalować w telefonie.

Jak prawidłowo dzwonić na Ukrainie

Numer kierunkowy do Ukrainy +380. Numerem tym poprzedzamy wszystkie numery ukraińskie, niezależnie skąd dzwonimy i czy używamy ukraińskiego czy polskiego numeru telefonu.

Poza numerem kierunkowym +380 należy dodać kod ukraińskiego operatora. Kody ukraińskich operatorów nigdy nie rozpoczynają się od zera i są zawsze dwucyfrowe. Struktura ukraińskiego numeru w naszym telefonie powinna wyglądać następująco:

+380 oraz (dwucyfrowy numer operatora np. 86 – Kyivstar) oraz (siedmiocyfrowy numer abonenta np. 123 45 67). Cały numer +380 86 123 45 67 łącznie 12 cyfr.

  • Jeżeli wybierzemy zły numer, to usłyszymy informację w języku ukraińskim o niedostępnym numerze.

Jak dzwonić z Ukrainy do Polski

Jeżeli dzwonimy z Ukrainy do Polski, czyli na polski numer telefonu, to numer poprzedzamy kierunkowym do Polski +48. Niezależnie od tego czy dzwonimy z polskiej czy też ukraińskiej karty SIM.

Przydatne aplikacje na Ukrainie

Mając działający internet na Ukrainie możemy korzystać z aplikacji, które ułatwią nasz pobyt. Warto zainstalować aplikacje z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej. Najpopularniejszą na Ukrainie jest aplikacja EasyWay – pokazująca połączenia we Lwowie, Kijowie, Odessie i innych miastach. Podobnymi aplikacjami są Lwowski Transport Online oraz CityBus Львів.

W płatnościach na Ukrainie pomoże aplikacja Łatwy Przelicznik Waluty. W sprawach językowych Ukraiński Polski Offline Słownik & Tłumacz. Ilość dni jakie możemy spędzić na Ukrainie bezwizowo podliczy 90Days Ukraina.

Żeby zaoszczędzić pakiety danych dobrym rozwiązaniem jest zapisanie map offline przed wyjazdem na Ukrainę. Najłatwiej to zrobić używając odpowiedniej opcji w Google Maps. Taka zapisana mapa, na przykład Lwowa, będzie zawsze dostępna w naszym telefonie nawet podczas braku dostępu do internetu.

Prawo autorskie

Kopiowanie i powielanie fragmentów poradnika o roamingu na Ukrainie, a w szczególności kopiowanie autorskich rozwiązań i wniosków wynikających z doświadczeń autora na innych stronach lub w publikacjach wydawniczych, bez uprzedniej zgody, będzie uważane za naruszenie praw autorskich. Umieszczanie linku na innych stronach mile widziane. Do zobaczenia na Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Komentarzy

  1. A jak przedstawia się sytuacja gdy chce Ukraińskiego nr używać w Polsce i dzwonić wszędzie i na Polskie nr w Polsce i na Ukraińskie? Jakie są stawki? Są jakieś pakiety? Czy roaming np. W Kievstar jest uruchomiony domyślnie czy trzeba w salonie?

    1. Telefon z takim numerem będzie stale w trybie roamingu, dzwoniąc na numery ukraińskie zapłacisz nieco mniej, ale to i tak kosztowne rozwiązanie. Roaming powinien być włączony z automatu. Teraz wszyscy ukraińscy operatorzy mają specjalne pakiety na połączenia z Polski i do Polski, ale oferty się szybko zmieniają (najlepiej wybrać się do salonu na Ukrainie, albo lepiej sprawdzić ich strony internetowe, są tam wszystkie oferty, a także możliwość doładowania przez internet). Takie pakiety na połączenia z i do Polski trzeba regularnie doładowywać. W innym przypadku szybko wykorzystamy wszystkie środki.

  2. Przejrzałem strony operatorów są pakiety na roaming np. jak się jedzie do Polski ale nie wiem jak dowiedzieć się o stawkach jak w Polsce będę dzwonił np z lifecell na play. Wiem że to koszty tylko jakie? Jesteś w stanie się tego dowiedzieć? A co do roamingu to w tamtym roku kupiłem starter kievstar dzwoniłem z niego na Ukrainie. Po powrocie mimo że miałem hrywny na koncie to nie mogłem dzwonić bo roaming nie był włączony domyślnie.

    1. Jeżeli w Polsce będziesz dzwonił np. z Lifecell na Play, to stawka będzie jak w roamingu na połączenia międzynarodowe. W przypadku Lifecell od 25 UAH za 10 minut połączenia. Jeżeli będziesz dzwonił będąc na UA do PL bez włączonego pakietu, to standardowa stawka ok. 1 UAH za 1 minutę. Internet w PL na roamingu ukraińskiego operatora 30 UAH za 100 MB. Co do roamingu, zazwyczaj powinien być włączony, natomiast pakiety trzeba zwykle aktywować. Z lifecell dawno nie korzystałem. Z reguły używam kyivstar albo vodafone, wydają się być bardziej przejrzyste, ale generalnie wszystkie oferty są do siebie bardzo podobne.

  3. Ja tylko dałem przykład lifecell. A jak z ważnością konta w kievstar i vodafone? W lifecell ważne rok i każde doładowania przedłuża o rok. A kievstar w tamtym roku miałem hriwny na koncie a po 2/3 miesiacach nie używania karta nie działała.

  4. Ważność jest podana na opakowaniu startera. Z tego co pamiętam numer jest ważny rok, ale ważność środków jest do trzech miesięcy od daty doładowania, numer powinien stać się znowu aktywny po doładowaniu. Próbowałeś doładowywać te numery po tych kilku miesiącach? Jeszcze w sprawie roamingu np. w Kyivstar masz na przykład 1,5 UAH za minutę do Polski lub 1 UAH po aktywowaniu pakietu. Dziennie możesz wykorzystać pakiet 50 minut. Potem do końca dnia 5 UAH za minutę, a na drugi dzień ponownie 1,5 UAH lub 1 UAH po aktywowaniu pakietu. Tutaj cennik na inne kraje https://kyivstar.ua/uk/mm/international#tab-#contract

  5. Z tego co wnikliwie analizowałem to chyba najlepiej będzie w vodafone https://www.vodafone.ua/en/privatnim-klientam/za-kordon/roaming/search-results?country=Poland&type=prepay jak rozwiniesz to jest poland like home na 30 dni za 99 hrywien 200 min 200 mb i 200 smsow. Na necie wcale mi nie zależy więc może go nie być. A to co mi wysłałeś z kievstara to nie czasem tylko dzwonki za kordon czyli z UKR do PL? Bo mi potrzebny roaming i dzownienie z UKR sim na terytorium Polski na Ukrainę ale też na Polskie numery. Najbardziej potrzebna mi informacja to czy jak kupie taki pakiet czy jakiś inny w innej sieci to mi to coś da? Bo mi się wydaje że to tylko gdy będę z PL dzownił na UKR a jak zadzwonie na PL numer to mi weźmie nie z pakietu tylko większą kwotę ale nie wiem jaką i gdzie najtaniej. Troche pomotane ale zrozumiesz 🙂

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):