Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

roaming na ukrainie
Przy przekroczeniu granicy z Ukrainą nie zapomnijmy wyłączyć transmisji danych. Wiele aplikacji potrafi ściągnąć w tle duże ilości danych, które mogą nas wiele kosztować. Na miejscu kupmy sobie po prostu startej ukraińskiej sieci i korzystajmy z ukraińskiego numeru.

Roaming na Ukrainie może być kosztowną przygodą. Nierozważne korzystanie z roamingu na Ukrainie może podnieść koszty naszego wyjazdu nawet o kilkaset złotych. Koszt połączeń na Ukrainie jest bowiem nadzwyczaj wysoki.

Rekordziści w trakcie kilku dniowego pobytu wydzwaniali rachunki używając roaming na Ukrainie nawet na 1000 zł. Przedstawiam aktualne stawki roamingu na Ukrainie (ceny połączeń i internetu) oraz podaję na koniec wpisu dwie cenne wskazówki jak sobie z tym radzić. Jedną z nich jest korzystanie z karty prepaid, o której piszę w tym artykule Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Dlaczego roaming na Ukrainie jest taki drogi?

W czasach tanich połączeń i internetu zapominamy o tym, że roaming na Ukrainie stanowi w tym przypadku wyjątek. Ukraina nie należąca do strefy euro, znajduje się w innej strefie roamingowej niż kraje należące do Unii. W związku z tym, przy roamingu na Ukrainie obowiązują po pierwsze wyższe stawki, a po drugie nie ma tutaj zastosowania ostatnia zmiana z 2017 r. dotycząca zniesienia opłat roamingowych. Podsumowując Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i to sprawia, że roaming na Ukrainie jest taki drogi.

Za co zapłacimy włączając roaming na Ukrainie?

Używając roamingu na Ukrainie zapłacimy więcej za połączenia głosowe i wideo do Polski. Jeszcze więcej zapłacimy za połączenia głosowe i wideo z Ukrainy do innych państw Unii. Za wiadomości tekstowe SMS i wiadomości graficzne MMS również zapłacimy bardzo dużo zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Ponadto zapłacimy za używanie internetu na Ukrainie. Czyli za pobieranie, ale także wysyłanie jakichkolwiek danych: sprawdzanie poczty internetowej, ładowanie map, nawigacji, korzystanie z portali społecznościowych itd.

Należy pamiętać o tym, że w roamingu na Ukrainie zapłacimy także za odbieranie połączeń głosowych i wideo przebywając na terenie Ukrainy. Stawki za odebranie połączeń w ramach roamingu na Ukrainie są również wysokie, dlatego proszenie kogoś o zatelefonowanie do nas, nie pozbawi nas całkowitych opłat.

Roaming na Ukrainie w PLAY – cennik połączeń

Dla przykładu niech posłuży operator Play. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 5 zł / minutę połączenia. Dzwoniąc z Ukrainy do strefy Euro zapłacimy już 7 zł / minutę połączenia. Dzwoniąc z Ukrainy na inny telefon na terytorium Ukrainy zapłacimy również 7 zł / minutę połączenia. Do państw leżących na innych kontynentach możemy zapłacić dzwoniąc z Ukrainy nawet 10 lub 15 zł za minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 2 zł. Odebranie połączenia głosowego lub wideo od naszych przyjaciół na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 1 zł / minutę połączenia.

Za każde ściągnięte 100 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 1,81 zł.

Pełny cennik stawek w roamingu znajduje się na stronie Play w tym linku

Roaming na Ukrainie w PLUS – cennik połączeń

Jak wygląda roaming na Ukrainie u innego operatora? Nie identycznie, choć stawki są nadal wysokie. Dla przykładu u operatora PLUS. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 6,15 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 3,08 zł / minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 0,99 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 3,43 zł.

Za każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 2,46 zł.

Pełny cennik stawek w roamingu znajduje się na stronie PLUS w tym linku

Roaming na Ukrainie w Orange – cennik połączeń

U operatora Orange stawki za roaming na Ukrainie również się różnią, ale nadal pozostają wysokie. Dzwoniąc z Ukrainy do Polski zapłacimy 4,94 zł / minutę połączenia. Odebranie połączenia głosowego lub wideo na terytorium Ukrainy będzie nas kosztować 2,02 zł / minutę połączenia.

Za SMS z Ukrainy do Polski zapłacimy 1,51 zł, a za wiadomość MMS (graficzną) 3,02 zł.

Za każde ściągnięte 50 kb przy korzystaniu z internetu zapłacimy 1,51 zł. Za 1 MB zapłacimy 31,76 zł.

Pełny cennik stawek w roamingu znajduje się na stronie Orange w tym linku

Jak dzwonić z Ukrainy do Polski żeby było taniej?

Kierunkowy z Polski do Ukrainy to +380. Poprzedzamy tym numerem wszystkie numery ukraińskie, na które telefonujemy naszym polskim numerem, przebywając na terytorium Ukrainy. Jeżeli dzwonimy z Ukrainy do Polski to +48. Niezależnie od tego czy mamy polską kartę sim, czy tez ukraińską kartę sim.

Niektórzy operatorzy oferują specjalne pakiety roamingowe. W takim pakiecie posiadamy ograniczoną liczbę smsów oraz minut na połączenia. Trzeba jednak sprawdzić, czy taki pakiet jest ważny na Ukrainie (zazwyczaj jest) i włączyć go najlepiej przed przekroczeniem granicy będąc jeszcze na terytorium Polski. Pakiet zazwyczaj włącza się wysyłając krótki kod smsem.

Pewniejszym i znacznie tańszym rozwiązaniem jest kupienie na Ukrainie startera z kartą sim i abonamentem na kartę. Na Ukrainie nadal możemy kupić karty sim z nowym numerem. Oferują go na przykład sieci Kyivstar lub Vodafone UA. Karta sim na Ukrainie działa tak samo jak do niedawna u polskich operatorów. Dostępne są na Ukrainie pakiety prepaid z internetem, który powinien nam wystarczyć na spokojne połączenia z siecią.

Po wykorzystaniu określonej sumy na naszym koncie możemy dokupić w kiosku dodatkowe minuty, lub zasilić naszego konto określoną ilością hrywien w jednym z automatów salonu operatora. Takie rozwiązanie mimo, że na początku wymaga kupna, zainstalowania na Ukrainie karty sim i aktywowania pakietu, to jest najpewniejszym i najtańszym rozwiązaniem. Dzięki temu koszty połączeń na Ukrainie mogą być po prostu normalne, a nawet niskie. Także jeżeli chodzi o telefonowanie do Polski.

Więcej o sieciach telefonicznych na Ukrainie przeczytasz artykule Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać.

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

Ukraińska wódka – najlepsze wódki do kupienia na Ukrainie [+18]

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ? [+18]

Metro w Kijowie mapa, godziny, ceny, schemat metro w Kijowie

Co przywieźć z Ukrainy. Słodycze, pamiątki, papierosy z Ukrainy

Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski

Pamiątki ze Lwowa – gdzie kupimy tanie i ciekawe pamiątki we Lwowie?

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć ? Trzy propozycje [+18]

Gdzie wymienić hrywnę ? Jak Ukraina to hrywna dolar czy euro ?

Koniak z Ukrainy jaki warto kupić i przywieźć ? [+18]

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Roaming na Ukrainie – o czym warto wiedzieć, stawki i porady
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.