Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?

Sprawdzić połączenie na Ukrainie to nic trudnego

rozkład jazdy na Ukrainie
Na Ukrainie najbardziej w zrozumieniu rozkładu jazdy przydaje się zwykły spokój. Komunikacja miejska kursuje w zmiennych interwałach zależnych od pory dnia. fot. archiwum własne.

W ostatnim czasie dostaję od Was wiele pytań na temat aktualnych połączeń na Ukrainie i gdzie znaleźć aktualny rozkład jazdy na Ukrainie. Pytacie na przykład o połączenia do Lwowa, Kijowa, Kamieńca Podolskiego, Chocimia i wielu innych miast. Pytacie też jak się dostać do magicznego Zakarpacia.

Wasze zainteresowanie Ukrainą i chęć jej odkrywania bardzo mnie cieszy. Chciałbym wszystkim pomóc, ale niestety nie mam wystarczająco czasu żeby to zrobić. Wiem, że aktualny rozkład jazdy na Ukrainie przyda się każdemu. Dlatego postanowiłem podzielić się z Wami tą „wiedzą tajemną” i wskazać najważniejsze linki, dzięki którym sprawdzicie rozkład jazdy ukraińskich marszrutek, busów oraz pociągów.

Dzięki tym linkom znajdziecie aktualne połączenia do Lwowa, Kijowa, Odessy, a także połączenia do Kamieńca Podolskiego, Czerniowców, Iwano-Frankiwska czy na Zakarpacie. Ten wpis będzie aktualizowany na bieżąco o praktyczne wskazówki na temat poruszania się po konkretnych stronach.

Rozkład jazdy marszrutek i busów na Ukrainie

rozkład jazdy na ukrainie
Ukraińskie busy to nie zawsze marszrutki. Często są to nieco większe, stare radzieckie busy. Powinny jeszcze trochę wytrzymać.

http://bus.com.ua – to podstawowa strona, na której sprawdzicie rozkład jazdy na Ukrainie głównie busów dalekobieżnych. Po wejściu na stronę, w drugiej tabeli po lewej stronie należy wpisać punkt startowy oraz docelowy (База данных остановочных пунктов). Pamiętajcie o prawidłowym wpisaniu nazwy miejscowości w języku ukraińskim. Jeżeli nie wiecie jak w języku ukraińskim pisze się dana miejscowość, to po prostu wpiszcie jej polską nazwę do Google i skopiujcie transkrypcję z artykułu z Wikipedii.

http://ticket.bus.com.ua – na tej podstronie stronie w razie dostępności można też kupić bilet na dane połączenie lub je po prostu sprawdzić. Strona wydaje się bardziej przejrzysta w obsłudze.

https://zabytki.in.ua/service/timetable/bus?lang=uk – to strona, na której sprawdzicie rozkład jazdy marszrutek. Po wejściu na stronę wybiera się nazwę miejscowości, a następnie wyświetlane są połączenia według godzin lub według trasy. Przejrzysta i przydatna strona. Nie ma na niej możliwości zakupu biletów. Pamiętajmy, że godziny tych kursów są orientacyjne.

Bilety na długodystansowe połączenia autobusowe możecie też kupić na stronach ukraińskich przewoźników: https://autolux.ua/ua/uk oraz https://gunsel.ua

Rozkład jazdy pociągów na Ukrainie

rozkład jazdy na ukrainie
Kolej na Ukrainie podobnie jak w pozostałych państwach na wschodzie, zawsze odgrywała strategiczną rolę. Na wschodzie nie uznaje się takich konwenansów jak w Polsce. Tutaj kolej ma być niezawodna. Szerokie tory przekładają się na większą przestrzeń w pociągu. Kolej na wschodzie była elementem spajającym Związek Radziecki, tak jak plomby amalgamatowe spajały zęby dzieci w PRL-u. Do dzisiaj po przybyciu niektórych pociągów odgrywane są na peronach specjalnie pieśni. Zazwyczaj jest to Pożegnanie słowianki (Проща́ние славя́нки). Kiedyś orkiestry grały te pieśni na żywo.

https://booking.uz.gov.ua – to oficjalna strona ukraińskich kolei, na której w przystępny sposób sprawdzimy połączenia kolejowe na całej Ukrainie, a także kupimy bilety i zarezerwujemy miejsca. Strona jest także dostępna w języku angielskim. Rozkład jazdy na Ukrainie pociągów jest aktualizowany na tej stronie na bieżąco.

http://poezdato.net – bardzo dobra i łatwa w obsłudze strona pokazująca połączenia kolejowe, a co ważniejsze połączenia pociągów podmiejskich tzw. elektriczek.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w miastach (autobusy, tramwaje, marszrutki)

https://www.eway.in.ua – to przydatna strona w stylu naszego jakdojade.pl, na której sprawdzimy, którym tramwajem, autobusem lub marszrutką dostaniemy się w dane miejsce w mieście. Ten miejski rozkład jazdy na Ukrainie prezentuje kilkadziesiąt najważniejszych miast, zarówno tych większych jak i mniejszych.

Rozkład jazdy na Ukrainie – kilka wskazówek na koniec

  • Jeżeli kupujesz jakikolwiek bilet online, zawsze miej go wydrukowany.
  • Zawsze kupuj bilety na Ukrainie, nigdy nie jeździj na gapę.
  • Bilety zazwyczaj kupuje się u kierowcy marszrutki, u motorniczego w tramwaju, w większym autobusie miejskim od babuszki bileterki, w metrze przed wejściem do metra z automatu lub kasy.
  • Bilety w tramwaju należy po zakupie skasować w mechanicznym kasowniku.
  • Nie spodziewajcie się na przystankach rozkładów jazdy. Zazwyczaj ich nie ma. Zazwyczaj też prędzej lub później coś przyjeżdża.

1 Comment

Przydałaby się informacja na jaki okres do przodu można rezerwować bilety na pociąg oraz kiedy następuje zmiana rozkładu z letniego na zimowy.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.