Sambor i Stary Sambor – połączenia kolejowe i drogowe, atrakcje i zabytki

Dworzec w Starym Samborze
Dworzec w Starym Samborze
Dworzec w Starym Samborze wybudowany jeszcze przed Pierwszą Wojną Światową. Ze Starego Sambora do Sambora jest 20 kilometrów. Sambor jest większy i posiada zabytki. Stary Sambor, chociaż pozbawiony zabytków jest bardzo przyjemny, można się tutaj na przykład napić wódki i zwiedzić żydowski cmentarz. fot.własne.

Sambor – połączenia samochodowe i stan dróg

Sambor (Самбір) to nie duże miasto w obwodzie lwowskim liczące ok. 35 tysięcy mieszkańców. Położone jest 50 km od polskiej granicy na przecięciu dróg z Lwowa do Użhorodu oraz Przemyśla do Drohobycza. Do Sambora dojedziemy samochodem drogami H13 ze Lwowa, T1415 z Mościsk (zły stan drogi), T1418 jadąc z Krościenka (najpierw jadąc przez T1401). Z Sambora możemy udać się w dalszą podróż samochodem na przykład do Drohobycza drogą T1418.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Popularną trasą jest droga H13, która wiedzie z Sambora przez Stary Sambor, aż na Zakarpacie (Stary Sambor, Spas, Strzyłki, Łopuszanka-Chomina, Jasienica Zamkowa, Jawora, Turka, Sianki, Użok). Więcej na temat stanu ukraiński dróg przeczytasz w artykule Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg Znajdziesz tam też przydatne linki podczas planowania podróży samochodem na Ukrainę. Gdybyś jechał aż do Użoka i miał pytania, napisz do mnie.

Sambor – połączenia kolejowe

sambor dworzec rozklad jazdy
Rozkład ruchu pociągów na Dworcu Głównym w Samborze z sierpnia 2018 r. Z Sambora dojedziemy do Lwowa, Kijowa, Truskawca i Użhorodu. fot.własne.

Sambor to bardzo ważny węzeł kolejowy. Znajdziemy tutaj interesujące połączenia dla osób chcących zwiedzić Ukrainę. Z Sambora możemy wyruszyć koleją na przykład do Kijowa (odjazdy 02.14 rano oraz 21.29). To połączenia jadące przez Lwów. Do Lwowa wyjedziemy pociągami podmiejskimi z Sambora także o 04.40, 05.10 , 07.28, 15.07, 17.25 oraz 20.12. Interesujące są połączenia z Sambora, przez Stary Sambor do Sianek. Osoby planujące wyjazd w ukraińskie Karapty zachęcam do zaplanowania podróży właśnie w oparciu o elektryczki wyruszające z Sambora.

To nieco dłuższe, ale bardziej komfortowe rozwiązanie niż podróż marszrutką. Żelazne ramię łączące Sambor z Zakarpaciem zostało wybudowane za czasów Austro-Węgier. Gwarantuje niezapomniane widoki na Przełęczy Użockiej. W tym przypadku powinniśmy skorzystać z połączenia do Sianek, które wyruszają o 09.42, 14.35, 20.15, ostatnie 23.06. Przed wyjazdem szczególnie w okresie wakacyjnym warto zapoznać się z artykułem Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi? W ten sposób sprawdzicie samodzielnie aktualny rozkład jazdy pociągów i unikniecie niespodzianek.

Z Sambora dojedziecie także koleją do Stryja, pociąg kursuje trzy razy dziennie oraz do Truskawca (raz dziennie 06.40 rano). Dla prawdziwych miłośników Zakarpacia mam dobrą wiadomość. Koleją z Sambora dojdziecie nie tylko do Sianek, ale także miejscowości Użhorod, Czop, Berehowe i Chust. To połączenie nazywa się Lwów – Sołotwino, a pociągi wyruszają o 04.06 oraz 22.28.

Sambor – marszrutki i autobusy

Jeżeli wybieracie się z Sambora gdziekolwiek marszrutką, to pamiętajcie, że część marszrutek uchodzi z placu przy Kolejowym Dworcu Głównym. Dotyczy to szczególnie marszrutek na Zakarpacie, jadących przez okoliczne miejscowości do Turki. Te marszrutki zatrzymują się także po drodze na dworcu marszrutek (autobusowym) w Samborze. Wsiadając jednak przy Dworcu Kolejowym macie większą szansę, że zajmiecie dobre miejsce. Z Sambora odjeżdżają marszrutki do Lwowa i Drohobycza niemal co dziesięć minut od rana do wieczora. Z Sambora uchodzi także wiele marszrutek do okolicznych mniejszych miejscowości (sprawdź orientacyjny rozkład). Jeżeli szukacie innych połączeń marszrutkami z Sambora, to odpowiednie linki z rozkładami znajdziecie w artykule Rozkład jazdy na Ukrainie – gdzie znaleźć połączenia na marszrutki i pociągi?

Stary Sambor – zabytki i ciekawe miejsca

stary sambor synagoga
Synagoga w Starym Samborze w okresie międzywojennym była bożnicą dla prawie półtora tysiąca Żydów. Żydzi w czasie Drugiej Wojny Światowej zostali wywiezieni przez Niemców do obozu zagłady w Bełżcu.

Stary Sambor jest miasteczkiem znacznie mniejszym od Sambora. Jeżeli przyjdzie wam tutaj zagościć na chwilę warto się po nim przejść. Od dworca kolejowego do głównej ulicy jest kwadrans drogi. Malutki placyk, kilka kamienic i magazynów. Podobno kiedyś w Starym Samborze kwitło życie. Jeszcze przed wojną mieszkała tutaj liczna mniejszość żydowska, działała Synagoga, kwartał żydowski, żydowski cmentarz. Prowadzono ożywioną wymianę handlową. Dobrze prosperowali Żydzi dzięki koncesjom od rządu austriackiego. Pośredniczyli oni w wymianie handlowej na przykład wina, z Węgier przez Zakarpacie do Galicji. Wszystko skończyło się wraz z niemiecką apokalipsą. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Synagoga zachowała kształt do dzisiaj, ale w złym stanie. Cmentarz żydowski również istnieje do dzisiaj, znajduje się na nim kilkaset nagrobków wartych zobaczenia dla miłośników judaików.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Stary Sambor – jak jest tutaj dzisiaj

stary-sambor-plac
Budynek Rady Miasta w Starym Samborze przy głównym placu miasta. W tle wieża kościoła św. Mikołaja.

Dzisiaj jest tutaj pusto, spokojnie, ale każda napotkana osoba może wam coś ciekawego opowiedzieć o tym mieście lub… o sobie. Nie znajdziecie tutaj żadnych specjalnych zabytków, ale atmosfera miasta jest warta spędzenia w nim choćby krótkiej chwili. Jest tutaj spokojnie, wręcz sennie. W zasadzie wasz pobyt tutaj zależy od was samych i waszych towarzyszy podróży. Można zatrzymać się tutaj na chwilę. Napić się piwa lub wypić kieliszek wódki. W drodze do Sambora lub w stronę Zakarpacia będzie to na pewno przyjemny postój.

Jeżeli ktoś lubi architekturę sakralną doceni kilka mniejszych obiektów takich jak kościół rzymskokatolicki i cerkiew. Można natknąć się na ciekawe budynki na przykład z fragmentami muru pruskiego lub drewnianym wykończeniem. Miejsce staro-samborskiego Ratusza zajął budynek kina. Osoby lubiące nową technologię na pewno zainteresują znajdujące się nieopodal farma wiatraków generująca prąd.

Z noclegiem w Starym Samborze nie ma kłopotu. Pytajcie o Agrosadybę.

Sambor – zabytki i ciekawe miejsca

sambor rynek miasta
Rynek Główny w Samborze. fot.yandex.net

Sambor jest miastem większym od Starego Sambora i z większym potencjałem turystycznym i gastronomicznym. Będziecie tutaj bawić na pewno w drodze na Zakarpacie. Być może traficie do Sambora jadąc na jednodniową wycieczkę z Truskawca albo ze Lwowa. Niezależnie od kierunku warto tutaj pobyć przynajmniej na chwilę. Przynajmniej żeby poznać historię elektryczności i słupów elektrycznych…

Nazywa miasta pochodzi od budowli warownej zwanej Samborem. Sambor był w przeszłości schronieniem dla wielu narodowości. Gościł Polaków, Ukraińców i Żydów. Dzisiaj jest tutaj równie gwarnie co kiedyś. Przy wjeździe do miasta odgrywa się zawsze niezły kocioł. Mało kto wie, że w Samborze mieści się Uniwersytet, który kształci w naukach ścisłych i informatyce. Sambor jest bezpośrednim konkurentem Lwowa. Miasto ma potencjał, z którego może w przyszłości zrobić użytek. Sprzyja temu rozbudowana sieć kolejowa i walory turystyczne. Wszystko w rękach mieszkańców i włodarzy miasta.

Sambor – jak jest tutaj dzisiaj

sambor cerkiew narodzenia bogurodzicy
Grekokatolicka Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Samborze. Znajduje się w niej Cudowna Ikona Matki Boskiej Samborskiej oraz relikwie św. Walentego – patrona zakochanych. fot.navkoloua.com

W Samborze w przeciwieństwie do Starego Sambora znajdziemy bowiem kilka interesujących zabytków. Można też zauważyć zaczątki ruchu turystycznego. Od 2012 r. działa tutaj punkt informacji turystycznej, który pomaga zorganizować wycieczki po mieście. Z miejscem noclegowym również nie będzie problemu, podobnie jak ze znalezieniem kilku przyjemnych miejsc, w których zagościmy na dłużej niż godzinę.

Możemy tutaj dobrze zjeść i dobrze wypić. Na przykład w Cafe Sofia przy ul. Mickiewicza 6 (в. Міцкевича 6) zjeść coś słodkiego i napić się kawy lub Sambeer PUB przy ul. Chmielnickiego 14-A (в. Хмельницького 14-А) na coś mocniejszego i dla bardziej głodnych (pizza, hamburgery, steki). Możecie też spróbować w Cafe Blin.com przy ulicy Chmielnickiego 10/14 (в. Хмельницького 10/14).

sambor ratusz
Ratusz w Samborze. Według legendy z balkonu ratusza Dymitr I Samozwaniec namawiał by wyruszyć na Moskwę. fot.ekskursiya.com.ua

Najważniejsze zabytki miasta stanowi architektura sakralna. To Kościół św. Jana Chrzciciela i Kościół św. Stanisława wraz z przylegającym klasztorem oo. Bernardynów. Obowiązkowo należy odwiedzić Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy. Dla miłośników architektury obronnej ciekawe mogą być pozostałości samborskiego zamku z XVI wieku oraz resztki murów obronnych. Najciekawiej jest jednak na samborskim rynku i przyrynkowych uliczkach. Na rynku znajduje się Ratusz wraz z interesującymi kamienicami. Niektóre z nich pochodzą z XVII wieku. Część kamienic na rynku oraz w okolicznych uliczkach jest wyremontowana. Inne natomiast czekają na swój moment.

Sambor – słupy elektryczne

Najciekawsze w Samborze jest jednak co innego. Proszę zwrócić uwagę na słupy elektryczne pochodzące z czasów II Rzeczpospolitej. Doskonale spełniają swoją rolę do dziś i przykuwają uwagę swoją osobliwą formą. Zresztą połączenia elektryczne w Samborze nadają się na osobny artykuł. Warto im poświecić chwilę. To po prostu Kambodża w ukraińskim stylu. Ukraiński elektryk, który za to odpowiada byłby w Niemczech całowany nie tylko po rękach. Zapraszam do Sambora i Starego Sambora. Nieważny kierunek, ważne, że na Ukrainie!

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Mościska – rozkład jazdy marszrutek z dworca autobusowego

Gdzie wymienić hrywnę? Jak Ukraina to hrywna, dolar czy euro?

Internet na Ukrainie i sieci komórkowe – jak korzystać i co wybrać

Pociąg do Lwowa z Przemyśla – praktyczne informacje i wskazówki

Wódka z Ukrainy jaka warto kupić i przywieźć? Trzy propozycje [+18]

Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski? – aktualne limity

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):