Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij). Udanej podróży na Ukrainę!

Czy warto jechać samochodem na Ukrainę?

samochodem na Ukrainę
Wyjazd samochodem na Ukrainę? To nietrudne. Poznaj najważniejsze informacje.

Planujesz wyjazd samochodem na Ukrainę z rodziną albo w celach biznesowych? To świetnie, bo samochód to najlepsza forma transportu, żeby poznać kraj naszych sąsiadów. Jeżeli nigdy nie wyjeżdżałeś samochodem na Ukrainę, to na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na temat wyjazdu samochodem na Ukrainę.

Samochodem na Ukrainę – stan dróg

Wyjazd samochodem na Ukrainę jest często odradzany, ze względu na zły stan dróg. Aktualnie stan ukraińskich dróg poprawia się z roku na rok, jest na prawdę coraz lepiej. Niektóre z odcinków są na europejskim poziomie. Dobre drogi zazwyczaj dominują w obszarach wielkich miast, na przykład drogi dojazdowe do Lwowa i wyjazdowe są w bardzo dobrym stanie.

ukrainskiedrogi
Konstruktorzy Łady Żiguli przewidzieli takie scenariusze 🙂 fot. bm.img.com.ua

Najgorzej prezentują się drogi w obszarach mniej zurbanizowanych. Kłopotem są głównie dziury, koleiny oraz brak oznakowania. Szczegółowy stan ukraińskich dróg znajdziesz w artykule Drogi na Ukrainie – aktualny stan ukraińskich dróg Oprócz mojego spisu, znajdziesz tam też linki do interaktywnych map pokazujących stan dróg na Ukrainie, oraz aktualne prace drogowe na Ukrainie.

Samochodem na Ukrainę – niezbędne dokumenty

Podróżując samochodem na Ukrainę potrzebujesz następujące dokumenty:

 • paszport
 • ubezpieczenie zdrowotne (martwy przepis, ale warto mieć z oczywistych powodów)
 • komplet dokumentów: dowód rejestracyjny z danymi właściciela pojazdu i prawo jazdy
 • jeżeli nie podróżujesz własnym samochodem, musisz posiadać tzw. umowę użyczenia, koniecznie przetłumaczoną na ukraiński sporządzoną przez polskiego notariusza (inaczej zostaniesz zawrócony z granicy)
 • należy mieć obowiązkowo ważne ubezpieczenie samochodu w formie tzw. Zielonej Karty (inaczej ubezpieczenie OC dla kierowców za granicą). Jeżeli nie jesteś pewien czy posiadasz Zieloną Kartę, zapytaj swojego ubezpieczyciela, na pewno Ci pomoże, a duża szansa, że zaoferuje Ci takie ubezpieczenie bezpłatnie w ramach Twojego pakietu ubezpieczeniowego.

Przekraczanie granicy samochodem na Ukrainie

Aktualne kolejki (szacunkowy czas, sytuacja z kamer online) na granicach polsko-ukraińskich sprawdzisz na stronie Krajowej Administracji Skarbowej pod tym linkiem albo na stronie Ukraińskiej Służby Celnej pod tym linkiem.

Czas postoju w kolejkach na granicy jest nie do przewidzenia. Czasami pokonamy granicę w 30 minut, czasami będziemy stali nawet do 6 godzin. W czasie świąt kolejki są dłuższe. Jeżeli boimy się kolejek możemy przejść granicę pieszo i pojechać marszrutką, pojechać pociągiem lub samolotem.

Samochodem na Ukrainę i przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej

ile można przewieźć alkoholu z ukrainy
W drodze powrotnej nie zapomnij przeczytać o limitach na wywóz papierosów i alkoholu. fot. portalprzemyski.pl

Jest dosyć prosty, należy być jedynie uważnym i skoncentrowanym. Przy wjeździe na granicę zauważymy dwa pasy: dla obywateli UE oraz dla pozostałych. Ustawiamy się dla UE i czekamy w kolejce. Podjeżdżamy na kontrolę po polskiej stronie.

 1. Następuje szybkie sprawdzenie pojazdu przez polską Straż Graniczną i sprawdzenie paszportu oraz dokumentów pojazdu. Czekamy chwilę na powrót dokumentów z pieczątkami i jedziemy dalej do ukraińskiego punktu gdzie wygląda to inaczej.

Przekraczanie na ukraińskim punkcie składa się z trzech kontroli: samochodu, paszportowej, celnej. Po każdej otrzymujemy pieczątkę.

 1. Podjeżdżamy do ukraińskiego punktu. Podchodzi Ukraińska Straż Graniczna (lub udajemy się do budki), spisuje ilość osób w pojeździe, numer rejestracyjny naszego pojazdu i wręcza kartkę. Bierzemy karteczkę i jedziemy do pierwszego punktu. Następuje sprawdzenie samochodu, schowków i ewentualnie bagaży. Przebieg różny, czasami trwa to wolniej czasami szybciej. Po kontroli dostajemy pierwszą pieczątkę na kartce i jedziemy z nią dalej do kontroli paszportowej.
 2. Wręczamy komplet dokumentów (bezpośrednio albo podchodząc do budki) (paszporty, prawo jazdy, zieloną kartę i kartoczkę). Następuje standardowe rozpytanie w języku ukraińskim o cel podroży itd. Odpowiadamy po polsku. Dostajemy pieczątkę i przechodzimy do kolejnej budki z kontrolą celną.
 3. Tu zdobędziemy ostatnią pieczątkę. Ponowne rozpytanie, tym razem o przewożone rzeczy, czy wszystko zgodne z prawem itd. Z kompletem trzech pieczątek wsiadamy do auta i jedziemy do ostatniego strażnika przed szlabanem. Oddajemy mu kartkę i wjeżdżamy na Ukrainę.

W drodze powrotnej procedura wygląda tak samo (ponownie kartka, trzy pieczątki itd.) Nie ma jedynie rozróżnienia na pasy dla obywateli UE i reszty. Na polskim punkcie w drodze powrotnej pojawia się dodatkowo kontrola celna. Na kontroli padają standardowe pytania o pobyt na Ukrainie i przewożone towary akcyzowe (na temat limitów na alkohol i papierosy przeczytasz w artykułach Ile można przywieźć papierosów z Ukrainy do Polski? oraz Ile można przywieźć alkoholu z Ukrainy do Polski?

ile papierosow z ukrainy do polski
Ukraina żegna nas, ale jeszcze tu wrócimy. Nie tylko po papierosy 🙂 fot. gdb.rferl.org

Na temat przewozu innych produktów znajdziesz informacje w e-poradniku Wyjazd na Ukrainę – bezpłatny przewodnik Ukraina krok za krokiem.

Samochodem na Ukrainę – prawo na drodze i ważne informacje

samochodem na ukrainę
Ukraiński ZAZ-986M – na pewno go spotkamy na ukraińskich drogach 🙂 fot. cars.ua
 • prędkość w terenie zabudowanym od września 2017 r. obniżono z 60km/h do 50km/h
 • poza terenem zabudowanym obowiązuje 90 km/h
 • słuchamy poleceń straży granicznej, szczególnie w kwestii ustawienia się na pasie, podjazdu bliżej itd.
 • warto mieć przy sobie trochę hrywien, ponieważ pieniądze przydają się w każdej sytuacji i miejscu 🙂
 • w razie stłuczki na Ukrainie, przeczytaj poradnik Wyjazd na Ukrainę – bezpłatny przewodnik Ukraina krok za krokiem
 • na przejściach po stronie polskiej są dwa pasy, my ustawiamy się na UE. Nie patrzcie po rejestracjach, bo na polskich rejestracjach jeździ wielu ukraińskich kierowców, a oni ustawiają się dla non-UE. Niech Was to nie zmyli.
 • warto zadbać o dobrą nawigację z zestawem map offline albo ściągnąć mapy offline z Google (roaming jest kosztowny – przeczytaj w artykule Roaming na Ukrainie, o czym warto wiedzieć, stawki i porady)
 • zgodnie z ukraińskim prawem, należy mieć w samochodzie apteczkę, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy – proszę o to zadbać, żeby nie dawać niepotrzebnych argumentów drugiej stronie
 • od listopada do marca jazda na oponach zimowych (nie ma jednak obowiązku)
 • wymagane są światła mijania od października do maja „poza terenem zabudowanym”
 • podobnie jak w Polsce obowiązek używania pasów bezpieczeństwa (proszę nie sugerować się ukraińskimi kierowcami 🙂
 • inaczej niż w Polsce (poniżej 150cm wzrostu) na Ukrainie dziecko poniżej 145cm wzrostu przewozi się obowiązkowo w podwyższeniu lub foteliku, zakaz przewożenia dzieci poniżej 12 roku życia i 145cm wzrostu na przednim siedzeniu

Samochodem na Ukrainę – zakończenie

Wyjazd samochodem na Ukrainę, nie jest taki straszny jak go malują. Niestety duża część informacji jest oparta o stereotypy. Na przykład w internecie można znaleźć przerażające informacje o tym, że na granicy stoją ukraińscy żołnierze! 🙂 Nie są to żadni żołnierze tylko ukraińska straż graniczna oraz ukraińska straż celna. Jeżeli przed wyjazdem samochodem na Ukrainę, przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty i będziemy wiedzieć jak wygląda procedura, to gwarantuję Wam, że będzie wszystko dobrze 🙂 Udanej podroży samochodem na Ukrainę!

Marszrutki do Lwowa z Medyki i Szeginie – rozkład jazdy i ceny

Wycieczka do Lwowa – jak samemu zorganizować wyjazd do Lwowa?

Bankomaty na Ukrainie – który bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji

PKO BP na Ukrainie – jaki bankomat wybrać, żeby uniknąć prowizji?

Ukraińskie papierosy dla twardzieli – marki i ceny papierosów na Ukrainie

Ukraińska wódka – najlepsza wódka do kupienia na Ukrainie [+18]

Ceny na Ukrainie na przykładzie Kijowa – zdjęcia rachunków z restauracji

Na Ukrainie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla czytelników ukrainamarcina.pl zniżka 30% (kliknij)

Ubezpieczenie turystyczne Axa Assistance
Samochodem na Ukrainę – niezbędne rzeczy do wyjazdu i przepisy
4.6 (92.73%) 11 votes