Sanżijka i Hrybiwka: urokliwe plaże i zakątki kurortów Morza Czarnego

sanżijka nad morzem czarnym

Ukraińskie kurorty Sanżijka (Санжійка) i Hrybiwka (Грибівка) nad Morzem Czarnym położone są tylko 35 kilometrów od Odessy, a mimo tego czujemy się tu jak na końcu świata. Jedne z bardziej urokliwych czarnomorskich plaż Ukrainy zapraszają do siebie inteligentnych turystów z Europy Zachodniej. Zajrzyj tu, gdy będziesz nad ukraińskim morzem. Być może znajdziesz tu spokój i dobre wspomnienia.

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Sanżijka – lokalizacja i sezon turystyczny

Sanżijka to mała, turystyczna miejscowość, położona nad Morzem Czarnym. Znajduje się 10 kilometrów na zachód od Czarnomorska, na trasie prowadzącej z Odessy do Karolino-Bugaz i Zatoki.

Sezon turystyczny w Sanżijce zaczyna się od czerwca i trwa aż do końca września. Lata w kurorcie są upalne i gwarantują pogodę, a zimy bywają łagodne. Miejscowość położona jest nad samym klifem tuż przy Morzu Czarnym.

Przyjechać do Sanżijki na wypoczynek można kiedy dusza zapragnie. Wczesnym czerwcem lub we wrześniu jest mniej turystów i chłodniej. Podczas gorącego lipca ochłodzą nas za to rześkie wody Morza Czarnego i ukraińskie piwo Jantar, jakie w słońcu odbijającym się od błękitnego morza smakuje pierwszorzędnie.

Co znajdziemy w małym kurorcie?

Sanżijka jest regularnie podmywana przez Morze Czarne

Sanżijkę zamieszkuje zaledwie kilkuset mieszkańców, ale jest tutaj wszystko, czego potrzebujemy do udanego wypoczynku. Świeże powietrze, działające do wieczora sklepy spożywcze, klimatyczna baza noclegowa, a ponadto piękne zachody słońca na uroczej plaży.

Na miłośników jedzenia i trunków czeka kilka knajpek z widokiem na Morze Czarne. Jedna z nich, słynna już Panorama, przywita nas zimną wódką, ukraińskim winem, owocami morza i smażoną rybą.

Poza tym wszystkim najważniejsza jest atmosfera małego, czarnomorskiego kurortu. Klimat miejsca autentycznego i ukraińskiego. Wolno upływającego czasu i leniwego życia. Miejsca pełnego pomocnych i uśmiechniętych ludzi, a nie nudziarzy w krawatach zasiadających w spółkach skarbu państwa.

Ceny noclegów w Sanżijce

W Sanżijce bez kłopotu wynajmiemy od ręki pokój lub drewniany domek z osobnym zejściem na plażę. Ceny za nocleg w kurorcie zaczynają się już od 200 UAH za osobę. Za drewniany domek na kilka osób, zapłacimy od 2000 UAH za dobę. Za pokój dla dwóch osób ze śniadaniem w pensjonacie o wyższym standardzie od 1500 UAH za dobę. Jak to na Ukrainie, warto się targować, oczywiście wszystko w ramach rozsądku.

Napiszę wprost, Sanżijka nie jest najładniejszym kurortem Morza Czarnego, ale ma kilka atutów, które być może kogoś przekonają. To jak już wspomniałem, autentyczny ukraiński klimat czarnomorskiego kurortu. Miejsce w zasadzie dość niszowe.

Sanżijka ma też coś, co stawia ją wyżej nad Odessą, Karolino-Bugaz czy słynną Kyryliwką nad Morzem Azowskim. Są to wyraźnie niższe ceny noclegów i produktów spożywczych niż w pozostałych kurortach nad Morzem Czarnym. A jeżeli już jesteśmy przy forsie, to przyjeżdżając do Sanżijki trzeba mieć przy sobie odpowiednią roladę hrywien, ponieważ nie ma tu nawet jednego bankomatu. I to się nazywa ukraiński klimat.

Plaża w Sanżijce

Plaża w Sanżijce

Plaża w Sanżijce jest piaszczysta i ma prostą linię brzegową. Sprzyja to stabilnej, ciepłej pogodzie, a także przyjemnym warunkom do kąpieli w Morzu Czarnym. Od miasteczka oddzielona jest ona glinianym masywem ziemnym o wysokości kilkunastu metrów, co ogranicza silne wiatry z kierunku północnego. Z plaży rozciągają się wspaniałe, niczym nie ograniczone widoki na morze i horyzont. Idealnie miejsce by pograć w warcaby przy małym piwku i suszonej rybie.

Plaża w Sanżijce jest jednak wąska, a podczas sezonu bywa zaśmiecona. To niestety częste wśród ukraińskich plaż, choć w ostatnich latach świadomość ekologiczna Ukraińców zdecydowanie się poprawiła, co najlepiej widać w tym sezonie w Odessie. Już tak nie śmiecą i sprzątają po sobie. Mimo wszystko Sanżijka należy do bardziej spokojnych kurortów. Rzadziej panuje tu tłok i gwar, łatwiej odpocząć, warto tu zajrzeć na 2-3 dni.

Rozrywki w Sanżijce

Majak w Sanżijce

Główną atrakcją Sanżijki jest latarnia morska tzw. majak. Pobudowana w początkach XX w. ostrzegała statki o znajdujących się w pobliżu miejscowości silnych, niebezpiecznych prądach docierających w to miejsce z Cieśniny Bosfor i Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Azowskim. Ze względu na erozję terenu majak w Sanżijce został w 2010 r. przeniesiony o 80 metrów wgłąb terenu. Ciekawe, czy za kilkanaście lat zaczną przenosić domy mieszkalne?

Niektórym może brakować w Sanżijce porządnych rozrywek. Ujeżdżanie byków, wino, kobiety i śpiew to raczej nie w Sanżijce. Wszakże w samym kurorcie za wiele rozrywek nie znajdziemy, to już w najbliżej okolicy wystarczająco. Można wsiąść w samochód lub taksówkę, żeby pojechać do Czarnomorska, Odessy, położonej niedaleko Hrybiwki, w której znajdziemy dużo więcej rozrywek, albo do Białogrodu nad Dniestrem lub do zakładów wina i koniaku Szabo. Albo żyć bez tego, tylko w towarzystwie kompanii lub drugiej osoby miło spędzać czas w Sanżijce!

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Jak dojechać do Sanżijki

Do Sanżijki dojedziemy z Odessy marszrutką za kilkadziesiąt hrywien. Najlepiej szukać marszrutek odjeżdżających w kierunku Karolino-Bugaz lub Zatoki, które oczekują na pasażerów pod odeskim targiem Prywóz. Możemy także wsiąść pod Prywozem w miejski autobus do Czarnomorska, a stamtąd przesiąść się w marszrutkę do Sanżijki. Podróż z Odessy do Sanżijki trwa półtorej godziny.

Hrybiwka (Грибівка)

Widok z tarasu pensjonatu w Hrybiwce

Podobnym do Sanżijki mini kurortem nad Morzem Czarnym jest położona 6 kilometrów dalej na zachód Hrybiwka (Грибівка). Hrybiwka jest zdecydowanie lepiej rozwinięta turystycznie niż Sanżijka, mimo tego, że mieszka tu mniej mieszkańców. W miejscowości jest bankomat oraz stacja kolejowa, czyli dwa symbole zwiastujące, że będzie tu się działo więcej i szybciej. Hrybiwkę wyróżnia także przepływająca na jej terenie rzeka Baraboj, która rozdziela miejscowość i plażę na część zachodnią i wschodnią.

Hrybiwkę cechuje bardziej profesjonalna baza turystyczna. Większość pensjonatów znajduje się tuż przy samej linii brzegowej, a często wręcz na samej plaży. Czy respektowane są tu prawa budowlane? Jak to na Ukrainie, trudno powiedzieć, ale jakoś to wszystko narazie wygląda. Jak na Ukrainę nie najgorzej, a nawet ładnie.

Wiele pensjonatów ma własne zejście na plażę albo odkryte baseny. Duża część z ich to obiekty o podwyższonym standardzie, które oferują pokoje z widokiem na morze, wygodne łóżka, mini-bar, siłownie, salon masażu, a nawet stół bilardowy. W kilku działają też restauracje i kawiarnie. W cenie noclegu oferowane są także posiłki.

Plaża w Hrybiwce

Plaża w Hrybiwce

Hrybiwska plaża należy do grona największych, z pośród wszystkich czarnomorskich plaż Ukrainy. Plaża ta jest dużo szersza od plaży w Sanżijce. Jej szerokość dochodzi nawet do 100 metrów, a długość wynosi prawie dwa kilometry. Jest plażą piaszczystą o prostej linii brzegowej i pięknych nieograniczonych widokach na morze i horyzont. Siedząc na niej czuć przyjemną swobodę i przestrzeń nawet przy dużej grupie ludzi, których w sezonie nie brakuje. Warto zauważyć, że plaża jest regularnie sprzątana.

W Hrybiwce podobnie jak w Sanżijce wszystkie plaże są bezpłatne. Istnieje także bogata oferta wypożyczenia plażowych akcesoriów i leżaków za niewielką opłatą. Przy tak dużej plaży korzysta się z nich bardzo komfortowo.

W Hrybiwce znajdziemy działające do wieczora sklepy spożywcze oraz aptekę, w których ceny są nieco wyższe niż zwykle.

Ceny za nocleg w Hrybiwce

Ceny za nocleg w Hrybiwce podobne są do cen w sąsiedniej Sanżijce. Za pokój zapłacimy od 200 UAH za osobę. Cena z wyżywieniem od 500 UAH. Za wyższy komfort trzeba dać nawet 1000 UAH za osobę, a drewniane domki zaczynają się od 2000 UAH. Warto się targować i jak zawsze mieć przy sobie odpowiedni zapas gotówki.

Rozrywki w Hrybiwce

Hrybiwka – pensjonaty i restauracje nad Morzem Czarnym

Hrybiwka w porównaniu do Sanżyjki oferuje dużo rozrywek. Można popływać jachtem, na skuterze wodnym, bananie albo spróbować parasailingu. W pobliskiej rzecze Baraboj można wynająć łódkę i łowić ryby.

Są tu także dobre restauracje. Część z nich prowadzona jest przez Ormian. Zjemy tu na przykład szaszłyk, pieczoną rybę, owoce morza i napijemy się ukraińskiego lub ormiańskiego wina. Są także kawiarnie z dobrą kawą i deserami, kluby taneczne z wieczornymi imprezami, a nawet karaoke-bar z promocjami na zimne, ukraińskie piwo.

Są także rozrywki dla dzieci, kilka placów zabaw, zjeżdżalni wodnych, automatów do gier. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, to w Hrybiwce będzie się ono na pewno mniej nudziło niż w Sanżijce.

Najlepszy przerywnik w Hrybiwce, to wycieczka do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów pięknej twierdzy w Białogrodzie nad Dniestrem (Bilhorod Dnistrowskij – Twierdza Akermańska). Jeżeli brakuje ci dalej czarnomorskich procentów, to udaj się na zwiedzanie wytwórni win i koniaków w Szabo. Obie destynacje dzieli ok. 40 kilometrów. Prywatny transport bez kłopotów zorganizujesz w Hrybiwce. Trzeba rozmawiać z Ukraińcami.

Jak dojechać do Hrybiwki

Do Hrybiwki dojedziesz z Odessy marszrutką, odjeżdżają one podobnie jak do Sanżijki z targu Prywóz. Podróż z Odessy do Hrybiwki trwa półtorej godziny. Do Hrybiwki dojedziesz także pociągiem z Kijowa lub Lwowa, a także kilku innych dużych miast Ukrainy. Stacja kolejowa znajduje się 2 kilometry od Hrybiwki, więc spokojnie można dojść do kurortu ze stacji pieszo lub podjechać taksówką.

Latem ze Lwowa i Kijowa kursują do Hrybiwki także bezpośrednie autobusy oraz prywatni przewoźnicy mniejszymi maszynami. Trzeba po prostu pytać i jechać tym, co jest. Do zobaczenia nad Morzem Czarnym.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):