Satanów: pogańska miejscowość, która stała się kurortem

Satanów położony na trasie biegnącej z Tarnopola do Kamieńca Podolskiego to zagadkowe miejsce. Polskie wycieczki ciągnące na Podole nie odwiedzają małego miasteczka, a o Satanowie, czy też Szatanowie, skąpo wspomina moja ukraińska biblioteczka. Czego więc szukać nad Zbruczem? Czy to prawda, że siłą szatańskich mocy turyści podczas spacerów łamią tu nogi?

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę.
Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

Dzieje Satanowa

Ruiny zamku. Nad Satanowem zachodzi słońce

Po pierwsze Satanów to bardzo stare miasteczko. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1404, a prawa miejskie otrzymał w 1641.

Po drugie, wypada czytelnikom przypomnieć o znaczeniu rzeki Zbrucz nad którą leży Satanów i dzięki której zyskuje on swój urok.

Zbrucz stanowił dawniej granicę między Rzeczpospolitą (Austrią) i Imperium Rosyjskim. Później także między II RP a Sowiecką Ukrainą, przy czym Satanów leżący na lewym brzegu pozostał w granicach Sowieckiej Ukrainy, a później Ukraińskiej Radzieckiej Republiki. W niepodległej Ukrainie rzeka z granicy państwowej przekształciła się w granicę administracyjną: obwodów tarnopolskiego i chmielnickiego.

Będąc w Satanowie można więc za jednym krokiem zmieniać ukraińskie obwody tam i z powrotem. Można też zobaczyć nie jedną elektrownię na Zbruczu, na przykład położoną na północy satanowską elektrownię wodną.

Pogański Satanów

satanów 2
Klasztor św. Trójcy w Satanowie

Okolice Satanowa skrywają kilka tajemnic. Z rzeki tej Polacy wyłowili w 1848 jeden z ciekawszych obiektów archeologicznych tzw. Idola ze Zbrucza, kamienny posąg pogański z XI wieku, który obecnie prezentowany jest w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Dobrze, że Ukraińcy się o niego nie upominają… To fascynujący obiekt. W Satanowie znajdują się za to jego repliki. Jedna z nich nad rzeką Zbrucz.

Znalezisko wskazuje, że w tych okolicach istniał silny ośrodek kultu pogańskiego. W okolicy odkryto także kilka kopców scytyjskich. Być może w tym tkwi tajemnica nazwy Satanów. Najwyraźniej coś tu się działo…

Nazwa miasteczka

Nieżalenie wid toho, geneza tej nazwy ma kilka wersji. Według niektórych nadali ją Polacy, według innych Turcy, a mówią też, że Rzymianie czy Mongołowie. Ustalić trudno. Jedno jest pewne: w Satanowie przewaliły się wszystkie regionalne ludy i mniejszości na przestrzeni wieków, chociaż jeden z nich radził sobie najlepiej. Jak myślicie, który?

Żydzi w Satanowie

Cmentarz Żydowski w Satanowie

Stałą cząstką Satanowa byli satanowscy Żydzi zamieszkujący miasteczko już od XVI wieku. Pozostawili oni po sobie cenne pamiątki. Warowną, bogato zdobioną synagogę w Satanowie z 1532, która jest najstarszą synagogą obronną na Ukrainie i jedną z najstarszych w Europie. Warto wejść do odnowionej synagogi. Znajdziemy tam wystawę zdjęciową dawnego Satanowa i budynek synagogi w pierwotnym stanie.

Druga pamiątka po satanowskich Żydach to opuszczony kirkut, czyli cmentarz żydowski w Satanowie nad Zbruczem z rzeźbionymi macewami, które otaczają gęste trawy. Jest ich tutaj kilkadziesiąt. Jeżeli tak jak ja, lubicie judaika, to miejsce was zauroczy.

Zabytki w Satanowie

W Satanowie jest dużo więcej pamiątek i atrakcji. Kluczowym punktem Satanowa jest znajdujący się w centrum Park Satanowska Perlyna. Na kilkudziesięciu hektarach znajdują się źródła wody mineralnej.

W części północnej miasteczka należy jeszcze zwiedzić ruiny dawnego zamku w Satanowie, z którego roztaczają się urzekające widoki na okolicę i szumiący Zbrucz i Bramę Miejskę w Satanowie z położonym blisko młynem wodny. Małe miasteczko, a tyle atrakcji, a to nie wszystko.

Satanów – wypoczynek w sanatorium

Teren sanatorium Perlyna Podola

Satanów jest uroczym miasteczkiem, a właściwie kurortem, ponieważ znajduje się na terenie podolskiego parku krajobrazowego. Powietrze jest tutaj świeże, a widoki są cudowne szczególnie podczas zachodów słońca. Pobyt w Satanowie na 2-3 dni powinien nam wystarczyć. Chodzi tutaj głównie o relaks, spacerowanie wzdłuż rzeki, sesje z Naftusią (lub ukraińskim piwem i szaszłykiem).

Ubezpiecz się przed podróżą na Ukrainę. Bez ważnego ubezpieczenia nie wjedziesz - kliknij

W południowej części Satanowa jest najładniej. To okolica wypoczynkowa. Znajdują się tutaj sanatoria i obiekty noclegowe, a nawet restauracja i kilka barów w pensjonatach.

Najbardziej znanym sanatorium w Satanowie jest Perlyna Podola. Zatopiony wśród zieleni kurort to dobre miejsce na krótki i relaksujący wypoczynek. Ale także na podreperowanie zdrowia, ponieważ specjalnością sanatorium jest bufet leczniczych wód mineralnych z wodą Zbruczańską, podobną do Naftusi z Truskawca.

Warto odwiedzić w tej części miasteczka najładniejszy obiekt w mieście. Zabytkowy klasztor Świętej Trójcy z dzwonnicą i bramą z XVI wieku, będący pierwotnie klasztorem unickim, następnie prawosławnym, a później klasztorem żeńskim. Ma on bogatą historię, z którą warto się zapoznać. Obok niego znajduje się stara pieczara.

Atrakcje w Satanowie

Wodospady w Satanowie

Najwięcej ludzi spotkamy w sezonie przy sztucznym wodospadzie w Satanowie i przy bufecie wód mineralnych z leczniczą wodą Zbruczańską. Bufet wód nie jest tak pokaźnych rozmiarów jak w Truskawcu, w zasadzie jest maleńki, ale jest nowoczesny i ma przede wszystkim swój klimat.

Przy sztucznym wodospadzie radzę zachować ostrożność, bo jak to na Ukrainie, bezpieczeństwo nie jest tu najważniejsze.

Istnieje legenda, że w Satanowie turyści lubią łamać sobie nogi… Rzeczywiście, gdy popytamy miejscowych prawie każdy ma coś do opowiedzenia na ten temat. Ale to raczej nie działanie szatańskich mocy, tylko ukształtowanie terenu i nieuwaga turystów przyczyniają się do przykrych kontuzji. W Satanowie trzeba patrzeć pod nogi. Jak w całej Ukrainie.

Marcin Górecki | ukrainamarcina.pl

Od 2016 r. pokazuję pozytywną stronę Ukrainy. Wspólnie z zespołem piszemy o wyjazdach i relacjach polsko-ukraińskich. Na luzie, a czasem bardziej na poważnie. Pozdrawiam!

Skomentuj (tu komentarze nie są zablokowane):