Serial Czarnobyl od HBO – anglosaskie spojrzenie na wydarzenia z 1986 r.

Czarnobyl – medialny temat, który zawsze się sprzedaje

budynek w czarnobylu
Budynek czarnobylskiej elektrowni jeszcze przed grudniem 2016 r. Obecnie zakryty nowym sarkofagiem tzw. Arką.

Dramatyczne wydarzenia z Czarnobyla, to temat który zawsze wzbudza zainteresowanie Polaków. Szczególnie młodszego pokolenia, które bezpośrednio nie doświadczyło atmosfery wydarzeń z 1986 r. Legendy, mity oraz niesamowite historie, sprzedają się bardzo dobrze nie tylko w polskiej przestrzeni, ale także i za granicą. Niedawno telewizja HBO poinformowała o ukończeniu mini-serialu Czarnobyl. Wszystkie portale informacyjne, jak za przysłowiową panną matką rzuciły się w wir pracy, aby obwieścić tę nadzwyczaj ważną dla Polaków nowinę. Nie zapomniało tego odnotować między innymi AntyRadio, a nawet portal Kobieta.pl 🙂

W zasadzie byłyby to kolejny materiał filmowy, książka czy też inny produkt, których pojawiło się o Czarnobylu już nadzwyczaj dużo, gdyby nie to, że serial został wyprodukowany przez Amerykanów (HBO) i Brytyjczyków (Telewizja SKY). Myślę, że właśnie z tego powodu, należy zwrócić szczególną uwagę na serial Czarnobyl. To tak jakby Ukraińcy, albo Polacy nakręcili serial o Wojnie Secesyjnej, a Piotr Adamczyk miałby w nim zagrać Abrahama Lincolna. Muszę przyznać, że czekam z wielkim zniecierpliwieniem na premierę serialu Czarnobyl. Gdy tylko pojawi się na ekranach otworzę ukraińskie piwo i zasiądę do seansu.

Serial Czarnobyl od HBO – kto odpowiada za scenariusz i produkcję

Serial Czarnobyl „zapowiada się na prawdę bardzo dobrze”. Za scenariusz odpowiada 47-letni Craig Mazin, znany z takich filmowych opus magnum jak Kac Vegas część II i III 🙂 Za produkcję natomiast były już producent Gry o Tron – Carolyn Strauss. Czy po wybuchu reaktora pojawią się więc nad Prypecią latające smoki? 🙂 Przekonamy się o tym wkrótce. Miejmy nadzieję, że Amerykanie nie poniszczyli zbyt dużej ilości oryginalnych rekwizytów podczas kręcenia serialu (na przykład pożyczonych z Muzeum Czarnobyla w Kijowie za hollywoodzkie dolary). Podejrzewam natomiast, że pojawi się za to kilka przemalowanych hełmów Kapitana Ameryki i innych ciekawostek 🙂

Serial Czarnobyl od HBO – data premiery i miejsce zdjęć

A gdyby mało było jeszcze moich uwag… 🙂 Amerykańska premiera serialu została zaplanowana na 6 maja. Oczywiście nikt nie pomyślał o bezpośrednich uczestnikach i ofiarach tych wydarzeń. Kto wie, może Ukraińcy i reszta Europy poczekają na premierę serialu o nich samych, aż do końca roku. Być może celem tego serialu jest zachęcić amerykańskich turystów do wyjazdu na Ukrainę. Ilość chętnych na wyjazd do Czarnobyla wyraźnie zmalała od czasu zakrycia reaktora tak zwaną Arką w grudniu 2016 r. Warto jeszcze wspomnieć, że serial został nakręcony na Litwie, co zapewne dla Amerykanów wydawało się już wystarczająco egzotyczną lokalizacją by nie musieć jechać na „jakąś tam” Ukrainę czy „nie daj Bóg” do samego Czarnobyla. Zwiastun serialu Czarnobyl możemy obejrzeć już w tym momencie:

Czy te wydarzenia nie były wystarczająco dramatyczne i przerażające, żeby potrzebne było kręcenie na ten temat fabularyzowanego serialu? Życie napisało horror, którego nie wymyśliłby żaden reżyser. Sami oceńcie, a jak już obejrzycie i ocenicie, to zostawcie poniżej komentarz. Obiecuję także napisać swoją mini recenzję. Kończąc już ten mniej poważny wpis 🙂 to dla zainteresowanych tym epizodem dziejów Ukrainy przygotowałem dwa ciekawe dokumenty. Pierwszy o Czarnobylu współcześnie, natomiast drugi dla lubiących teorie spiskowe 🙂 Miłego oglądania!

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.