Sok z brzozy na Ukrainie – cena i właściwości ukraińskiej oskoły

Sok z brzozy na Ukrainie, a sok z brzozy w Polsce

sok z brzozy na ukrainie
Ukraińskie soki z brzozy w małym sklepie spożywczym. fot.własne

Sok z brzozy na Ukrainie jest napojem znacznie bardziej popularnym niż w Polsce. Pozyskuje się go na Ukrainie dokładnie w ten sam sposób – z pnia lub gałęzi brzozy. Ciekawostką jest to, że na pozyskiwanie soku z brzozy należy wykupić na Ukrainie tzw. leśny bilet (Лісови́й квито́к). Opłata ta dotyczy przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne, które zamierzają pozyskać sok z lasów państwowych. Ukraiński sok z brzozy posiada oczywiście te same właściwości prozdrowotne, co polski sok z brzozy, ale oprócz tego ma jedną olbrzymią zaletę. Jest znacznie tańszy na Ukrainie, niż w Polsce.

W Polsce ceny soku z brzozy są niesprawiedliwie wysokie w stosunku do warunków jego pozyskiwania. Przecież pozyskanie tego soku nie wiąże się ze skomplikowanym procesem produkcji. Brzoza nie jest gatunkiem będącym pod ochroną, a jej występowanie w Polsce jest powszechne. Nie rozumiem więc dlaczego w Polsce ceny soku z brzozy są takie wysokie. Czy mamy już ostatecznie oddać się w objęcia kolorowych gazowanych napojów? Na szczęście sok z brzozy na Ukrainie jest bajecznie tani. Jest to więc kolejny powód by odwiedzić Ukrainę.

Sok z brzozy – dlaczego warto pić ukraiński sok brzozowy

sok z brzozy na ukrainie
Ukraiński sok z brzozy z dodatkiem cytryny. Duże butelki. fot.własne

Sok z brzozy to mój drugi ulubiony napój bezalkoholowy zaraz po ukraińskim kwasie chlebowym. Te dwa napoje to znakomity duet na Ukrainie na codziennie gaszenie pragnienia. Podobnie jak kwas chlebowy, ukraiński sok z brzozy wykazuje właściwości prozdrowotne. Sok z brzozy wspomaga układ odpornościowy oraz trawienny. W jego składzie znajduje się między innymi potas, wapń oraz żelazo.

Co więcej, sok z brzozy wpływa pozytywnie na wątrobę (oczyszcza), ma właściwości odtruwające organizm np. zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Kobiety zainteresuje wiadomość, że sok z brzozy poprawia kondycję włosów i paznokci. Soku z brzozy nie zaleca się jedynie osobom uczulonym na pyłki brzozy. Jednym słowem – pijcie sok z brzozy na Ukrainie oraz kwas chlebowy, a wyjdziecie na tym na pewno lepiej, niż pijąc kolorowe gazowane napoje zachodnich koncernów. Pijcie też oczywiście ukraińskie piwo, wino oraz ukraińską wódkę rzecz jasna 🙂

Sok z brzozy na Ukrainie – ceny oraz rodzaje

sok z brzozy na ukrainie
Kupując sok z brzozy na Ukrainie zwróćcie uwagę na inne ciekawe soki. Na zdjęciu sok z czarnego bzu (pierwszy z białą etykietą) oraz akacji (ostatni z kwiatami w środku). fot.własne

Sok z brzozy ma bardzo delikatny smak. Jest to smak niewyrazisty. Dla niektórych osób sok przypomina w smaku lekko słodkawą wodę. W związku z tym na Ukrainie dostępne są w sprzedaży różne rodzaje soku z brzozy. Do wyboru mamy na przykład ukraiński sok z brzozy z dodatkiem mięty, wersje z dodatkiem cytryny albo cukru. Smaczne są także wersje z jabłkiem i gruszką. Każda z tych wersji sprawi, że smak stanie się wyraźniejszy. Sok z brzozy na Ukrainie produkuje kilka firm, a ich produkty różnią się głównie ceną. Rekomenduję kupić kilka butelek z różnych firm i w różnych rodzajach, żeby wybrać swój ulubiony. Ja osobiście lubię sok z brzozy klasyczny, z dodatkiem mięty albo z dodatkiem gruszki.

Sok z brzozy na Ukrainie pijemy w temperaturze pokojowej albo schłodzony. Smakuje szczególnie w upalne dni, podobnie jak kwas chlebowy. Sok z brzozy na Ukrainie sprzedaje się w dużych 1 litrowych szklanych butelkach oraz małych o pojemności 300 ml. Najtańszy sok z brzozy na Ukrainie kupimy za niecałe 2 PLN za 300 ml. Za sok z brzozy pozbawiony konserwantów zapłacimy dwa razy tyle ok. 30 UAH czyli 4 PLN. Podróżując po Ukrainie na pewno spotkacie się także z domowym sokiem z brzozy.

Poza sokiem z brzozy warto zwrócić uwagę na inne ciekawe soki, niedostępne w Polsce. Spójrzcie na zdjęcie zamieszczone powyżej. Przy sokach z brzozy, stoi naturalny sok z czarnego bzu (w środku butelki kawałek kwiatu) oraz sok z akacji (również z kawałkami kwiatów). To również bardzo zdrowe i smaczne soki, które polecam wam pić zamiast kolorowych gazowanych napojów. Do zobaczenia na Ukrainie przy butelce soku z brzozy lub ukraińskiego piwa 🙂

Miód z Ukrainy – przewóz, cena, rodzaje miodu na Ukrainie

Ukraińskie nalewki owocowe – jakich nalewek spróbować na Ukrainie?

Ukraiński kwas chlebowy – który warto kupić i spróbować?

Słodki Lwów – czyli 5 najlepszych cukierni i kawiarni we Lwowie

Ukrainki – jakie są dziewczyny z Ukrainy? Żona z Ukrainy?

Poznać i zrozumieć stolicę Rosji – reportaż o Moskwie

Polubiłeś Ukrainę?
Dołącz na YouTube i Instagram
Postaw mi kieliszek wódki lub michę pierogów (dotpay - BLIK):
5 PLN , 15 PLN , 25 PLN , 50 PLN

Wszystkie treści oraz materiały graficzne z podpisem fot.własna umieszczone w tym serwisie są własnością ukrainamarcina.pl Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje Marcinowi. Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ukrainamarcina.pl i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana ani kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgodny autora.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.